agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Kendi Yaptığım Mini Kuluçka Makinası (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/26736.htm)

raloco 24-03-2012 18:51

Kendi Yaptığım Mini Kuluçka Makinası

2 Eklenti(ler)
Herkese selam, Kendi yaptığım mini kuluçka makinamın resimlerini koydum, henüz deneme aşamasındayım yorumlarınızı, katkılarınızı bekliyorum, saygılar.

Termostat enda 1411
Pc fanı içeri üflüyor iki giriş iki çıkış deliği kalem genişliği kadar.
Nem şu anda 58 yükselmeye devam ediyor.
Üzeri ısı cam, çift cam yani
Çevirme aparatı conturn 30
Isı ayarı Dimmerle sağlanıyor.

Eksik yanlış varsa lütfen uyarın. Teşekkürler.

seyyah53 24-03-2012 23:07

Valla hayatimda ild defa pazardan civciv almis biri olarak ...

en basta cesaretinizden dolayi sizi tebrik ediyorum...****** makinenin randimanini cikim oarni ve civcivlerin sagliklari belirleyecektir...

dr.arif 26-03-2012 10:43

bence güzel olmuş.tebrik ederim. makinayı toplam kaça malettiniz.bende kendi makinamda ilk çıkımlarımı bir hafta önce aldım.şu an 36 tane bıldırcın civcivim var. size tavsiyem aldığınız yumurtalardan emin olun zira ben 109 tane yumurta koydum makinaya lakin 50-55 tanesi dölsüz çıktı yumurtaların.(güya ziraaat fakültesinden almıştım)

raloco 26-03-2012 23:06

teşekkürler

Dr.Arif Teşekkür ederim. Çok araştırdım umarım karşılığını alırım.Ben 8 dişi 1 erkek satın alıp onların yumurtalarını koydum, 1 saat önce 38 yumurtamı yerleştirdim, sonucu paylaşıcam.

termostat 45 tl
nem ölçer 15 tl
conturn 30 ve 2 bıldırın viyolü 97 tl
pc fanı cam ve dimmer elimde vardı
elektrik malzemeleriyle beraber 180 tl civarı maliyetim var.

sigarayı bıraktım onun maliyetini düşünce bedavaya geldi :)

toprakbu 26-03-2012 23:13

Büyük emek harcamışsınız. Bence bu kadar bilgi ve emekle başarılı olur bu makine. Sonucu paylaşmanızı bekliyorum.

omencek 29-03-2012 12:56

Sayın raloco;

Güzel bir çalışma olmuş, elinize ve emeğinize sağlık. Benim nacizane bir kaç fikrim olacak. Suyu bardak ile koymuşsunuz. Bunun yerine ince kenarlı, demir bir tepsi (küçük) kullanmanızı öneririm. Demir tepsi ilk başta soğuk gelip termostatı bir kaç sefer fazladan açsada ısındıktan sonra suyun soğuması daha geç ve buharlaşma daha iyi olmaktadır. Hatta su soğumamaktadır.

Tabi benim nacizane fikrim. Saygılar.

raloco 29-03-2012 21:04

Sayın Omencek;
Makinayı denerken nemi tutturamayınca çay bardağını çıkarıp teneke kola kutusunu kesip koydum, nemi ancak öyle tutturabildim. Şu anda nem %60 civarında tam istediğim gibi. Uyarınız için teşekkür ederim. Saygılar.

dr.arif 30-03-2012 10:09

sigarayı bırakmanızdan dolayı sizi tekrar tekrar tebrik ediyorum.

OZ58 01-04-2012 00:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi raloco (Mesaj 931698)
Dr.Arif Teşekkür ederim. Çok araştırdım umarım karşılığını alırım.Ben 8 dişi 1 erkek satın alıp onların yumurtalarını koydum, 1 saat önce 38 yumurtamı yerleştirdim, sonucu paylaşıcam.
:)

Nette gezerken arada baktığım ve hep üye oluyum dediğim ama bir türlü olmadığım böyle güzel bir siteye bakarken benimde ilgi alanım olan kuluçka ile ilgili bu konuyu görünce haddim olmayarak tecrübelerime dayanarak bazı uyarılarda bulunmayı kuluçka işleminin sonunun hüsranla bitmemesi adına zorunlu buldum.
Affınıza sığınarak
1. Bıldırcınlarda yumurtadan civciv çıkması için ideal oran 2 dişi 1 erkektir. Hadi 3 dişi 1 erkekte olabilir. Sizde 8 dişi 1 erkek yumurtalardan civciv çıkma ihtimali var ama, çok düşük.
2. Kuluçka makinesinde dışarıdan içeriye temiz havanın girmesi ve içerideki kirli havanın dışarıya çıkması için havalandırma delikleri açtınız mı.
3. Kuluçka süresince ideal nem oranı % 60 iyi. Çıkıma gelindiğinde yani son üç gün % 70 civarı olmalı ki çıkacak civcivler yumurta kabuğunu kolay kırabilsinler.
4.Ayrıca son üç gün Conturn 30 dan yumurtaları alıp, makinedeki hava dolaşımını etkilemeyecek yumurtaların yan olarak duracağı bir sepete almayı unutmayın. Yumurtadan civciv çıkımlarını bu sepette yumurtanın doğal duruşunda daha kolay yapar.
5. Civ civ çıkımları başladığında sık sık civcivleri almak için kapağı açmayın. Her kapak açmada içerideki nem oranı düşer. Nem oranının düşmesi yumurta kabuğunu sertleştiri. Civ civ yumurta içinde kabuk sert olduğu için kıramaz ve ölür. Çıkan civcivleri ben 24 saatte bir alıyorum makineden sıkıntı olmuyor. Yumurtadan çıkan civcivi alayım yem yesin gibi bir düşünceniz olmasın. Civ civ yumurtadan ilk çıkışta bir şey yemeden içmeden 2-3 gün idare edebilir.
6. Çıkan civlere ilk olarak hafif şekerli su verin onu içsinler daha sonra yem verin. Bağırsak sistemlerine iyi gelir.

OZ58 01-04-2012 00:48

Şimdi aklıma geldi.
Makinede önemli olan cam bardak tepsi değil. Suyun yüzey alanıdır. Nem miktarınız az gelir ise (Şu an bence bardak bile az) Suyun yüzey alanını artıracak daha yayvan kaplara su koyun. Yüzey alanı ne kadar büyük olur ise suda buharlaşma ve dolayısı le nem oranı o kadar çok olur. Nemi çok aşırı yükseltmeyin kısa süreli nem yükselmelerinde sorun olmuyor ama uzun süreli nem yüksekliğinde ( % 90-100 gibi) civ civ yumurta içerisinde nemden boğulur ölür.

OZ58 01-04-2012 00:59

Durdukça aklıma geliyor.
Yumurtada civciv oluşumu var mı yok mu merak ediyorsanız yumurtanın tam oturabileceği bir el lambası alın ışığı güçlü olsun. Tamamen karanlık ortamda yumurta içerisini görebilirsiniz. Şansınız var ise damarlarını, kıpırdayışını ve hatta kalp atışını dahi görebilirsiniz. Lambanız iyi olmak şartı ile. (Tavuk yumurtası bıldırcın yumurtasına göre daha kolay gözükür. ) Bu işlemi 1 hafta 10 günden önce yapmayın aşinalık yok ise durumu çözemeyebilirsiniz.
Oluşum olmadığına emin olduğunuz yumurtayı makine içerisinde bekletmeyin atın. Nadirde olsa bozulan bu yumurtalar bakterilerden dolayı içerisinde gaz oluşturur ve patlayabilir buda diğer civ civ çıkacak yumurtaların bu bakteriyi kaparak ölmelerine sebep olabilir. Yumurta patladığındaki o kokudan bahsetmeyeyim bile.

OZ58 01-04-2012 01:00

Haddim olmayarak bazı hatırlatmalarda bulundum. Umarım kimseyi kızdırmamışızdır.

raloco 01-04-2012 17:56

1 Eklenti(ler)
OZ58 deneyim ve fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

1-Erkeğin performansını gözleyerek 8 dişininde döllü yumurta verdiğini düşündüğüm için makinaya koydum.Yumurtaları kırıp embiryonun döllenmiş olduğunu gördüm, fotoğrafınıda çektim, umarım yanlmıyorumdur.

2-İki giriş iki çıkış deliği açtım, kurşun kalem sığacak kadar büyüklükleri var, son üç gün birer delik daha açmayı düşünüyorum.

3-Şu anda 63 civarı nem var, çıkımda geniş tabak gibi birşeye daha su koyup 70-75 civarına çıkarmayı düşünüyorum.

4-Sinek teli denen malzemeden alıp bir kasnağa germeyi ve alttan hava girişini sağlaacak şekilde yumurtaları yan koymayı düşünüyorum.

5-Civcivleri en az 6 saat çıkarmamayı düşünüyordum ama bu tavsiyenizden sonra daha fazla tutacağım.

6-Şekerli ve papatya çayı katılmış su verileceğini okumuştum.

Güçlü bir el feneri bulursam 7. günden sonra merakımı gidermek istiyorum bende.

Tekrar teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Saygılar..

OZ58 02-04-2012 18:00

Sonuçlar inşallah olumlu çıkar. Bol civ civ almanız dileğiyle.

raloco 09-04-2012 21:24

Bugün 14. gün bitti, yumurtaları çıkım sepetine aldım, bazıları hareket ediyor, acaba çıkmaları yakın mıdır ? Nem %76 da sizce uygun mu ?

furkan yıldız 10-04-2012 15:36

Bir makinede benim için yapıp satabilirsiniz belki :)

raloco 10-04-2012 20:59

:)) Daha makinanın randımanını görmedik Furkan bey...

raloco 11-04-2012 21:07

16. gün ilk çatlaklar oluşmuş, ne kadar sürecek çıkmaları?

knitman 12-04-2012 12:09

bugün yarın resimlerinizi bekliyoruz. Bol çıkım alırsınız inşaallah..

raloco 12-04-2012 23:22

3 Eklenti(ler)
Şu an itibarıyla 38 de 22 civciv sağlıklı dünyaya geldi. Bir kısmını makinadan aldım bir kısmını bıraktım.

dr.arif 13-04-2012 08:00

sevgili OZ58 in bilgileri çok değerli .paylaşımı için bende teşekkür ediyorum. civcivler harika görünüyorlar.benacemilik döenmim olması nedeniyle çok zayihat verdim.umarım sizin tamamı yaşar.ilk bir kiki gün ölü gibi hasta gibi yatıyorlar ya çok garibime gitti her bakışımda uyandırıp kontrol etmek zorunda kaldım. benim civcivler şimdi 26 günlük oldular. ve makinada 51 tavuk 2 de yeşilbaş ördek yumurtası var.yarın nemi artırmaya başlayacağım inşallah ayın 17 - 18 i gibide civcivleri görmüş olurum.

raloco 13-04-2012 22:37

31 oldu az önce, 1 erkeğin 8 dişi oranıyle 38 de 31 civciv çok iyi sanırım. Şekerli sudan sonra ilk yemlerini verdim çok hareketli ve sağlıklılar. Umarım hepsi yaşar..

raloco 18-04-2012 21:17

1 Eklenti(ler)
6 günlük oldular:)

raloco 04-05-2012 23:57

1 Eklenti(ler)
22 günlük oldular :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024