agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2010, 00:13   #1
dkc
Ağaçsever

dkc's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Kuluçka makinesi önerileri

piyasada satılan küçük çapta kullanılabilecek en uygun ideal kuluçka makineleri hangileridir fiyatları nasıldır kullanan yahut bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum .

dkc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 20:22   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2010
piyasada satılan küçük çapta full otomatik kullanılabilecek en uygun ideal kuluçka makineleri hangileridir fiyatları nasıldır kullanan yahut bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum
lütfen bilir kişi bi cevap yasson almak istiyorum fakat yanlış karar vermekten çekiniyorum full otomatik kaçtan başlar
Saygılar

ligth sussex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2010, 03:17   #3
Ağaçsever

karamanliali's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2010
Kuluçka makinesi nasıl kullanılır?

Merhabalar.
Hayvanlari cok sevdigim icin otomatik bir kulucka makinesi almak istiyorum ama kullanimi hakkinda hic bir bilgim yok.
Kullananlardan bilgi almak istiyorum.
Mesela, sicaklik ve nem orani kac olmali? Bu ayarlar her turlu kumes hayvani icin gecerlimi? (tavuk, keklik, bildircin, hindi gibi).
Son gunler nemi cogaltip isiyi azaltmak gerekiyormus, bu oranlar ne olmali?

Yine ayni veriler ve ayni makine ile kafes kuslarida cikarmi?
Papagan, muhabbet kusu gibi.

Tecrubesi olan arkadaslardan yardim istiyorum.

Saygilar.

Ali.

karamanliali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2010, 13:27   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Her kanatli cinsi icin ayri sicaklik, nem ve kulucka sureleri vardir. kulucka makinesinin tam otomatik olmasi (cevirmenin otomatik yapilmasi) cikim yuzdesini arttirir. Internette hangi kanatli yumurtasi icin hangi degerlerin uygulandigi (sicaklik, nem vs) ve kulucka suresinin ne kadar oldugu ile ilgili ayrintili bilgi bulabilirsiniz.

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 12:14   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Yumurta kontrol lambalari

Yumurtalari kontrol etmek icin kullanilan lambalari yurt disindan getirten ve memnun olan var mi aramizda.

Sizce bu lambalardan satin almak sart mi yoksa evde kendimiz de bu lambalarin yaptigi isi gorecek daha basit ve ucuz duzenekler kurabilir / kullanabilir miyiz?

Sizler kulucka makinasina koydugunuz yumurtalarin dollu olup olmadigini ya da embriyo gelismini nasil kontrol ediyorsunuz?

Tesekkurler

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2010, 16:07   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2010
Kuluçka makinesinde ısı düşerse...

selam arkadşlar.ben kendim bir kuluçka makinesi yaptım.her şey yoluna idi.fakat.15.gün eletrikler kesilince makinenin sıcalığı 23 derceye kadar düştü.acaba sizce yumurtalrdaki çivçivler ölmüşmüdür. saygılarımla. şimdiden teşekür ediyorum

yafeya61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2010, 21:04   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Eğer çok uzun süre elektrik gelmemişse ölmüş olabilir. Fakat yarım saat v.s. gibi ısıtamamakla İnşallah birşey olmaz. Elektrik kesildiğini fark ettiğiniz zaman pet şişeye sıcak su doldurup makineye yumurtalara yakın bir yere bırakın. Bu şekilde sıcak tutmaya devam edebilirsiniz.

zooteknist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2010, 21:25   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2010
tesekkür ederim.birde şunu sormak istiyorum.benim makine sadece bir tarafa döndürme yapıyor.acaba bu sorun olurmu.yumurtalrın oluşumunu olumsuz etkilermi.yardımcı olurmusnuz.olursa ne gibi sorun olur. şimdiden teşekkür ederim

yafeya61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2010, 18:04   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Yumurtanın çevrilmesinin amacı yumurta içindeki embriyonun yumurta kabuğuna yapışmasını önlemektir. Çevirmenin yönü mühim değildir. Yeterki yumurtanın altı üstüne çevrilmiş olsun.

zooteknist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 08:17   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2011
kardeş bende trabzondayım eğer form u takip ediyorsan bi danışalım ben akçaabatlıyım

feelings Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 15:33   #11
Ağaçsever

Mavi_ay's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2011
Konu açılalı çok olmuş ama ihtiyacı olanların www.hasskuluckamakinasi.com bu siteyi incelemelerinde yarar var siparişe göre her ebatta yapıyorlar.

Mavi_ay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2011, 09:29   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2010
Kuluçka makinesine otomatik çevirme düzeneği

Dayımın hazır aldığı bir kuluçka makinasına otomatik çevirme sistemi eklemek istiyorum. Daha önceleri forumlardan okuduğum kadarıyla silecek motorlarından da yapıldığını öğrenmiştim. Bu konu hakkında bilgisi olanların yardımını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

bariskisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2011, 22:51   #13
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2008
Siteyi inceledim, cep telefonu dışında hiç bir iletişim bilgisi yok.
Satın almak isteyen arkadaşlara, bu konuda deneyim yaşamış bir kişi olarak tavsiyem; Kesinlikle sıradan vatandaşların yaptıkları makinalara ucuzluğuna aldanarak kesinlikle almayın. Ben aldım, deneme amaçlı 27 yumurta koydum sadece 7 adet çıkım oldu. Daha sonra bir çok yerini yeniden düzenledim ve şimdi çıkım %60 seviyesinde ki gene çok düşük.
Tanesi 5 TL'den yumurta alıyorum 200 yumurtam ziyan olduğu zaman 1000 TL eder ki pahalı makina ile arasındaki fark kapanır, ondan sonra edeceğim zararlar yanıma kâr kalır
Bir sorun oldugunda muhatap bulabileceğiniz KURUM malı almanızı tavsiye ederim, bir kaç çıkımda ucuzmakina ile arasındaki farkı kapatırsınız.

Zekoş beğendi.
idcevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2011, 23:47   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2011
Selam Acil Yardıma İhtiyacım Var Kendi Yaptığım Kuluçka makinamda herşey normal %90 Randıman Var Ama Çıkış Ünitesine Alıyorum Burada Gene Kendi Yaptığım Makina Higrostat Termostat ve Otomotik Nem Makinası Kullanıyorum Nem %70 Lerde Sıcaklık 37.7 bunlar Hepsi Normal ama Civcivlerin Çoğu Yumurtadan Çıkmadan Öldü 400 yumurtanın hepsini Kırdım Civcivler İçerde Ölü Sadece 50 Tane Kurtarabildim Ayrıca 2 Tane Sakat Dikkatimi Çeken Sarılıkları Çekmemesi Yani Arka Taraflarında Sarı Sıvı Farkettim Ve Bu Sarı Sıvı Ölümlerine Neden Oluyor İçerideki Hava Sülükülasyonu Çok İyi Olmasına Rağmen Herşeyi Defalarca Kontrol Ettim Ama Fayda Etmedi Bana Yardımcı Olursanız Çok Sevinirim Acil Yardım Şu Anda 20 Gün Yumurtalarım Çıkışa Aldım Ama Artık Ne Yapacağımı Bilemiyorum Lütfen Cevap...

BraveHeart_65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2011, 00:00   #15
Yeni Üye

Selam Acil Yardıma İhtiyacım Var Kendi Yaptığım Kuluçka makinamda herşey normal %90 Randıman Var Ama Çıkış Ünitesine Alıyorum Burada Gene Kendi Yaptığım Makina Higrostat Termostat ve Otomotik Nem Makinası Kullanıyorum Nem %70 Lerde Sıcaklık 37.7 bunlar Hepsi Normal ama Civcivlerin Çoğu Yumurtadan Çıkmadan Öldü 400 yumurtanın hepsini Kırdım Civcivler İçerde Ölü Sadece 50 Tane Kurtarabildim Ayrıca 2 Tane Sakat Dikkatimi Çeken Sarılıkları Çekmemesi Yani Arka Taraflarında Sarı Sıvı Farkettim Ve Bu Sarı Sıvı Ölümlerine Neden Oluyor İçerideki Hava Sülükülasyonu Çok İyi Olmasına Rağmen Herşeyi Defalarca Kontrol Ettim Ama Fayda Etmedi Bana Yardımcı Olursanız Çok Sevinirim Acil Yardım Şu Anda 20 Gün Yumurtalarım Çıkışa Aldım Ama Artık Ne Yapacağımı Bilemiyorum Lütfen Cevap...

Eski 08-07-2011, 04:56   #16
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Çıkış makinasında %70 nem çok düşük. %90 nem olmalı 18. günden sonra. Karınlarında sarı dışarıda mı, yoksa karınları kapanmış durumda mı?
Çıkışa yirminci günde alıyorsanız çok geç kalıyorsunuz. 18. günde yapmalısınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2011, 23:39   #17
Yeni Üye

Kuluçka Makinasından Anlayan Varsa Yardım Lütfen...

Selam Acil Yardıma İhtiyacım Var Kendi Yaptığım Kuluçka makinamda herşey normal %90 Randıman Var Ama Çıkış Ünitesine Alıyorum Burada Gene Kendi Yaptığım Makina Higrostat Termostat ve Otomotik Nem Makinası Kullanıyorum Nem %70 Lerde Sıcaklık 37.7 bunlar Hepsi Normal ama Civcivlerin Çoğu Yumurtadan Çıkmadan Öldü 400 yumurtanın hepsini Kırdım Civcivler İçerde Ölü Sadece 50 Tane Kurtarabildim Ayrıca 2 Tane Sakat Dikkatimi Çeken Sarılıkları Çekmemesi Yani Arka Taraflarında Sarı Sıvı Farkettim Ve Bu Sarı Sıvı Ölümlerine Neden Oluyor İçerideki Hava Sülükülasyonu Çok İyi Olmasına Rağmen Herşeyi Defalarca Kontrol Ettim Ama Fayda Etmedi Bana Yardımcı Olursanız Çok Sevinirim Acil Yardım Şu Anda 20 Gün Yumurtalarım Çıkışa Aldım Ama Artık Ne Yapacağımı Bilemiyorum Lütfen Cevap Yardımcı Olurmusunuz...

Eski 09-07-2011, 22:57   #18
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Sayın BraveHeart_65;

Mesajınızı okuduktan sonra kafamda bir çok şey belirdi fakat söyleyeceğim herşey afaki olur şuanda.Size göre makinanızda olumlu olan bir durum bana göre olumsuz bir vaka teşkil edebilir.Fakat yumurta içi ölüm ve helede sarı sıvı birikmesi varsa makinanızı güzel bir biçimde "Dezenfekte" edin.Sorun mikrobik olabilir.

Saygılar.

Zekoş beğendi.
Arnavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2011, 23:43   #19
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BraveHeart_65 Mesajı Göster
Selam Acil Yardıma İhtiyacım Var Kendi Yaptığım Kuluçka makinamda herşey normal %90 Randıman Var Ama Çıkış Ünitesine Alıyorum Burada Gene Kendi Yaptığım Makina Higrostat Termostat ve Otomotik Nem Makinası Kullanıyorum Nem %70 Lerde Sıcaklık 37.7 bunlar Hepsi Normal ama Civcivlerin Çoğu Yumurtadan Çıkmadan Öldü 400 yumurtanın hepsini Kırdım Civcivler İçerde Ölü Sadece 50 Tane Kurtarabildim Ayrıca 2 Tane Sakat Dikkatimi Çeken Sarılıkları Çekmemesi Yani Arka Taraflarında Sarı Sıvı Farkettim Ve Bu Sarı Sıvı Ölümlerine Neden Oluyor İçerideki Hava Sülükülasyonu Çok İyi Olmasına Rağmen Herşeyi Defalarca Kontrol Ettim Ama Fayda Etmedi Bana Yardımcı Olursanız Çok Sevinirim Acil Yardım Şu Anda 20 Gün Yumurtalarım Çıkışa Aldım Ama Artık Ne Yapacağımı Bilemiyorum Lütfen Cevap Yardımcı Olurmusunuz...
Aynı soruyu farklı başlıklara yazmışsınız, hepsini buraya taşıdım. Cevap verenler hangi birine yazacak?

Lütfen tek yerde sorun. Ayrıca nokta, virgül kullanırsanız sizi daha rahat okuruz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2011, 13:23   #20
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2008
Ölü Doğum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BraveHeart_65 Mesajı Göster

Her şey normal ve %90 randıman var ise bence herşey mükemmel demektir. Bu oranı yazdığınıza göre 400 döllü yumurtadan 360 adet sağlıklı civciv almış olduğunuz anlaşılıyor. 400 yumurtanın hepsini kırdım dediğinize göre olay bitmiş ve yapacak bir şey kalmamıştır. Diğer taraftan 20. günde ve çıkıma aldığınızı söylüyorsunuz oysa yumurtalarınızın hepsini kırmıştınız. Bu yumurtalar yeni turda konulan yumurtalar ise soru sormak için oldukça geç kalmış görünüyorsunuz.

Gene de yazınızın ilk bölümünü yok sayarak yaşadığım deneyimlerden görebildiğim kadarıyla bildiklerimi aktarayım.

Civcivler kabuğu delmiş ama çıkamamışlarsa nem eksikliğinden kaynaklandığı söyleniyor ki sanırım doğru; Ben çıkımda %70 nem yapıyordum son iki turda bunu 80 yaptım aynı sorunu yaşamadım. İnternetteki kaynaklar gelişim döneminde %55-60, çıkım döneminde %70 nem olması gerektiğini söylüyor. Belki nem ölçerimiz kalibre edilmediğinden dolayı bizim biraz daha arttırmamız gerekiyor.

Civcivler hiç kabuğu kırmadan ölmüşlerse (Sanırım sizinkiler o şeklide);
1.Gelişim dönemi için uygun olmayan nem ortamı olabilir.
2.Çevirmenin iyi olmaması olabilir.
3.Fazla çevirme olabilir (18. günde çevirmenin durdurulması gerekiyor.)
4.İçerde yeterince oksijen bulunmaması olabilir.

Nereye ne kadar etki eder bilmiyorum ama çıkım döneminde sıcaklığınazaltılması gerektiği söyleniyor. Ben son iki çıkımda Sıcaklığı 37.0'a, nemi %80'e ayarladım hiç ölüm olmadı.

Bu mesajı okuyana kadar, çıkımdaki tüm yumurtalarınızın sağlıklı birer civcive dönüşmesi dileklerimle...

Zekoş beğendi.
idcevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2021, 15:35   #21
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Acil kulucka makinesi önerisi istiyorum..

Merhabalar ; öncelikle ben her zaman doğalliktan yanayım .onu belirterek soze baslayim😊
Kulucka makinesi almayi da hic düsünmemistim.Ama mecbur kalinca düsünülüyormuş.Gurk olabilecek tavugum hic kalmadı.Bir arkadasim gurk olmaya yatkin tavuklarından yumurta gonderince arayis icine girdim.Bir seferlikte olsa cikarttirip devam ettirmekti niyetim..Kötü komsu mal sahibi yaparmis hesabı..simdi de alma derdine düstüm kisacasi
Amacım ticari degil tabi ..simdilik elimdeki yumurtalar ziyan olmasin ve yine mecbur kalirsam kullanirim gibisinden alayim diyorum.Ama iyi marka da olsa duyulmadik da olsa sikayet yorumlari var sasirdim..
En guzeli tecrübe diyerekten burda sormak istedim.Çimuka marka disinda fiyati beni asiyor ki bunda da sikayetler okudum..Uygun fiyatli ve kullanip memnun kaldiginiz bir marka önerebilirmisiniz..En kisa surede siparis vermem gerekiyor ..

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2021, 04:45   #22
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Siz yine gurk yöntemiyle devam edin bence; şimdilik uygun anaç veya civciv alın, elinizdeki yumurtaları da çıkarabilecek birine hediye edin, daha olmadı afiyetle yiyin

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2021, 07:12   #23
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Mister73 bende sizin düsüncenizdeydim de hem guzel cinslerin olmasi hem de masraf yapmis olmamdan dolayı bir defaya mahsus bu ise giriscem mecburen..

mister73 beğendi.
Eski 19-02-2021, 10:15   #24
Yeni Üye

kahvegozlum58's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2019
merhaba zekoş öncelikle ne alırsan al tam otomatik al diğer makinelerde nem oranı tutturamama susuz kalma ve benzeri nedenlerden dolayı tüm emeği ve yumurtadaki canlılara yazık oluyor sana tavsiyem madem tavuğun var yumurta elde edebiliyorsun iyi bir makine al çıkar burada iyideki kastım kesinlikle cimuka marka (kendim kullanıyorum) makine çünkü yüksek çıkım oranı var ve tam otomatik 2 kez kuluçkaya yumurta dizip çıkan civcivleri satsan makinenin parası çıkar yinede sen bilirsin benimki naçizane tavsiye

Zekoş beğendi.
kahvegozlum58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2021, 10:38   #25
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Kahvegözlüm58 bu fikriniz hersey icin gecerli sanırım bir kere alıp en iyisini almak..Çimuka markayi inceledim 30 luk olani bile oldukca pahalı geldi.Bir arkadasta beren marka cok kullanisli ve hesapli demisti.Internette sikayet yorumlarinda her iki makine icinde sikayet vardi..Celiskide kaldım..
Aceleye getirmeyip yine Çimuka almayi düsünuyorum.Cogu kisinin çimuka demesinin de vardir bir hikmeti
Simdilik bir makine bulduk gecici olarak..el yapimiymis..sadece nem ayari yok onu da sora sora halledecegiz..
Gecen sene bir komsudan tam otomatik bulmustuk.Nemi devamli yükseldi anlayamadik..Sonra elektrik kesintisi derken bütün yumurtalar telef oldu.O yuzden tam otomatikte olsa icimde hep makine korkusu var
Evvelki sene gurk olan bir tavugum 3 gun kala kalkti anlayamadim.Sonra tekrar yatirdigim bir tavuk bitlenmiş gec farkettik 1 hafta kala öldü.Yine yumurtalar telef oldu.Boyle durumda makinenin evde elinin altında hazir olmasi iyi olur düsüncesindeyim..
Öneriniz icin cok tesekkur ederim..

Eski 19-02-2021, 17:11   #26
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sn.Kahvegözlüm58 bu fikriniz hersey icin gecerli sanırım bir kere alıp en iyisini almak..Çimuka markayi inceledim 30 luk olani bile oldukca pahalı geldi.Bir arkadasta beren marka cok kullanisli ve hesapli demisti.Internette sikayet yorumlarinda her iki makine icinde sikayet vardi..Celiskide kaldım..
Aceleye getirmeyip yine Çimuka almayi düsünuyorum.Cogu kisinin çimuka demesinin de vardir bir hikmeti
Simdilik bir makine bulduk gecici olarak..el yapimiymis..sadece nem ayari yok onu da sora sora halledecegiz..
Gecen sene bir komsudan tam otomatik bulmustuk.Nemi devamli yükseldi anlayamadik..Sonra elektrik kesintisi derken bütün yumurtalar telef oldu.O yuzden tam otomatikte olsa icimde hep makine korkusu var
Evvelki sene gurk olan bir tavugum 3 gun kala kalkti anlayamadim.Sonra tekrar yatirdigim bir tavuk bitlenmiş gec farkettik 1 hafta kala öldü.Yine yumurtalar telef oldu.Boyle durumda makinenin evde elinin altında hazir olmasi iyi olur düsüncesindeyim..
Öneriniz icin cok tesekkur ederim..
Evet sayın Zekoş haklısınız, benim de tavuğum gurktan erken kalkmıştı ve yumurtalar telef olmuştu. Bakmayın bir önceki mesajıma, size anaç tavuk alın dedim ama kendim 3-4 hafta önce ilk makinemi aldım; beren marka ama henüz kullanmadım. Aslına bakarsanız bu markayı bizzat üreticiden değil de farklı bir satıcıdan almıştım ve bu satıcıdan kaynaklı bir sorun yaşadım. Hem bu sorun çözümlensin veya belki iade ederim diye beklemek hem de Ankara'da havalar soğuk gittiği için yumurta koymadım henüz. Aldığım cihaz en düşük kapasiteli olan 36'lık model ve 450 TL. Beni cezbeden iki husus olmuştu bu cihazla ilgili: birincisi kullandığı viyol tipi hoşuma gitti, bana göre yenilikçi bir yaklaşım; ikincisi de 12 volt ile çalışabiliyor olması. Üçüncü bir sebep eklemek gerekirse ucuz olması diyebilirim ama bu olsa olsa cabası olabilir çünkü sırf ucuz olduğu için herhangi bir ürün almak çok doğru gelmiyor. Bu arada cihazı teslim aldıktan sonra hem 220 hem de 12 volt çalışma denemesini yapmıştım ve başarılıydı, tabi sadece deneme amaçlı kısa bir süre çalıştırdım. Ayrıca bu tür makineler için serum iğne seti ve plastik şişeyle yapılan otomatik nem ayar aparatının nasıl yapılacağını da internetten öğrenmiştim, işe yarar görünüyor ama onu da henüz denemedim. Eğer siz geçici bulduğunuz makine ile işinizi bitirip yeni makine almadan önce ben cihazı denemiş olursam buradan paylaşırım. Kolay gelsin...

Zekoş beğendi.
mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2021, 17:30   #27
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Mister73 biz yine fikir degistirmek zorunda kaldık.Buldugumuz makine 250lik..hic olmazsa 100 yumurtayla calistiririm diyordum yumurtada yok elimdeki 60 yumurtayla kaldım..tavuklar grevde bu mevsimde
Beren makinenin satis yeri sadece Alanyadaymis ve bayisi yok dediler.Bugun konustugum baska bir arkadasta berenlerin nem ayari kotu deyince yine vazgectim.Simdi ufukta cimuka 60lik var..hayirlisi bakalim..En kötü ihtimalle de oturup afiyetle yerim..olmuyorsa da zorlamamalı
Kullaninca sizin yorumlarinizi da merakla bekliyorum..tesekkurler..

Eski 25-02-2021, 14:08   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2020
kuluça Makinesi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sn.Mister73 biz yine fikir degistirmek zorunda kaldık.Buldugumuz makine 250lik..hic olmazsa 100 yumurtayla calistiririm diyordum yumurtada yok elimdeki 60 yumurtayla kaldım..tavuklar grevde bu mevsimde
Beren makinenin satis yeri sadece Alanyadaymis ve bayisi yok dediler.Bugun konustugum baska bir arkadasta berenlerin nem ayari kotu deyince yine vazgectim.Simdi ufukta cimuka 60lik var..hayirlisi bakalim..En kötü ihtimalle de oturup afiyetle yerim..olmuyorsa da zorlamamalı
Kullaninca sizin yorumlarinizi da merakla bekliyorum..tesekkurler..
Değer Zekoş kullanıcısı paylaştığınız konu üzerine bende kullandığım yeni bir modeli sizlerede tanıtmak isterim. Kullandığım makineden razıyım, gayet doğru ve ayarlı çalışan bir makine. Altın Kuluçka Modellerini duyudunuz mu hiç bilmiyorum ama gerçekten iyi modeller şahsen tavsiye ederim.
https://altin-kulucka.com/product/eb-2-hobi/

Zekoş beğendi.
kazımşerif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2021, 08:32   #29
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Kulucka makinesi kullanımı icin öneri istiyorum...

Tesekkür ederim Sn.Kazımşerif almayı düsünürsem tavsiyeniz aklımda olacak...
Benim kulucka maceram hala devam etmekte..Elinin altinda gurka yatan tavugu olanlar kıymetini bilsinler diyorum hatta onu el üstünde tutsunlar)
Sonunda bosta kalmıs bir makine bulduk.Almaya iyice niyetlenmistik.Hem almadan once tecrübe ederiz gibisinden 35lik yumurtayla denemeye basladik.
Makinenin ısı ve nem ayar göstergeleri , otomatik cevirmesi var.Yan kisminda da su koymak icin 2 adet delik..Klavuzunda gelisim donemi ısı 37-38 nem 50-60 arasinda...Çıkim zamani isi ayni nem 70-75 araliginda olmaliymis.Bugun itibariyle 12.gündeyiz..
Simdi sormak istediklerim;
1-Nemi 50-60 arasinda tutmak icin siringayla 10 ml su koyuyorum tam geliyor gecmiyor ama 2.5-3 saat sonra 50 nin altina dusuyor..tekrar su koymak gerekiyor.Bi cozum bulamadigimdan gece 2 kez saat kurup bebege bakar gibi kalkip su koyuyorum Aksi takdirde suyu fazla koyarsam nem cok yukseliyor..Suyu fazla koydugumda nemi cok yukseliyor havalandirma deligini acinca düsüse geciyor ama anlik da olsa nemin yukselmesi zarar verir dusuncesindeyim..Bunun icin ne yapmali bilemedim.Öyle korktum ki sırf bu ozelliginden dolayi makine almaktan bile vazgecebilirim..
2-Döl kontrolu yapmak gerekir yaziyor internette..Ben yapmadım.Yumurtalari cikima alirken bakip oyle yerlestiririm diye düsündüm.Bu esnada makinenin fisini cekip mi yumurtalar yerlestiriliyor? Klavuzda sadece soket baglantisini cikartin nemi de 70-75 e yukseltin yaziyor sadece..
Devamlı bu isle ugrasan bir arkadasimda hic ayarlarina dokunma ayni kalsin civciv ciktikca islakligiyla nem yukseliyor zaten dedi..Ayrica sunger viyollulerde sıklıkla su ekleme sorununun olmadigini viyollu olanlarda oldgunu bu yuzden alanlarin birkez kullandiktan sonra elden cikardigini da ilave etti.Kullanip tecrube etmeyince bazi seyler internetten arastirarak ögrenilmiyormus anladim
Bu konuda özellikle basari elde etmis arkadaslar tavsiyede bulunurlarsa cok sevinirim..

mister73 beğendi.
Eski 18-04-2021, 08:04   #30
/

Giriş Tarihi: 30-11-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karamanliali Mesajı Göster
Merhabalar.
Hayvanlari cok sevdigim icin otomatik bir kulucka makinesi almak istiyorum ama kullanimi hakkinda hic bir bilgim yok.
Kullananlardan bilgi almak istiyorum.
Mesela, sicaklik ve nem orani kac olmali? Bu ayarlar her turlu kumes hayvani icin gecerlimi? (tavuk, keklik, bildircin, hindi gibi).
Son gunler nemi cogaltip isiyi azaltmak gerekiyormus, bu oranlar ne olmali?

Yine ayni veriler ve ayni makine ile kafes kuslarida cikarmi?
Papagan, muhabbet kusu gibi.

Tecrubesi olan arkadaslardan yardim istiyorum.

Saygilar.

Ali.
Ali bey Ben geçen sene bir makine aldım, yeni başlamıştılar, gayet güzel çalışıyor. adresini paylaşıyorum. bakmaya değer. daha doğrusu benim tanımadığım bir ürünü alma nedenim, fiyatı oldu. ama çok şükür pişman etmedi.
https://altin-kulucka.com/kulucka-makinasi/

serkan.88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024