agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen asi_insan
  • 2 Gönderen Nefin Nur
  • 1 Gönderen cavcilar
  • 1 Gönderen İsmail Karagülle

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2015, 00:41   #1
Yeni Üye

cavcilar's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Kümes projem için desteğinize ihtiyacım var

Farklı bir başlık altında konu açmıştım ama sanırım forumda yeni olduğum için pek başarılı olamadım...
Yumurta için salma tavuk yetiştirmek istiyorum ve bunun için çifliğimizde boş duran 200m2 kapalı ahırı ve önünde bulunan 400m2 yarı açık alanı kümes olarak değerlendirmek istiyorum. ancak tavuk ve kümes üzerine çok yeniyim. Konuda deneyimli arkadaşlardan kapalı ve açık alana neler yapılması gerektiği hususunda yardımlarını rica ediyorum.

Saygılarımla,

Eklenen Resimler

cavcilar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 00:45   #2
Yeni Üye

cavcilar's Avatar

Bu arada tecrübesizliğim üzere 40 50 adet tavukla başlamayı yavaş yavaş sayıyı çoğaltmayı planlıyorum ulaşmak istediğim sayı ise 1000 kadar yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Eski 19-02-2015, 02:58   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Hayırlı olsun. Durak demirleri sizin şansınız. Tavuklar onları tünek olarak kullanırlar. Forumda arkadaşların çalışmalarını inceleyin. Bit çok sorunuzu daha okurken cevaplayacaksınız. Bu işi halledersiniz. hayırlı olsun.

Bal Kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 06:07   #4
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
400 m2 açık alan tavuklara yetmez sanırım. 4,5 dönümlük bahçemde 30 tavuk, 5 horoz, 1 erkek ördek, 5 dişi ördek besliyorum. Özellikle kışın yeşillik bulmakta zorlanıyorlar. Günde 3 kez buğdayla beslemek zorunda kalıyorum. Kışın aldığım günde en fazla 13 yumurta. Tabi kapalı alanı ısıtırsanız daha fazla verim sağlayabilirsiniz. Benimkiler kümeslerinde ve ağaçlarda uyuyorlar.

Sonbaharda bahçeye buğday ekebilir, yaprakları çıkana kadar kısım kısım bu alanları kapatabilirsiniz. Bir alandaki buğday yapraklarını yediklerinde bu alanı kapatıp diğerini açabilirsiniz. Buğday sürekli uzadığından kışın ot ihtiyaçlarını bir ölçüde karşılarlar.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 10:59   #5
Yeni Üye

cavcilar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
400 m2 açık alan tavuklara yetmez sanırım. 4,5 dönümlük bahçemde 30 tavuk, 5 horoz, 1 erkek ördek, 5 dişi ördek besliyorum. Özellikle kışın yeşillik bulmakta zorlanıyorlar. Günde 3 kez buğdayla beslemek zorunda kalıyorum. Kışın aldığım günde en fazla 13 yumurta. Tabi kapalı alanı ısıtırsanız daha fazla verim sağlayabilirsiniz. Benimkiler kümeslerinde ve ağaçlarda uyuyorlar.

Sonbaharda bahçeye buğday ekebilir, yaprakları çıkana kadar kısım kısım bu alanları kapatabilirsiniz. Bir alandaki buğday yapraklarını yediklerinde bu alanı kapatıp diğerini açabilirsiniz. Buğday sürekli uzadığından kışın ot ihtiyaçlarını bir ölçüde karşılarlar.
Sevgili sakagun ilginize teşekkür ederim öncelikle. (bahçemiz 10 dönüm ve hiç tarım yapılmamış kışa girmeden ilk kez sürümü yapıldı) dediğiniz gibi 400 m2 alanın yetmeyeceğini düşünüyorum bende, gün içerisinde tüm bahçeye salıp geri kalan zamanlarında ve soğuklarda kapalı alan için nasıl bir kümes inşa etmeliyim ahırın içerisini tavukların şartlarına göre nasıl dizayn edebilirim. Tavuk arkadaşların rahat edebileceği en konforlu ve en ekonomik yaşam alanı oluşturmak amacım.

Eski 19-02-2015, 20:21   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
öncelikle hayirli olmasini dilerim 1000 tavuk icin 3-4 donum yeter yesillik yazin ektiginiz yoncalar kisin kuru olarak verirsiniz yoncanin verime faydasi çoktur çok karli havalarda buğday arpa yonca verirsiniz içerde durcaklarından sicak da durup verimin dusmemis olucak bunlara ilave lapa kasaplardan alinan et artiklari cok iyi yonde yumurtayi artirir umarim yardimci olmusumdur

asi_insan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 22:27   #7
Yeni Üye

cavcilar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asi_insan Mesajı Göster
öncelikle hayirli olmasini dilerim 1000 tavuk icin 3-4 donum yeter yesillik yazin ektiginiz yoncalar kisin kuru olarak verirsiniz yoncanin verime faydasi çoktur çok karli havalarda buğday arpa yonca verirsiniz içerde durcaklarından sicak da durup verimin dusmemis olucak bunlara ilave lapa kasaplardan alinan et artiklari cok iyi yonde yumurtayi artirir umarim yardimci olmusumdur
Güzel dilekleriniz ve yardımınız için teşekkür ederim sevgiyle kalın.

Eski 20-02-2015, 00:48   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asi_insan Mesajı Göster
Lap dediğiniz nedir acaba? kusura bakmayın anlayamadığım için soruyorum. Bir de yumurtaya yoncanın gerçekten katkısı var mı? bende denemek isterim.

Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 22:03   #9
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2011
İnşaallah başarılı olursunuz. Tavuk ciftliklerini gördükten sonra nerdeyse 3 yıldır tavuk yemiyorum.umarım artık insanımızin aklı başına gelirde doğala döneriz

Yağmurcan ve cavcilar beğendi.
Nefin Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 22:18   #10
Yeni Üye

cavcilar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nefin Nur Mesajı Göster
İnşaallah başarılı olursunuz. Tavuk ciftliklerini gördükten sonra nerdeyse 3 yıldır tavuk yemiyorum.umarım artık insanımızin aklı başına gelirde doğala döneriz
Güzel dilekleriniz için çok teşekkürler hepimiz aynı sıkıntıların içerisindeyiz tüm gayemiz yerel tohum yerel tarım. sağolun.

Nefin Nur beğendi.
Eski 22-02-2015, 19:04   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
lap değil lapa

asi_insan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2015, 22:47   #12
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Hayırlı olsun . Pazarlama konusunda neler düşünüyorsunuz? Bu konu çok önemli.

Kapalı alan olarak 4 tavuğa bir metre kare yer .
Açık alan için bir tavuk için 4 metre kare alan gerekir.

hedef 1000 tavuk ise ,
250 metre kare kapalı alan ,
4 dönüm açık alan gerekir.

Açık alanın etrafı yaban hayvanları giremeyecek gibi tel örgü vs ile kapatılarak emniyet altına alınmalı .

Kapalı alanda bir köpek beslemenin çok faydası olacaktır.

Kapalı alanda yeteri kadar yemlik ve suluk bulundurulmalı . Bu konuda yeter miktar için internette bilgiler var .

Ne kadar bol yemlik ve suluk bulunursa o kadar iyi.

Beslenme konusunda , çeşitli öneriler var . En doğrusu ünüversitelerin yumurta tavuğu önerdiği yem rasyosunu yine internetten bulabilirsiniz.

Bu konuda direk bilgi vermek yerine , doğru bilgiye üniversitelerin bilgilerine müracaat edin demenin daha doğru olduğuna inanıyorum .

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 23:34   #13
Yeni Üye

cavcilar's Avatar

Sayın İsmail Bey teşekkür ediyorum ilginize ve güzel dileklerinize. Aslen mantar üreticisiyiz aynı pazar kanalı ile satışa başlamayı düşünüyorum açıkçası. Hedeflediğim sayıya bir yıl gibi bir zamanda ulaşırım diye hesap yaptım. Ama alt yapısını şimdiden hazırlamak gerek fikrimce. Kümes olarak düşündüğüm ahırın içerisi için fakülte olsun ilçe tarım olsun kimseden bilgi alamadım. Birkaç tavuk satışı yapan firma ile görüşme talihsizliğim de oldu bu arada çok ilginç projelerle karşılaştım. Neyse burdan da kimsenin dedikodusunu yapmayalım. Velhasıl etrafı çevrili 10 dönüm arazimiz boş olarak durmakta hayvansever bir insanım o yüzden yeteri kadar köpek ve kedimiz mevcut kedileri tavuklardan nasıl uzak tutarım onu düşünüyorum bir taraftan))) Kümesin içi için (tünek folluk ısıtma vs) yardımcı olabilirseniz cok sevinirim.

Eski 24-02-2015, 09:10   #14
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Tünek ihtiyacınız çok az , yemlik ve suluklar hazır satılıyor . Çok pahalı değil.
yemek ve sulukta yerde duranlar yerine yukarıda bir yerlere asılı duranlar daha kullanışlı .
Isıtma işi için de hazır kümes sobaları var. Ben Bolu'dayım burada Güntav var .orada hepsi var . .

Ankara tabii bu konuda daha çok alternatif satıcıya sahip.

Sobalar fanlı olmalı, bir çok çeşidi var .

cavcilar beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2015, 10:32   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2015
kapalı alandaki yem yeme yerlerini yıkın demirler kalsın daha önceden büyükbaş hayvan barınağı olduğu için çok detaylı bir ilaçlama yapın içine kanatlıları koymadan çünkü tavuk çok nazik bir canlıdır inek gibi değildir ve her canlının başka bir canlıya zarar verecek bir paraziti olabilir mutlaka yerden 30 cm yükseklikte 1000 tavuk için 100 adet yeterli (mevcut tavuk sayısı / 10 ) olacaktır folluk yerleştirin iç kısma altlık serin tamamını kapsayacak şekilde en popüler olanı samandır açık alan için arkadaşların tavsiyelerine katılıyorum ancak bir kaç tane dut v.s. ağaçı ekin derim yazın gölge olur ayrıca meyvesi dibine kendi dökülür sinek yiyeceğine tavuk yesin çatının kesnlikle su alamaması gerekli sayı 1000 olacaksa ısıtıcıya gerek bile yok derim ben şahsen 10 metrekarede bir yemlik ve bir suluk yerleştirin (en az 10 ar kg lık) 15 tavuğa bir horoz en ideal yetiştirme yöntemidir fazlası horozu yorar azı tavukları bezdirir hayırlı olsun şimdiden allah utandırmasın inşallah bende siz gibi bilgim olmadan başlamıştım ama zamanla tavuk profösörü oldum herşey başlamakla başlar başlamadan bazı şeyleri bilemezsiniz kendiniz mantığınızı ve sevginizi kattığınız vakit on numara işler başarırsınız

ERKUŞ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024