agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/)
-   -   köy tavuğu (http://www.agaclar.net/forum/kanatlilar/20048.htm)

yekadam 01-04-2010 20:47

köy tavuğu

arkadaşlar selam bende tavuk beslemeye başladım yalnız köy tavuğu bulamıyorum bana yardımcı olurmusunuz istanbuldayım

ligth sussex 01-04-2010 22:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yekadam (Mesaj 608281)
arkadaşlar selam bende tavuk beslemeye başladım yalnız köy tavuğu bulamıyorum bana yardımcı olurmusunuz istanbuldayım

Merhabalar...
İnternetten http://intoko.kijiji.com.tr ve http://www.sahibinden.com dan araştırabilirsin eminim bu forumda bir çok kişi İstanbulda kalıyor ve sana yardımcı olabilirler...
Saygılar...

alperen55 01-04-2010 22:28

nasıl köy tavuğu bulamadınız anlamıs değilim acaba diyom bu belediyeler kuş gribi diye istanbulun tavuklarını heptenmi yok ettiler :) ama eğer istanbulun belirli yerleşim yerinde oturuyorsanız bir kaç pazar dolaşın cevrenizde bir kaç kişiye sorun bulacaksınız eminim kolay gelsin...

S Güngör 03-04-2010 01:09

İstanbul'u bilmem ama tavuk eskiden herkesin bahçesinin bir köşesinde olurdu. Bu tavuk gribi dedikodusundan sonra kimse bakmıyor artık öldürdüler hep. Şimdi de kenelerden korkar olduk. Niye arttı keneler acaba?

Arnavut 03-04-2010 02:44

Sayın yekadam;

Profilinizde Kocaeli'nden olduğunuz yazıyor, Şayet Kocaelinden alıp İstanbul'a götürebilme imkanınız varsa ben sizi bazı yerlere yönlendiririm.İstanbul içinde arkadaşların dediği gibi pazar yerlerinde ya da canlı hayvan satılan yerlerde bulmanız muhtemeldir.

Sayın S.Güngör;

Sizinde belirttiğiniz gibi ne biçim bir tezat değil mi? "Doğanın dengesiyle oynanmamalı!".

Saygılar.

beyzagıda 04-04-2010 21:54

sayın yekadam kuluçka makinasında çıkarttırma imkanınız varsa size döllü köy tavugu yumurtası gönderebilirim

hasan hüseyin 05-04-2010 03:34

Kocaelide nerelerde?

Profilinizde Kocaeli'nden olduğunuz yazıyor, Şayet Kocaelinden alıp İstanbul'a götürebilme imkanınız varsa ben sizi bazı yerlere yönlendiririm.İstanbul içinde arkadaşların dediği gibi pazar yerlerinde ya da canlı hayvan satılan yerlerde bulmanız muhtemeldir.

SAYIN ARNAVUT;
KOCAELİDE NERELERDE BULABİLİRİZ?. BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ BİZDE FAYDALANIRIZ. TEŞEKKÜRLER?

Arnavut 05-04-2010 20:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hasan hüseyin (Mesaj 610483)

SAYIN ARNAVUT;
KOCAELİDE NERELERDE BULABİLİRİZ?. BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ BİZDE FAYDALANIRIZ. TEŞEKKÜRLER?

Sayın Hasan Hüseyin;

Kocaeli'de "Perşembe Pazarı" kurulan alanda, Pazar günleri hayvan satışı yapılıyor (Sanırım öğle saatine kadar kaldırılıyor, Erken gitmekte fayda olabilir).
Ayrıca, Tüm merkez ilçelerde ya da merkeze bağlı köylerde (Merkeze 15-20 dakika) aranılan köy tavuğu ve yumurtasıda bulunulabilir. Gölcük'te, Çarşamba pazarında da her hafta köy tavuğu bulmak mümkün olur.
Bu yazdıklarımdan aradığınıza ulaşamamanız durumunda bana özel mesaj ile bilgi verin.
Sizi bu işle uğraşan, Alım-Satım yapan güvenilir kimselere yönlendirebilirim.

Saygılar.

Oğuz Karsan 14-01-2011 09:22

Merhaba.

Köy Tavuğu, Köy Yumurtası, Herkes artık bu ikilinin peşinde. Talep arttıkça, bazı kurnazlar da para kazanacakları yeni bir sektör oluştu diye düşünüyorlar.

Yaklaşık 30 yıldır, Balıkesir ve Çanakkale'nin köylerinde dolaşıyorum. Gittiğim birçok köyden, Tavuk ve yumurta alıyorum. Şehirdekilerden çok farklı. Ancak son birkaç yıldır, köylüler de hayvanlarını suni yemle beslemeye başladıkları için tadları aynı şehirdekilere benzemeye başladı.

Büyük bir inatla eski sistemde tavuk besleyenleri arayıp buluyorum. Doğal olarak da gittikçe daha ücra köyleri bulmuş oluyorum.

Esasında, Pazar günleri Kasımpaşada kurulan Kastamonu pazarındaki tavuklar iyi. Sadece pahalı ve küçükler. Uğramanızı tavsiye ederim. Şile tarafına gidenler varsa, Ağva yolu üzerinde birkaç köy var. Oradan da temin edebilirsiniz.

Saygılar

temp07 06-03-2011 22:49

Köy Tavuğu

Arkadaşım Konu Biraz Eski Ama Hala Bu Konuyla İlgileniyorsan, Sana Tavsiye Edeceğim Tek Site Var... Sadece Bu İşi Yapan... :D :D :D
:cool: www.koytavugu.net :cool:

alihan34 07-03-2011 11:49

Bu tavuk ve civciv çıkarma işi bayağı ilgimi çekti ve bende kendime kuluçka makinesi yapmaya başladım. İstedim ki en başından en sonuna kadar bu süreçte ki herşey kendi emek vererek yaptığım şeylerin ürünü olsun. Böylece bu uğraşın daha bir zevkli olacağını düşündüm. Yakında kuluçka makinem bitecek ve kuluçka makinesine koymak için bende döllü yumurta temin etmeye çalışacağım. Az sayıda da olsa her cinsten saf ırk olmak üzere yumurta toplayıp her çeşitten birer çift edinmek istiyorum. Yumurta temini konusunda elinde türünün saf örneklerinden döllü yumurta olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim.

ugursem 16-09-2011 09:36

Oğuz bey aynen katılıyorum hep et, yumurta yemi köylerde geçenlerde memeleketim fethiyeden geldi yumurta bazıları aynı burdaki yumurtalar gibi hatta daha lezzetsizdi.

ayazkentli 16-09-2011 11:53

Oğuz bey'e bende katılıyorum.

Eskiden köyde tavukları, zahirecilerden aldığımız arpa, kepek (buğday kırıntısı), mısır gibi doğal tahıllar ile ayrıca sebze-meyve kalıntıları ve yemeklerden artanlar ile beslerdik.

Eskiden suni yemler ilk çıktığında oldukça pahalı idi. Arpa ise çok ucuzdu.
Şimdi ise, 1 ölçek suni yem'in fiyatı, 1 ölçek arpanın yanında çok ucuz kalmış durumda. Bu nedenle, köy tavuklarına bile suni yem yediren köylüler çoğaldı.

Yalnız bu olay şuna engel değil;

Suni yem ile beslenmiş olsa bile, orjinal köy tavuğu satın alınır. Belli bir süre doğal yemler ile beslenirse, yumurtaları yine eski köy yumurtaları gibi olur. O yumurtalardan gurk yapabilirsiniz.

thares 16-09-2011 21:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli (Mesaj 859880)
Oğuz bey'e bende katılıyorum.

Eskiden köyde tavukları, zahirecilerden aldığımız arpa, kepek (buğday kırıntısı), mısır gibi doğal tahıllar ile ayrıca sebze-meyve kalıntıları ve yemeklerden artanlar ile beslerdik.

Eskiden suni yemler ilk çıktığında oldukça pahalı idi. Arpa ise çok ucuzdu.
Şimdi ise, 1 ölçek suni yem'in fiyatı, 1 ölçek arpanın yanında çok ucuz kalmış durumda. Bu nedenle, köy tavuklarına bile suni yem yediren köylüler çoğaldı.

Yalnız bu olay şuna engel değil;

Suni yem ile beslenmiş olsa bile, orjinal köy tavuğu satın alınır. Belli bir süre doğal yemler ile beslenirse, yumurtaları yine eski köy yumurtaları gibi olur. O yumurtalardan gurk yapabilirsiniz.

1 kilo arpa 40 kuruş 1 kilo suni yem 1.40 lira dikkat lütfen

kadrilion 13-10-2011 15:28

köy tavuğuna mısır ezmesi verdinizde yumurtanın sarısı koyu sarı oluyor.

kadrilion 13-10-2011 15:32

istanbul gibi bir yerde köy tavuğu bulmanın en güzel yöntemi yakın bir köye gidersiniz alırsınız. bende 2 tane köy tavuğu var cinsi çok iyi kış dönemi hariç herzaman yumurtluyor ve yılda 2 defa civciv çıkarıyor. onun yumurtasından çıkan civcivlerde yılda iki defa gurk yatıyor.

osman barış 13-10-2011 20:31

arkadaşlar benim de sorunum . ekmek, buğday bunların yanında evden artanları, yolduğumuz yeşillikleri yemek olarak veriyoruz. ve sonuç parayla yumurta satın alıyorum. nerde yanlış yapıyoruz ?anlamadım. yok denecek kadar az yumurtluyorlar. selamlar.

mrduran 14-10-2011 10:58

Ah ! Ah ! ne diyeyim, ağzınız bal yesin inşallah. Ne güzel, yazıya dökülüyor herşey. Kene, lezzet, köy köy dolaşmalar, köylünün kafasının da biz şehirliler gibi para-para-para diye tıkırdaması, vb.

Bu güzel yazılar nedeniyle, şartları uygun olanlar 5-10 tavuk besler inşallah. Çocuklarının sağlığı için, bahçelerindeki keneler vs. için. Bence de gerekli.

Saygılarımla.

sonuncumurat 14-10-2011 11:37

5-6 sene önce bizde de vardı senede iki ay anca yumurtlarlardı. verilen yemle yumurta alsak yiye yiye bitiremezdik. yumurtlayan cinsini bulmak lazım.

thares 17-10-2011 08:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sonuncumurat (Mesaj 869749)
5-6 sene önce bizde de vardı senede iki ay anca yumurtlarlardı. verilen yemle yumurta alsak yiye yiye bitiremezdik. yumurtlayan cinsini bulmak lazım.

Yumurtasından kar etmek için bahçede küçük kümeslerde tavuk beslenilirse hüsrana uğranır. İsterse tavuğunuz her gün yumurtlasın gene de kara geçemezsiniz. Yumurtacı cinslere yumurta yemi verip gerekli yaşama ortamını sağlarsanız (sıcaklık) gerekli verim alınır. Ama kendi beslediğim tavuğun yumurtasını yiyorum diyecekseniz ve tavuk beslemeyi seviyorsanız yumurta verimini yem parasını göz ardı edersiniz.

şenpınar 17-10-2011 13:28

ben yeni üye oldum ama konu açmıyorum e-mailden onyaldımm

ayazkentli 29-10-2011 15:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thares (Mesaj 860061)
1 kilo arpa 40 kuruş 1 kilo suni yem 1.40 lira dikkat lütfen

Sn thares,

yem fiyatları arasında, yem'in özelliğine (yani, içinde'ki besin değerine göre) fiyat farklılıkları oluyor mu?

Benim valide köyde'ki evde hala tavuk besler ve 1 ölçek yem fiyatının 1 ölçek arpadan daha ucuz olduğundan, bu yüzden de ara sıra (özellikle kış aylarında) suni yem kullandıklarından bahsetmişti. Yalnız, onun bahsettiği yem "kepek" değil. Çoğu kişi kepek'i, suni yem ile karıştırır. İksi farklı şeylerdir.

Ölçek olarak kullanılan şeyi ise biliyorsunuzdur, iki yanında kulpları olan demirden yapılma, büyük bir tencere gibi bir şey ve 1 ölçek, 8 kg yem ya'da arpa alıyor.

Köyde'ki zahireci ne tür yem satıyorsa, arpadan daha ucuza geliyormuş. İçeriği yönünden en ucuz olanı satıyor olabilir belki.

Bayramda gittiğimde detaylı öğrenirim.

thares 30-10-2011 16:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli (Mesaj 874193)
Sn thares,

yem fiyatları arasında, yem'in özelliğine (yani, içinde'ki besin değerine göre) fiyat farklılıkları oluyor mu?

Benim valide köyde'ki evde hala tavuk besler ve 1 ölçek yem fiyatının 1 ölçek arpadan daha ucuz olduğundan, bu yüzden de ara sıra (özellikle kış aylarında) suni yem kullandıklarından bahsetmişti. Yalnız, onun bahsettiği yem "kepek" değil. Çoğu kişi kepek'i, suni yem ile karıştırır. İksi farklı şeylerdir.

Ölçek olarak kullanılan şeyi ise biliyorsunuzdur, iki yanında kulpları olan demirden yapılma, büyük bir tencere gibi bir şey ve 1 ölçek, 8 kg yem ya'da arpa alıyor.

Köyde'ki zahireci ne tür yem satıyorsa, arpadan daha ucuza geliyormuş. İçeriği yönünden en ucuz olanı satıyor olabilir belki.

Bayramda gittiğimde detaylı öğrenirim.

Köye gitmene gerek yok internetten google amcaya sor söylesin en pahalı arpa ne kadar en ucuz suni tavuk yemi ne kadar

mrduran 07-11-2011 15:50

Alintıdır(Haberpan); özeti,

''Almanya' da, Hayvan yemlerinde tespit edilen yüksek orandaki zehirli dioksin maddesine, yumurtanın ardından, tavuk etinde de rastlandı.
Federal Tüketiciyi Koruma Bakanlığı sözcüsü; tavuk, hindi ve domuz çitfliklerinde kullanılan yeme, sanayide kullanılan bir yan ürünün karışmasının, et ve yumurtada dioksin oranının yükselmesine neden olduğunu saptadıklarını açıkladı.
Bakanlık sözcüsü, Schleswig Holstein'daki yem fabrikasında üretilen dioksin oranı yüksek yaklaşık 527 ton yağ içeren yan ürünün, Aşağı Saksonya, Kuzey Ren Vestfalya, Hamburg ve Saksonya Anhalt eyaletinde bulunan 12 yem fabrikasına sevk edildiğini belirlediklerini söyledi.
Dioksin kanser riskini artırıyor.''

Köy Tavuğu' nu, inşallah sun'i yemle beslemeyiz:))

Para ile değer biçilemez bir tadımız var. Ya doğal besleyelim, ya da adına organik besleme diyelim. Köy tavuğu bu iki tanımlamada bile farklı lezzet verirler bence. Neyse ki zarar hânesine yazılacak bir şey yok.

Ama yukardaki yazıyı da önemsemeli. Doğal besleme ayrı. Organik beslemedeki yemlere karışabilecek sentetik maddeler riskini göz ardı etmemeliyiz. Ahlâken sorumlulukları olanların, sorumluluk bilincine güvenmek zorundamıyız? araştırmak en iyisi.

Saygılarımla lütfen.

makaf 03-03-2013 19:13

Arkadaşlar ben tavuk beslemiyorum ancak bıldırcınlarımda bu sorunu çözdüm, önceleri yumurtlamada sorun oluyodu tüğleri dökülüyordu , piyasada satılan yemlerin kalitesine asla güvenemediğimden yem vermek istemiyordum sonra deney yapmaya başladım. bıldırcınlar için düzenli olarak buğday, mısır, soya alıyorum bunları öğüttükten sonra mermercilerden aldımğım mermer tozunu %2 kadar bu karışıma ilave ettim. Ayrıca bayat ekmek, tuzu alınmış yicek artıkları yani ne varsa yeme kattım. bıldırcınlar gayet güzel yumurtlamaya başladılar. Mermer tozu yumurta kabuğunun oluşması için mükemmel bir çözüm. Yumurta özü yapacak besin olsa bile kabuk oluşmassa verdiğiniz yemler hiçbir işe yaramazlar. Bıldırcınların altına plastikten ve serçe parmağın geçeceği pisliklerinin rahatlıkla düşeceği kadar gözenekli altlık yaptım. Bıldırcınların piliği altına kurduğum solucan çiftliğine düşüyor ve solucanlar bu pisliği işliyor. Bunun diğer avantajı hızlı çürüme yaptığı için koku inanılmaz derecede düşük oluyor. Bu solucanların bir kısmını canlı olarak yemliklerine bırakıyorum ayrıca akvaryumda belsediğim canlı pireleri kuruttuktan sonra yemlerine azar azar veriyorum. Birileri protein ihtiyacından bahsetmişti sanırım :) Dikkat etmeniz gereken şey bunların hastalıksız olmaları, yani temiz kültür olmalılar. Solucan çiftliğimin diğer avantajı yine bıldırcın gübresini ve daha tuzlu yiyecekler varsa onları da buraya döküyorum ve bunları öğüterek kendilerini proteine dönüştürüyorlar ve gübre üretiyorlar. Vitamin açıklarını kapatabilmek için organik buğday çimini ince ve uzun saksılarda yetiştirdim, tam otuz saksı hazırladım, her gün bir saksıyı önlerine koyuyorum çim biçme makinesi gibi dümdüz ediyorlar ve tekrar tekrar ekim yapmama gerek kalmıyor. Sürekli olarak uzuyorlar dikkat etmeniz gereken şey başak vermemeleri. Başak verirlerse çimler ölüyor. Yani saksıların hepsini önlerine koymamışsanız makasla kısaltın ki başak verecek boya gelmesinler. Kısaca bir ay içinde 30 saksının tamamını yemiş oluyorlar bu saksılara yine solucanların işlediği gübreyi vererek çimleri azar azar besliyorum. Sistem karmaşık gibi görünebilir ancak oldukça basittir sadece yeterli mekanınızın olması yeterli. Tek yaptığım şey yemleri hazırlamak ve saksıları hayvanların önüne koymak oluyor. Sonuçta hayvanlar iyice semirdi ve sağlıklı besleniyorlar kimyasal maddeler oldukça düşük seviyede, düşük dememin nedeni dışardan aldığım buğdayın mısırın dumunu bilmediğimden dolayı. Yumurtaları inanılmaz derecede lezzetli, diğer yaptığım şeyde sularıyla alakalı asla çeşme suyunu direkt olarak vermiyorum ultraviyole lamba aldım ve sularını ayrı bir tankta ultraviyole ışığın altında tutuyorum, dikkat etmeniz gereken ultraviyole ışığa mağruz kalmamanız olur, rasyasyon yaydığı direkt ışına mağruz kalırsanız kanserojen etkisi vardır. sonuçta ultraviyole sayesinde suyun içindeki tüm bakterileri yokediyorum, suluklarına şamandıra taktım su belli bir seviyeye düştüğünde sulukları otomatik olarak bu arıtılmış suyla doluyor. Su hayvanlar için çok önemli şayet bakteriyel olursa bağışıklık sistemleri sürekli bununla savaştığından yumurta verimleri düşüyor yani sürekli temiz su temiz gıda. Asla ek vitamin vermiyorum. Diğer yaptığım şeyde aydınlanma oldu. yaklaşık 200 tl ye güneş enerjili bir sistem kurdum ve led ışıklı bir aydınlanma sağladım günde 8 saat karanlıkta kalacakları şekilde ayarladım. ledler yaz kış bu sekiz saatin dışında karanlık olduğunda devreye giriyor yani aydınlanmaları neredeyse sıfır maliyetli oluyor. Güneş yetersiz olsa bile led lambalar çok az enerji harcadığı için aydınlanma maliyeti yinede düşük seviyede kalıyor. Bu ışık daha fazla yem yemeleri için yeterli oluyor. Bu sistemi ilk kurarken biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sistem olarak fazla bilgi gerektirmemesi ve istemleri hazır alırsanız biraz maliyet artabilir. Çünki birkaç devreyi ve mekanizmayı kendim hazırladım. En basitinden su piresi kültürünü ve solcan çiftliğini kurmak bile ayrı bir bilgi birikimi ve biraz maliyet gerektirir. Canlı yem vermeye dayanamamak gibi etik kurallarınız varsa hiç denemeyin derim. Avantajlarına gelince yem maliyeti önemli ölçüde azalıyor, yani %35 - 40 azaltabilirsiniz. Yemlerin % 100 doğal olduğundan emin oluyorsunuz. Düzenli olarak canlı yem yiyen hayvanın yumurtasını yediğinizde hayatımda yumurta yememişim diyeceksiniz. Bunu bir kenara yazın. Yani işin özü canlı yem diyebilirim. Hayvanların canlı yem yerken heyecanından da anlayabilirsini. Normal yem için hiçbir savaş vermezken canlı yemleri birbirlerinin ağızından almaya çalışıyorlar. Verim olarak yinede hazır yemlerin yerini tutmadığını kabul ediyorum. Belki yılda 250-300 yumurta alamıyorum ancak 150 - 180 yumurta alıyorum buda benim için fazla bile. Sağa sola dağıtıyorum **** tekrar yeme katıyorum. Aynı sistemin tavuklar içinde kurulabileceğine inanıyorum çünki bıldırcınlar da sonuçta tavukgiller ailesinden. Aynı yemleri yiyorlar hatta tavuklar gibi eşeleniyorlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024