agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2010, 21:47   #1
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Lightbulb Kendi Yaptığım 30 Yumurtalıklı Kuluçka Makinam

Kendi Yaptığım 30 Yumurtalıklı Kuluçka Makinam;

Name:  Image(007).jpg
Views: 58179
Size:  22.7 KB
Name:  Image(009).jpg
Views: 57785
Size:  24.3 KB
Name:  Image(006).jpg
Views: 56112
Size:  19.3 KB
Name:  Image(008).jpg
Views: 56174
Size:  20.7 KB
Name:  Image(010).jpg
Views: 63757
Size:  22.4 KB

19 Yumurta ile bugün başlamış bulunuyorum. 21.gün sonunda çıkım almayı umuyoruz.

Çalışma Planı :

Nem %60-65, Sıcaklık 37.5-37.0,24 saat devamlı otomatik çevriliyor yumurtalar, 19 gün Böyle devam edicek.
Son 2 gün alttaki sepetlere konulacak ve nem %80-%85 Çıkarılacak.Çevirme durdurlacak.Kapalı Havalandırma Delikleri açılacak.
21. gün max. oksijen için Alttaki fanın voltajı artırılarak hızlandırılacak.
21. gün sabahı 1 - 2 kez yumurtalara su püskürtülecek.

21. gün çıkım Gerçekleştiğinde Civcivler kuruyana kadar makinede kalıcaklar. Sonra MAkine derecesi azaltılarak oda sıcaklığına indirilecek.Birden 37 dereceden dışarı çıkarmak stres yaratır.Ayrı bir bölmede 2-3 hafta Şekerli su ve yem verilecek. Civcivlere elle çok az müdahale yapılacak bundada lab. eldiveni kullanılacak. Ölümlerine en çok elle müdehale sebep olmakta.

Tavsiyelerinizi beklerim.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2010, 23:07   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Sn.Delimus hayırlsı olsun öncelikle inşallah sonuçları iyi olur.

Benim gördüğüm kadarıyla sunta ile yapmışınız galiba sayın delimus nem oranını ayarlaya bilecekmisiniz? Otomatik düzeği nasıl kurdunuz silecek motoru ilemi saygılar.

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2010, 23:16   #3
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Çıkan civcikleride görmek isterim

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2010, 23:20   #4
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Otomatik düzenek ve sepetler özel yapım.Nem konusunda bizde kesin koşamıyoruz fakat kabın yüzey artırması sabit sıcaklıkta nem artışı sağlıyor.Ayrıca ampüle yaklaştırmakta çözüm bir kez ayarlandımı genelde aynı kalıcağını umuyoruz.Sunta üzeri kaplı olduğu için sorun çıkarmıyacağını umuyoruz.

Cihazı 85 tl'ye aldım.Conturn30, Çok yavaş şekilde döndürüyor çok memnunum.

Eski 11-02-2010, 23:24   #5
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dudi Mesajı Göster
Çıkan civcikleride görmek isterim
Elbette Umarım 19 yumurtamızda çıkar.

Eski 11-02-2010, 23:33   #6
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

MAliyet Tablosu :
Dolap : 50 tl
Digital max. min. hafızalı Termometre Nem ölçer : 10$
Conturn30 ( Çevirme aparatı ) 85 tl
Sepetler : 30 tl
0.1 Hassasiyetli Termometre : 50 tl
Termometre Probu : 10 tl
Üçlü Priz : 14 tl
Lambalar ve Duy,priz : 10 tl civarı
Elektirikçiye emek : 5 tl
KAblo : 10 tl.
Fan : 3 tl
Sünger şerit ve Su kabı : 2 tl
Fan çalışması için Ayarlı Adaptör : 10 tl.

Makinanın satış bedeli yüksek kendimiz yapmamız 3/1 hatta 4/1 fiyatına mal oldu. 500 milyonun üzerinde istenilen rakamlar Manuel elle çevirlen bu dolabın yarısından küçük bir kuluçka makinasına 250-350 tl isteyen oluyordu gittigidiyorda.
Tercihleriniz maliyetini epey düşürebilir.

Kuluçka makinası kullanma amacı :
Elinizdeki yumurtalardan en fazla çıkım almak,Kümeste çıkacak civcivlerde hem çıkım az hemde ölüm oranı çok olmakta ayrıca Tavuğunuz bu zaman zarfında yumurtlamamaktadır.

Eski 12-02-2010, 07:12   #7
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Zamanında kuluçkacılık yapmıştım. iyi de randıman sağlardım isterseniz eski notlarımdan yardımcı olabilirim.
Ben nemi 18. günden sonra %92 olarak ayarlıyordum. Daha çok işe yarayacağını söyleyebilirim.
Havalandırma deliklerinin ilk onsekiz günde de çalışması önemlidir.

yumurtaların makinaya konmadan fertilize edilmesinde yarar var.
Bir de ilk günlerde farklı bir ısı uygulaması yapardım, randımanı yükseltirdi.

falcon00 ve HakanG beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 11:00   #8
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
Çok iyi çalışma. Sonuçları da görmez isterim. Elinize sağlık.

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 11:16   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster

21. gün çıkım Gerçekleştiğinde Civcivler kuruyana kadar makinede kalıcaklar. Sonra MAkine derecesi azaltılarak oda sıcaklığına indirilecek.Birden 37 dereceden dışarı çıkarmak stres yaratır.
Civcivleriniz bu şekilde hemen öleceklerdir. Doğru ısıtma şu şekilde olmalı.

1. hafta : 35°C
2. hafta : 32°C
3. hafta : 29°C
4. hafta : 26°C
5. hafta : 23°C
6. hafta : 20°C

Bu sıcaklıklar civciv seviyesinde olmalı.

rise_com beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 11:27   #10
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Sayın Todor'un verdiği bilgiler de aydınlatıcı oldu. Teşekkür ederim. Saygılar.

Eski 12-02-2010, 15:44   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-11-2008
sonuçlarını büyük merakla bekliyor ve hayırlısı olsun diyorum....

sistem_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 16:28   #12
Ağaçsever

Kaan903's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2009
Elinize sağlık sayın Delimus, civciv resimlerinizi de merakla bekliyoruz...

Kaan903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 19:17   #13
/

Giriş Tarihi: 28-01-2010
civcivleriniz inşallah çıkarsa resimlerini görmek istiyorum

gülse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2010, 21:34   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
bende merakla beklemeye başladım sonucu. çünkü defalarca kuluçka makinası almayı istedim ama onca maliyete katlanmak mantıklı gelmedi bana.. sizin sonuç umarım olumlu olur bende sizden plan ve projelerin birer kopyasını isterim.

dr.arif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 13:02   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2010
çıkmadımı daha civcivler

osman46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 19:09   #16
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osman46 Mesajı Göster
çıkmadımı daha civcivler
Daha Ses Seda yok, Dün çevirmeyi durdurduk sepetlere aldım ama sonuç yok bekliyoruz
Elektrik kesintisi oldu epey ya o etkiledi ya da nemi ayarlayamadık 11 gecesi başlattık yarın çıkmalarını tahmin ediyoruz umarım iyi çıkım alırız.

Lambada baktığımızda neticeler güzel hiç ışık geçirmiyor normal yumurta koyduğumuda loş lamba gibi oluyor buda yumurtalarımızın döllü ve sağlıklı büyüme olduğunu gösteriyor umarım hepsi çıkar.

Eski 04-03-2010, 23:07   #17
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

ben de bekliyorum. bol şans.

Eski 05-03-2010, 15:37   #18
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Sayın Delimus;

Öncelikle uğraşınızdan dolayı sizi kutluyorum.Sanırım şu günlerde veya şu saatlerde civcivlerinizin çıkmış olması gerekiyor. Üzülerek söylüyorumki eksik olduğunuz (**** öğrendiğiniz) bazı noktalar var kabul edersen bende kendimce yardımcı olmak isterim bu uğraşına. İlave olarakta sayın Todor'un tavsiyesini çıkımdan sonra dikkate almalısın

Makine maliyetinde fazla bence ben bunun yarı maliyetine 250 yumurtalık makine yaptım geçen yıl ve 750 adet civciv çıkardım makinemde.Tek eksi yönü otomatik çevirme sistemi olmaması benim makinemin onuda günde 3 veya 4 kez elle çevirerek halletmiştim.Şuandada 150 adet yumurta mevcut makinemde.

Herneyse ben kendimce olması gerekenleri şu şekilde sıralamak istiyorum;

Kuluçka Makinası için öneriler:

* Çıkımdan sonra kurutma için ayrı bir makinanız yoksa kesinlikle makinanın ısısını "37,5" derecede sabitleyin.Yani aynı makinada hem civciv çıkartıyor hemde kurumasını sağlıyorsak ısı 37,5 derece olacak. 1.günde aynı 21. günde aynı.

* Otomatik bir nemlendirme düzeneğiniz yoksa iki günde bir mutlaka makinanın içindeki suyu kontrol edin. Çıkıma kadar geçen 18-19 gün periyodunda %55-60 nem oranı, çıkış sürecindeki 1-2 gün zarfında %75-85 (İlave su kapları konarak ayarlanabilir) dolayı nem kafi gelmekte ( Unutmayın her kanatlı cinsinin nem ve çıkış günü istekleri farklı olabilir!) ve randumanı olumlu yönde etkilemektedir. (Buda tecrübeyle sabittir.) Unutmayınki dikkat edilecek en önemli husus "Isı , Nem , Hava" üçlüsüdür.

* Makina içindeki fan termostattan bağımsız ve devamlı çalışacak (24 Saat) şekilde bağlanmalıdır. Benim makinamdaki fan eski bir buzdolabının pervanesi ve üfleme yönü aşağı değil makinanın tavanı yönündedir tavsiye ederim.Aksi durumda makinanın içinde kıyamet kopartabiliyor. Altta su kabının hizasında ve üstte fanın hizasında en az sigara sığacak şekilde (Takriben 0,75 cm çapında) "Hava Delikleri" olması ve bunların KAPATILMAMASI gerekmektedir.Unutmayınki yumurtalarda oksijene ihtiyaç duyarlar.

* Şayet bölgenizde uzun elektrik kesintileri oluyorsa bir jenerator bulundurmanız lehinize olacaktır.

* Yumurtaları makina içinde çevirme işlemini otomatik aparatlar yardımıyla iki saatte bir, El ile olmak kaydıyla günde 3-4 kez uygulamak yeterli gelmektedir.Çevirme işleminde amaç yumurta içindeki embriyonun zara yapışmasını önlemektir.Bu nedenle sistematik olarak 45 derece açıyla yumurtaları döndürmek yeterli olmaktadır.

* Isıtma için rezistansa veya daha komplike sistemlerede gerek olduğunu düşünmüyorum açıkçası.İki adet 100 Watt ampul bu işi çok iyi halledecektir Rezistansa kıyasla arıza halinde müdahale imkanıda daha kolaydır.Yapmanız gereken yedekte iki ampül daha bulundurmak.

Makina için aklıma gelenler şimdilik bu kadar eksik kalanları hep beraber tamamlarız.
Civciv için gerekenler: başlığınıda ekleyeceğim yakın zamanda. Senin şu civcivlerin resmini gördüğümüzde Sayın Delimus, inşallah.. Saygılarımla.

masal_naz beğendi.
Arnavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 15:39   #19
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Ayrıca sayın memet; Sizde eski bir hobicisiniz anlaşılan.Bilgi ve birikimlerinizi bizimle paylaşır makinanızdan ve çıkım oranlarından bahsederseniz memnun olurum.Saygılarımla.

Eski 05-03-2010, 18:47   #20

memet's Avatar

Benimki hobi değildi. Ticari bir işletmeydi. 300 bin yumurta kapasiteli bir kulukahaneydiç. Eski notlarımı bulup bir ara ekleyeyim. Aradan epey zaman geçti. Bazı ayrıntıları hatırlamam zor.
Döllü yumurtanın %85 oranında randıman alabiliyordum. Dördüncü günde döl kontrolü yapıp ne kadar civcivim olacağını hesaplardım.

Eski 05-03-2010, 18:58   #21
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Red face Benim Amatör Kuluçka Makinamdan Birkaç Kesit

Sadece laf var icraat görelim hemşerim diyenler var gibime geldi sanki?
Şaka bir yana birkaç resimde ben eklemek istedim konu daha iyi pekişir düşüncesindeyim.

* Bu benim 250 yumurtalık amatör kuluçka makinam. Maliyeti: 75TL + Emek!

Name:  Makina1.jpg
Views: 58651
Size:  70.1 KB

* Buda bir diğer görünüm:

Name:  Makina2.jpg
Views: 70526
Size:  61.8 KB

* Bu bir arkadaşımın yarı amatör kuluçka makinası. 1250 yumurta kapasiteli.

Name:  Makina3.jpg
Views: 83755
Size:  63.3 KB

* Buda aynı makinanın yumurta dolu görünümü:

Name:  Makina4.jpg
Views: 58184
Size:  35.3 KB

Düzenleyen Arnavut : 05-03-2010 saat 20:51 Neden: Fotoğraf Düzenlemesi
Eski 05-03-2010, 18:59   #22
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

* Bunlar geçen sene çıkardığım süs tavuğu civcivlerim:

Name:  Civciv1.jpg
Views: 57373
Size:  58.8 KB

* Bunlarda biraz palazlanmış halleri:

Name:  Civciv2.jpg
Views: 55872
Size:  71.3 KB

* Bunlarda geçen seneki ilk tayfa Bu resmi çok seviyorum!

Name:  Civciv4.jpg
Views: 56541
Size:  44.6 KB

* Bunlarda makinadan çıkan Bıldırcınlarımdan birazı:

Name:  Civciv3.jpg
Views: 57398
Size:  47.4 KB

Şimdilik bu kadar yeterli sanırım,Saygılar..

Düzenleyen Arnavut : 05-03-2010 saat 20:54 Neden: Fotoğraf Düzenlemesi
Eski 05-03-2010, 19:07   #23
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Sayın memet;
300000 yumurta kapasiteli bir kuluçkahane gerçekten tam manasıyla işletmedir. Kuluçka işleminde hangi firmanın ürünlerini kullanıyordunuz peki? Endüstriyel otomasyonada hakim olmuşsunuzdur o anlamda çünkü ısıtma,havalandırma,iklimlendirme(Nem) gerçekten detayli bir tesis olsa gerek.Bu konularda notlarınızı bulup bilgilendirebilirseniz faydalanacak arkadaşların olacağını umuyorum.Saygılar.

Eski 06-03-2010, 18:48   #24
Ağaçsever

M_GULAN's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Benimki hobi değildi. Ticari bir işletmeydi. 300 bin yumurta kapasiteli bir kulukahaneydiç. Eski notlarımı bulup bir ara ekleyeyim. Aradan epey zaman geçti. Bazı ayrıntıları hatırlamam zor.
Döllü yumurtanın %85 oranında randıman alabiliyordum. Dördüncü günde döl kontrolü yapıp ne kadar civcivim olacağını hesaplardım.
merhaba memet arkadaşım konuyla bende yakından ilgileniyorum aynı şehirde olmakta benim için bulunmaz bir şans senin tecrübelerinden yararlanmak isterim

M_GULAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 19:04   #25

memet's Avatar

Yarın Urla'da toplantımız var, toplantı dönüşü eski notlarımı bulup bilgi eklerim.
M gulan, aynı şehirde olduğumuza göre görüşebiliriz de.

Yumurtayı sterilize etme, ön ısıtmaya alma, ilk günlerde farklı ısı rejimi uygulama gibi bir kaç ayrıntı var aklımda, onları bir gözden geçirip ekleyeyim.

Eski 06-03-2010, 19:48   #26
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Sn Delimus

Civcivlerin sesini duyamadık ! bekliyoruz

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 20:16   #27
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Üzgünüm Çıkım alamadım
Yumurtaları kırdık hatamızı anlamak için ;
10 yumurtayı bekçim vermişti onlar yanlış saklanmış sanırım buzdolabındalarmış hiç gelişim olmamış bizimkilerde ne yazıkki içinde ölmüşler.
Elektirik kesintileri çok köyümüzde geçen cumartesiydi sanırım 6 saat üzerinde kesinti olmuştu malum havalarda serin sanırım sebebi elektrik kesintileri oldu.
Seramız faliyete geçtiğinde (17 martta ) Orada jenaratör kullanacağımız için seramıza koyma kararı aldım umarım başarılı çıkım alırız canım sıkıldı üzüldüm.

Arnavut resimler çok güzel saol.
Daha önce belirttiğim gibi sistemin maliyeti bize bağlı, ben devamlı kullanacağım benden bağımsız çalışmasını istediğim için otomatik çevirme ve digital termostat tercih ettim zaten maliyeti artıranlarda onlar.Bir turşu bidonu ile 5 yumurtalık kuluçka makinası yapanda görmüştüm Sizin güvercinliğiniz gibi bişey daha düşünmekteyim fakat zaman bulamıyorum çok hevesliyim güvercinlere özellikle posta güvercini istiyorum.

Eski 06-03-2010, 20:23   #28

memet's Avatar

Embiryonun kaç günlük olduğunu ayırd edebiliyor musunuz? Kuluçkalayla, elektirik kesintisi arasındaki günle karşılaştırın, nedeni o mu diye. Başka hataları ortadan kaldırmanız için.

Eski 06-03-2010, 21:58   #29
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Sayın Delimus;

Görüşlerin için teşekkürler severek yapılan herşey insana güzel duygular tattırıyor.Güvercin hobiside öyle benim için.Şuan itibarı ile 200 adet güvercin besliyorum bunların büyük bölümüde ırk güvercinler.Sanıyorumki Adana yöresinde ikamet ediyorsunuz.Posta güvercininden ziyade sizin yörenin "Adana Postaları" var şu tavuk gibi iri olanlar Bence hem kendi yörenizin kuşunu beslemiş olursunuz hemde ırk devamlılığına katkıda bulunmuş olursunuz.Bir arkadaşım geçenlerde bir çift getirdi bu ırktan bana sizin ordan sağolsun.Kuşlarımın resimlerinide vakit buldukça ekleyeceğim bu konudada hertürlü yardıma açığım.
Gelelilim sizin kuluçka olayınıza, İlk önce bilmenizi isterimki gerçekten bende çok üzüldüm fakat resimlerinizi gördüğümde sonucun böyle olacağı belli gibi görünüyordu...
Çünkü makinanızda sıcaklık değeri 27.2 derece görünüyor.Bu sıcaklık değeri bir ihtimal embriyonun oluşumunu tetiklesede (Tam anlamıyla oluşumdan bahsetmiyorum) çıkım için kesinlikle yetersiz.Şayet civcivleriniz çıkmış olsa bile %90 oranında sakatlıkları olacağından eminim.Önceki mesajlarda belirttiğim gibi sıcaklığı her halükarda 37.5 derecede sabitlememiz gerekiyor.Nem ve sıcaklık uygun olduktan sonra gerisi teferruat Sizinde belirttiğiniz gibi bırakın bidondu elektrikli bahtaniyede bile civciv çıkartıldığını duyuyoruz.Fakat burada amaç en az maliyetle en yüksek verimi almaksa bilgi alışverişinde bulunmaktan kaçınmamamız gerektiğini düşünüyorum.Ben şu resimde gördüğünüz makina ile taze ve döllü yumurtalarla %85 verim aldım ki bu süper bence.Sizinde en kısa zamanda hataları düzeltip verimli bir dönem geçireceğinize inanıyorum.Elektrik kesintilerindede ben 1,5-2 saate kadar bir sıkıntı olduğunu görmedim.Jeneratörü şuan edinemiyorsanız en güzeli bir araba aküsünü inverter yardımıyla devreye bağlayıp kesintilerde kullanmanız olacaktır.Bir acil durum lambası olarakta düşünülebilir haricen daha da komplike biçimde yapılırsa (Bir programlayıcı devre sayesinde) elekrtik kesildiğinde otomatik devreye girebilir.

Sayın memet;

Sizin değerli katkılarınıza sabırsızlıkla bekliyoruz,İzmire selamlar.
Saygılar.

Eski 07-03-2010, 19:26   #30
Ağaçsever

M_GULAN's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Yarın Urla'da toplantımız var, toplantı dönüşü eski notlarımı bulup bilgi eklerim.
M gulan, aynı şehirde olduğumuza göre görüşebiliriz de.

Yumurtayı sterilize etme, ön ısıtmaya alma, ilk günlerde farklı ısı rejimi uygulama gibi bir kaç ayrıntı var aklımda, onları bir gözden geçirip ekleyeyim.
iyi akşamlar verecegin bilgiler benim için altın degerinde memet şimdiden çok teşekkür ederim ben şirinyerde ikamet ediyorum tabikide görüşmek isterim kendim medikal işiyle ugraşıyorum umarım uygun bir zamanda görüşürüz ....

M_GULAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024