agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni66Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2013, 13:16   #31
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
arkadaşlar bn bir kümes yaptım ama kümes yağmurdan dolayı çürüdü ne yapabilirim.

qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2013, 13:16   #32
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
başka bir kümes yapmaya çalışacağım

qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2013, 12:27   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2012
Benim Kümes

Uzunca bir süre hazır kafes aradım ama modeller güzel olmasına rağmen bana fiyatlar biraz pahalı geldi. Alma gücünden dolayı değil ama eli yatkın biri olarak cidden o parayı onlara veremezdim.

Aşağıda köpek kulubesinden kırma yaptığım kümesi gönderiyorum.

İlk iki resimde çim olan yerlerin 4-5 tavukla bile kuruduğunu görebilirsiniz.
Kulubenin içine 2 tane folluk yaptım. Biraz yükseğe çaktım tüneklik gibi olsun diye.
alt kısmın girişine sandık gibi birşey koydum içeriye sapsaman döktüm.
4 tavuktan ortalam 3 yumurta alıyorum.

Etrafdaki panel çitlerde metrekaresi 17 TL (Dübel, Vida, Askı ve Tel dahil) onlardan aldım 8-9 m2'lik bir alan yaptım. Çok süper durdu.

Tüm bunları yaptıktan sonra

Buradan Tavuk Kümesleri Buldum
Tavuk Kümesleri 550 TL'den (Tüm Türkiye Ücretsiz Kargo)
Demonte mobilya'yı kümes işinde görünce biraz şaşırdım ama ürünler gayet güzel

Almak isteyen arkadaşlar varsa 2 haftalık aramamın sonucu bu fiyattan daha uygunu yok. Vixpet diye bir marka var birde 2 tane yerel üretici buldum. Vixpette 1050 TL olan ürün burada 550 TL. Yerel firmalarda kargo ve kdv hariç 300-350 TL metre kare fiyatı istiyorlar. Resim farklı sitelerden alıntı olduğu için pek yanaşmadım açıkcası.

elim yoruldu benden bu kadar

Eklenen Resimler

atakanertug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 09:44   #34
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Sn Atakanertug çok güzel olmuş kümesiniz banada Esin kaynağı oldu,o yeşil demirlerle çevirmenin maliyeti nekadar sorabilirmiyim.birse köpeğin olduğu resimde arkada damda iki kedi gördüm umarım tellerin üstünden atlayıp kümese dalmazlar ) baksanıza dama çıktıklarına göre.ellerinize sağlık çok şık duruyor.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 21:17   #35
Yeni Üye

Merhaba

Beğendiğinize sevindim.
Panel Çit olarak geçiyor. Metrekaresi 22 TL'den satılıyor profil demirler, askıları, akıllı vida ve çelik dübelleri ile birlikte. Eğer 1 metre yüksekliğinde çit alırsanız her metreyi 22 olarak hesaplayın ama ben 1.5 metre yüksekliğinde aldığım için her metresi 33 TL'ye geldi.

olcim ve hanımeli beğendi.
Eski 19-02-2014, 13:27   #36
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Sn Atakanertug bende netten araştırdım bizim şehirde yapanları işçilik dahil olursa 10 tl fazla koyuyorlar metrekaresine sanırım sadece malzeme alıp eşime yaptıracağım ama sizin kümes kesinlikle referansım olacak.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2014, 00:16   #37
Yeni Üye

1.5 metreden alçak olursa üstünden uçabiliyorlar. (Horoz zaten her halukarda uçuyor) bilginiz olsun birde kafes için içine girip almak çok zor oluyor hazır bir sistem öneririm. V Çatılı Gibi bu arada hasılatla ilgili resim ekleyim.

Eklenen Resimler

bahcedenn ve Milla beğendi.
Eski 20-02-2014, 12:29   #38
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Komşumuzun tavuğu 2.5 metrelik duvardan uçarak bahçeler arası geçiş yapıyor Telin bence üstten de örtülmesi gerekir. Böylece hem dışarıdan gelebilecek tehlikelerden hemde bahçeye verebilecekleri tehlikelerden korunmuş olunur.

olcim beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2014, 15:40   #39
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Bu yaz ben de tavuk beslemeyi ; hatta civ civ halinden alıp büyütmeyi düşünüyordum , bu kümesleri görmem harika oldu , çok teşekkürler , diğerlerinin resimlerini çizdim

olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 12:38   #40
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Kümes eserim

Merhaba ;
Austrolop cıvcıv lerle bu işe başladım .Salma tavuk şeklinde yapacağim. Hedefim tek cins,250 tavuk yer bol.Telle cevrilecek.
Civcivler 10 tl çok pahalı.Horoz çıkması beni üzüyor.Satılacak ya damızlık kesim.Yerine tavuk olacak.Amatör kümesimi yaptım.İnce işi kaldı birde civciv için yaptım.Paletleri düzenleyerek yaptım.İş görecek gibi.

stars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 12:54   #41
Ağaçsever

resimler ek

Eklenen Resimler

limon_sever ve Milla beğendi.
Eski 08-08-2014, 11:46   #42
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2011
Galeri: 6
Nasıl Bir Kümes ?

Merhaba Dostlar,
30 yıl Elektronik mühendisliğinden sonra tilki kürkcü dükkanına döndü. Yani bende memleketim Trabzona geldim ve Trabzonda ilk Topraksız Tarım serası ilk icraatım bu oldu. Sonra baktım arazi var, durum uygun. Arazinin 4 dönümlük kısmında (şu anda fındıklık) 1000 tavuk kapasiteli bir salma tavuk çiftliği yapayım dedim.

Mevcut kümeste 40 tavuk var, altı demir ızgara ve ızgaranın yerden yüksekliği 1,5 metre, dolayısı ile tavuk dışkıları ızgaradan aşağıya düşüyor, yattıkları yeri fazla kirletmiyor. Kışın alttan soğuk alabilir fakat bu tavuklara yıllardır birşey olmamış soğuktan. Hatta neredeyse 5 yılllık tavuk var, yumurtlamadığı halde annem o tavuğa dokundurtmuyor bizi.

Gelelim konuya. 4 dönüm arazide salma tavuk (özgür tavuk) yapacağım fakat kümesleri nasıl olmalı ? yapılacak bina tuğla mı yoksa çelik konstrüksiyon üzerine betopan gibi bir malzeme mi ?, taban beton mu, toprak mı ? ki bu durumda 2 günde bir mutlaka temizlenmeli, buda işcilik maliyetini arttırır. Yükseltilmiş ızgara taban düşünürsek 1000 tavuk için nasıl olmalı ?, folluklar aynı binada mı olmalı ?. Arazinin 150 metre yanı orman ve çakallar var, tilki var, doğan,şahin var (hatta 2 gün önce 8 haftalık feriklerden birini götürmüş doğan).

Önerileriniz, tavsiyeleriniz benim için çok önemli olacaktır. Bu konuda fazla bilgili, olaya bilimsel yaklaşan birini bulmak, helede Trabzonda oldukca zor.

Not : Arazi Trabzon havalanına 6 km ve kışın en soğuk -4 dereceyi gördü, kırk yılda bir oda 1-2 kez. Buyıl seçim gecesi (30 mart) -2 dereceyi gördü 1 gece ve fındık rekoltesinde %80 kayıp var.
Değerli katkılarınız, tecrübelerinizz ve bilgilerinizle bu işe girişeceğim.

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2014, 21:42   #43
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Benim burada yeni konu açarak yazdığım, sorduğum hobi amaçlı kümeslerden daha çok profesyonel, gezen, salma tavuk kümesi ile ilgili bir konu idi. Konunun neden buraya atıldığına şaşırmadım desem yalan olur. Hiçbie uyarı yapmadan kim konuyu buraya taşıdı ?

Eski 09-08-2014, 22:03   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi garlangufa Mesajı Göster
Merhaba Dostlar,
... Arazinin 4 dönümlük kısmında (şu anda fındıklık) 1000 tavuk kapasiteli bir salma tavuk çiftliği yapayım dedim.

...

Gelelim konuya. 4 dönüm arazide salma tavuk (özgür tavuk) yapacağım fakat kümesleri nasıl olmalı ? yapılacak bina tuğla mı yoksa çelik konstrüksiyon üzerine betopan gibi bir malzeme mi ?, taban beton mu, toprak mı ? ki bu durumda 2 günde bir mutlaka temizlenmeli, buda işcilik maliyetini arttırır. Yükseltilmiş ızgara taban düşünürsek 1000 tavuk için nasıl olmalı ?, folluklar aynı binada mı olmalı ?. Arazinin 150 metre yanı orman ve çakallar var, tilki var, doğan,şahin var (hatta 2 gün önce 8 haftalık feriklerden birini götürmüş doğan).

Önerileriniz, tavsiyeleriniz benim için çok önemli olacaktır. Bu konuda fazla bilgili, olaya bilimsel yaklaşan birini bulmak, helede Trabzonda oldukca zor.

...
1000 tavuk için 400 m2 kapalı alan yeterli olacaktır.Sera tipi bir kümes yapabilirsiniz.Direk seviyesini örgü telle kapatırsınız,yazın havadar olur.Kışında muşamba ile kapatırsınız sıcak olur.

Tabanını; beton masraflı olur derseniz yer sergisiyle örtebilirsiniz.Zaten tabanı 3-4 cm kaba talaş veya balya sapıyla döşeyeceksiniz.

Yumurtalıkları kapalı alan içine yapmalısınız.Yemlik ve suluklarda kapalı alan içinde olacak.Gezinti alanlarının etrafını örgü telle kapatacaksınız fakat zararlılara karşı teli toprağa ya betonla sabitleyeceksiniz ya da toprağın 30-40 cm kadar derininden çekeceksiniz.

1000 tavuk yapacaksanız hepsi aynı cins olmasa iyi olur.3-4 farklı ırk çalışabilirsiniz.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2014, 02:40   #45
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Sayın Manifesto cevap için teşekkürler. Tavukların hepsi aynı cins değil çoğunluk koyu lacivert Astralop, lohmanbrown, rhode island red, atak-s, sussex ve leghorn cinsi tavuk var. Horozlar sıkıntı yaratıyor, yaşı 2 gün büyük olan bile hiç boya posa bakmadan küçüğü dövmeye kalkıyor. Açık alan olduğu için zamanla cinsler karışacak ama dert edinmiyorum köy tavuğu dediğin böyle olmalı diye düşünüyorum, bilmediğim sakıncaları olabilir, göreceğim. Kümes tabanını talaş ile veya saman ile örtsem bile 2-3 günde bir mutlaka temizlenmeli buda extradan işgücü demek. Yükseltilmiş kafes teli ile taban yapsam acaba kışın sorun olurmu ?. gübre aşağıya düşer, ayda 1 toplansa olur. Karadenizde yağmur bol olduğu için kümesin üstünü **** en az 1000 tavuğun barınacağı bir yeri kapatmam gerekecek. Keratalar ıslanınca çabuk hasta oluyorlar.

Eski 10-08-2014, 09:17   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi garlangufa Mesajı Göster
... Kümes tabanını talaş ile veya saman ile örtsem bile 2-3 günde bir mutlaka temizlenmeli buda extradan işgücü demek. ...
Biz 3-4 ayda bir temizliyoruz sıkıntı yok.Yalnız her temizlikten sonra tabana talaş veya sap sermeden önce 400 m2 alana 4 torba kireci sulandırıp serpiyoruz ondan sonra talaşla kapatıyoruz.Pis koku ve hastalık etmenlerine karşı kireçlemenin faydası var.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2014, 10:05   #47
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Teşekkürler sayın Manifesto,
Talaşı kalın döküyorsunuz sanırım, ben 4-5 cm kalınlığında döktüm 5 günde leş gibi oldu. Demekki daha kalın sermeli. Kireç önerinizi de mutlaka dikkate alacağım.
Bu arada forumda kümes yapımı ile bilgili sizden başka birisi yok gibi herhalde ki, konuya başka bir cevap gelmemiş.

ankstel beğendi.
Eski 07-09-2014, 17:46   #48
Ağaçsever

Arkadaslar,aldığım civcivler den milas dan gelenlerin hepsi öldü.O kısıye paramı haram ettim.Antalya elmalı dan civciv lmıştım onlar hastalık vb durumdan zayıyat vermedi ancak kırma çıkanlar oldu.Tek cinsi austrolop çıkanlar çok güzel.50 adet aldığım civcivlerden 26 adet kaldı.Gücüme giden tılkı benden önce tavuk yedi.Kızdım arkasından bende kırma bir horozu yedim.Doğal ortamda mücadeleyle yasıyorlar.

Eski 07-09-2014, 17:47   #49
Ağaçsever

Yetmez.Bahce 2 ye bölünmeli.Kapalı kümese yeter.Tavukların sitresden yumurta kestüiüne şahıt oldum

Eski 26-02-2015, 11:06   #50
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Benim kümesim.
Name:  393.jpg
Views: 63814
Size:  52.7 KB
[ATTACH][/ATTACH]

Eklenen Resimler

kırkdilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2015, 22:47   #51
Yeni Üye

gevv's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2014
Merhaba,

nihayet bende kümes yaptım biraz aceleye geldi ama idare eder ileride otomatik kapı açma sistemide yapacağım umarım kısa zamanda biter

http://320volt.com/kumes-yapimi/

Milla ve A_NOMAD beğendi.
gevv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2016, 12:28   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-10-2016
Birde otomatik açılır kapanır kapı tasarlanırsa süper olur.Ben kendi bahçe yapmayı düşünüyorum malum işin elektronik kısmı zaten benim işim.

ruzgar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2017, 01:23   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2016
Selamlar,

Bugün itibarı ile ben de 5-6 tavukluk bir kümes yapmaya başladım. 160x120x100 cm ebatlarında kümes, 160x300 cm ebatlarında da tel örgü ile kapatacağım bir bahçesi olacak.
Name:  kumes1.jpg
Views: 33182
Size:  63.3 KB

Name:  kumes2.jpg
Views: 31102
Size:  62.3 KB

Tecrübesi olan arkadaşlara bazı sorularım olacak.

- Otomatik sulama ve yemleme yapmayı düşünüyorum, bu konuda tecrübesi olan var mı?
- Kapalı olan kısımın zemini için nasıl bir çözüm yapmalıyım, tava ve ızgara için önerisi olan var mı?
- Bu kümesi Bolu' nun bir köyünde yapıyorum, tilki, sansar, gelincik gibi yırtıcılardan korunmak için kümesin ve bahçenin kenarlarını kazıp, kiremit vs. gibi bir malzeme ile zeminden girişi engellemek geldi aklıma. Bu işlevsel bir çözüm olur mu, işe yarar mı?

YeniBON ve Resulgur beğendi.

Düzenleyen ozgursayin : 21-05-2017 saat 02:25
ozgursayin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
evcil dostlar, kulübe, kümes, yuva

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024