agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni68Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2019, 16:17   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
44. Gün. Neredeyse bebeklik tüylerinin tamamı dökülüp yerine yeni ve beyaz tüyler çıktı. Görünüş olarak iri bir tavuk kadar olmasına rağmen ağırlıkları tahminen 2 kilogramın altında. Kilo almaları son 10 gündür iyi beslenmelerine rağmen durdu. Çok sevimliler üç kişilik minik bir sürü hayatı yaşıyorlar. Henüz yüzmeleri için bir suya girmelerine izin vermedim ama içme suyuyla oynamayı çok seviyorlar. Fırsat buldukça bilgi paylaşıcam.

Eklenen Resimler

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2019, 17:05   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Maşallah. Üç kişilik sürü, yüzlerce başlık olur inşallah.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2019, 17:54   #33
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Kilo almaları durdu ve suya girdirmedim demişsiniz. İki durum arasında bir bağlantı olamaz mı?

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2019, 20:05   #34
Ağaç Dostu

Sn. aloe, kazlar su kuşları olmalarına rağmen suzuz ortamda da rahatlıkla üreyip yaşayabilmektedirler. Benim suya sokmama sebebim civcivler tam olgunluğa erişmeden herhangir hastalık riski oluşturmamak. Niyetim 60. Günde yüzdürmek. Kilo artışı olmamasını tüy değişimine bağlıyorum kendimce ama bu konuda profesyonel bir bilgim yok.

Eski 02-06-2019, 19:02   #35
Ağaç Dostu

56 günlük güzellik.
Embden kazının hiç kan karışmamış saf ırk özellikleri olup olmadığını bilen birileri varsa yoruma bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2019, 22:45   #36
Ağaç Dostu

2aylık oldukar artık. Bayram şekerleri tam 60 günlük. Bugün hassas terazi ile tekrardan tartabildim. Ama terazinin küçük olması ve hiç yerinde durmadıkları için bayağı zor oldu. Kazlarımdan en irisi ve erkek olduğunu düşümdüğüm palaz 3(üç) kilogramın üzerinde geliyor ama net bilmiyorum, hassas terazi daha fazlasını tartamıyor çünlü. Onu takip eden ikinci civcim ise 2865gram. Sonuncusu ise 2790gram geldiler. Herhangi bir özel besleme programı uygulamadan bence iki ayda gayet iyiler. Bu ırkın temel ve belirleyici özelliklerinden birisi de gözlerinin açık okyanus mavisi olmasıdır. Ama benimkiler şuan siyah henüz küçük oldukları için renklerinin tam oturmadığını düşünüyorum. Bu renk olayı embden ırkının turnusol kağıdı gibi. Eğer yetişkin kazların göz rengi beklenen renk değilse bu ırka mensup değil, ama renk okyanus mavisi ise diğer özellikler incelenmeye başlanıyor.
Sonuç olarak:
60 günlük embden kaz civcivleri tamamen alt seviye beslenme ile
En irisi 3kilogramdan fazla
İkincisi 2865 gram
Üçüncüsü 2790 gram ağırlıklara ulaştılar.

Eklenen Resimler

ezo beğendi.
Eski 20-06-2019, 21:34   #37
Ağaç Dostu

75. Gün. Pamuk topu gibi dolanıyorlar ortalıkta. Tartma fırsatım olmadı bayağıdır ama 5kg yaklaştıklarını düşünüyorum ele baya bi ağır geliyorlar. Ve artık insana eskisi kadar yaklaşmıyorlar. Yem olmazsa kesinlikle gelmiyorlar. Kanat açıklıklarını ölçmedim ama galiba 1 metre civarında. İmkan buldukça bilgi aktarıcam.

Eklenen Resimler

ezo, Asoo ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 20-06-2019, 23:30   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2018
Maşallah. Ne kadar da güzel görünüyorlar.

uzunkum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2019, 20:34   #39
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim çok saolun.

Eski 23-06-2019, 03:33   #40
Ağaç Dostu

77. Gün pozu. Fotoğraf düne ait. Yine dün kazlarım 100 gram periyot hassasiyeti olan tartı ile tartıldı. Sırası ile ağırlıkları;
3300 gram
3300 gram
3700 gram.
Ağırlık artışları özel olmayan beslenme durumuna göre bence normal gibi. Embden kazının özelliklerinden biri olan karın altı çift sarkık olmasıda yavaş yavaş ortaya çıkıyor gibi. Bakalım gelecek ne göstericek.

Eklenen Resimler

MeyveliTepe, ezo ve Asoo beğendi.
Eski 04-08-2019, 01:47   #41
Ağaç Dostu

119. Gün hatırası. Fotoğraf dün akşam saatlerinde çekildi. Gayet net görüldüğü gibi embden kaz ırkının özelliklerinden biri olan karın altındaki çift sarkık oluştu. Çok defa denememe rağmen gözlerinin rengini net çekemesemde, ortadaki siyah alan yani gözbebeği küçülüyor ve dıştaki mavi alan büyüyor. Saf ırk özellikleri bir bir kendini gösteriyorlar. Yakın zamanda tartma imkanı olmadı. Suyu çok seviyorlar. 3*2.5 havuzda gün boyu çıkmadan takılıyorlar he tabi temiz su olmazsa da girmiyor canlar . Tavuklarla birlikte yaşıyor kazlarım ve gayet uyumlular herhangibir sorun olmadı bugüne kadar. Gece yattıkları alan ve gündüz alanı ortak paylaşıyorlar. Tavukların üç katı kadar büyük olmalarına rağmen kesinlikle saldırma gibi huyları yok, onları görmezden geliyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 20-11-2019, 19:43   #42
Ağaç Dostu

Uzun zamandır bilgi aktarma imkanı bulamamıştım. Kazlarımı artık tartmak çok kolay olmuyor sadece bir tanesini tartabildim. Orta irilikte olan 6kg geliyor. Artık yumurta sezonu geldi ve embden kazları yumurtlamaya başladılar. Bahçedeki ağacın dibine süprizlerini saklamışlar. Yunurtayı ağırlık olarak tartma imkanım olmadı henüz ama uzunluğu 8.5 cm. Ve yanına bir tavuk yumurtası koyarak görsel kıyas imkanı açısından fotoğraf çektim.

Eklenen Resimler

Eski 20-12-2019, 14:34   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2014
hocam embden kazı alman beyazı diye tabir edilen bir cins ile karıştırılıyormuş. alman beyazı (germany white) embden ırkı kullanılarak oluşturulmuş bir kaz imiş. orjinalliğinden emin iseniz ne ala.

kazımşerif beğendi.
adiga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2019, 07:47   #44
Ağaç Dostu

Aslında hala şüphelerim var. Sonuçta ben amatör bir hobiciyim. Ama kendi çapımda yaptığım tüm doğrulama testleri pozitif. Bu konu da profesyonel düzeyde bilgi sahibi varsa aydınlanmak isterim.

kazımşerif beğendi.
Eski 21-12-2019, 07:51   #45
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmesut Mesajı Göster
Aslında hala şüphelerim var. Sonuçta ben amatör bir hobiciyim. Ama kendi çapımda yaptığım tüm doğrulama testleri pozitif. Bu konu da profesyonel düzeyde bilgi sahibi varsa aydınlanmak isterim.
hocam kazları kimden aldınız bende orjinalliğinden emin olamasam da almak istiyorum.
bu arada orjinal embden kazı gurk olurmuş saf ırk olduğundan.

kazımşerif beğendi.
Eski 24-12-2019, 09:11   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Embden kazları ile ilgili bu görüntüyü izleyin. Sitelerinden satış da yapıyorlarmış. Lübnan adresli kuluçkahane. Sağ tuşla Türkçe çeviri yapın.
https://www.cacklehatchery.com/water-fowl/geese.html

https://www.cacklehatchery.com/white-embden-geese.html

kazımşerif beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2020, 21:29   #47
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmesut Mesajı Göster
hocam kimden aldınız acaba bize de söyleseniz de bizde alsak 2 tane

kazımşerif beğendi.
Eski 28-01-2020, 01:10   #48
Ağaç Dostu

Aslında paylaşmaktan korkuyorum nazar değmesin diye(maşallah diyin lütfen) ama madem edindiğimiz bilgileri kaydetme niyetiyle çıktık bu yola yazalım bakalım. En başta tahmin ettiğim gibi 3 kazımdan 2si dişi 1i erkek. İki tane dişi gün aşırı yumurtluyorlar. Kış dönemi başladığından beri yem yemeyi azalttılar. Kazlarda folluk kullanma olayı biraz değişik, henüz ben çözemedim. Genelde folluk kullansalar da arada bir dışarıya ağaç diplerine bırakabiliyorlar yumurtalarını. dişiler bu yumurtlama döneminde biraz daha saldırgan. Kaz yumurtasının kabuğu çok sert olmasına rağmen bir tane yumurta folluk tan yuvarlanark kırıldı. Önümüzdeki sezon saf ırk embden besleyen birini bulabilirsem. Erkek takası yapmayı düşünüyorum. Malum hep aynı aile içi çoğalma olursa ırk kalitesi düşüyor.
Bir süpriz daha var ama onu şimdilik yazmayacağım

Eklenen Resimler

Eski 26-12-2020, 15:07   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2020
Emden kazı ile ilgili anlatan bir yazıyı okumuştum. sizinle de paylaşmak istedim:
Umarım faydalı olur:

https://kazcifligi.home.blog/2020/10...leri-nelerdir/

kazımşerif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2020, 17:16   #50
Ağaç Dostu

sungurak's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2009
Galeri: 2
maşallah , edirneden selamlar.
[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

uzunkum ve kazımşerif beğendi.

Düzenleyen sungurak : 26-12-2020 saat 17:17 Neden: hata
sungurak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2020, 14:09   #51
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2020
Kanada kazlarınında çok güzel türler olduğunu duymuştum. İsterseniz bu yazıyı okuyabilirsiniz:

https://kazcifligi.home.blog/2020/12...i-ozellikleri/

sungurak beğendi.
kazımşerif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
büyük kaz, embden geese, embden kazı, emden civcivi, iri cüsseli kaz

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024