agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Leghorn (legorin) Tavuğu (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/22143.htm)

ugur29 17-09-2010 10:30

Leghorn (legorin) Tavuğu

Arkadaşlar bende Leghorn (legorin) Tavuğu denilen türden yumurtacı tavuklar var. Bilindiği gibi bu tür bir hibrit bir cinstir. Bu sene bunlardan kuluçkaya yumurta oturtum çıkan civcivler legorin özelliklerini taşırmı diye tereddütteyim bakalım ilerleyen günlerde belli olacak civcivler şu an dört aylık. Legorinler hakkında bildiklerimizi burdan paylaşabilirmiyiz.

çiftçi5234 30-01-2011 12:09

ugur29 arkadaşım ligorin tavuğu çok ideal bir tavuktur ama merak etme hepsi ligorin olur civcivlerin eğer yanılmıyorsam ama bunun bende 3 horozu vardı sabahları boy sırasına geçip ötüyolardı aynı anda bunun horozu çok fazla ve zamansız öter bilgin olsun

ertuğrulkayran 07-02-2011 14:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiftçi5234 (Mesaj 749441)
ugur29 arkadaşım ligorin tavuğu çok ideal bir tavuktur ama merak etme hepsi ligorin olur civcivlerin eğer yanılmıyorsam ama bunun bende 3 horozu vardı sabahları boy sırasına geçip ötüyolardı aynı anda bunun horozu çok fazla ve zamansız öter bilgin olsun

aynı zamanda da kendi tavuklarına da çok sahip çıkar

alihan34 23-02-2011 00:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ugur29 (Mesaj 696389)
Arkadaşlar bende Leghorn (legorin) Tavuğu denilen türden yumurtacı tavuklar var. Bilindiği gibi bu tür bir hibrit bir cinstir. Bu sene bunlardan kuluçkaya yumurta oturtum çıkan civcivler legorin özelliklerini taşırmı diye tereddütteyim bakalım ilerleyen günlerde belli olacak civcivler şu an dört aylık. Legorinler hakkında bildiklerimizi burdan paylaşabilirmiyiz.

Sayın Uğur, Kuluçka sonucu ne oldu. Civcivlerin özelliğinde bir değişme varmı yoksa Legorin özelliğini koruyolar mı?

ugur29 24-02-2011 12:19

sonuç olarak

Arkadaşlar önecelikle merhabalar,

Sonuç olarak kuluçka sonrası elimde 3 ferik 1 horoz kaldı. horoz neredeyse 10 aylık olunca öttü. :) feriklerden birisi başladı yumurtlamaya daha yeni yeni hala ikisinde tık yok. büyümelerin yavaş olduğunu gördüm renk olarak aynılar beyaz. horoz babasının kopyası hatta daha uzun boylu. feriklerin ibikleri kısa legorinler gibi yaprak ibikli değiller. sonradan büyürlermi bilemem. yani hibritlerin çiftleşmesi alınan civcivler verimli bir sonuç vermiyor kendi kanaatim olarak. normalde 5 ayda yumurtaya düşen cinsler 10 ay oldu anca düşmeye başladı. aslında bu hibritleri yerli verimli ırkla birleştirirsek daha verimli bir şey çıkar ortaya diye düşünüyorum.
Bizim ferikler yumurtlamaya başlasın bakalım günlükmü gün aşırımı yapacaklar. onlarıda burdan yazarım.

alihan34 25-02-2011 10:30

Sayın ugur29 bilgilendirmeniz için teşekkürler. Gelişmeleri burdan takip etcem. Dediğiniz gibi demek ki hibrit ırklardan gelen nesil ilki gibi olmuyor. Ama başka ırklarla deneyerek belki farklı sonuçlar alınabilir.

yesill 25-02-2011 16:51

Sayın uğur bir kaç ay sonra çalıştıracağım ilk ve yeni kuluçka makinemde tavuklarınızdan bir kaç yumurta koymak isterim. Değişik türler yetiştirmek istiyorum.Sizin içinde uygunsa tabi...

ugur29 01-03-2011 13:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alihan34 (Mesaj 760238)
Sayın ugur29 bilgilendirmeniz için teşekkürler. Gelişmeleri burdan takip etcem. Dediğiniz gibi demek ki hibrit ırklardan gelen nesil ilki gibi olmuyor. Ama başka ırklarla deneyerek belki farklı sonuçlar alınabilir.

Sayın Alihan34,
Evet dediğiniz gibi farklı ırklarla denemeyi düşünüyorum bu sene. Nasıl olacak acaba. bu senede atak-s tavuklarıyla melezleme yapmayı düşünüyorum.

ugur29 01-03-2011 13:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yesill (Mesaj 760407)
Sayın uğur bir kaç ay sonra çalıştıracağım ilk ve yeni kuluçka makinemde tavuklarınızdan bir kaç yumurta koymak isterim. Değişik türler yetiştirmek istiyorum.Sizin içinde uygunsa tabi...

Bende ki ırklar karışık horozlarla duruyor ayırma imkanım olmadığı için melez yumurtalar olur bende . Bence daha değerli yumurtalar bul kuluçka makinana koy.

maybach 02-03-2011 06:00

ugur29 kullanıcı resmindeki tavuk mu gövercin mi **** ney acaba

ugur29 03-03-2011 13:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maybach (Mesaj 762570)
ugur29 kullanıcı resmindeki tavuk mu gövercin mi **** ney acaba

Sayın maybach

o resmi bir internet sitesinden almıştım hoşuma gittiği için kulanmıştım. bu bir çeşit süs güvercini. :)

maybach 03-03-2011 14:08

teşekkür ederim

leone1907 03-06-2011 13:13

bunların horozu çok saldırgandır, bende birtane vardı sanki kapıya bağlanmış köpek gibi gelene geçene saldırıyordu

Safranlı 03-06-2011 16:34

Saldırganlık o kadar fazlakı anlatmakla bıtmez
bızım bır horozumuz vardı ınanın kesılelı 10 yıl kesın oldu
hala 'sizin koşturan bır horozunuz vardı çok fenaydı'dıye anlatılır

hele bır komsumuz duvarın dısından bunu kızdırmı,tabı nasıl olsa duvardan atlayamaz dıye :ama öyle bır uçtuku duvarın uzerınden bızım komsu delıkanlı kostur kostur bır hal oldu bıre terlıklerını korkudan yollara attı kı halen guluyoruz o kadar korkuyla koştuku terlıgın bırı bır yerde bırı başka yerdeydı inanın halen anlatıyoruz halen guluyoruz neydı o gunlar

ugur29 07-02-2012 14:48

Sayın safranlı
Dediğiniz gibi Leghorn ların horozları saldırgan oluyor. Bende ki bu zamana kadar beslediğim bütün horozlar belirli bir süreden insanlara saldırmaya başlıyor. Bende yüzden elimde fazla bekletmem. Çoluk çocuğa felan saldırır başımı belaya sokmasından korkarım :)

ugur29 07-02-2012 14:53

Yumurta verimine gelince Leghorn tavuklarını çifliklerden piliçlerini alıp beslersen yumurta verimi iyi oluyor. Benim gibi tekrar bunlardan civciv alıp büyütürseniz görünüşve yapı olarak hiç bir farkı yok. Ama yumurtaya geç başladılar, annleri kadarda iri yumurta yapmıyorlar. Yani demek istediğim ben memnun kalmadım 2. nesil Leghorn den. :)

ahanda 04-05-2012 23:43

merhabalar,
ligorin saf bir ırktır hibrit değildir. :)

çok güzel yummurta performansları vardır.
siz belli ki saf bir ırka sahip değilsiniz. yılda 300+ üzeri yumurtlarlar ve minumum yem bakım ile bunu yaparlar.yanılmıyor isem italya kökenli bir ırktı.

hibrit olarak

golden comet
ve
isa brown u deneyebilirsiniz.

lizboon 03-03-2013 01:09

cıçakaçak civcivlerden annesi kadar verim alamassınız sadece görüntü olur annesi gibi saglıllıda dayanlıklıda olmaz..

mahon67 21-06-2013 12:21

1 Eklenti(ler)
Bu yıl yetiştirdiğim Exhequar Leghornlar...

adero 09-07-2013 18:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mahon67 (Mesaj 1172295)
Bu yıl yetiştirdiğim Exhequar Leghornlar...

müthiş görünüyorlar

ugur29 11-11-2013 07:03

Sayın ahanda
Leghornlar ticari tavuk statüsündedir. Türkiyeye gönderilen çifliklerde yetiştirilenler kendi kanaatimce saf ırk değildir, hibrittir. Örneğin Türkiyede Ankara da üretilen Atabey, Atak, Atak S cinsleride hibrittir. Saf hat anaçaları özel muhafazalı yerde kaşıkçı elması gibi korunurken italyanlar saf ırkını dünyaya yayarlarmı bir düşünelim.

Orhank 11-11-2013 11:38

Kullandıklarınız saf ırk değil
Zaten bizim ülkemizde saf ırk bulmanızda çok kolay değil.
Ticari amaçlı yetiştirmeyecek seniz zaten uğraşmanıza da gerek yok yumurtlayanlar la üretmeye devam ederseniz 3-4 yıla kendiniz selekte ederek bir sürü oluşturursunuz iyi bir seçimle vasat üsütü bir verim elde edersiniz ama tek horozla olmaz arada gen katımı gerekir

yakupcemil 16-08-2018 20:29

Yumurta tavukları içerisinde yer alan Ligorin tavuk ırkı, birçok avantaj ve dezavantajı aynı anda bünyesinde barındıran bir ırk olarak tarif edilebilir. Özellikle az yem tüketmesi, yumurta yapmaya erken başlaması, çevresel etkenler ve hastalıklar karşısında direnç göstermesi ile ön plana çıkarken, Ligorin tavukların agresif bir yapıya sahip olması ve kümeste birtakım problemlere sebebiyet vermesi de dezavantajı olarak nitelendirilebilir. Tüm optimum koşullar dikkate alınarak beslenen Ligorin tavuklar yumurta bandını 300 seviyesine kadar çekebilir ve üst düzey yumurta verimini 3 ile 4 sene kadar devam ettirebilir.

Kayrum38 16-08-2018 21:46

Güzelmiş

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024