agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2013, 23:28   #61
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi buraktuci Mesajı Göster
İnşallah abicim saol bana yazdığın tüm yorumların için çok sağol sen 10 - 15 güne dedin oldu saol. :-D gurk olup civcivleride olursa iyice güzel olur yanlız bir sorumuz var tavuğun biri dışarıda ki eski kümese yumurtluyor orda hic kalmadı ama nedense orda bi köşeye atıp çıkıyor nasıl içeri alıştıracağım?
Günü gelmiş demek ki tavuklarının maşallah O yumurtladığı kümesi kapat oraya yumurtlayamayacağı için ya diğerlerinin yanına ya da seçtiği başka bir yere yumurtlayacaktır. Ama hiç elleme yumurtlasın hiç olmazsa yerini biliyosun akşam olunca gider alırsın yumurtayı. Eğer ki yaynıtırsan yerinden belki göremeyeceğin biyere yumnurtlamaya başlar ve kedi sansar vs. gibi hayvanlar alabilir yumurtayı, en iyisi olduğu yerde yumurtlamaya devam etsin. Hatta oraya bir folluk koy ki sağa sola yapmasın folluğa yapsın yumurtasını

bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 15:35   #62
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
ama içeriye yapsa daha bi yakışık alır . İstiyorumki diğeri gibi oda evine yumurtlasın eski kümes dediğim telleri parçalanmış kapısı yok içeride çalı çırpı olan bi tahta yığını. Orası nekadarda olsa dışarıda önümüzde ki yazda oraya yumurtlarsa komşular çocuklar alacaklardır yumurtaları . o yüzden içeriye alıştırmak lazım belki diğer iki tavukta başka yerlere yumurtluyorlardır kim bilir. Bi elimden tutsanız ... da şunları içeriye alıştırsak ha bu arada tam kesin değil köyün arabası gelirse (malum kış pek yolcu olmuyor ) horozlarda gelecek siyah la kırmızı satılacaklar çünkü çilli horoza dadanmışlar. Yeniden yumurta konusuna gelirse küpden bi folluk yapmayı düşünüyorum tavuklarıda oraya alıştırdımmı her şey iyi olacak biraz uzunoldu ama bazı yerler karışık olabilir kusura bakmayın.

buraktuci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2013, 09:49   #63
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

:d

İLK yumurtalar

Eklenen Resimler

Eski 21-01-2014, 19:52   #64
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
4 tavuğum var. Hepsi yumurtluyor. Ama içlerinden biri haftada bir tane yumurta yapıyor ve yumurtanın boyutu bıldırcın yumurtası kadar oluyor. Şimdiye kadar 3 kere yumurtladı. İlkini kaynattık. Nohut tanesi kadar sarısı vardı. Bugünde küçük yumurtlamış. Acaba tavuk neden böyle yumurtluyor?

Name:  yumurta.jpg
Views: 5710
Size:  14.6 KB

Geçen hafta yumurtladığıda duruyormuş

addo ve Milla beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 10:03   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
yeni başladığı içindir zamanla açılır

asi_insan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 10:43   #66
Ağaç Dostu

silverain13's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Yumurtlamaya yeni başlamıştır.Düzelecektir.

silverain13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 10:45   #67
Yeni Üye

Protesto's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Hepsi aynı yaşta mı hayvanlarınızın ?

Protesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 13:48   #68
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Evet hepsi 9 aylıklar. Civciv iken almıştım. 1 aydır felan yumurtluyorlar.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 17:54   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2014
Arkadaşlar Selamun Aleykum. Yeni üye olduğum için başlık açamadım da kuluçka sorunu var yardımcı olabilir misiniz ?

Tavuğum yarın 21. gün kuluçkada yatıyor. 2 gün öncesine kadar neredeyse hiç kalkmıyordu. Yattığı yer soğuk olduğu için dün başka bi yere koydum daha sıcak bi yere. Sabah kalktığım da baktım çıldırıyor içeride sağa sola zıplıyo çıkmaya çalışıyo neyse açtım kapsını çıkarttım diğer tavuk 1-2 saldırdı buna ama sonra 4-5 saat içeri girmedi bidaha onların yanında durdu hep. O dışarıdayken baktım yumurtalara ben 10 adet koymştum altına şimdi 16 tane fakat kararma falan da yoktu yumurtalarda ses de gelmiyordu. Az önce tekrar eski yerine koydum bunu ve gitti yattı tekrar. Acaba yalancı kuluçka diye bişey mi var ? ya da bugün yarın civciv çıkar mı ?

moussa_sow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 13:24   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2014
normalde 8 aylıken yumurtlarlar foluga 1 tane yumurta taş yumurtada olabilir koyun tavuk yumurtayı görünce ztn yumurtlar(yumurtlamaya başladıysa)

alfagms Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 10:25   #71
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Alfagms, teşekkürler aradan baya bi zmn gecti zaten maşallah günlük yumurta veriolar yinede saolun. :-)

Eski 20-06-2014, 09:12   #72
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Konu bayatlamış ama,ben austrolop cins aldğım turü 130 günde yumurtlattım.Austrolop hakkında herkes kafadan sallıyor bişi.Neymiş 8 ayda yumurtlarmış.Tavuğun yumurtaya başlaması bakım ve hava şartları ile orantılıdır.ekimde aldığim civcivi 130 günde mümkün değil yumurtlatamam.
Bu cinsler bol yer et ve ymurtada iyidir,yedirirsen yumurtlar.

stars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2014, 17:46   #73
Yeni Üye

azsa's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2014
6. Ayın sonunda yumurtlar.

6.ayın sonunda klavuz yumurtamı alırım ve biz kanatlılarımıza yeşil ot ile besliyoruz devamlı sizde deneyin farkı göreceksiniz.İbiklerinden kanatlıların ne kadar sağlıklı olduğu gözüküyor.

Eklenen Resimler

azsa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 21:48   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2014
arkadaslar benim 6-7 ay arası 2 tavuk 1 horozum var fakat bunlar hala yuurtlamıyorlar sizce bunun nedeni nedir ??

draxler58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2014, 22:35   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
yakinda yumurtlar horozun ötüyormu

asi_insan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2014, 18:16   #76
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
tavuğun yumurtlamasini teşvik etmek istiyorsaniz kümesinize katli dolap şeklinde folluklar yerleştirin, karanlık bi köşe Olabilir, içine sap saman koyarsınız, küçük bi Oda gibi düşünün, tavugun gireceği kadar genişten giriş, önünü tahta ile yüksektirsiniz yumurta aşağı yuvarlanmasin diye, ben yaptım iki hafta içinde yumurtlamaya başladılar, üst kata tavuklar alt kata ördek ve kazlar. Sanki öğretmişim gibi yumurtluyolar. Karanlık bi köşe olma sebebi ise kümes hayvanlari yumurtalarini gizli saklı köşelere yumurtlama meyilindedirler, yani saklalarlar . . .

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2014, 18:23   #77
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
ha şuda var benim tavuklar ve ördekler yedi ay olmadılar daha civciv olarak alınali... bir aydırda yumurtluyorlar. Yumurtlamalarini teşvik etmek içinde en Önemli şey yemdir. Arpa ezmesi, buğday ve kepeği su ile karışım yapın bi süre bırakın şişsin , sonra nasıl yiyorlar şaşırırsiniz, ve size şunuda belirteyim bir ay içinde yumurtlamaya başlayacaklardir... Iyi yumurtalar... :-)

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 21:27   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Bu yarkaların cinsini bilen varmı?

iyi günler ustalarım
2 konuda görüşlerinize -yorumlarınıza ihtiyacım var
bu yarkaların cinsini bilen var mı? Gerçi ben lohman brown diye aldım ama gaga ve kafa yapıları sanki hint kırması ve R.İ.R caprazlaması gibi geldi bana ya sizce?
2 . öğrenmek istediğim ise bunlar 6 aylık olmalarına rağmen hala yumurtaya başlamadılar sizce ne zaman başlarlar
şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim
[/URL]

[/URL]

acemi54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2018, 12:53   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2018
Tavukların yumurtaya başlama süresini etkileyen temel faktörler; tavuğun cinsi, yetiştirildiği ortam ve beslenme kalitesidir. Özellikle suni ortamlarda yetiştirilen tavuklarda yumurtaya başlama süresi daha erken olurken, organik yani salma olarak yetiştirilen tavuk ırkları için bu süre birkaç hafta daha gecikebilir. Burada elbette yumurta kalitesini tartışmaya gerek yoktur. Salma olarak yetiştirilen tavuklar her ne kadar geç yumurta yapmaya başlasa da, yumurta verimini uzun yıllar devam ettirebilir ve besin yönünden zengin yumurta yapar. Tavukların cinsinin yumurtaya başlama süresi üzerinde nasıl rol oynadığını bir örnekle açıklamak mümkündür. Sık beslenen yumurta tavukları Ataks ve Ligorinler karşılaştırıldığında, Ligorin tavuklarının salma olarak yetiştirildiği takdirde 19-20 haftada yumurta yapmaya başladığı ve bu açıdan Atakslara kıyasla bir adım önde olduğu görülür. Dolayısıyla tavuk besicilerinin hangi ırkı tercih edeceğini belirlemesi noktasında değerlendirmesi gereken birçok farklı faktör vardır ve her birinin etkisi şüphesiz ayrıdır.

yakupcemil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2018, 09:52   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2018
Tavukların ne zaman yumurta yapacagini anlamak icin arka kismina bakilir eger catal kisminin genisligi iki parmak ucu genisligindeyse yakinda yumurtlar diger alamet kendine gizli yer aramaya baslar ve ya folluklara girip çikar

Beytullah71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2018, 14:41   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Beytullah71 Mesajı Göster
Tavukların ne zaman yumurta yapacagini anlamak icin arka kismina bakilir eger catal kisminin genisligi iki parmak ucu genisligindeyse yakinda yumurtlar diger alamet kendine gizli yer aramaya baslar ve ya folluklara girip çikar
Hocam sizin söylediğinize ek olarak; özellikle kümeste yer alan tüm tavuklar yumurta yapmaya başlamamış yani kümesteki folluğa yumurta yapan bir tavuk yok ise, folluklara yumurta yerleştirilmesi de teşvik adına faydalı olacaktır.

latif.07 beğendi.
yakupcemil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024