agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Tavuk yemi olarak nasıl buğday ve mısır yetiştirebilirim? (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/26899.htm)

ahanda 04-04-2012 13:12

Tavuk yemi olarak nasıl buğday ve mısır yetiştirebilirim?

Arkadaşlar merhaba,

Organik hayat parolası ile yeni çıktığım yolculukta aslında bu işin hiçte o kadar kolay olamayacağını fark ettim.

Şöyle ki : Köyden 5 Tavuk 1 Horoz aldım (Hepsine 90tl verdim.)

ve saldım bunları bahçeme, Şilede 1 dönüm arazide ben orda olduğum sürece kafalarına göre gezip bulduklarını yiyerek karınlarını doyuruyorlar ama akşamları kümeslerine koymaya yem bulamıyorum.

Çünkü piyasada ki, yemlerin hepsinde gdo ve katkı maddeleri var..
Bende madem amaç organik hayat ozaman kendi buğdayımı kendi mısırımıda yetiştirip tavuklarıma bunlardan veririm düşüncesini kafamda oluşturdum.

Şimdi sizlerin tavsiyelerini ve önerilerini rica ediyorum.

Nasıl verimli ve doğal buğday,mısır yetiştirebilirim... ve bunlardan tavuklarımın en güzel şekilde faydalanmasını sağlayabilirim.

en basit soru ile buğday ı nasıl elde ederim ?

madlord 05-04-2012 12:08

sayın ahanda
size tavsiyem buğday yerine arpa dikin. Arpa buğdaya göre çok daha dayanaklı bir bitkidir. Bu yüzden yetiştirirken fazla zorluk çekmezsiniz.

bettyycim 05-04-2012 14:02

Yerli mısır kullanmanızı tavsiye ederim çünkü Türkiyedeki mısırlarda GDO yok, buğdaylarda dahil ;), arpa ise tavuklara genelde tüyde oldukları zamanlarda veriliyor diye biliyorum, fazla verilmez yani.

ahanda 05-04-2012 15:26

arpa ' da ekerim.. tohumu konusunda bir öneriniz olur mu yoksa bulduğum tohumu alıp tarlama ekeyim mi ? mısırlar la ilgili de nerdeyse hepsinin gdo lu olduğuna dair söylentiler var. bende buna inanıyorum biz hazıra alışık bir milletiz ithal ve ucuz malları alıp kullanmak, ürünleri bu şekilde piyasaya karlı bir şekilde sürmek bana hiçte uzak bir senaryo gibi gelmiyor.

buğday sonbahar da ekim ekiliyor..
gerçi yerim var köyde, arpada buğdayda ekebilirim ama ben kaliteli bir şeyler ekmek istiyorum bunları tavuklarıma yedirmek bir yana, kendimde ekmek makarna yapar yerim.

Mustafa1535 08-04-2012 00:30

zaten normal mısır ekipte sömek çıkartamazsınız ziraatçiden tohum alacaksınız birde çok su ister çeşmeyle kolay kolaay olmaz enaz 2lik su gerekir.

Ya da hiç uğraşmayın büyükbaş hayvanı olan çiftçiler genelde yetiştirir mısır silaj için (turşu) onlardan sömek alabilirsiniz bizim ülkede yok gdo çünkü adama organik yetiştirme pirimi veriyorlar.

trakya1401 13-04-2012 14:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahanda (Mesaj 941235)
arpa ' da ekerim.. tohumu konusunda bir öneriniz olur mu yoksa bulduğum tohumu alıp tarlama ekeyim mi ? mısırlar la ilgili de nerdeyse hepsinin gdo lu olduğuna dair söylentiler var. bende buna inanıyorum biz hazıra alışık bir milletiz ithal ve ucuz malları alıp kullanmak, ürünleri bu şekilde piyasaya karlı bir şekilde sürmek bana hiçte uzak bir senaryo gibi gelmiyor.

buğday sonbahar da ekim ekiliyor..
gerçi yerim var köyde, arpada buğdayda ekebilirim ama ben kaliteli bir şeyler ekmek istiyorum bunları tavuklarıma yedirmek bir yana, kendimde ekmek makarna yapar yerim.

adresinizi yazın size organik mısır tohumu göndereyim.kargo ile alırsınız.ister kendiniz yer ister tavuklarınıza verirsiniz.

ahanda 24-05-2012 12:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi trakya1401 (Mesaj 946058)
adresinizi yazın size organik mısır tohumu göndereyim.kargo ile alırsınız.ister kendiniz yer ister tavuklarınıza verirsiniz.

http://b1205.hizliresim.com/x/s/6mbyr.jpg

Merhabalar gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederim. Çok mutlu ettiniz beni.
Mısır ve domates tohumlarınızı haftasonu ekeceğim.. Buradan da gelişmeleri size aktarırım.

diğer hediye tohumlarınız için de ayrı ayrı teşekkür ederim. : )

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024