agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni59Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2012, 19:19   #1
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Kaz yetiştiriciliği

Sayın arkadaşlar,

Kaz yetiştirmek istiyorum. hem dayanıklı hem hızlı büyüyor. ancak nette okuduğu bazı konular kafamı karıştırdı. yaklaşık 10 bireylik bir sürü düşünüyorum.
yavrudan mı almalıyım, erişkin mi?
kümesleri ne kadar olmalı?
bildiğim kadarıyla her hayvanla anlaşamıyorlarmış, hangi hayvanla anlaşıyorlar?
gelincik kazı boğamaz diyor bizim buradakiler doğru mu?
dişi- erkek ayrımı nasıl yapılır?
Ankara Elmadağ'da en verimli hangi ırk yatiştirilir?
vs vs
tarzı sorularım var. bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum. şimdiden teşekkürler.
saygılarımla

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 01:18   #2
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Sn. dremre...
Yetişkin ya da yavru alın diyemem...buna siz karar verin isterseniz ben sadece biraz bilgi paylaşmak istedim...kazlar genelde otlarla besleniyorlar fakat böcek yiyen türleri de var...erkekler genellikle dişilerden iri oluyor...netteki araştırmalarıma göre yuvalarını bataklığın sığ sularında veya bir tümseğin üzerinde yapıyorlarmış fakat kümeste yetiştirecekseniz aşırı derecede soğuk ve fırtınalı havaların dışında yetişkin (6-8 haftalık) kazlar barınağa pek girmezlermiş,soğuk bölgelerde tavuk kümesleri veya ambarlar, kazlar için barınak olarak kullanılabilirmiş...kaz kümeslerinin tabanına altlık olarak saman, talaş, yonga veya kuru ot serilmesi gerekiyormuş bu altlık sık sık karıştırılıp, ıslak ve aşırı kirli olan kısımları atılması gerekiyor ve altlığın küflenmemesi gerekiyor o zaman sorun olabiliyormuş.Kazlar genellikle 6-8 hafta olduktan sonra kümeslere ihtiyaç duymazlarsa da şiddetli soğuklarda ıslak kalırlarsa sorunlar olabiliyormuş...
Civcivler için bir araştıma yaptım ve şu bilgilere ulaştım...civcivler temiz bir kümeste, iyi havalandırılmış ve rutubetsiz bir ortamda tutulmalı...kaz civcivlerine başlangıçta gerekli olan ısı tavuk civcivlerinden daha az ve daha erken yaşlarda ısı uygulamasından vazgeçilebilir...iki haftalık yaştaki kaz civcivleri ılık havalarda açık havaya çıkarılabilirler...kazların üşümelerini önlemek için barınaklar kuru tutulmalıdır...üşümeleri halinde hayvanlarda kümeleşme görülür ve bu durum boğulmalara neden olabilir...ayrıca civcivler kısmen tüyleninceye kadar ıslak şartlara adapte olamadıkları için 2 haftalık yaşa kadar yüzmelerine fırsat verilmemelidir...okuduklarıma göre yavruların bakımı daha zor...gelinciklerin boğamadıklarını duymuştum fakat net bir bilgim yok ve insanlardan hoşlanmadıkları kesin...ya da benden hoşlanmadılar anlamadım...sürekli bir kaçma kovalama çabası içindeler...
hatta geçen yaz köye gitmiştik ve fotoğraflarını çekmiştim...

Name:  DSCN0629.jpg
Views: 64936
Size:  41.4 KB

Bu bilgileri http://www.besiciftligi.com/turkiye-...iriciligi.html bu adresten buldum...siz de bir göz atın isterseniz...

...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 04:19   #3
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Arkadaşlar aslında kaz bakmak çok kolay çünkü çok çabuk büyür kaz yavrusu sadece ...nokta arkadaşın dediği gibi 2 3 hafta suya sokmayın bide kümesleri kuru korunaklı olsun yeter annelerinden ziyade babaları yani erkek kaz bakar yavrulara ilk başlangıçta yem olarak makarna veririz biz 3 4 gün tuzsuz hamurdan yapılmıs ince kesilmiş erişte yani 3 veya 4. gün yeme alışşınlar diye makarnanın içine biraz biraz yem karıştırırız bu hindi veya civciv yemi olabilir farketmez 1. haftanın sonunda yeme tam olarak alısırlar zaten havalar iyi olursa 2 3 günlükken anne babalarıyla dışarıya salınmaları gerekir güneş görmeleri için tüm tehlikelerden anne babaları korur onları hatta 3 4 anaç kazınız varsa onların altından cıkmasa bile yavrular, anne kazla birlikte onlarda yavrulara bakarlar tavuklar gibi civciv için kavga etmezler şimdilik aklıma gelenler bunlar merak ettiğiniz birsey olursa sorabilirsiniz hoşçakalın.

çiftçi5234 ve mrduran beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 09:46   #4
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Arkadaşlar,
hepinize verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. 2 farklı ırktan 2erişkin, 6 yavru aldım. Bakalım nasıl gelişecek işler. Ancak bu cinsiyet ayrımı pek zor. Erişkinlerde irilik farkından dişi erkeği ayırt ediyorum ama yavrularda sanırım ırk farklılığı olmasından da dolayı cinsiyet ayırtedemiyorum. Ne tavsiye edersiniz?

almira beğendi.
Eski 11-08-2012, 01:17   #5
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Sayın dremre;
İki farklı ırk dediğiniz öncelikle nedir yani hangi ırklar? Zaten yavru kazlarda çok zordur cinsiyet tayini tamamen tüy düzene kadar hemen hemen belli olmaz. Ancak sabırla beklemenizi tavsiye edebilirim .

Eski 12-08-2012, 09:51   #6
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

embden ve yerli/çin kırma

Eski 09-01-2013, 20:58   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2013
öncelikle herkese merhabalar.ben siteye yeni üye oldum ve sizin deneyimlerinizden faydalanmak istiyorum bana yardımcı olursanaz sevinirim.ben kaz yetiştiriciliği yapmak istiyorum,fakat nasıl olacağı konusunda bir bilgim yok şu anda sadece araştırma aşamasındayım.nerden alıcam yavruları ve daha sonra onları nereye pazarlarım konusunda bilgiler edinmek istiyorum bana yardımcı olmak isteyen arkadaşlardan yardım bekliyorum şimdiden teşekürler.

neziha_erdem@ho Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 21:08   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2013
bi sorum daha olucaktı,arkadaşlar 2000 kaz için 1 dölüm yer yeter mi acaba bana.

neziha_erdem@ho Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 21:41   #9
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Sayın neziha erdem öncelikle hoş geldiniz siteye Kaz yetiştiriciliğine başlıyacaksanız eğer önce yeterli bilgi ve bakacağınız kaz sayısına yeteri kadar yere sahip olmalısınız. 2000 kaza 1 dönüm demişsiniz bu kesinlikle çok ama çok yetersiz. Kazlara çayır lazım ilk başta ve sizin dediğiniz kaz sayısı bırakın burda otlayıp yayılmayı zaten anca sığarlar 1 dönüme Nekadar yeriniz var bilmiyorum ama nekadar geniş bi çayırınız olursa okadar iyi. Barınak okadar da önemli değil yani içine su almasın yırtıcılar girmesin yeter üşüme gibi bi durumları olmaz yavruyken soğuktan korunsunlar tamamdır.

Yardımcı olabilmişimdir inşallah ha unutmadan yavru ve yumurta temin etmek için büyük kaz çiftliklerine başvurun şimdiden çünkü kazlar bir aya yumurtaya gelirler kuluça makinesi de lazım tabi size ya da biyerle anlaşıp bu yumurtaları bu işi yapan yerlerde çıkarttırmanız lazım

çiftçi5234 beğendi.
Eski 03-03-2013, 00:50   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neziha_erdem@ho Mesajı Göster
bi sorum daha olucaktı,arkadaşlar 2000 kaz için 1 dölüm yer yeter mi acaba bana.
önçelikle şimdiden size bereketli üretimler bol kazançlar dilerim..
kaz yetişmek istiyorsanız 2000 kaz a 1 dönüm yer yetmez,çünkü okadar yerde yeterince beslenemezler buda siizin sürekli yem almanız gerektiriçek maliyetini çok ciddi arttırıçaktır..ayrıca okadar hayvan ortalama 10 yavru verse elinizde nekadar bir kaz oluçak siz düşünün bunuda pazarlamanız zor dur..
egerki bu konuda cevreniz yok ise...
kaz genelde amatörce evlerde köylerde yetiştirilir ve çok adetli yetiştiren türkiye de pek yoktur..
kaz etini çok seven tirryakileri vardır ve gerçekten çok lezzetli olur..
bu kaz etini kars ardahan erzurum samsun ıgıdr gibi yçre insanları çok sever ve orlarda zaten çok yetiştirilir,,
hemen hemen her evde var dır zaten bri kaç kaz..
bu konuda isterseniz istediğiniz an bilgilerimi paylaşırım hem pazarlama hem üretim konusunda .. fezail ulukaya 541 440 99 59

kuvayi ve Rtanyel beğendi.
lizboon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 00:54   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2012
embden kazı türkiyede saf ırkını bulmak zordur..
bu kaz türü et verimi yüksek bri ırktır ve beyaz renkte olurlar..yıllık yumurta verimleri ise 30-40 yumurta dır..
yerli kaz ise yumurta verimi 10-20 arasında dır genelde ..
cin kazı da yumurta verimi fena değildir süs amaçlı beslenen bri ırktır..
umarım biraz bilgilendirebilmişimdir

lizboon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 11:57   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2013
sayın lizboon kazlar kuluçkaya yattıktan sonra suya ya da havuza girmemeleri gerekiyormuş, sizce böyle birşey var mı?
bir de döllenmiş yumurtaları nerede ve hangi şartlarda muhafaza edelim, kaz kuluçkaya yatıncaya kadar?

akay45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 12:45   #13
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akay45 Mesajı Göster
sayın lizboon kazlar kuluçkaya yattıktan sonra suya ya da havuza girmemeleri gerekiyormuş, sizce böyle birşey var mı?
bir de döllenmiş yumurtaları nerede ve hangi şartlarda muhafaza edelim, kaz kuluçkaya yatıncaya kadar?
Bana sorulan bir soru değildi atlamış gibi oldum ama sorunuzu cevaplamak istedim Kazlar havuza girmesin suda ıslanmasın falan bunlar aslı olmayan şeyler Doğada yaban kazlarının başında mı bekliyorlar suya girmesin diye

Programda seyretmiştim kaz yumurtalarını kuluçka makinesine koyduktan belli bi gün sonra suyla ıslatıyolar nem ihtiyacı fazlaymış kaz yumurtasının bunu da doğal kuluçkada kazlar suya girerek yapıyolar yani kazlarınız yatınca suya da girseler hiç bişey olmaz benimkiler hep giriyolardı

Yumurtaları büyük sepete koyardık içine eski kazak falan sererdik sonra başka bi kazakla üstünü örtüp karanlık serin yerde saklardık arada çeviriyoduk sadece bukadar

hbaykal beğendi.
Eski 21-03-2013, 11:51   #14
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

ben sudan uzak tutmuyorumçünkü sayın bay tömürcek'in dediği gibi kaz yumurtası kuluçka sırasında nem ister. yumurtaları da toplamıyorum. her dişi kendi kafasına göre saklıyor. kuluçka sonrası çıkım performansını paylaşırım.

Eski 15-04-2013, 10:33   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Merhaba arkadaşlar,başıma gelen bir olayı paylaşmak istedim sizlerle,çiftligimde 9 adet kazım var bunlar şubat ayından itibaren devamlı yumurtladılar bizde aldım biraz yedik biraz dağıttık.birde baktık 4 tane kaz kuluçkaya yatlılar ama altlarında yumurta yok kimisi altına taş toplamış kimisi tahta parçası çok üzüldüm buzdolabına giren yumurtadan yavru olmadıgını kulaktan duyma biliyordum. Ben yinede onları kandırmak amacı ile buzdolabında en az 20 gün beklemiş 24 tane kaz yumurtalarını altlarına
koydum ve mucize oldu 15 tane yavru çıktı.

M.ARSLAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 10:39   #16
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akay45 Mesajı Göster
Bir de döllenmiş yumurtaları nerede ve hangi şartlarda muhafaza edelim, kaz kuluçkaya yatıncaya kadar?
merhaba kaz kendini arada ıslatır yumartaların üstüne yatar,yumurtalar daha rahat çıksın diye ayrıca yumurtaları elinizle ellememeye özen gösterin eldivenle elleyin insan kokusunu almamaları gerekiyor yumurtaları güneş görmeyen bir yerde muafaza edebilirsiniz.saygılar

M.ARSLAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 22:21   #17
Yeni Üye

Perde Arası Şişmesi

Arkadaşlar merhaba,

1 hafta önce aldığım kaz yavrusunu bir arkadaşıma verdim. Ancak öldü diye bahçeye koymuş. Bende onu ısıttıkça kendine geldi. Zamanla perde araları su toplamış gibi oldu. Ne yapmam gerekli?

Teşekkür ederim.

Not: Ne ile beslemeliyim, bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

ToprakÇiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 00:26   #18
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ToprakÇiçek Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

1 hafta önce aldığım kaz yavrusunu bir arkadaşıma verdim. Ancak öldü diye bahçeye koymuş. Bende onu ısıttıkça kendine geldi. Zamanla perde araları su toplamış gibi oldu. Ne yapmam gerekli?

Teşekkür ederim.

Not: Ne ile beslemeliyim, bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.
Sayın toprakçiçek o şişlikleri jilet yardımıyla patlatmanızı öneririm ve kaz yavrusunu altına kat kat peçete sererek bir kutuya koyun ayağındaki suyu çeksin peçete mikrobu çıkartın zamanla o şişlik kaybolacaktır.

Besleme konusuna gelince biz kazlara çıkınca hamur yedirirdik. Hamur dediğim su ve undan tuzsuz hamur yapardı annem onu açıp ya sobanın ya sacın üstünde pişirir ince ince keser haşlardı kaz yavruları 3 4 gün bunu yerdi sonra bu hamura yavaş yavaş yem karıştırır verirdik 1 haftalık olduklarında hamuru vermezdik, sadece yem yerlerdi alştıktan sonra. Yem olarak civciv ya da hindi yemi verin farketmez kolay gelsin gelişmelerden haberdar edin.

Eski 16-04-2013, 20:52   #19
Yeni Üye

Bay Tömürcek konuyu hemen yanıtlamanız ve bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Şişlikleri jilet yardımıyla patlattık. Kaz yavrusunu altına kat kat peçete sererek bir kutuya koyduk. Zamanla da şişlik kayboldu.

Besleme konusunda da ne yazdıysanız uygulamaya başladık. Ancak iştahsızlık devam ediyor. Sonunda zorla yedirmeye başladık ancak oda yeterli olmadı.

Konuyla ilgili olarak sizi ve arkadaşları haberdar edecceğim. Tekrar teşekkür ederim.

Eski 17-04-2013, 00:22   #20
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Bay Tömürcek konuyu hemen yanıtlamanız ve bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Şişlikleri jilet yardımıyla patlattık. Kaz yavrusunu altına kat kat peçete sererek bir kutuya koyduk. Zamanla da şişlik kayboldu.

Besleme konusunda da ne yazdıysanız uygulamaya başladık. Ancak iştahsızlık devam ediyor. Sonunda zorla yedirmeye başladık ancak oda yeterli olmadı.

Konuyla ilgili olarak sizi ve arkadaşları haberdar edecceğim. Tekrar teşekkür ederim.
Ne demek toprakçiçek hiç önemli değil önemli olan kaz yavrunuzun sağlığına kavuşması. Şişliğin inmesine sevindim kazınızı sıcak yerde tutun ki zaten yemiyor aç iyice vücut direncini kaybetmesin. Dediğim besleme şekline devam, hAtta zorla yedirin dediğiniz gibi kazlar biraz nazlı olur zaten yemek yerken ama alışacaktır. Hamuru dediğim ölçüde verin yemle karıştırıp sonra kesin ve yeme devam edin inşallah iyi olur yavru güzel haberlerinizi bekliyoruz

Eski 18-04-2013, 22:11   #21
Yeni Üye

Bay Tömürcek bilgilerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim. Ancak 2 kazımızı da bu sabah cansız bulduk. Elimizden geleni yapmaya çalıştık ailece ama olmadı. Yazdığınız gibi gerçekten nazlılar imiş. Başaramadık.

İzmirden selamlar olsun. Bir isteğiniz olursa da mesaj yazmanız yeterli olacaktır.

Tekrar teşekkür ederim.

bay tömürcek ve Rim beğendi.
Eski 18-04-2013, 22:23   #22
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Bay Tömürcek bilgilerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim. Ancak 2 kazımızı da bu sabah cansız bulduk. Elimizden geleni yapmaya çalıştık ailece ama olmadı. Yazdığınız gibi gerçekten nazlılar imiş. Başaramadık.

İzmirden selamlar olsun. Bir isteğiniz olursa da mesaj yazmanız yeterli olacaktır.

Tekrar teşekkür ederim.
Hiç önemli değil burdaki amaç bilgilerimizi paylaşmak zaten ama inanın üzüldüm kazlarınıza Siz elinizden geleni yapmışsınız ya takdir Allah'ın artık. Bende bu nazik teklifiniz için çok teşekkür ederim aynısı sizin için de geçerli lütfen çekinmeden mesaj yazın bir ihtiyacınız olduğunda iyi akşamlar.

Eski 03-05-2013, 19:50   #23
Yeni Üye

NutCracker's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Civcivlerin beslenmesi

Herkese Merhaba,

Biz kaz yetiştiriciliğine bu sene başladık. Mart ayı gibi yumurtlayan 7-8 dişi kuluçkaya yattı. Nisan ortası yavruları yavaş yavaş almaya başladık.

Fakat ilk parti çıkan 34 civcivin yarısını kaybettik. Bu oranın çok fazla olduğunu biliyoruz. Tahminen kulübeleri içindeki sıcaklık ya da temizlik unsurları olmalı. Su kaplarının temizliğne dikkat etseniz de bir süre sonra kaptaki su çamur oluyor. Civciv ilk önce kenara çekilip oturuyor sonra başı düşüyor, uzunca bir kıvranmadan sonra gidiyor.

Civcivlere vitaminli ve asprin karışımlı su vermeye başladık. Bunun dışında öneriniz var mıdır? Civcivlere bir şerbet verildiği gibi birşey doğru mudur? Bileniniz var mıdır? İlk haftalar verilen yem nasıl olmalıdır?

Teşekkürler,
NutCracker

NutCracker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 14:07   #24
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Bugün öğlen arasında bir öğrencimin evine gittim.Yeni doğan kaz yavrularını görünce dayanamayıp fotoğraflarını siteye atmaya karar verdim.Toplam 12 yavrudan 6 tanesi ölmüş.Bu sabah 3 tanesini suda boğulmuş bulmuşlar.Yeni gelen baharla birlikte hayvanların yavruları öyle güzel ki!Ben de böyle 3-4 çeşit kümes hayvanı edinip bakmak istiyorum.Ama pet shop dan değilde tanıdık birinden almak istiyorum.

Eklenen Resimler

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 00:58   #25
Ağaç Dostu

addo's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2010
buda benden

Eklenen Resimler

addo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 08:52   #26
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Ben de kuluçka makinesine pazardan aldığım iki kaz yumurtasını koydum. Döllü mü bilmiyorum. Yumurtaları kaçıncı gününde ıslatmam gerektir acaba?

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 09:57   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Ben de kuluçka makinesine pazardan aldığım iki kaz yumurtasını koydum. Döllü mü bilmiyorum. Yumurtaları kaçıncı gününde ıslatmam gerektir acaba?
yumurtaları ıslatmanıza gerek yok ,ama nemin sürekli 75 80 civarında olması gerekir çıkıma 3 gün kala fıs fıs la nemlendirirseniz iyi olur kolay gelsin.

kenan kırca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 10:59   #28
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Tavuk yumurtalarıyla birlikte koymuştum. Nemi 55 civarında tutuyoruz. Kaz için yeterli olmayacak o zaman.

Eski 06-04-2014, 11:43   #29
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Pazardan alıp kuluçka makinesine koyduğum iki yumurtada da gelişme var. Çıkarmayı başarabilirsem uyguladığım nem ve ısı ayarını buradan paylaşacağım.

Eski 07-04-2014, 18:05   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2014
abi kazlar yeni dogunca ne yemi vereyim ve kacgun sonra ot verip suya sokabilirim ?

tahalk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024