agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-11-2013, 19:01   #31
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Tamam bi hafta sonu köyüme gideyim Allah'ın izniyle yapacağım valla fazla soru soruyorum lütfen anlayışla karşılayın sizce nasıl folluk yapmalıyım bide normal yumurtamı koyayım ?

buraktuci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 18:14   #32
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Sn. Asi insa bi tahta kasa koydum ve içine bir adet yumurta koydum ama anneannem bunların daha zamani var dedi inşallah sizin dediğiniz gibi bu zamanlar doğurur . Peki benim hint horozu tavuklardan biri ile çifleşirse hint civcivimi çıkacak ??

Eski 26-11-2013, 18:38   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
evet

asi_insan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 19:05   #34
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Tamam bilgilendirdiğiniz için saolun biraz fazla soru soruyorum . Ama hiç bişey bilmiyorum Özür dilerim

Eski 26-11-2013, 19:19   #35
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek Mesajı Göster
Maşallah tavukların çok güzel. Yumurtlamaları yakındır. 8 ay normal bir süre. Yumurtlayacakları zaman ibikleri kızarır ona dikkat et. Bayağı kan kırmızı oluyor. Serbestçe dolaşabiliyorlar mı kapalı tutmak yumurta verimini olumsuz yönde etkiliyor.
1 Haziran'da dört tavuk civcivi almıştık. Bir tanesinin dediğiniz gibi ibiği kıpkırmızı oldu ve iki gündür yumurtluyor. Bir tanesinin de normal kırmızı, sanırım o da 3-5 gün içinde yumurtlar. Ama diğer ikisinin ibikleri neden küçük ve sarı bilmiyorum?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 19:51   #36
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
1 Haziran'da dört tavuk civcivi almıştık. Bir tanesinin dediğiniz gibi ibiği kıpkırmızı oldu ve iki gündür yumurtluyor. Bir tanesinin de normal kırmızı, sanırım o da 3-5 gün içinde yumurtlar. Ama diğer ikisinin ibikleri neden küçük ve sarı bilmiyorum?
Tavukların yumurtlayacağını anlamak için ibiklerine bakabilirsiniz. Yumurtlayacakları zaman kan kırmızı olur ibikleri. Farkettiyseniz yavru ve piliçken sarı ve cansız olur ibikleri. Diğer tavuklarınız hint kırması olabilir oyüzden ibikleri küçüktür. Ya da bazen normal köy tavuklarının yani düz ibikli tavukların da ibikleri ufak olabiliyor. Ama ne olursa olsun kızarır ibikleri yakında onlarda yumurtlarlar

limon_sever ve yağmur beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 19:59   #37
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

sn bay tömürcek diğer forum üyeleri bana 10 güne kadar yumurtlar dediler sizde ibikleri kıpkırmızı olunca yumurtlar diyorsunuz ama benimkilerin ibikleri öyle kan kırmızıda değiller . sizce öylemi ? Valla bu işi çok seviyorum hep küçüklük hayalimdi şimdi eğer sorun olmazsa bana kesin bir şey söyler misiniz ? Tek dermanım bu forum

Eski 26-11-2013, 20:03   #38
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Ben normalde Malatya Merkezde oturuyorum tavuklarım ise köyümde orada anneannem bakıyor resimleri ise ahırda çektim karanlıktı falaş ile çekmek zorunda kaldım ve ibikleri pek net çıkmadı bir daha ki gitmem de tavukların resmini dışarıda çekerim. Ha bu arada anneannem tavukların olduğu bölüme bir tahta kasa kasaya da bir yumurta koymuş ki özensinler inşallah faydası olur.

Eski 26-11-2013, 20:15   #39
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Şimdi şöyle başlıyım burakcım Heyecanını anlıyorum bende hastasıyım bu tavukların hatta tüm kümes hayvanlarının. 10 güne kadar yumurtlar diye bişey olabilir mi sence hani bu programlanmış bi makine değil ki günü olsun Tavuklar yumurtlayacak erişkinliğe gelince yumurtlama desen de yumurtlarlar zaten İbikleri kızarıyor tavukların yumurtaya geldiklerinde. Vücut güçleniyor yumurta üretiyor ibik kanlanıyor. Tahta kasa çok iyi olmuş piliçler severler öyle şeyleri. Hatta kasaya saman falan koyun girip çıksınlar. Horozla eşlenmeye başladılarsa yumurtaya gelecekler demektir. Ama şunu yanlış anlama horoz eşleyince yumurta olmuyor. Horozun yumurta veriminde hiç bir etkisi yok tek etkisi yumurtayı döllemesi ve civciv oluşumunu sağlaması. Bunu neden söylüyorum çoğu kişi şikayet eder horozum az tavuklarım az yumurtluyor diye bunu bizzat sık sık duyuyorum köyde bunun horozla hiç bir alakası yok Biraz uzun oldu ama kusura bakma

Eski 26-11-2013, 20:24   #40
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Kusura bakar mıyım benim için daha güzel okudukça keyif alıyorum mutlu oluyorum sizde ne kadar teşekkür etsem azdır peki ben nasıl horozla tavuğun birleştiğini anlayacağım gerçi kümeste şimdilik 3 horoz varda. Yeniden söylüyorum ne kadar uzun olursa sevinirim sizin yazdıklarınızı okumak süper bir şey artık nöbette bekliyorum yorum yazacak mı diye . siz beni çok mutlu ediyorsunuz cevablarınızla. Çok sağolun .

Eski 26-11-2013, 20:37   #41
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi buraktuci Mesajı Göster
Kusura bakar mıyım benim için daha güzel okudukça keyif alıyorum mutlu oluyorum sizde ne kadar teşekkür etsem azdır peki ben nasıl horozla tavuğun birleştiğini anlayacağım gerçi kümeste şimdilik 3 horoz varda. Yeniden söylüyorum ne kadar uzun olursa sevinirim sizin yazdıklarınızı okumak süper bir şey artık nöbette bekliyorum yorum yazacak mı diye . siz beni çok mutlu ediyorsunuz cevablarınızla. Çok sağolun .
Tavukla horozun çiftleştiğini ancak görmen lazım anlayamazsın başka türlü. Ya da tavukların üstü kanatları falan çamurlu olur horozun ayaklarından. Horoz sayısını acilen azalt çiftleşmeye başladıklarında birbirlerini dövüp tavukla çiftleşmek isterler. Bu da döllenmemiş yumurtaya sebep olur. Biri çiftleşmek için tavuğun üstüne çıkıyor diğeri kıskanıp vurup horozu indiriyor hadi bakalım bir öbürü onu kıskanıp onu indiriyor bu sefer tavuk kalkıp gidiyor yumurta döllenmiyor. Horozlarını ya kes afiyetle ye ya da sat. Tek horoz bırak.

Üstteki bi mesajında hint horozum tavukla çiftleşse hint civciv çıkar mı demişsin tavuk hint olmazsa çıkmaz kırma çıkar civcivlerin. Ama kırmalarda sık sık gurk olur ve hintler güzel civciv bakıyorlar

Eski 26-11-2013, 20:45   #42
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Zaten horozun ikisini satacağım siyah hint olanla kırmızı hint kırması olan nakite dönüşecek diğerlerine yem alınacak sadece 4 tavuk ve bir çilli horoz kalacak. Dediğim gibi gurk olunca insana ayrı bir mutluluk geliyo ama bi yandanda onlara bakan anneannem geliyo ben merkezdeyken o bakıyo işi iyice zorlaşır ama olsa çok güzel olur minik minik civcivler çok süper olur . Hadda horozları satınca yerine 2 tavuk daha alayım diyorum sinirleniyo neyse karışmıoyrum onlara dört tavuk ikisininde yumurta ihtiyacanı karşılar zaten bi dedim bi kendisi . Lütfen bana anlatınya birşeyler anlatın sizin yazdıklarınızı okumak çok güzel bi şey

Eski 26-11-2013, 20:50   #43
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Zaten horozun ikisini satacağım siyah hint olanla kırmızı hint kırması olan nakite dönüşecek diğerlerine yem alınacak sadece 4 tavuk ve bir çilli horoz kalacak. Dediğim gibi gurk olunca insana ayrı bir mutluluk geliyo ama bi yandanda onlara bakan anneannem geliyo ben merkezdeyken o bakıyo işi iyice zorlaşır ama olsa çok güzel olur minik minik civcivler çok süper olur . Hadda horozları satınca yerine 2 tavuk daha alayım diyorum sinirleniyo neyse karışmıoyrum onlara dört tavuk ikisininde yumurta ihtiyacanı karşılar zaten bi dedim bi kendisi . Lütfen bana anlatınya birşeyler anlatın sizin yazdıklarınızı okumak çok güzel bi şey
Aslında civciv bakmak okadar kolay ki Onlara yetecek boyutta bi kafes yap veya yaptır. Yemini suyunu civcivlerin ulaşabileceği fakat tavuğun ulaşamayacağı şekilde yer ayarla kafesin içinde oraya koy. Sadece sabahları yemi suyu doldur akşama kadar yetecek şekilde işte bukadar basit. İki ay kafeste bak hiç salma dışarıya kedi köpek kapmasın. Sonra zaten onlar tehlikelerden kaçacak olgunluğa ulaşmış olacaklar. Ondan sonra yavaş yavaş mısır buğday arpa yemeye başlıyorlar bundan sonrasını kendileri hallediyolar zaten

Eski 26-11-2013, 20:56   #44
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Tamam iyice bu gurk olayını kafama soktunuz 3 ay tatilimde köye gidiyorum ozamanlar tavuklar da yumurtaya geçmiş olur o 3 ay zarfında gurk olursa mükemmel bir şey olur o rada büyütürüm . sadece bu inşallah ben köydeyken gurk olurlar . Valla çok sağolun beni bu kadar bilgilendirdiniz için . şimdi birşey diğecem belki kızacaksınız ama napayım çok zevkli oluyor yazdıklarınızı okumak . Forumda hiç birşey bırakmadım hepsini okudum birazdaha kendi tavuklarınızı filan anmlatsanız bana bir kaç tiyo verseniz ne güzel olur.

Eski 26-11-2013, 20:59   #45
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Tavuklarım köyde Sakarya'da ben Denizli'de öğrenciyim ayrıyım canlarımdan malesef köye gittiğimde senin için çekip atarım tavuklarımın resimlerini Gurk olayını da bukadar kafana takma senin köyde olduğun süre zarfında tavukların kuluçkaya yatmazsa köyden birinden gurk bulup kuluçkaya yatırırsın zevkini de doyasıya yaşamış olursun

Eski 26-11-2013, 21:01   #46
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Demek aynı kaderi yaşıyoruz sizden tavuklarınızdan ayrısınız çok kötü bir şey bu yazın gelmesi çok istiyorum bende öğrenciyim . ortak bi kaç yönümüz varmış.

Eski 26-11-2013, 21:09   #47
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Keşke merkezdeki evim bahçeli olsaydi

Eski 26-11-2013, 21:33   #48
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Evet bende ayrıyım tavuklarımdan malesef çocukluğumdan beri onlarla iç içe olunca eksikliklerini çok fazla hissediyorum. Ama köye gidince görüyorum öylelikle avunuyorum şuan yapıcak bişey yok malesef burakcım

Eski 26-11-2013, 21:36   #49
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Aynen bende köye gidince çok mutlu oluyorum direk tavukları arıyorum çünkü kocaaa köyde serbestler buluyorum öylece uzaktan izliyorum benden hep kaçıyolar diğer kuzenlerim onlaru küçükken çok korkuttular hep kovaladılar korkuttular bi anneannemden kormuyorlar ahıra girince birazdaha yakından seyrediyorum artık bi kee kaçak alıştılar artık öylemi kalırlar yoksa alışırlarmı yeniden ?

Eski 27-11-2013, 14:32   #50
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

By tömürcek ( abi ) bu hafta sonu tavukların altına koymak için 2-3 yumurtanın içini boşaltacağım ve içine çabuk donan alçı larda dolduracağım donunca da fulluğa koyacağım folluk olarak büyük bodonlarin 9ön tarafını tavuğun girebilecği şekilde keseceğim kuru otlarla dolduracağım iççinede alçı yumurtaları koyacağım sizce nasıl olur?

Eski 27-11-2013, 15:54   #51
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
By tömürcek ( abi ) bu hafta sonu tavukların altına koymak için 2-3 yumurtanın içini boşaltacağım ve içine çabuk donan alçı larda dolduracağım donunca da fulluğa koyacağım folluk olarak büyük bodonlarin 9ön tarafını tavuğun girebilecği şekilde keseceğim kuru otlarla dolduracağım iççinede alçı yumurtaları koyacağım sizce nasıl olur?
Alçıya çimentoya ne gerek var burakcım ya normal yumurtayı koy folluğa neden uğraşıyosun Kırmazlar yumurtayı merak etme. Folluk için de tahta kasalar uygundur. Bidon da olur dediğin gibi. Ya da boş araba tekerleği varsa koy yere içine ot saman vs. koy ondan da folluk olur. Tavuklarım ahırda demişsin ahırın yalaklarını da folluk için kullanabilirsin

Eski 27-11-2013, 16:57   #52
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Yalak güzel fikir iki tane yanyana var tam uygun ama biz yazlari inek aldığımız için sürekli kullanım olmayabilir. Alçı yumurtada ( can sıkıntısı ) aynı zaman da şu anda horoz çok belki kırılır tabi siz nederseniz o siz benim bu forumda ki hocamsınız

Eski 27-11-2013, 17:22   #53
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
forumun amacı bu önemli değil

asi_insan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2013, 17:25   #54
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Sn asi insan sizde çok sağol un sizde ilk başlarda bana çok yardımcı oldunuz.

Eski 28-11-2013, 22:28   #55
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Bu gün Ahırda ki hayvanlar gitti ortam tavuklarima kaldı. :-D

Eski 29-11-2013, 00:08   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Tavuklarınızı çok beğendim.

buraktuci beğendi.
mozen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 06:51   #57
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Sn mozen beğendiğiniz için saolun yarın hintler satılıyor

Eski 04-12-2013, 16:17   #58
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Bu gün ilk yumurtaları aldım dört tane mutluyum hemde çokk

Eski 04-12-2013, 22:24   #59
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Bu gün ilk yumurtaları aldım dört tane mutluyum hemde çokk
Burakcım senin adına çok sevindim Hemde 4 tane bak zamanı gelince herşey sırasıyla oluyor İnşallah gurk olduklarını da görürüz

Eski 05-12-2013, 15:07   #60
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

İnşallah abicim saol bana yazdığın tüm yorumların için çok sağol sen 10 - 15 güne dedin oldu saol. :-D gurk olup civcivleride olursa iyice güzel olur yanlız bir sorumuz var tavuğun biri dışarıda ki eski kümese yumurtluyor orda hic kalmadı ama nedense orda bi köşeye atıp çıkıyor nasıl içeri alıştıracağım?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024