agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Civcivlere Aşı (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/24848.htm)

bariskisa 30-06-2011 12:26

Civcivlere Aşı

Yeni doğan civcivlere sağlık açısından nasıl bi uygulama yapmak gerektiği hakkında bilgi verebilecek varmı?

Gezegen 01-07-2011 00:45

aynı dertten bende muzdaribim hem tavuklara hem de civcivlere aşı, vitamin takviyesi gibi tavsiye edebileceğiniz ürünler varmı mümkünse sularına katılan.

ağaç sevdalısı 19-07-2011 20:35

bir sürü tavuk hastalığı var. bunlar ikiye ayrılıyor antibiotiklerle tedavi edilebilenler ve aşı ile koruma altına alınanlar. aşıları araştırdım hepsi profeyonel ticari amaçlı bin dozluk falan
10-15 civciv için karlı değil ancak bazı karma aşılar varmış birkaç hastalığın birlikte aşısını halledilebiliyor. KONYA da internetten telfonunu aldığım bir yer aşıları açıp köylülere ucuz fiyattan parça parça veriyormuş

ağaç sevdalısı 19-07-2011 20:38

Yaş Aşının Cinsi Aşılama Yöntemi
1.Gün Marek İntramuscular
Enfeksiyöz Bronşit Göz Damlası
7.Gün New Castle Sprey, İçme Suyu
8 ile 14.Gün Gumboro İçme Suyu
7. Hafta New Castle Burun, Göz Damla,
İçme Suyu, Sprey
12. Hafta Avian Ensephalomyelitis Kanat Zarı,
Göz Damlası
Fowl Pox (Tavuk Çiçeği) İçme Suyu
İnfeksiyöz Laryngotrachitis
16. Hafta New Castle Burun,
Göz Damlası
İçme Suyu
Sprey
Enfeksiyöz Bronşit İçme Suyu
Reovirus Göz Damlası
İntramuscular
Egg Drop Sendrom 76 İntramuscular

ağaç sevdalısı 19-07-2011 20:45

köylerde hep aşısız hayvanlar şansa yaşıyor. yaklaşık birhesap yaptım 10 civciv için büyük ambalajlarda alınan aşıların maliyeti civciv başına 30 lira toplam maliyet 1000 civciv içinde aynı. aşı açılınca tamamı kullanılmalı falan filan işin karışık olduğunu anladım bazen civcivleri ilk gün yapılması gereken aşısını yaparak satıyorlar

encarte 16-10-2011 03:57

Yapılan iş hobi amaçlı olunca bu kadar çok ilaç zaiyatını da düşünmek lazım.

assi34 26-02-2013 01:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ağaç sevdalısı (Mesaj 838578)
köylerde hep aşısız hayvanlar şansa yaşıyor. yaklaşık birhesap yaptım 10 civciv için büyük ambalajlarda alınan aşıların maliyeti civciv başına 30 lira toplam maliyet 1000 civciv içinde aynı. aşı açılınca tamamı kullanılmalı falan filan işin karışık olduğunu anladım bazen civcivleri ilk gün yapılması gereken aşısını yaparak satıyorlar

iyide eskiden aşı mı vardı. belki yüzbinlerce yıldır tavuklar yaşıyor. bence sağlam olmayanlar doğaya yenik düşüyor sağlam doğanlar ise genlerini bir sonraki kuşağa geçiriyor

mehmet acar 28-06-2014 09:04

Meraba admin benim hindilerim 12 haftalik cicek asisi yapacam veteriner bana bir igne verdi basinda iki tane igne var nasil kullanacagimi bilmiyorum yardimci olsaniz cok sevinirim ve

lodos_ 30-06-2014 23:04

Veba aşısı
enfeksiyoz bronşit
aşıları 1000 tavukluk
canlı aşılar fiyatı pahalı değil.antibiyotikten daha ucuza geliyor.
Antibiyotikle tedavi edilen hastalıkların çoğu çok ölümcül olmayabilir. ama veba gelince tamamını öldürür.
aşıdan kaçınmayın.

küncü 28-07-2014 15:06

Yaklaşık bir yıldır hobi olarak sürdürülebilir şehir bahçemde tavuk ve civciv besliyorum. Aşı olayını ben de merak ediyorum. Bu biraz çok sevdiğim hayvanların telef olma korkusundan kaynaklanıyor. Şu ana kadar hiç bir rahatsızlıkları olmadı, pirelenme ve bir gurk tavuğunda parazitlenme dışında.

Şunu belirtmeliyim. Ben bolca toprak meşe odunu külü ve kireç kullanıyorum. Kümeslerde folluklarda temizlik yaparken her tarafa ve eşelendikleri, toz banyosu yaptıkları yerlere serpiyorum. Ayrıca sularına bir hafta aspirin, bir hafta elma sirkesi katıyorum. Bunlar bağırsaklarını ve kanlarını temizliyor ve dirençlerini artırıyor.

küncü 28-07-2014 15:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lodos_ (Mesaj 1301042)
Veba aşısı
enfeksiyoz bronşit
aşıları 1000 tavukluk
canlı aşılar fiyatı pahalı değil.antibiyotikten daha ucuza geliyor.
Antibiyotikle tedavi edilen hastalıkların çoğu çok ölümcül olmayabilir. ama veba gelince tamamını öldürür.
aşıdan kaçınmayın.

Veba nasıl bulaşıyor? Aşıya nasıl ulaşırız? Bilen var mı?

18tahir18 28-07-2014 16:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi assi34 (Mesaj 1109179)
iyide eskiden aşı mı vardı. belki yüzbinlerce yıldır tavuklar yaşıyor. bence sağlam olmayanlar doğaya yenik düşüyor sağlam doğanlar ise genlerini bir sonraki kuşağa geçiriyor

evet arkadaşlar aşıya felan gerek yok bunlar için biz yıllardır besleriz ve hiçbir aşı yapmıyoruz maşallah hepsi de çok sağlıklı maşaallah :rolleyes:

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024