agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   organik yumurta üretimi (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/21206.htm)

tatarım 31-05-2010 23:06

organik yumurta üretimi

herkeze selamlar arkadaşlar organik yumurta üretimi ile ilgili bir çiftlik kurmak istiyorum bilgisi olan arkadaşların bilgilerini paylaşırsa sevinirim .
herkeze şimdiden saygılarımı sunarım

Rasko 04-06-2010 22:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tatarım (Mesaj 649986)
herkeze selamlar arkadaşlar organik yumurta üretimi ile ilgili bir çiftlik kurmak istiyorum bilgisi olan arkadaşların bilgilerini paylaşırsa sevinirim .
herkeze şimdiden saygılarımı sunarım

Konu hakkında pek bilgim yok ama bireysel yetiştiriciler için pahalı bir girişim sanırım.Çünkü yem hammaddelerinin de çoğunluğunun organik tarım ürünü olması gerekiyor.Konuyla ilgili organik hayvancılığın yasalarını da anlatan Tarım Bakanlığı'nın kitapçığı var.Kitapçık Tarım il ve ilçe müdürlüklerinden edinilebilir.

ağaç sevdalısı 15-10-2010 23:21

organik yumurta için hangi cins tavuk kullanılmalı

alectoris 16-11-2010 11:46

Organik yumurta uretimi icin hastaliklara dayanikli, yumurta verimi yuksek bir irk secmek gerekir diye dusunuyorum. Sonucta hangi irk olursa olsun siz onu organik bir bicimde beslediginizde elde edeceginiz urun de (yumurta, et vs.) organik olacaktir ancak burada amac hobi ugrasi degil de bu isten kar etmek ise o zaman yumurta verimi yuksek ve cevre sartlarina hasataliklara daha dayanikli bir irk secerek bu ise basklamak daha akillica olacaktir. Bu konuda zaman zaman cesitli forumlarda cesitli tavuk irklari onerildi. Belki burada bu irk onerilerinden tekrar bahsetmek bu ise hevesli olanlar icin faydali olacaktir. Ancak asil onemli sorun onerilen o irklarin melez olmayanlarina nasil ulasabilecegimiz, gercek irklari nereden temin edebilecegimiz. Internet uzerinden yapilan satislarda (genelleme yapmak yanlis olur) boyle bir irk garantisinin %100 dogru olabilecegini pek dusunemiyorum. Elbetteki buna dikkat eden amator **** yari profosyenel ureticiler mutlaka vardir, olacaktir da ama bunlarla karsilasamama ihtimaliniz de herzaman yuksektir. bu sebeple bu konuda irk onerisinde bulunan arkadaslarin bu irklara en guvenilir yoldan nereden ulasilabilecegi ile ilgili de bilgi vermeleri cok faydali olacaktir.
Saygilar

kadrilion 13-10-2011 14:17

köy tavuklarının yumurtası organik olmuyor mu? organik olması için ille organik sertifikası mı almak gerekir?

kadrilion 13-10-2011 14:19

organik yumurta yeiştiriciliği için organik belgesi almak gereiyormuş peki bu organik belgesini alabilmek için maliyeti ne olur.

encarte 16-10-2011 04:12

Köy tavuğu senin ve benim için organık ama resmi kurum, kuruluş **** ticari işletmelerde sertifika ile ilgili birşey mutlaka vardır diye düşünüyorum. İşin içine sertifika girince mutlaka daha fazla para ödüyorsun ama iş GDO lu ürünlerin ithalatına gelince belkide vergiden indirim bile yapılıyordur.

lizboon 03-03-2013 00:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ağaç sevdalısı (Mesaj 705385)
organik yumurta için hangi cins tavuk kullanılmalı

organik yumurta için türkiyede talep gören lohman ve ligorindir..
agırlıkta lohmandır sebebi ise kahve yumurta vermesi..
ligorin ise verimi yüksektir ama beyaz yumurta yaptığı için beyaz yumurta ciflik yumurtası gibi göründüğünden dolayı satışta biraz sıkıntılı olur..

lizboon 03-03-2013 00:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kadrilion (Mesaj 869443)
köy tavuklarının yumurtası organik olmuyor mu? organik olması için ille organik sertifikası mı almak gerekir?

egerki üzerine markanızı koyarak satmak isterseniz organik belgeniz olmassa satamassınız ciddi firmalara ve yasak 40000 tl cezası var..
ama köy yumurtası olarak doğal yumurta olarak satabilirsiniz..

organik sertifikası almak için bri sürü şartname vardır...en basit i yedirdiğiniz yemde organik olmak zorundadır..

miralay 03-03-2013 17:50

Sentetik yumurta var mı?

smnvrl 03-03-2013 17:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi miralay (Mesaj 1112808)
Sentetik yumurta var mı?

Sn Miralay,

Ağız alışkanlığından kaynaklı biz doğal olan her şeye organik diyoruz. İşin bilim yönünden bakarsak hepsi organik :)

Bende bu gün köyden yumurta ve bir adet köy tavuğu aldım. Etrafımda sipariş verenler oldu. Aslında köyde doğal yemle (buğday, mısır vs...) ile beslenmiş etrafta gezip dolaşan tabiri caizse deşinen tavuklardan yapıp yakınlarıma vermek güzel bir fikir.

Bizim orada köy yumurtası 40-50 krş arası geziyor, 1 yaşındaki tavuğu da 20-25 tl ye satıyorlar.

Saygılarımla.

pria 31-03-2013 23:16

Geçen hafta Kadıköy'de oldukça ünlü bir süpermarkette bir organik yumurta markası ilgimi çekti fiyatı yüzünden..10'lu kol 3.75 liraydı..olamaz dedim..
Okudum kolide yazılanları..Şöyle yazıyordu: ''Kapalı kümeste özgürce dolaşan tavuklardan elde edilmiştir..Tamamen doğal besinler kullanılmıştır''

Kapalı kümeste, stres altındaki tavukların yumurtasının organik olmayacağına inanıyorum..

Dersoy Tavukçul 30-05-2013 15:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pria (Mesaj 1130726)
Geçen hafta Kadıköy'de oldukça ünlü bir süpermarkette bir organik yumurta markası ilgimi çekti fiyatı yüzünden..10'lu kol 3.75 liraydı..olamaz dedim..
Okudum kolide yazılanları..Şöyle yazıyordu: ''Kapalı kümeste özgürce dolaşan tavuklardan elde edilmiştir..Tamamen doğal besinler kullanılmıştır''

Kapalı kümeste, stres altındaki tavukların yumurtasının organik olmayacağına inanıyorum..

Tavuğun organik olması için açık havada özgürce dolaşıp beslenmesi gerekmektedir. Malesef firmalarımız bu tür kelime oyunları yapıyorlar.

Dersoy Tavukçul 30-05-2013 16:49

Organik Yumurta Üretenlere Yardımcı Oluyoruz

Merhabalar.

Salma tavukçuluk dediğimiz sistemde organik tavuk besleyerek doğal yumurta elde etmek isteyen herkese yardımcı olabilirim.

Şahsımın İzmir-Urla da tavuk çiftliğim var büyük bir hevesle başladım. Allah'ın izniyle de çok büyük üretip yapıyorum,sizlerede yardımcı olmak istedim.

Nasıl Beslerim ? Ne Beslemeliyim ? Hangi Türler ? Ne kadar yeme ne kadar yumurta verir ? Gibi sorularınızı cevaplayabilirim.

Bu başlık altından sorularınızı yöneltebilirsiniz.

cihan_as 30-05-2013 17:15

Sn dersoy, hangi tür civciv almalıyız. 50 ad Tavuktan ne kadar yumurta alabilirim. Mevsimlere göre yumurta verimi ne kadar oluyor.

Dersoy Tavukçul 30-05-2013 17:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as (Mesaj 1163363)
Sn dersoy, hangi tür civciv almalıyız. 50 ad Tavuktan ne kadar yumurta alabilirim. Mevsimlere göre yumurta verimi ne kadar oluyor.

Merhaba Cihan bey.

Salma tavukçulukta en çok yumurta verimini veren tür şuan Dekalp Ligorin türüdür. Salmada 280 yumurta Kafeste 340 yumurta ortalaması veriyor.

Bu türün damızlığı şuan İzmir-Urla da bizim fabrikamızda yapılıyor, fakat fabrikadan 50-100 gibi miktarlardan çıkış yapılmamaktadır. Urla da bulunan çiftliğimizde bu tavuğun 8-10 haftalık yarka halinde satışı yapılmaktadır. Dilerseniz özel mesaj ile adres ve iletişim bilgilerini iletebilirim.

Saygılarımla.

cihan_as 31-05-2013 21:37

Sn dersoy, 8, 10 haftalık yarkaların aşıları yapılmış olarakmı satıyorsunuz, fiyatını ögrenebilirmiyim.

Dersoy Tavukçul 04-06-2013 19:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as (Mesaj 1163971)
Sn dersoy, 8, 10 haftalık yarkaların aşıları yapılmış olarakmı satıyorsunuz, fiyatını ögrenebilirmiyim.

Tüm aşıları yapılmış şekildedir. Şuan 10-11. haftadalar. Satış için özel mesaj yolluyorum,forum kuralları gereğiyle.

malina 04-06-2013 20:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dersoy Tavukçul (Mesaj 1165637)
Satış için özel mesaj yolluyorum,forum kuralları gereğiyle.

Forum kuralları, forumun bu iş için ayrılmış bölümü dışındaki konularda satış ile ilgili yazışma yapılamaz diyor.

Özelden bilgi vermeniz durumu kurtarmaz yani :)

Satış yapmak istiyorsanız kişisel iletişim bölümüne yazıp izin istemeniz gerekiyor...

asi_insan 25-01-2014 10:52

organik denilen şey tavuğun dışarı salınarak otlatılması köylerdeki gibi

lodos_ 26-01-2014 14:47

Tam katkısız orgnik veya doğal yumurta olabilmesi için yavuk tamamiyle özgür ortamda fazla müdahele olmadan mümkünse çok az buğday arpa mısır vb. katkısız yemler vermek.
Hatta tavuk altından çıkan hibrit olmayan türler
ancak bu yazdıklarım çok maliyetli olduğundan beş on tavuk adedini geçmek pek kazançlı değil tersine ekonomik açıdan zarar bile denilebilir.
Salma olarak yapılan özel bakım ile yapılan üretimler organik değil demekte sağlıklı olmaz.
doğal yumurta, tıpkı kuşlar gibi köyde gezinen tavukların yumurtası kendi besinini doğal ortamdan alan tavukların yumurtası anlamına gelir.
Bu yöntem ise ciddi sayılarda ciddi zararla kapatmak demektir.

asi_insan 28-01-2014 18:47

neden zarar hayvanı salıyorsun o kendi yiyeceğini buluyor bir masrafı olmuyor

sakagun 28-01-2014 20:43

Serbest dolaşan tavukları köpekler yiyebilir. Bizim 5 tavuğumuzu bahçemiz çitle çevrili olduğu halde çitin altını kazarak giren köpekler yedi. Kışın dağlarda yem bulamayan yırtıcı kuşlar da yerleşim yerlerine gelerek tavukları öldürebilir. Civcivleri ise her an kediler kapabilir.

lodos_ 28-01-2014 22:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asi_insan (Mesaj 1245348)
neden zarar hayvanı salıyorsun o kendi yiyeceğini buluyor bir masrafı olmuyor

üç beş tavuk olursa sıkıntı olmaz
ticeai anlamda tam organik doğal köy yumurtası ekede edeyim derseniz para kazamanmazsınız
işçilik masrafları amaortisman masrafları reklam pazarlama vb. masraflar vardır
doğal yolla beslenen tavuktan yüksek oranda verim alamazsınız
açıkta olduğu için onlarca risk ile karşı karşıyadır.
Öyle olmasaydı köyde yaşayan insanların tavuk sayılarını bilmemelieri gerekirdi halbuki köyde bile insanlar atık yumurtayı satın alıyor malesef.

asi_insan 29-01-2014 10:03

saldığınızda başında durulursa bir şey olmaz

asi_insan 29-01-2014 10:05

mesela 30 tavuğun zararı olmaz yumurtayı babama veriyorum o bakkalda satıyor reklama gerek kalmıyor.:D bizimkiler ziraat tavuğu olduğu için verimyüksek oluyor. hastalık riski kuşlardan geçebilir ama belli zamnalarda salındığında ve ilaçlı su vediğinde risk azalır saygılar...

Protesto 30-01-2014 15:18

Salınarak yapılan tavukçuluk ticari olmaz, kazanmam imkansızdır. Hobi olarak değerlendirebilirsin ve bu da ancak kendi ihtiyacını karşılar.

Açık da tavuk yetiştirmek kolay değildir, köpek gelir alır kedi gelir alır gece tilki çakal gelir alır, şahin kartal alır , alır da alır :)

Organik adı altında pazardan aldığınız yumurtalar kahverengi de olsa çiftlik yumurtası olması çok yüksek ihtimaldir, temiz olmayan yumurtayı hasırın içine koyup rahat bir şekilde 50 60 kuruştan satabilirsin.

asi_insan 30-01-2014 15:47

vallahi burda olmuyorda başka yeri bilemem şahin kartal neyaptınız vadi mi burasıben satıyorum da burda herkes satıyor imkansız diye bir şey yok hele bu konuda yumurta fiyatı da 75 kr 60 kr değil:D

ravza 03-02-2014 15:43

20 dönüm etrafı kafes telle çevrili bahçemde 200-300 salma tavuk besleyerek organik (köy) yumurtası elde etmek istiyorum konuyla ilgili özellikle kümes hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum... Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkürler...

İsmail Karagülle 03-02-2014 18:16

Ben de tam bu konu üzerinde raştırma yapıyordum .

İstanbul'dan kaçıp, Köye yerleştim.
Seramı kurdum .( küçük sayılır, ama benim işimi görüyor)
Topraksız ve topraklı tarım denemeleri yapıyorum .

İşler biraz kolaylayınca , yapacak iş aramaya başladım .

Ve diğer hayvancılıklara göre daha kolay gibi geldiği için , köy tavuğu ve yumurtası işini araştırmaya başladım .

doğal köy tavuğu veya yumurtası için pek fazla şey gerekmiyor .

Ama eğer ürettiklerinize ORGANİK diyecekseniz , mutlaka sertifikasyon kuruluşları ile irtibata geçmebniz gerekiyor .

Ve onların istedikleri şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu biraz maliyet ve külfet getiriyor. Fakat sonunda satış kolaylığı da geliyor.

Benim sertifikaya ihtiyacım yok derseniz sadece size güvenecek çevrenize satabilirsiniz ki bu szin ileride büyümenize engel bir durumdur.

yıllık üreteceğiniz yumurtanın bir bölümünü civciv için kullanacaksınız ki buda ileride sizin işletme olarak büyümenizi sağlıyacak , o halde daha çok ürün satmaya ihtiyacınız var demenktir ki buda sertifikasız biraz zor. ( imkansız değil ama zor)

yumurta tavuğu cinsi ile ,
et tavuğu cinsi farklı cinslerdir.
Ve beslenmeleri de farklıdır.

Bazı detaylar var mesela ligorin cinsi iyi yumurta verimi var.
fakat curk olmuyor diye biliyorum . O zaman kuluçka makinesine ihtiyaç var . Veya başka kanatlıları curk olarak kullanmak zorunda kalırsınız. (GURK DA DİYORLAR)

Benden tavsiye çok küçük çapta başlayın . Yanlışlıklar sizi üzmeyecek kadar küçük . Ve yavaş yavaş büyütün .

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024