agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Halil Önen

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-08-2011, 19:08   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-06-2011
Tavuğun Yumurtlayacağını Nasıl Anlarım?

Arkadaşlar kümesimde 6 tane yumurtalık tavuk var, bir tanesi gorkta. Benim diğer tavukların o gün yumurtlayıp yumurtlamayacağını anlamak istiyorum. Tavuklar benden kaçmıyor, rahatça yakalayabiliyorum. Bana bunun için bir yöntem söyler misiniz?

Saygılarımla;

SametAras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 22:19   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2011
Samet bey , tam anlamıyla kesin olmamakla birlikte kulaktan dolma bir şey duymuştum. babannem bana hep anlatırdı tavuğun anüsüne parmağı sokunca belli oluyormuş sanırım. öyle bişeyler anlatırdı ama doğruluğunu bilemiyicem.

erenbalta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 10:32   #3
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erenbalta Mesajı Göster
Samet bey , tam anlamıyla kesin olmamakla birlikte kulaktan dolma bir şey duymuştum. babannem bana hep anlatırdı tavuğun anüsüne parmağı sokunca belli oluyormuş sanırım. öyle bişeyler anlatırdı ama doğruluğunu bilemiyicem.
Teşekkür ediyorum. Bunu balık poşetleri ile deneyeceğim. Acaba tavuğun karın bölgesini dışarıdan elleyince anlaşılmaz mı?

Eski 06-08-2011, 10:35   #4
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Ya buna ne gerek varki. Bence biraz daha araştırın en azından farklı bir yöntem. Zaten orada yumurta varsa o hayvan yatacaktır bir şekilde.

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 13:37   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik Mesajı Göster
Ya buna ne gerek varki. Bence biraz daha araştırın en azından farklı bir yöntem. Zaten orada yumurta varsa o hayvan yatacaktır bir şekilde.
Efendim ben tavukları sabahleyin yemleyip salıyorum. Akşam ezanı gibide kapatıyorum. Bunlarda tarlada otların arasına yumurtluyorlar. Yumurtaları buluyorum ama o gün kaç tane yumurta bulacağımı bilmiyorum. Bu yüzden, o gün kaç tavuk yumurtlayacağını bilirsem, ona göre yumurta arayışı içerisinde olurum. Galiba bir tanesi yumurtlamıyor, eğer yumurtlamayanı bulabilirsem ramazanda iftar yemeği yapacağım.

Eski 06-08-2011, 14:28   #6
Ağaçsever

harfuzmani's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
Tavuklarınızı kümesinizdeki folluklara yumurtlamaya alıştırın;böylelikle kaç tane yumurtlayacaklar,nereye yumurtladılar derdi de kalmaz

Kümesteki folluğa yumurtlamalarını sağlamak içinde bir kaç gün dışarıda gezinmelerine izin vermeyin,folluklara sahte yumurtalar bırakarak yanlarına yumurtlamalarını sağlayın.Ayrıca kümesinizdeki follukların tavukların kendilerini güvende hissedecekleri yerler olmasına özen gösterin.

harfuzmani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 14:40   #7
Ağaçsever

Yorumunuz için teşekkür ederim. Bende etlik ve yumurtalık olmak üzere 2 tane kümes var. Tavuğum gork olunca etliklerin bulunduğu kümese koydum. Etlik horozları da yumurtalık tavukların oraya koydum.

Fakat etlik horozlar daha ufaklar diye yumurtalık tavuklardan korkuyorlar. Neredeyse hep follukların orada duruyorlar, ve orası gübre doluyor. Hal böyle olunca da tavuklar oraya yumurtlamıyorlar. Eskiden hep folluklara yumurtlarlardı. Hatta içini alçı ile doldurduğum bir yumurta dahi var. Bende yeni civcivler çıkana kadar yumurtaları dışarıdan toplamaya katlanacağım.

Eski 06-08-2011, 16:47   #8
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SametAras Mesajı Göster
Efendim ben tavukları sabahleyin yemleyip salıyorum. Akşam ezanı gibide kapatıyorum. Bunlarda tarlada otların arasına yumurtluyorlar. Yumurtaları buluyorum ama o gün kaç tane yumurta bulacağımı bilmiyorum. Bu yüzden, o gün kaç tavuk yumurtlayacağını bilirsem, ona göre yumurta arayışı içerisinde olurum. Galiba bir tanesi yumurtlamıyor, eğer yumurtlamayanı bulabilirsem ramazanda iftar yemeği yapacağım.
Demek ki çaresi varmış. Yani tavuklarınızı kümesten bir kaç günlüğüne salmazsanız hazırlayacağınız yere yumurtalarını yaparlar. Siz de bir kaç gün tavuklarınıza ot vb. servis yaparsınız olur biter. En azından o yöntemi kullanmamış olursunuz. Ayrıca yumurtlamamasın da bir nedeni vardır hemen kesmek yerine biraz araştırsanız iyi olmaz mı sizce?

Eski 06-08-2011, 19:56   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Demek ki çaresi varmış. Yani tavuklarınızı kümesten bir kaç günlüğüne salmazsanız hazırlayacağınız yere yumurtalarını yaparlar. Siz de bir kaç gün tavuklarınıza ot vb. servis yaparsınız olur biter. En azından o yöntemi kullanmamış olursunuz. Ayrıca yumurtlamamasın da bir nedeni vardır hemen kesmek yerine biraz araştırsanız iyi olmaz mı sizce?
Efendim tavukları salmazsam kümese yumurtlarlar, fakat hangisinin yumurtlayıp yumurtlamadığını nasıl anlayacağım? Birde etlik horozlar korkudan hep folluğa girip tuvaletlerini yapıyorlar. Hal böyle olunca da tavuklar o folluğa girip yumurtlamıyor. Ben üniversiteye gideceğim, benden başka tavuklara bakacak yok, bu yüzden keseceğim.

Eski 06-08-2011, 20:07   #10
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Alıntı:
Efendim tavukları salmazsam kümese yumurtlarlar, fakat hangisinin yumurtlayıp yumurtlamadığını nasıl anlayacağım? Birde etlik horozlar korkudan hep folluğa girip tuvaletlerini yapıyorlar. Hal böyle olunca da tavuklar o folluğa girip yumurtlamıyor. Ben üniversiteye gideceğim, benden başka tavuklara bakacak yok, bu yüzden keseceğim.
Evet bence de en güzeli hepsini kesmek. Az buçuk tecrübeli biri bunun farkına varır zaten. Tavuğun davranışlarından.

Eski 06-08-2011, 20:28   #11
Ağaçsever

Alıntı:
Evet bence de en güzeli hepsini kesmek. Az buçuk tecrübeli biri bunun farkına varır zaten. Tavuğun davranışlarından.
Efendim ben o kadar tecrübeli değilim, tavuğun davranışlarından nasıl anlaşılır ki? Esasen, en irisinden kesmeye başlayayım diyorum.

Eski 06-08-2011, 21:43   #12
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Afiyet olsun. Hatta sitede tenekede tavuk tarifi bile yapılmış resimleri paylaşırsınız.

Eski 06-08-2011, 22:26   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erenbalta Mesajı Göster
Bilinen en eski ve garantili yöntem budur.

Eskiden annem; sabah tavuklar kümesten çıkarken teker teker bu kontrolden geçerdi, 21 yumurta tespit edilmişse akşama kocaman bahçede _otların bitkilerin altında_ biz çocuklar yumurta avına çıkar, bu sayıda yumurtayı bulurduk.

Eksik ise yumurtayı götüren _ bu bir av köpeği de olabilir_ tespit edilirdi, önlem alınırdı.
Saygılar

Düzenleyen Halil Önen : 07-08-2011 saat 17:32
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2011, 13:33   #14
Ağaçsever

Dostlar hepinize teşekkür ediyorum. Dediğiniz yöntemi uyguladım, 3 tanesinde vardı. Söylemiş olduğum o iri tavukta yoktu. Eğer birkaç gün daha olmazsa, onu keseceğim.

Eski 07-08-2011, 17:36   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Dostlar hepinize teşekkür ediyorum. Dediğiniz yöntemi uyguladım, 3 tanesinde vardı. Söylemiş olduğum o iri tavukta yoktu. Eğer birkaç gün daha olmazsa, onu keseceğim.
Afiyet olsun

Belirli zamanda sayıda yumurta üretir, sonra _ yumurtadan_ kesilir.

çiftçi5234 beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024