agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 2 Gönderen trakya1401
  • 1 Gönderen ahanda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-04-2012, 12:12   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Wink Tavuk yemi olarak nasıl buğday ve mısır yetiştirebilirim?

Arkadaşlar merhaba,

Organik hayat parolası ile yeni çıktığım yolculukta aslında bu işin hiçte o kadar kolay olamayacağını fark ettim.

Şöyle ki : Köyden 5 Tavuk 1 Horoz aldım (Hepsine 90tl verdim.)

ve saldım bunları bahçeme, Şilede 1 dönüm arazide ben orda olduğum sürece kafalarına göre gezip bulduklarını yiyerek karınlarını doyuruyorlar ama akşamları kümeslerine koymaya yem bulamıyorum.

Çünkü piyasada ki, yemlerin hepsinde gdo ve katkı maddeleri var..
Bende madem amaç organik hayat ozaman kendi buğdayımı kendi mısırımıda yetiştirip tavuklarıma bunlardan veririm düşüncesini kafamda oluşturdum.

Şimdi sizlerin tavsiyelerini ve önerilerini rica ediyorum.

Nasıl verimli ve doğal buğday,mısır yetiştirebilirim... ve bunlardan tavuklarımın en güzel şekilde faydalanmasını sağlayabilirim.

en basit soru ile buğday ı nasıl elde ederim ?

ahanda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 11:08   #2
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
sayın ahanda
size tavsiyem buğday yerine arpa dikin. Arpa buğdaya göre çok daha dayanaklı bir bitkidir. Bu yüzden yetiştirirken fazla zorluk çekmezsiniz.

madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 13:02   #3
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Yerli mısır kullanmanızı tavsiye ederim çünkü Türkiyedeki mısırlarda GDO yok, buğdaylarda dahil , arpa ise tavuklara genelde tüyde oldukları zamanlarda veriliyor diye biliyorum, fazla verilmez yani.

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 14:26   #4
Ağaçsever

arpa ' da ekerim.. tohumu konusunda bir öneriniz olur mu yoksa bulduğum tohumu alıp tarlama ekeyim mi ? mısırlar la ilgili de nerdeyse hepsinin gdo lu olduğuna dair söylentiler var. bende buna inanıyorum biz hazıra alışık bir milletiz ithal ve ucuz malları alıp kullanmak, ürünleri bu şekilde piyasaya karlı bir şekilde sürmek bana hiçte uzak bir senaryo gibi gelmiyor.

buğday sonbahar da ekim ekiliyor..
gerçi yerim var köyde, arpada buğdayda ekebilirim ama ben kaliteli bir şeyler ekmek istiyorum bunları tavuklarıma yedirmek bir yana, kendimde ekmek makarna yapar yerim.

Eski 07-04-2012, 23:30   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2011
zaten normal mısır ekipte sömek çıkartamazsınız ziraatçiden tohum alacaksınız birde çok su ister çeşmeyle kolay kolaay olmaz enaz 2lik su gerekir.

Ya da hiç uğraşmayın büyükbaş hayvanı olan çiftçiler genelde yetiştirir mısır silaj için (turşu) onlardan sömek alabilirsiniz bizim ülkede yok gdo çünkü adama organik yetiştirme pirimi veriyorlar.

Mustafa1535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 13:33   #6
Ağaç Dostu

trakya1401's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahanda Mesajı Göster
arpa ' da ekerim.. tohumu konusunda bir öneriniz olur mu yoksa bulduğum tohumu alıp tarlama ekeyim mi ? mısırlar la ilgili de nerdeyse hepsinin gdo lu olduğuna dair söylentiler var. bende buna inanıyorum biz hazıra alışık bir milletiz ithal ve ucuz malları alıp kullanmak, ürünleri bu şekilde piyasaya karlı bir şekilde sürmek bana hiçte uzak bir senaryo gibi gelmiyor.

buğday sonbahar da ekim ekiliyor..
gerçi yerim var köyde, arpada buğdayda ekebilirim ama ben kaliteli bir şeyler ekmek istiyorum bunları tavuklarıma yedirmek bir yana, kendimde ekmek makarna yapar yerim.
adresinizi yazın size organik mısır tohumu göndereyim.kargo ile alırsınız.ister kendiniz yer ister tavuklarınıza verirsiniz.

mrduran ve ahanda beğendi.
trakya1401 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 11:03   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trakya1401 Mesajı Göster
adresinizi yazın size organik mısır tohumu göndereyim.kargo ile alırsınız.ister kendiniz yer ister tavuklarınıza verirsiniz.

Merhabalar gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederim. Çok mutlu ettiniz beni.
Mısır ve domates tohumlarınızı haftasonu ekeceğim.. Buradan da gelişmeleri size aktarırım.

diğer hediye tohumlarınız için de ayrı ayrı teşekkür ederim. : )

ozlemy beğendi.

Etiketler
buğday, mısır, tahıl, yem

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024