agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2020, 19:40   #1
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Akıl almaz tavuk sorunları

Merhabalar arkadaşlar
Bu basliğı açmadan önce kanatlılar bölümune epeyce bir göz attım.Ama hicbir yerde bahsine rastlamadım malesef...
Sorunum tavuklarda tüy yeme..hem de tüysüz bırakacak derecede....Gexen sene forumda birka arkadasa sordum dediklerini yaptım ama yine kesin bir çözüme ulasmıs degilim.İnternette edindigim bilgiye göre buna kanibalizm deniliyormus.Sebebini strese vitaminsizlige ve aliskanliga baglayanlar var.Hatta biri başlayinca digerleri de görüp aynısini yapiyor.ilk baslayani bilsek ve ayırsak sorun belki kalkacak ama bulmak mümkün degil yanlarında olunca hic açık vermiyorlar
Kısaca bu sorun yeni basladi sadece bir tavugun kuyruk kısmından biraz yenmis onu ayırdım..Ama digerlerine de başlaması muhtemel...Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan varsa önerilerini bekliyorum.Önlem olarak devamlı dısarı çıkartiyorum ama 2 gundür asırı soguk ve icerdeler..Günlük de sularina vitamin ilacı katıyorum.

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2020, 19:50   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kapalı bölümde kaç metrekarelik bölümde kaç tavuk var?

Zekoş beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2020, 20:06   #3
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Meyvelitepe kümes 4 metrekarelik 2 bölümden olusuyor.Ayrica bir o kadar da etrafi telle cevrili üstü kapalı alan var.Tüy yeme olayı baslamadan ortadaki kapi acikti ve bir uctan diger uca volta atıyorlardı.Dünden itibaren şüpheli olarak yesil yumurtlayanları ayırmak icin ortayi kapattim.Bunlarin tuyleri daha parlak sert ve kaygan..Genelde yumusak tüylü tavuklar yeniliyor..gecen seneden tecrübe edindim..
Tavuk sayısına gelince 4 horoz 25 tavuk...

Eski 10-02-2020, 22:51   #4
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. Zekoş;

O kadar tavuk ve horoz 4 m2 yer için çok fazla. Tavukların tüy yeme durumu yeni tüy çıkardıkları zaman tüy diplerinden çıkan filizlerin içinin büyümesi için kan ile dolu olmasından kaynaklanıyor. Bazı tavuklar bunu keşfettiği zaman koparmaya ve tüy diplerindeki kanlı ve besleyici kısmı yemeye başlıyorlar. Bu duruma dikkat ederseniz iyi olur.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2020, 23:37   #5
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Muda bir bölümü sadece 4metrekare...2 bölüm olunca 8 e cikiyor..Ve burası sadece gece tünedikleri alan...yinede de kücük oldugunun farkındayım aslinda...Komsular benim kadar da önem vermiyor bizim kümes saray kalır
Tavuk sayısını azaltsam da bu sorunun devam edecegi düsüncesindeyim.Tamamen kaybedip sıfırdan az sayida devam etmek simdilik tek cözüm gibi..Sebebi sizin dediginiz gibi düsünürsek cevremde kimsede bu sorunun olmamasi ilginc...

Eski 11-02-2020, 00:08   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Tavuklarda kanibalizmde tavukların sıkışık olması birinci etken.

Zekoş ve aydemiraydın beğendi.
Eski 11-02-2020, 07:52   #7
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Yaklaşık 100 tavukla köy tavuğu ve yumurtası üretim işine heveslendik. Bilgi topluyorum. Metrekareye 6 tavuk öneriliyor.

Aslında tavuklar sıkışık değiller. Çocukluğumda daha sıkışık kümeslerimiz de olmuştu.

Tavuklar dış serbest alana geç mi salınıyor acaba. Güneşle beraber aktif olmaya başlama ve etrafa yayılma istekleri var diye düşündüm. Bu fikrim tecrübeye dayalı veya teorik bir ilgiyle dayanmıyor. Tahmin sadece.

Zekoş beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2020, 07:57   #8
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
genellikle kuluçka makinasından çıkan anne sevgisi görmeyen tavuklarda görülebiliyor. )

Zekoş ve chelik26 beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2020, 08:00   #9
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

şaka bir yana belli bir dönem, birbirlerine alışıncaya kadar tüy yeme ve saldırganlık devam ediyor özellikle ataks çeşidinde, değişik ürünler kullandım ama herhangi bir faydasını görmedim,

Eski 11-02-2020, 08:21   #10
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Asoo kış oldugu icin mecburen 9 a kadar kumeste kaliyorlar.Aksama kadar da kumes kadar olan ek alanda dolasiyorlar ..cünku disarda kar var ve yemeleri zarar verir diye düsünüyorum.Komsularinki nerdeyse ust uste denecek kadar dar alan ve onlar satın alınan tavuklardan ama oyle bir sorunlari yok.Horozların yemediklerini de iyi biliyorum.Evvelki senede tavugun horozun boyun altı uylerini gözumün önünde yedigine sahit oldum Yumurtlamadan otürü ortaya cikan bir eksiklikten de olabilir vitamin takviyesine ragmen
Stres kesinlikle faktor ama baska bir sebep daha var mutlaka...
Internette tavuk sürülerinin gagalarinin uclari kesiliyormus birbirlerini yememeleri icin..ama bizim yapacagimiz birsey degil ehli olan kisiler tarafindan olmaliymis mikrop kapma ihtimali yüksekmis..Baska da bir care aklima gelmiyor malesef
Arkadasin dedigi gibi hepsi kulucka makinesinden cikti bu da bir etmen olabilir..Bunu da tavuklari komple satıp gurk tavukla sıfırdan baslamakla deneyebilirim ancak..
Deneyebilecegim baska careler varsa önerilerinize acığım..bu durum oldukca moral bozucu..

Eski 11-02-2020, 09:35   #11
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

bazı firmaların vitamin taşları var hem vitamin eksikliğini gideriyor, hemde gagaların sivriliğini alıyor deniyor, ben kullandım ama fazla bir faydasını göremedim.

Eski 11-02-2020, 10:10   #12
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Selim 50 sizin tavuklarda da mi tüy yeme sorunu var?

Eski 11-02-2020, 10:20   #13
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Tavuk yetiştirme hevesi ile araştırırken rastladığım bir konu var. Belki yardımı olur.
Tavuklar toprağı eşeleyerek böcek solucan gibi protein gereksinimlerini gideren besinler buluyor. Kapalı kümeslerde yem ile beslenenler proteine ulaşamıyorlar. Bu nedenle yemlerine hayvansal protein eklemek gerekiyor.

Zekoş beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2020, 10:42   #14
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Porakal Rengi bu dediginizi de duymustum.Hayvanlarin ic yaglarindan **** arada balik verilmesi tavsiye olunuyordu. Arada benim verdigimde oluyor tabi yeterli gelmiyor sanırım.
Bu arada Sn Selim 50 arkadaşımizin bahsettigi taşı arattigımda karsima satıs sitesi cikti.Acıklamasi oldukca mantıklı geldi tavuklarda icgüdüsel olarak gagalayarak yemek bulma dürtüsünü bastırıp kanibalizme engel oluyormus..denemekte fayda olabilir..Fakat diger satılan ürünlere baktıgımda yok artık dedim)
500 tl ye 6 parca kışa hazirlik seti, stres koruyucu, yumurta verimini ve yapisini koruyucu filan daha neler neler...Aklima dedemlerin zamani geldi kucucuk tahta kümeste 10-15 tavuk..onlerine arpa bugday ve mısır ..tek korkuları tilki ve sansar...Demekki dedim insanlar gibi tavuklar da çaga ayak uyduruyor😃

Eski 11-02-2020, 11:02   #15
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Tavukları ziraat odasından satın aldım, 16 haftalık idi, ilk yıl ve daha sonraki yıllarda aşırı tüy yeme ve saldırganlık var idi, sadece tüy değil çıplak gördüğü her yere saldırıyor ve kanatıyorlardı, şu an üçüncü yılındalar, eski hırsları kalmadı, ama halen açlar hiç doymuyorlar.

Eski 14-02-2020, 13:26   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2016
Farklı yaş, ırk ve renkteki hayvanları bir arada tutmak ve taze sudan mahrum bırakmak en önemli sebeplerden. Özellikle bunlara dikkat edilmesi lazım. Bir kez görüldükten sonra tavuklar bunu öğrenince hep yaparlar gaga kesiminden başka çare kalmaz.

Bir de doymuyorlar demişsiniz, tavuklar yediğine yakın üreten hayvanlar olduğu için doymamaları çok normal Zaten profesyonel üretimde 7/24 yemlikler dolu olur ve çok efor sarf etmeden devamlı yerler. Yumurta veren bir tavuk günlük min. 250-300 kalori ve 16 17 gram protein alması lazım. Günlük yediği de doğal beslenenler için maks. 100 gram ona göre yedikleri şeyleri göz önünde bulundurup besin değerlerini biraz hesaplayıp destekleme yapılmalı. Zaten yediğinin içtiğinin 60 gramı yumurtaya gidiyor. 2 günde bir yumurta veriyorlarsa olması gerekenden az beslendikleri kesindir. Bir de kalsiyum çok önemli. Yumurta kabuğu kalsiyumdan oluşuyor. 70 80 kg lık bir insanın günlük kalsiyum ihtiyacı 1 gramken 1.5 kiloluk yumurtacı tavuğun günlük ihtiyacı 4-5 gram. O yüzden günlük yedikleri yemler biraz takip edilip aldıkları kalsiyum hesaplanmalı ve eksik ise kesinlikle desteklenmesi gerekiyor.

WindWild Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2020, 16:56   #17
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kanibalizmde kümes sıkışıklığının birinci etken olduğunun yanısıra, ikinci etken de protein eksikliği. Tahıllardaki protein oranının %11-12 civarında olduğunu düşünürsek, olması gereken oran %17-22 arası. Hazır yemlerde bu oranı tutturuyorlar ama bu yemlerin tümü gdo'lu olduğu için tahıl ile besleyenlerin aradaki protein farkını bir şekilde kapatmaları lazım. Bahçede gezerlerken bir nebze protein bulabiliyorlar ancak devamlılığı yok. Asker sineği larvaları, solucan vs. yazın nisbeten ek protein bulunabiliyor. Ben, balık unu, gdo'suz soya kıyması vb. malzemelerle tamamlamaya çalışıyorum ama pahalı oluyor tabii.

Eski 15-02-2020, 07:00   #18
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Komşumun tavukları sürekli dışarıda. (Akdeniz ikliminde olduklarından sorun olmuyor. ) Yolda bahçelerde eşelenip, dolaşıyorlar. Bu konu nedeni ile ne yaptığını sordum. Çoğunlukla yenilmiş tavukların, balıkların artıkları olmak üzere hayvansal artıkları kaçırmadıklarını belirtti. Birkaç kez karşılaştıklarını ve o hayvanı hemen kestiklerini ekledi. Kümese yayılmamış.

chelik26 beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2020, 09:20   #19
Yeni Üye

£kin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Yenilen yerlere gres yağı sürebilirsin. Genellikle yumuşak tüyleri yiyorlar. Yağ sürünce vazgeçiyorlar. Bildiğim kadarı ile zararı yok.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Zekoş beğendi.
£kin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2020, 09:59   #20
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Portakal rengi malesef zanlı tavugu yakalayamiyorum yanlarinda bekleyip izledigim bile oluyor..Kumesin icine kamera takmaktan baska care yok gibi
Sn.Ekin bende vazgecirebilmek icin. tüylere ne sürülebilir diye düsünüyordum zararsiz oldugundan eminseniz bende deneyim..

Eski 15-02-2020, 10:35   #21
Yeni Üye

£kin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sn.Portakal rengi malesef zanlı tavugu yakalayamiyorum yanlarinda bekleyip izledigim bile oluyor..Kumesin icine kamera takmaktan baska care yok gibi

Sn.Ekin bende vazgecirebilmek icin. tüylere ne sürülebilir diye düsünüyordum zararsiz oldugundan eminseniz bende deneyim..

Ben zararını görmedim. Deneyebilirsin. Tavukları kesmek çare olmuyor. Yeni çıkan yavrulardada aynı sorun yaşanıyor.

Zekoş beğendi.
Eski 16-02-2020, 09:57   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2020
Merhaba ,
Kendim detaylı olarak bilmiyorum ama internette araştırdım nasıl çözülür nasıl azaltılır , bir kaç sitede gördüm. aşağıya verilen detayları yazıyorum.

ALINTIDIR :

Kanibalizm (Yamyamlık) hastalığının en önemli sebebi söylendiği gibi, stres ve mineral eksikliğidir. Kapalı ve Sıkışık kümeslerde daha çok görülür.
- Tüy yiyen tavuk tespit edilip 1 hafta tek başına loş bir ortamda vitamin mineral takviyesi yapılarak bakılmalıdır çünkü bu hastalık, hastalıktan çok bir alışkanlık haline dönüşür tüy yiyen tavuğun bu alışkanlığını unutması gerekir.
- Yine söylendiği gibi yaralı tavukların yaralarına pansuman yapılmalı ve yara üzerine ve tüylerine pansuman yapıldıktan sonra ardıç katranı, gres yağı gibi tavuklar için ağır kokulu ve tiksindirici yağlar sürülmelidir. (Alışkanlık edinen tavuk yine tüy yemeyi deneyecek fakat tiksindiği için vazgeçecektir)
- Tavuklar açık alana çıkarılmalı ve kesinlikle toprak banyosu yapmaları sağlanmalıdır.
- Tavukların önüne oyalanmaları ve vitamin takviyesi için iri lahana yaprakları, Marul yaprakları, Yeşillikler verilmelidir,
- Yemlerine 2 gün süre ile 2-3 gram (bir çay kaşığı) kadar tuz serpiştirin ve bol miktarda temiz su içmelerini sağlayın.
- Tavukları açık alanda gezdirme imkanınız yoksa kümes tavuk sayısını azaltmalısınız.

Zekoş, saleri ve chelik26 beğendi.
muhabbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2020, 11:38   #23
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim Sn.Muhabbet...bende o kadar arastirmama ragmen gres yagina hic rastlamamistim ogrenmis oldum..
Benim sorunum sadece kışın oluyor kar ve soguk yuzunden disari cikartmadigim icin bir de kumes kücuk geldigi icin..Firsat buldukca azaltmaya caliscam baska da care yok gibi zaten..yardimci olan butun arkadaslara tesekkürler...

Eski 29-03-2020, 18:06   #24
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Gelincik(sansar) vakası yaşayan oldu mU?
Kümesin önüne 15x3m boyutlarında tünel yapmak istiyorum, ancak 2x2cm gözenekli telden gelincik girer mi bu konuda fikri tecrübesi olan var mı?

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2020, 19:25   #25
Yeni Üye

£kin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Gelincik(sansar) vakası yaşayan oldu mU?
Kümesin önüne 15x3m boyutlarında tünel yapmak istiyorum, ancak 2x2cm gözenekli telden gelincik girer mi bu konuda fikri tecrübesi olan var mı?

Köpek yokmu. Köpek sesine gelmiyor gelincikler. O telden girmesi zor. Ama tel dışında aralık açık bir noktadan girebilir. En iyisi köpek beslemek. Köyde teyzemlerin çok tavuğu gelincik kaptı. Köpek beslemeye başlayınca daha gelmediler. Köpek sesinden ürküyorlar.

chelik26 beğendi.
Eski 29-03-2020, 19:38   #26
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi £kin Mesajı Göster
Köpek yokmu. Köpek sesine gelmiyor gelincikler. O telden girmesi zor. Ama tel dışında aralık açık bir noktadan girebilir. En iyisi köpek beslemek. Köyde teyzemlerin çok tavuğu gelincik kaptı. Köpek beslemeye başlayınca daha gelmediler. Köpek sesinden ürküyorlar.

Köpek olayı zor, köpek olması için sürekli bahçede olmam lazım, sürekli bahçede olursam zaten köpeğe ihtiyaç yok, Akşam kümesin kapısını kapatır giderim.

£kin beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 23:24   #27
Yeni Üye

Protesto's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Kanibalizmi hazırlayıcı birinci neden, yumurta verimine yaklaşan yarkalarda görülen anüsün dışarı çıkmasıdır. Yemde fazla miktarda mısır bulunması, yetersiz yemlik ve suluk, hayvanların aç kalması, fazla miktarda ışık, sıkışık yetiştirme, protein/enerji dengesizlikleri yani beslenme bozuklukları ve ektoparazitler sayılabilir.

Bunun hazırlayıcı nedenleri ortadan kaldırılabilir.
Öncelikle gaga kesimi şarttır.
Geçici çözüm ise 2 3 gün içme suyuna bir miktar tuz verilmesidir.

Zekoş beğendi.
Protesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 23:41   #28
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Protesto gaga kesimi demissiniz..bunu soyleyenlerde olmustu ama mikrop kapma tehlikesi oldugundan riskliymis..usta ellerde yapilabilir ancak..

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aydemiraydın beğendi.
Eski 03-05-2020, 00:11   #29
Yeni Üye

Protesto's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sn.Protesto gaga kesimi demissiniz..bunu soyleyenlerde olmustu ama mikrop kapma tehlikesi oldugundan riskliymis..usta ellerde yapilabilir ancak..

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Merhaba. Söylediğinizde haklısınız.
Diğer hazırlayıcı nedenler için tedbir alabilirsiniz.

Kümesinizde cam varsa KIRMIZI renge boyamanızı ve kloaka altındaki karın bölgesinde yaralanma olan hayvanları sürü dışı bırakmanızı tavsiye edebilirim.

Zekoş beğendi.
Protesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2020, 10:40   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2020
Konuylada ilgili olduğunu düşünerek sizlerlede bu yazıyı paylaşmak istedim:

https://altin-kulucka.com/blog/tavuklarda-kanibalizm/

Zekoş ve aydemiraydın beğendi.
Altın kuluçka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024