agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Ördek yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/27401.htm)

sakagun 11-05-2012 16:31

Ördek yetiştiriciliği

2 Eklenti(ler)
Pazardan iki ördek aldım. Bakımları ve cinsleri hakkında bilgi verir misiniz?

İçme sularının içine giriyorlar, suya yem karıştırıyorlar. Civcivlerle birlikte tuttuğum için her gün sularını değiştiriyorum. Şimdilik sıcak, kapalı bir alanda tutuyorum. Civciv yemiyle besliyorum.

Kıbrıs_Doga 11-05-2012 17:24

Yavrularınız ne kadar da sağlıklılar sayın sakagun.. Benim de çiftliğim var bir kısmı sadece ördeklere ait.. Tecrübelediğim 3 çeşit ördek var; muskovy , pekin ve yeşilbaş. Her ne kadar muskovy ördeğinin yavrularına benzetsemde, genelde yavruların tüylerindeki siyah dağılımı belirli bir simetriye göre oluyor. Düzensiz siyah dağılımı ise, yeşilbaş ördeklerde rastladığım bir durum. Ördekleriniz ya safkan yeşilbaş, **** muskovy erkeğiyle yeşilbaş dişisinin yavruları. Emin olamadım..

Bakımlarında size kolay gelsin, hergün sularını değiştirmenize gerek yok, 2-3 günde bir normal olur. Hatta eğer imkanınız varsa civcivlerinizden ayırmanızı, sularını ayrı bir kapta, sulandırılmış yemlerini ayrı bir kapta vermenizi öneririm.

Yavruları bulundurduğunuz ortamın sıcaklığı ortalama 25 dereceyi geçmesin. Böyle olunca yavrularda büyüme anomalilikleri, dejenere olmuş doku, deforme olmuş organ riski artıyor. Tabi yazların kavurucu sıcaklıklarında onlara gölge ve serin bir yer ayarlarsanız hasta olma riskleri de azalır.

Size son bir tavsiye, ayda bir kez su kuşlarına verilen D-C vitaminlerinden vermeniz.

sakagun 11-05-2012 20:21

Sayın Kıbrıs_Doğa, üstlerindeki siyah dağılımı simetrik. Siyahın ayaklarında da siyahlık var.
Demek sulu yem vermek gerekiyormuş. Ağızlarına su alıp yemlerin üstüne döküyorlardı. Yarın civcivlerin yanından ayırayım.

Kıbrıs_Doga 11-05-2012 23:39

Fotoğraftan pek anlayamadım, ama benim bahsettiğim simetri genellikle şöyle oluyor;http://www.google.com.tr/imgres?q=mu...9,r:2,s:0,i:73

Bu hayvanlar genellikle çok zeki, sevecen ve hafızaları güçlü oluyor.. Küçüklüğümden gelen garip bir sempati var ördeklere.. Merak ettiğiniz başka şeyler de varsa seve seve bildiklerimi aktarırım. :)

sakagun 12-05-2012 12:53

Bir sorum daha olacak. Şimdilik civciv yemiyle besliyorum. Büyüdüklerinde tavuklarla aynı yemleri mi yerler? Mesela buğday, kıvırcık yerler mi?

Yemleri hep suyla balçık yaparak mı yerler?

Bir de tavuklarda olduğu gibi ikisi de erkek çıkarsa bibirini döverler mi?

addo 12-05-2012 23:24

dişi ördekler yavrularına tek başına bakar yoksa erkek ördekle beraber mi?

Kıbrıs_Doga 16-05-2012 14:23

Ördekler asla kuru yem yemez, sürekli suyla karışık yerler. Ben ördeklerime palazlanmalarından itibaren yumurta yemi - tavuk yemi - ve ekstra kepeği karıştırarak veriyorum.

Genellikle 4-6 hafta arasındaki oranlar 2 : 1.5 : 1.5 , daha sonra oranı 1 : 2 : 2 yapıp hazırladığım yemin içine 1 avuç buğday da katıyorum. Yeşilliği de çok severler zaman zaman.

Bunların dışında düzenli olarak ayda bir kez multi vitamin veriyorum.

Erkeklerde horozlar gibi kavga görülmez.

Dişi ördekler yavrularına tek başlarına bakabilirler.

sakagun 16-05-2012 16:25

Ördeklerin suyla ilk buluşması

3 Eklenti(ler)
Bugün pikapın kasasını su doldurduk. Ördeklerin heyecanını görmeliydiniz. Suyun içinde bir oraya bir buraya deli gibi koşturdular.

Yemlerine civciv yemiyle birlikte az miktarda mısır unu ve kepek de karıştırıyorum. Otları küçük parçalara ayırıp veriyorum. Severek yiyorlar.

almira 16-05-2012 16:48

Çok tatlılar. Güle güle büyütün. Üç hafta önce biz de küçük kızıma çok istediği için üç tane pekin ördeği yavrusu aldık. Ben de granül yem veriyorum. Küçük kızımın arkasından evin içinde koşuşturmalarını görmeniz lazım. Sanırım onu anneleri sanıyorlar.:D Marul yapraklarını küçük küçük kırpıp elleri ile besliyor. Cinsiyetlerini bilmiyoruz ama kızım onlara isim taktı. Huriye, Duriye, Nuriye.:D

Kıbrıs_Doga 16-05-2012 18:34

Evet gerçekten çok tatlılar.. Hele şu ikinci fotoğrafta siyah olan karnını içine çekmiş ya çok hoş gözüküyor :D

addo 16-05-2012 21:06

cevabın için teşekkür ederim. dişinin tek başına bakabileceğini biliyorum ama erkekte koruyup gözetirmi yoksa yavruları önemsemezmi onu merak ediyorum. örneğin erkek kaz dişişiyle beraber yavruları sahipleniyor ve koruyor

Kıbrıs_Doga 18-05-2012 17:37

Evet çok haklısınız, ama erkek ördekler, erkek kazlar gibi değiller, anaç ördekler tek başlarına yavrularına bakabilirler..

addo 18-05-2012 20:37

öyleyse erkek ördeğin sonu ya fırın ya da kazan olacak

Kıbrıs_Doga 19-05-2012 13:32

yavru edinmek istemiyosanız tadları çok lezzetli :D

addo 19-05-2012 21:24

dişisi kuluçkada yatıyor, erkek durmadan rahatsız ediyor yuvaya gidip başında bekliyor ya da alıp dışarı çıkarıyor

sakagun 05-06-2012 12:45

2 Eklenti(ler)
Ördeklerimiz büyüyor. Yeşil erik ve karadutu çok seviyorlar. Bir de dikenlerin sarı çiçeklerini yiyorlar. Yaprakları büyük büyük koparıp yutuyorlar. Alarm ve çim biçme makinesi olarak kullanılabilirler.

sakagun 11-06-2012 13:56

10 TL'lik mutluluk

2 Eklenti(ler)
Ördekler değişik sesler çıkarmaya başladılar. Biri ıslık sesi çıkarıyor. Diğeri vak vak sesi.

10 TL'lik şişme havuzlarında çok mutlular...

addo 12-06-2012 22:30

oh ne güzel keyiflerine diyecek yok. iki farklı ses olduğuna göre biri dişi biri erkek olabilir. vak vak diye sesi gür çıkan dişi. kısık sesli olanlarda erkek olur.

sakagun 13-06-2012 08:26

Siyahı dişi o zaman.

sakagun 20-06-2012 12:00

2 Eklenti(ler)
Bebek tüyleri yerini yetişkin tüylerine bırakıyor. Siyah ördeğin kafası yeşil olmaya başladı.

Yetişkin tüyleri çıktığında uçup giderler mi?

Tek kanadını kısaltma işlemi ne kadar büyüdüğünde yapılmalıdır?

Kıbrıs_Doga 10-07-2012 22:07

Kafası yeşil olan erkek yeşilbaş ördek. Gerçekten keyiflerine diyecek yok, çok iyi bakıyorsunuz onlara :)

Kanatları kısaltma işini kanat tüyleri belirgin olunca yapabilirsiniz.

Fakat fotoğraflarda çok garipler erkeğin kafasının bir bölümü boydan boya yeşil olması lazım. Sizinkinin gagasının altı beyaz kalmış.. Belki zamanla düzelir. Bide dişisinin renk dağılımını anlamadım.. Eğer ikisi de yeşilbaşsa dişisinin kahverengi tüyleri çıkması lazımdı..

ismail61 11-07-2012 10:04

Maaşallah Sakagun kardeş; tavuk civcivine göre çok hızlı büyüyorlar civciv hallerinin fotoğrafları 11 mayıs 2012 son resimler ise 20 .06 2012 yaklaşık 40 günde kocaman olmuşlar Allah sağlıklı ve mutlu büyütmeyi nasip etsin

sakagun 11-07-2012 10:42

1 Eklenti(ler)
Beyazın sesi kısık çıktığından sanırım beyaz erkek. Beyazda sadece siyah beyaz tüyler var.
Ördekler tavuklara göre daha hızlı büyüyor. Bir ara tavuk yerine ördek yetiştirmeyi düşündüm. Ancak sesleri çok fazla. 10 tane ördeğin aynı anda Vak Vak dediklerini düşünemiyorum. :dilli:

addo 13-07-2012 10:07

ördeklerin kanatlarını kesmene gerek yok. sadece yaban ördekleri uçar.kafasında ki renge bakıp cinsiyetlerini ayırt edemezsin en belirgin özellik sesleri ve erkeklerin kuyruğunda yukarı doğru olan tüy kıvrımıdır.

Kıbrıs_Doga 23-07-2012 02:17

bunlar bildigim tür ördeklerden değil.. çok ilginç, ve türlerni merak ediyorum doğrusu.

sakagun 17-08-2012 12:49

2 Eklenti(ler)
Ördekler çok ilginç hayvanlar. Bir hafta önce yaptığımız bu havuza ancak bugün girdiler. İçindeki küçük kurbağalardan ürküyorlardı sanırım. Sonunda korkularını yendiler.

Eklenti 326008
Eklenti 326009

bay tömürcek 17-08-2012 13:15

Arkadaşlar bunlar pekin ördeğiyle diğer siyahlı yerli ördeklerin kırması önceden bizdede vardı bunlardan ben bu siyahlı beyazlıları daha çok seviyorum şimdi sadece beyaz pkin ördeklerinden var :) siyah ördeğin başındaki yeşilliğin yeşilbaş ördekle alakası yok böyle değişik renkli ördeklerin kafaları yeşil olur erkekse. Yani o ördeğin kafası kahverengi olsaydı küçükken, büyüyünce yeşil olurdu renkli erkekler yeşillenir genelde ama kafası beyaz olursa beyaz kalır :)

bay tömürcek 24-08-2012 14:52

Arkadaşlar benim hos hos (amerikan) ördeklerim;) çok sakin hayvanlar gayett uysallar :D

Eklenti 327060

Eklenti 327061

Eklenti 327062

sakagun 31-08-2012 15:43

Ördeğimiz ilk yumurtasını bugün yumurtladı. Doğduktan yaklaşık 110 gün sonra yumurtluyorlar demek ki.

bay tömürcek 31-08-2012 18:52

Bravo sayın sakagun bu çok iyi baktığınızı gösteriyor genelde ördekler bahara bırakırlar yumurtayı :D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024