agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   istanbulda tavuk beslemek yasak (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/20438.htm)

yekadam 22-04-2010 19:50

istanbulda tavuk beslemek yasak

ben üsküdarda oturuyorum kendimize ayit müstakil bahçeli evimiz var.60 metre kare bahçenin bir köşesine 20 metre karelik kümes yaptım 5 tavuk 2 horoz besliyorum dün belediyeden gelmiş şikayet var kaldırın demişler asla koku yok hergün temizleniyor kümes sadece sorun horozun ötmesi . Bir hafta süre vermişler yoksa tavukları götürür cezai işlem uygularız demişler sizce belediyenin böylebir uygulama yapmaya hakkı varmı **** ben ne yapabilirim

memet 22-04-2010 20:08

Bütün gece ve sabaha karşı sürekli öten horozlarınızın, komşularınıza neler yaşattığını bir düşünün. Hepsi işe gidecekler sabah erken.

Lilinin bahcesi 23-04-2010 16:36

Bence horoz olayina hic girmeseydiniz daha iyi olurdu. Sadece tavuk besleseydiniz komsularda rahatsiz olmazdi. Etrafinizdaki apartmanlarda oturanlar horozun bagirmasina deli oluyorlardir her halde, hele bir de uykudalarsa. Bence hepsini kesip bir guzel de yiyin. Cunku belali komsulara rast gelirseniz pesini birakmazlar iki tane tavuk icin milletle muhattap olmak zorunda kalirsiniz. Iyisimi kumesi dagitin siz.

faruk5525 23-04-2010 18:57

arkadaşım eb iyi yöntem horozalrın hiç ötmüyo horozun kakasını yaptıgı deligine zeytinyagı sürüceksin horozda tavuga hava atmak için ötücek aama horoz öterken deligini sıakrak öter ve yag oldugu için kayar ötümünü yapamaz dene istersen

İsmail Karagülle 23-04-2010 19:59

5 tavuk 2 horoz, Komşuların, gerçekten şikayeti ne olduğunu öğrenseydiniz keşke . Size mutlaka gelmiştir. Neden şikayetci olduklarını bilseniz, belki bir çıkış bulabilirdiniz.

Yapılacak bir şey yok . Bunları kesip yiyeceksiniz . Veya dağıtacaksınız.

Ve yerine biraz zaman geçtikten sonra, komşuların şikayetlerini dikkate alarak , yeni civcivler edinirsiniz. Ve komşulardan kim şikayetçi ise onunla ilişkilerinizi , düzeltmeye çalışmalısınız . Hayvan sevmek önemlidir. Ama komşular da önemlidir.

Baki Berk Kayalar 19-01-2011 20:33

Kümesi kokusu ve horoz ötüşü sevdiğim şeylerdir, ama bunlardan hoşlanmayanlar da var. Umarım uygun bir çözüm yöntemini bulmuşsunuzdur.

bernacyhn 20-01-2011 18:06

Hiç tavuk ve horoz bakmadım ama tahminimce horozların sesinden daha çok rahatsız oluyorlardır komşular. Horozlarınızı satmanız ve sadece tavuklarınızla idare etmeniz fikrindeyim. Belki horozlarınız gittikten sonra eskisi gibi şikayetçi olmazlar.

çiftçi5234 30-01-2011 11:17

arkadaşım benim başıma da geldi böyle birşey bir önerim olacak
bence komşuları rahatsız eden sadece horoz olduğunda ilk başta horozunuzu kesip yiyin belediye için ise önerim tavuklarınızı sakın kesmeyin çok kısa süreliğine bir başka kümese koyun belediye yakanızı bırakınca tavuklarınızı getirip gene kümese koyun böylece hem komşuları hemde belediyeden kurtulursunuz ama horozu feda etmeniz gerekebilir tekrar ediyorum tavukları bence kesmeyin burada arayıpp bulamayanlarda var

sercan2011 30-01-2011 15:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi faruk5525 (Mesaj 623486)
arkadaşım eb iyi yöntem horozalrın hiç ötmüyo horozun kakasını yaptıgı deligine zeytinyagı sürüceksin horozda tavuga hava atmak için ötücek aama horoz öterken deligini sıakrak öter ve yag oldugu için kayar ötümünü yapamaz dene istersen

Sayin faruk5525,

verdiginiz degerli bilgilerden cok etkilendim , elinize dilinize saglik :dilli::cool::cool:

alihan34 16-02-2011 23:11

Bence Horozu ve tavukları birine satın veya kesin afiyetle yiyin. Yerine çok bağıran huysuz bir köpek alın :) Komşulara süpriz yapın :))) Her nedense horoz sesinden rahatsız olan komşular saatlerce havlayan huysuz köpek sesinden pek şikayet etmiyolar. Çekindikleri bir yerler mi vardır nedir bilemiyorum. Hatta belediye bilem karışmıyor köpek mevzusu olunca.

köylüahmet 17-02-2011 10:49

kanunda zabıtalar şikayet baksatlı gelmişler.sölediyim 4 tavuk ve bir horoz yetiştirme hakınız olması lazım direk buluınduhunuz setin zabıta amirlihine gidip konuyla ilgili bilgi alıp takipcisi olun ayrıca...horozu diskalifiye edip tavuklarında yerini dehiştirin zabıtalar gelince sorunu cözdüm diye bilirsiniz

Mavi_ay 05-04-2011 23:24

zabıta ve beledieye memurlarının ticari yerlere girme ve kontrol etme hakkı vardır ama evinize hiç bir suretle giremezler en fazla 61 lira ceza keserler onuda ödemezsin 2 senede bir af çıkıyor silinir gider. Ben olsam aynen devam ederim. unutmadan söyleyim veteriner yazısı al aşı davasına başın ağrımasın.

zenfree 05-04-2011 23:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi faruk5525 (Mesaj 623486)

Bu bir şaka diye düşünüyorum. :)

cemo 06-04-2011 00:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zenfree (Mesaj 780617)
Bu bir şaka diye düşünüyorum. :)

Pess, şakanında ötesi bir durum bu:(

musaxxx 23-07-2011 16:45

valla şuanda oturduğum apartmanda cevremde horozlar var ötüp duruyor ben hiç rahatsız olmuyorum arac sesleri beni daha cok rahatsız eder ..

burcak09 08-12-2011 18:39

horozlardan vazgeçip tavuklarınıza sahip çıkın derim bende . benimde kümesim var 2 tavuk 3 tanede horozum var kümeste kümes 2 bölümden oluşuyor iç kısımda 2 tane tünek var dış kısımıda telle çevirdik üstüde tel yalnız havalar yağışlı bu ara çok çamur oluyor gezindikleri yer bir öneriniz olurmu acaba kümes tabanı için ne yapmalıyım ...birde yem olarak buğday ve marul yaprakları ezik elma domates veriyorum önerilerinizi bekliyorum ....

bertunum 10-12-2011 23:35

efendim, bazen bana istanbul'da yaşamak dahi yasak gibi geliyor. okulumdan mezun olur olmaz gitmek istiyorum istanbul'dan. Allah bana istanbul dışında yaşamayı nasip eder inşallah.

öte yandan, ne garip problemlere ne garip çözümler oluyor. hayvanın kloakına (evet bu hem boşaltım hem üreme deliği) zeytinyağı sürmek bana mantıklı geldi. kesin çözüm olur mu bilmem ama denenebilir.

JudasHammer 16-12-2011 19:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi burcak09 (Mesaj 886141)
horozlardan vazgeçip tavuklarınıza sahip çıkın derim bende . benimde kümesim var 2 tavuk 3 tanede horozum var kümeste kümes 2 bölümden oluşuyor iç kısımda 2 tane tünek var dış kısımıda telle çevirdik üstüde tel yalnız havalar yağışlı bu ara çok çamur oluyor gezindikleri yer bir öneriniz olurmu acaba kümes tabanı için ne yapmalıyım ...birde yem olarak buğday ve marul yaprakları ezik elma domates veriyorum önerilerinizi bekliyorum ....

Kümes tabanı ile ilgili olarak. En basit yöntem kuru olan tarafın toprağını sürekli alt üst etmek. Diğer seçenek ise eğer vaktiniz var ise ve biraz da masraf yapabilirseniz. Elek sistemi yapabilirsiniz. Yerden 5 cm. yükselkliğinde geniş delikli elek yaparsanız tavuklarınız bastığı yere pislemez. Ama bana sorarsanız (Bende 18 tane tavuk ve horuz besliyorum) ben elek sistemini tavsiye etmiyorum. Çünkü hayvanın o toprağa basması, eşelemesi ve o topraktan yumurta kabuğunu oluşturabilmesi için gerekli besinleri alması gerekli. Eğer vaktiniz varsa ve ilgilenebiliyorsanız. Günlük olarak **** 2 günde bir toprağı alt üst edin ve bir süre sonra o toprağı çiçeklerde kullanabilirsiniz.

ibrahim1564 05-06-2012 18:38

biraz baskalarınıda düsün ona göre kararını ver

şehnaz 05-06-2012 21:28

:)))) Bu arada zeytin yağını ne sıklıkta uygulanacak merak ettim .

ertu 04-01-2013 12:16

Zeytin yağı tekniğinin doğru olduğunu biliyorum, hatta bazı köylerde bu tekniği çok anıran eşeklerde bile kullanıldığını duydum.
Komik ama işe yarıyorsa denemekte fayda var :)

lodos_ 19-01-2013 22:45

gece yarısı magandalar silah atarlar arabaları bağırtırlar onlar rahatsız etmezler hatta görmemezlikten gelir insanlar ama gariban horozdan rahatsız olurlar. o halde köylerde yaşayan insanların hiç uyumamaları gerekirdi horoz insanları rahatsız filan etmez. Ayrıca dünya sadece insanların yaşadığı yer değil.
horoza susturucu takalım bari

ali yerlikaya 20-01-2013 00:36

aranıza yeni katıldım arkadaslar.öncelikle merhaba. aynı sorunu bende yaşadım.horozların ötmesi büyük sorun.neyseki komşular belediye yerine bize söylemeyi tercih ettiler.mecburen kuluçkadan büyüttüğüm horozlarımı kestim.vetenire bile gidip danıstım.horozu susturmanın bir yolu yokmu diye :).ama malesef yokmuş.şehir merkezınde bu sevdayı yaşamak bayagı zor...

YeniGine 20-01-2013 01:57

Halbuki ne kadar güzel, doğal bir ortam, kuş sesleri, tavuk gıdaklamaları, horoz ötmeleri... İstanbulluların mutlu olacağı yerde sorun olmuş. :( Olur!.. Alışmışlar; satıcı seslerine, uçak seslerine, araba korna seslerine, evlerde, bahçelerde özel bakılan köpek havlamalarına vs. vs. İstanbullular karga, saksağan, kumru seslerine bile tahammül edemiyorlar, şikâyetçi oluyorlar. :( Evet maalesef çok acıdır ki; "İstanbul'da tavuk beslemek yasak."

Mercani 11-07-2013 17:01

Mesele gürültü yapan hayvanin horoz olmasi. Sehirde yasiyorum hatta merkezi bir yerinde evim var. Sabaha kadar müzik sesleri, dügünler, eglenceler, sabaha karsi alkollüler, kadin kiz kavgalari, bagiran-cagiran, sabahin köründe baslayan otoparkta araba yikama sesleri, mahalleye dadanan köpek ceteleri kisacasi sabaha kadar gürültü anlaminda yok yok. Bir tek esek anirmiyor, horoz ötmüyor.

Iki civcivim var artik ferik oldular yanilmiyorsam, yakinda horozum ötmeye baslayacak. Olurda bir sikayet gelirse cingeneye baglarim gibime geliyor. Sabaha karsi kapi tekmeleyen mi ararsiniz, balkonda karisini döven mi ararsiniz, hirsiz kovalayan polis mi? Bunlara kimse sesini cikarmiyor, inanmazsiniz ama dayak ve kapi tekmeleme gibi durumlarda polise haber vermeye ilenen insanlar var. Buna pisip kalacak ve benim biricik, zavalli, canim horozuma laf edecekler öyle mi?

Bunlar büyük sehirde yasanabilecek gürültüler bir coguna göre ama horoz gürültüsü köye özgü. Bence insanlari rahatsiz eden bu.

Asoo 23-09-2013 17:33

Birkaç sene önce balkonda horoz besleyen biri ile ilgili şikayet haberlere çıkmıştı.

Belediye ekipleri, horoz besleyemezsiniz diye değil, gürültüye sebep olamazsınız diye horoz sahibini uyarıyorlardı. Horozun kaç desibell gürültü çıkardığını ölçtüklerini hatırlıyorum. detaylar ve sonuç hafızamda kalmamış.:)

Kargalar kahvaltı etmeden kalkıp yollara düşen biri olarak "Keşke horoz sesiyle uyansam." diyorum.

hira 23-09-2013 19:13

istanbul'da tavuk beslemek yasak mı ? gelln yerleşin bizim semtede görün yasakmı değil mi..

heryerde horozlar tavuklar dolaşıyor..

ama zemin asfalt olunca bütün hava bozuluyor.. taşlı topraklı olaydı yollar, otantik olurdu hiç değil :D

Kiraz 23-09-2013 21:25

İşyerimiz büyük bir sanayi sitesinde. Makine seslerine, uğultulara o kadar alıştık ki, bir kaç ay önce horoz sesi duyunca şaşırdık. Sokağımızdaki bir iş yeri, daha önce köpeğini barındırdığı 8-10 m2.lik alanı telle çevirmiş, kümes koymuş, tavuk ve horozları doldurmuş. Tavukların sağlığı açısından ne derece doğru bilmiyorum ama biz seslerinden de çok memnunuz, sanayi mahallesinin ortasında doğayı hatırlamamızı sağlayan görüntüden de :)

altintasna 23-09-2013 21:54

Satranç tahtasındaki tüm taşlarınızı vermektense horuzu feda etmenizi tavsiye ederim. =) Ya da şikayetçi olanlara yumurta hediye edin. Belki işe yarar. Tabi yumurta götürürken yanınızda şemsiye de götürün. Ne olur ne olmaz nazik olmayan bir şekilde geri iade etmeye kalkabilirler.

küncü 28-01-2014 15:54

Anlaşılan şehirde horoz ve ya tavuk beslenmesinin çeşitli gerekçelerle istenmemesi sık yaşanan bir durum. Ne yazık ki belediye yönetmelikleri de bu yönde cesaret verici değil. Örneğin İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin Belediye Zabıtası Yönetmeliğince(1) madde 1/u’da kümes hayvanı beslemek yasaklanmış.
Temmuz 2013’den beri benim de civcivden büyüttüğüm horozlarım ve bir tavuğum var ve şikayet olacak diye korkuyorum. Doğal bahçe oluşturmak için çok elverişli hayvanlar. Tavukların yumurtasından da yararlanmak diğer bir güzellik. Ne yazık ki şehrin göbeğinde birçok gürültü sorunu varken şikayetlerin olması bana bencilce geliyor. Çevresine ve kendine yabancılaşan insanoğlunun bir çıkmazı. En iyisi horozları şehirlilerden(!) mümkün olduğunca uzak tutmak ve ya horozları bir şekilde elden çıkarmak. Ben de yavaş yavaş böyle yapmak zorunda kalacağım. Baksanıza Kıraç’ın bile başı belaya girmiş(2) ve 10 bin TL’lik ceza yemiş.
Güzellikler dileğiyle…
(1) http://www.ibb.gov.tr/en-ümes us/organization/birimler/zabitadb/documents/yonetmelik.pdf
(2) Şarkıcı Kıraç'a kümes davası-Sabah - 14 Nisan 2013

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024