agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   Tavuklar için kümes yapımı ve kümes örnekleri (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/20590.htm)

qwerty16 02-02-2013 12:16

arkadaşlar bn bir kümes yaptım ama kümes yağmurdan dolayı çürüdü ne yapabilirim.

qwerty16 02-02-2013 12:16

başka bir kümes yapmaya çalışacağım

atakanertug 20-10-2013 11:27

Benim Kümes

5 Eklenti(ler)
Uzunca bir süre hazır kafes aradım ama modeller güzel olmasına rağmen bana fiyatlar biraz pahalı geldi. Alma gücünden dolayı değil ama eli yatkın biri olarak cidden o parayı onlara veremezdim.

Aşağıda köpek kulubesinden kırma yaptığım kümesi gönderiyorum.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1382260929

İlk iki resimde çim olan yerlerin 4-5 tavukla bile kuruduğunu görebilirsiniz.
Kulubenin içine 2 tane folluk yaptım. Biraz yükseğe çaktım tüneklik gibi olsun diye.
alt kısmın girişine sandık gibi birşey koydum içeriye sapsaman döktüm.
4 tavuktan ortalam 3 yumurta alıyorum.

Etrafdaki panel çitlerde metrekaresi 17 TL (Dübel, Vida, Askı ve Tel dahil) onlardan aldım 8-9 m2'lik bir alan yaptım. Çok süper durdu.

Tüm bunları yaptıktan sonra

Buradan Tavuk Kümesleri Buldum
Tavuk Kümesleri 550 TL'den (Tüm Türkiye Ücretsiz Kargo)
Demonte mobilya'yı kümes işinde görünce biraz şaşırdım ama ürünler gayet güzel

Almak isteyen arkadaşlar varsa 2 haftalık aramamın sonucu bu fiyattan daha uygunu yok. Vixpet diye bir marka var birde 2 tane yerel üretici buldum. Vixpette 1050 TL olan ürün burada 550 TL. Yerel firmalarda kargo ve kdv hariç 300-350 TL metre kare fiyatı istiyorlar. Resim farklı sitelerden alıntı olduğu için pek yanaşmadım açıkcası.

elim yoruldu benden bu kadar :)

hanımeli 18-02-2014 08:44

Sn Atakanertug çok güzel olmuş kümesiniz banada Esin kaynağı oldu,o yeşil demirlerle çevirmenin maliyeti nekadar sorabilirmiyim.birse köpeğin olduğu resimde arkada damda iki kedi gördüm umarım tellerin üstünden atlayıp kümese dalmazlar :)) baksanıza dama çıktıklarına göre.ellerinize sağlık çok şık duruyor.

atakanertug 18-02-2014 20:17

Merhaba

Beğendiğinize sevindim.
Panel Çit olarak geçiyor. Metrekaresi 22 TL'den satılıyor profil demirler, askıları, akıllı vida ve çelik dübelleri ile birlikte. Eğer 1 metre yüksekliğinde çit alırsanız her metreyi 22 olarak hesaplayın ama ben 1.5 metre yüksekliğinde aldığım için her metresi 33 TL'ye geldi.

hanımeli 19-02-2014 12:27

Sn Atakanertug bende netten araştırdım bizim şehirde yapanları işçilik dahil olursa 10 tl fazla koyuyorlar metrekaresine sanırım sadece malzeme alıp eşime yaptıracağım ama sizin kümes kesinlikle referansım olacak.

atakanertug 19-02-2014 23:16

1 Eklenti(ler)
1.5 metreden alçak olursa üstünden uçabiliyorlar. (Horoz zaten her halukarda uçuyor) bilginiz olsun birde kafes için içine girip almak çok zor oluyor hazır bir sistem öneririm. V Çatılı Gibi bu arada hasılatla ilgili resim ekleyim.

limon_sever 20-02-2014 11:29

Komşumuzun tavuğu 2.5 metrelik duvardan uçarak bahçeler arası geçiş yapıyor :) Telin bence üstten de örtülmesi gerekir. Böylece hem dışarıdan gelebilecek tehlikelerden hemde bahçeye verebilecekleri tehlikelerden korunmuş olunur.

olcim 20-02-2014 14:40

Bu yaz ben de tavuk beslemeyi ; hatta civ civ halinden alıp büyütmeyi düşünüyordum , bu kümesleri görmem harika oldu , çok teşekkürler , diğerlerinin resimlerini çizdim :D

stars 03-04-2014 11:38

Kümes eserim

Merhaba ;
Austrolop cıvcıv lerle bu işe başladım .Salma tavuk şeklinde yapacağim. Hedefim tek cins,250 tavuk yer bol.Telle cevrilecek.
Civcivler 10 tl çok pahalı.Horoz çıkması beni üzüyor.Satılacak ya damızlık kesim.Yerine tavuk olacak.Amatör kümesimi yaptım.İnce işi kaldı birde civciv için yaptım.Paletleri düzenleyerek yaptım.İş görecek gibi.

stars 03-04-2014 11:54

4 Eklenti(ler)
resimler ek

garlangufa 08-08-2014 10:46

Nasıl Bir Kümes ?

Merhaba Dostlar,
30 yıl Elektronik mühendisliğinden sonra tilki kürkcü dükkanına döndü. Yani bende memleketim Trabzona geldim ve http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/28035.htm ilk icraatım bu oldu. Sonra baktım arazi var, durum uygun. Arazinin 4 dönümlük kısmında (şu anda fındıklık) 1000 tavuk kapasiteli bir salma tavuk çiftliği yapayım dedim.

Mevcut kümeste 40 tavuk var, altı demir ızgara ve ızgaranın yerden yüksekliği 1,5 metre, dolayısı ile tavuk dışkıları ızgaradan aşağıya düşüyor, yattıkları yeri fazla kirletmiyor. Kışın alttan soğuk alabilir fakat bu tavuklara yıllardır birşey olmamış soğuktan. Hatta neredeyse 5 yılllık tavuk var, yumurtlamadığı halde annem o tavuğa dokundurtmuyor bizi.

Gelelim konuya. 4 dönüm arazide salma tavuk (özgür tavuk) yapacağım fakat kümesleri nasıl olmalı ? yapılacak bina tuğla mı yoksa çelik konstrüksiyon üzerine betopan gibi bir malzeme mi ?, taban beton mu, toprak mı ? ki bu durumda 2 günde bir mutlaka temizlenmeli, buda işcilik maliyetini arttırır. Yükseltilmiş ızgara taban düşünürsek 1000 tavuk için nasıl olmalı ?, folluklar aynı binada mı olmalı ?. Arazinin 150 metre yanı orman ve çakallar var, tilki var, doğan,şahin var (hatta 2 gün önce 8 haftalık feriklerden birini götürmüş doğan).

Önerileriniz, tavsiyeleriniz benim için çok önemli olacaktır. Bu konuda fazla bilgili, olaya bilimsel yaklaşan birini bulmak, helede Trabzonda oldukca zor.

Not : Arazi Trabzon havalanına 6 km ve kışın en soğuk -4 dereceyi gördü, kırk yılda bir oda 1-2 kez. Buyıl seçim gecesi (30 mart) -2 dereceyi gördü 1 gece ve fındık rekoltesinde %80 kayıp var.
Değerli katkılarınız, tecrübelerinizz ve bilgilerinizle bu işe girişeceğim.

garlangufa 09-08-2014 20:42

Benim burada yeni konu açarak yazdığım, sorduğum hobi amaçlı kümeslerden daha çok profesyonel, gezen, salma tavuk kümesi ile ilgili bir konu idi. Konunun neden buraya atıldığına şaşırmadım desem yalan olur. Hiçbie uyarı yapmadan kim konuyu buraya taşıdı ?

Manifesto 09-08-2014 21:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi garlangufa (Mesaj 1311538)
Merhaba Dostlar,
... Arazinin 4 dönümlük kısmında (şu anda fındıklık) 1000 tavuk kapasiteli bir salma tavuk çiftliği yapayım dedim.

...

Gelelim konuya. 4 dönüm arazide salma tavuk (özgür tavuk) yapacağım fakat kümesleri nasıl olmalı ? yapılacak bina tuğla mı yoksa çelik konstrüksiyon üzerine betopan gibi bir malzeme mi ?, taban beton mu, toprak mı ? ki bu durumda 2 günde bir mutlaka temizlenmeli, buda işcilik maliyetini arttırır. Yükseltilmiş ızgara taban düşünürsek 1000 tavuk için nasıl olmalı ?, folluklar aynı binada mı olmalı ?. Arazinin 150 metre yanı orman ve çakallar var, tilki var, doğan,şahin var (hatta 2 gün önce 8 haftalık feriklerden birini götürmüş doğan).

Önerileriniz, tavsiyeleriniz benim için çok önemli olacaktır. Bu konuda fazla bilgili, olaya bilimsel yaklaşan birini bulmak, helede Trabzonda oldukca zor.

...

1000 tavuk için 400 m2 kapalı alan yeterli olacaktır.Sera tipi bir kümes yapabilirsiniz.Direk seviyesini örgü telle kapatırsınız,yazın havadar olur.Kışında muşamba ile kapatırsınız sıcak olur.

Tabanını; beton masraflı olur derseniz yer sergisiyle örtebilirsiniz.Zaten tabanı 3-4 cm kaba talaş veya balya sapıyla döşeyeceksiniz.

Yumurtalıkları kapalı alan içine yapmalısınız.Yemlik ve suluklarda kapalı alan içinde olacak.Gezinti alanlarının etrafını örgü telle kapatacaksınız fakat zararlılara karşı teli toprağa ya betonla sabitleyeceksiniz ya da toprağın 30-40 cm kadar derininden çekeceksiniz.

1000 tavuk yapacaksanız hepsi aynı cins olmasa iyi olur.3-4 farklı ırk çalışabilirsiniz.

garlangufa 10-08-2014 01:40

Sayın Manifesto cevap için teşekkürler. Tavukların hepsi aynı cins değil çoğunluk koyu lacivert Astralop, lohmanbrown, rhode island red, atak-s, sussex ve leghorn cinsi tavuk var. Horozlar sıkıntı yaratıyor, yaşı 2 gün büyük olan bile hiç boya posa bakmadan küçüğü dövmeye kalkıyor. Açık alan olduğu için zamanla cinsler karışacak ama dert edinmiyorum köy tavuğu dediğin böyle olmalı diye düşünüyorum, bilmediğim sakıncaları olabilir, göreceğim. Kümes tabanını talaş ile veya saman ile örtsem bile 2-3 günde bir mutlaka temizlenmeli buda extradan işgücü demek. Yükseltilmiş kafes teli ile taban yapsam acaba kışın sorun olurmu ?. gübre aşağıya düşer, ayda 1 toplansa olur. Karadenizde yağmur bol olduğu için kümesin üstünü **** en az 1000 tavuğun barınacağı bir yeri kapatmam gerekecek. Keratalar ıslanınca çabuk hasta oluyorlar.

Manifesto 10-08-2014 08:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi garlangufa (Mesaj 1311899)
... Kümes tabanını talaş ile veya saman ile örtsem bile 2-3 günde bir mutlaka temizlenmeli buda extradan işgücü demek. ...

Biz 3-4 ayda bir temizliyoruz sıkıntı yok.Yalnız her temizlikten sonra tabana talaş veya sap sermeden önce 400 m2 alana 4 torba kireci sulandırıp serpiyoruz ondan sonra talaşla kapatıyoruz.Pis koku ve hastalık etmenlerine karşı kireçlemenin faydası var.

garlangufa 25-08-2014 09:05

Teşekkürler sayın Manifesto,
Talaşı kalın döküyorsunuz sanırım, ben 4-5 cm kalınlığında döktüm 5 günde leş gibi oldu. Demekki daha kalın sermeli. Kireç önerinizi de mutlaka dikkate alacağım.
Bu arada forumda kümes yapımı ile bilgili sizden başka birisi yok gibi herhalde ki, konuya başka bir cevap gelmemiş.

stars 07-09-2014 16:46

Arkadaslar,aldığım civcivler den milas dan gelenlerin hepsi öldü.O kısıye paramı haram ettim.Antalya elmalı dan civciv lmıştım onlar hastalık vb durumdan zayıyat vermedi ancak kırma çıkanlar oldu.Tek cinsi austrolop çıkanlar çok güzel.50 adet aldığım civcivlerden 26 adet kaldı.Gücüme giden tılkı benden önce tavuk yedi.Kızdım arkasından bende kırma bir horozu yedim.Doğal ortamda mücadeleyle yasıyorlar.

stars 07-09-2014 16:47

Yetmez.Bahce 2 ye bölünmeli.Kapalı kümese yeter.Tavukların sitresden yumurta kestüiüne şahıt oldum

kırkdilim 26-02-2015 10:06

2 Eklenti(ler)
Benim kümesim.
Eklenti 538552
[ATTACH][/ATTACH]

gevv 15-08-2015 21:47

Merhaba,

nihayet bende kümes yaptım biraz aceleye geldi ama idare eder ileride otomatik kapı açma sistemide yapacağım umarım kısa zamanda biter

http://s29.postimg.org/8n714kwnr/image.jpg

http://320volt.com/kumes-yapimi/

ruzgar78 19-12-2016 11:28

Birde otomatik açılır kapanır kapı tasarlanırsa süper olur.Ben kendi bahçe yapmayı düşünüyorum malum işin elektronik kısmı zaten benim işim.

ozgursayin 21-05-2017 00:23

2 Eklenti(ler)
Selamlar,

Bugün itibarı ile ben de 5-6 tavukluk bir kümes yapmaya başladım. 160x120x100 cm ebatlarında kümes, 160x300 cm ebatlarında da tel örgü ile kapatacağım bir bahçesi olacak.
Eklenti 648770

Eklenti 648771

Tecrübesi olan arkadaşlara bazı sorularım olacak.

- Otomatik sulama ve yemleme yapmayı düşünüyorum, bu konuda tecrübesi olan var mı?
- Kapalı olan kısımın zemini için nasıl bir çözüm yapmalıyım, tava ve ızgara için önerisi olan var mı?
- Bu kümesi Bolu' nun bir köyünde yapıyorum, tilki, sansar, gelincik gibi yırtıcılardan korunmak için kümesin ve bahçenin kenarlarını kazıp, kiremit vs. gibi bir malzeme ile zeminden girişi engellemek geldi aklıma. Bu işlevsel bir çözüm olur mu, işe yarar mı?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024