agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2014, 18:51   #31
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Sayın mudo siz ve silverain13 ne demek istediğimi çok iyi anladınız ben çıkacak civcivlerden bahsediyordum demekki ayrı ayrı tutmak gerekiyor çok teşekkür ederim.

silverain13 beğendi.
habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2014, 21:50   #32
Ağaç Dostu

silverain13's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Evet sayın habiş sizin istediğinize göre aynen söylediğiniz gibi ayrı tutmanız lazım. Eğer bana yakın olsaydınız yumurtalarınızı benim kuluçka makinemde de çıkarabilirdik.

silverain13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 13:39   #33
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Uzun zamandır gurk tavuk arıyordum.Nihayet bir velim getirdi.Pazarda hayvan satan bir çocuktan tanesi 4 tl ye yumurta aldım.2 zibrit, 2 ördek , 2 hint, 2 koşin yumurtasını tavuğun altına koydum.Yanına komşumun verdiği 1 broiler ve kendi tavuklarımdan da 3 tane yumurta ekleyip tpolam 12 yumurta yaptım.Hesaba göre dün 21 gün doluyordu.Tabi bendeki heyecan anlatılmaz.Öğlen 1 sarı civciv vardı.Akşam saat 9 a kadar 2 tane sarılı siyahlı civciv çıktı.Annesi üzerinde olduğu için tam göremedim ama bir tanesinin tüyleri ıslaktı.Komşum yardım etti,kırık yumurtaları altıdan aldık.Ama korkumdan çok istememe rağmen civcivlere dokunamadım.Sabah uğradığımda 1 tane de siyah çok ufak bir civciv vardı.Toplamda şu an 4 oldu.Akşam üzeri tekrar uğrayıp son duruma bakacağım.Gelişmeleri tekrar yazarım .Cinslerini ne zaman öğrenebilirim acaba?

Eklenen Resimler

limon_sever beğendi.
esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 20:07   #34
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Sayın esgül73 Sanırım öğretmensiniz tavuk altına tavuk yumurtalarıyla birlikte ördek yumurtası koymak çok ilginç ördeklerin kuluçka süresi 28-30 gündür 21 günde çıkan tavuk civcivleri sonrası gurk tavuğun 8-9 gün daha ördek yumurtalarının üzerinde yatacağını düşünmenizde çok ilginç. Hayırlı çıkımlar.

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 22:36   #35
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thares Mesajı Göster
Sayın esgül73 Sanırım öğretmensiniz tavuk altına tavuk yumurtalarıyla birlikte ördek yumurtası koymak çok ilginç ördeklerin kuluçka süresi 28-30 gündür 21 günde çıkan tavuk civcivleri sonrası gurk tavuğun 8-9 gün daha ördek yumurtalarının üzerinde yatacağını düşünmenizde çok ilginç. Hayırlı çıkımlar.
Ördek yumurtalarının 28 günde çıktığını yumurtaları satın aldıktan sonra tavuğun altına koymadan önce ne olur olmaz diye internetten bakarken öğrendim.Yumurtayı aldığım kişiyi aradım (tabi onun derdi satmak).Oda bana ördeklerin küçük cins olduğunu aradaki 2-3 gün sürenin önemli olmayacağını söyledi.İnsanoğlu olarak deneyerek öğrenmek normal sanırım.Sizin ilginç şeklinde açıklamanızı yersiz buldum.Forumda bulunma sebeplerimizden birinin de doğruyu yanlışı birlikte öğrenmemiz olduğunu düşünüyorum.

Eski 23-05-2014, 22:57   #36
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Bugün akşam üzeri uğradığımda 2 tane daha civcivin çıkmış olduğunu gördüm.Bu beni sevindirdi.Anne tavuk diğer 4 civcivinle dolaşıyordu.Sonra yumurtaların üzerine tekrar yattı.Yarına kadar bekliyeceğim.Yarında çıkmazsa tekrardan durum değerlendirmesi yapacağım.6 gün önce yatan bir gurk tavuğum daha var.Acaba çıkmayan yumurtaları onun altına mı koysam?

Eklenen Resimler

limon_sever ve A_NOMAD beğendi.
Eski 23-05-2014, 23:02   #37
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Bugün akşam üzeri uğradığımda 2 tane daha civcivin çıkmış olduğunu gördüm.Bu beni sevindirdi.Anne tavuk diğer 4 civcivinle dolaşıyordu.Sonra yumurtaların üzerine tekrar yattı.Yarına kadar bekliyeceğim.Yarında çıkmazsa tekrardan durum değerlendirmesi yapacağım.6 gün önce yatan bir gurk tavuğum daha var.Acaba çıkmayan yumurtaları onun altına mı koysam?
Yumurtalar soğumadan hemen diğer tavuğun altına koyun. Ama bu işi karanlıkta yapın. Tavuk izin vermeyebilir.

Bu koyacağınız yumurtalardan eğer civciv çıkarsa, o civcivleri de karanlıkta tavuğun altından alıp diğer tavuğun altına civcivlerin yanına yine karanlıkta koyun.

esgül73 ve A_NOMAD beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 09:26   #38
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Haklısınız deneyerek öğrenmenin esas olduğunu unutmuşum ancak 21 günlük ördek yumurtası da bir can taşıyor nihayetinde. İnternet denilen bu kolay bilgi ulaşım aracında bazı şeyleri denemeden öğrenmek o kadar kolay ki. İlginçlik işte burada.

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 12:00   #39
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Tavuğumun altına koyduğum 12 yumurtadan 6 tanesi çıktı.Zaten daha sonra kalan yumurtaların üzerine yatmadı.Ben kalan yumurtaları kıyamadığım için diğer gurk tavuğun altına koydum.5 gün geçmesine rağmen çıkan olmadı. Bu durumda pazardan aldığım yumurtalardan 4 tanesi boş çıktı.Gurk tavuğumu civcivleriyle birlikte ayrı bir bölmeye aldım.Civciv yemi verdim.Bakyım yemi pek yememişler.Diğer tavuklara veriyordum biraz ekmek ufağı da civcivlere verdim.Nasıl sevdiler anlatamam .Daha 1 haftalık olmadıkları için çok az verdim.Annesi toğrağı eşeliyor onlara yem aramasını öğretiyor.Çok sağlıklı görünüyorlar.Şimdilik her şey yolunda.

ilksenozturk beğendi.
Eski 27-05-2014, 21:23   #40
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

İşte daha aramıza 5 gün önce katılan civcivlerimin bugünkü durumları.Annelerinin yanından ayrılmıyorlar.Bir gün arayla 2 kez haşlanmış yumurta verdim .Kapış kapış yediler.Pek civciv yemine rağbet etmiyorlar.Daha çok anneleriyle birlikte toprağı karıştırıyorlar.Sarı olan civcivim kanadı çok hoşuma gitti.

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2014, 21:30   #41
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
size babaanne tavsiyesi, civciv yemlerini çok sulu olmayacak şekilde bir miktar su ile karip verin o zaman çok güzel yiyorlar, hatta içine sıcak su ile kabartılmis köftelik bulgur katın deli gibi yerler :-)

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 10:54   #42
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi horanlı.66 Mesajı Göster
size babaanne tavsiyesi, civciv yemlerini çok sulu olmayacak şekilde bir miktar su ile karip verin o zaman çok güzel yiyorlar, hatta içine sıcak su ile kabartılmis köftelik bulgur katın deli gibi yerler :-)
Sayın Horanlı çok teşekkür ederim.Sizin mesajınızı okumadan evvel gurk tavuğu aldığım velim aradı.İnce bulgur vermemi söyledi.Sonra sizin mesajınızı gördüm.Bugün akşam üzeri gidip dediğinizi yapacağım.

Eski 28-05-2014, 22:32   #43
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Bugün kümesimde beni bir sürpriz bekliyordu.Gurk tavuğun önünde kırık ördek yumurtalarını gördüm.Tavuğu yavaşca kaldırdım altında 2 tane minicik siyah ördek.Karanlıkta alıp diğer tavuğun altına koymak istedim. Fakat yunurtadan yeni çıktığı için yavrular çok küçüktü.Onun için yarına kadar bekleme kararı aldım.Bana göre bir mucize gerçekleşti.Allah'a ve doğaya bir kez daha teşekkür ettim.

gunes tor beğendi.
Eski 07-09-2018, 16:07   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2018
Gurk düşerek civciv çıkartmak amacıyla kuluçkaya yatan tavukların yem ve sularının eksik edilmemesi, kuluçkaya yattıkları ortamın hijyen kurallarına uygun olarak düzenlenmesi ve anaça civcivler çıktıktan sonra civcivleri yetiştirebileceği bir alan temin edilmesi yeterlidir. Özellikle anaç yönü kuvvetli olan ırkların kuluçka dönemleri besiciye kesinlikle zahmet vermez. Bu ırklar içinde en dikkat çekenleri; brahmalar ve hint tavuklarıdır. Tavuklarda kuluçka dönemi ile ilgili detaylı bilgi arayan arkadaşlar için;https://suslukanat.com/civciv-bakimi/ bu kaynağı inceleyebilirler.

yakupcemil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024