agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2012, 23:51   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2012
Kuluçka makinası nasıl yapılır?

Ben de bugun yarın bi makina yapmayı düşünüyorum... şimdilik tüm forumları dolasıyorum... cok güzel bilgiler edindim... kafama takılan sadece havalandırma deliği acılıp acılmayacagıydı,birde içerdeki nemi nasıl ayarlayacagımdı,mesela % 65 ten son 3 gün % 80 e nasıl nemi yükseltebilecegimdi... daha geniş bir tabak içinde su koyunca sanırım nem oranı birazdaha artıyor.

ben makinayı yaptıktan sonra 10 gün boş çalıstırmayı düşünüyorum. ilk beş gün iki bardak su koyup nemin içerideki oranını ölçecegim,daha sonrada geniş bir kaba koyup nem kaça cıkacak ona bakacagım.deneme yanılma usulu... bunların sabit bir ölçüde tuttuktan sonra nasıl yaptıgımı not edip daha sonra yumurta cıkarma işlemine başlamayı düşünüyorum... sizce nasıl olur ?

Emin79 beğendi.
atçalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 23:36   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2012
Kuluçka makinası nasıl yapılır?

1 ) ilk 18 gün içerideki ısı kaç derce ve nem oranı ne olmalıdır,günde kaç kez yumurtalar çevrilmeli ?
2 ) 18. günden sonra ısı kaça düşürülmeli,nem oranı kaça çıkarılmalıdır, ve cıkım spetine yumurtalar kaçıncı gün ve ne şeklide koyulmalıdır,yan koyulmalı sanırım?
3 ) nem oranını artırmak için ne yapmalıyım ( daha cokmu su koymalıyım,nekadar olmalı su gibi )
4 ) havalandırma için ilk günden delik acmalımıyım,kaç tane acmalıyım,büyüklükleri ne olmalı,fan içeride çalısırken delikler acık olursa nem oranı sabit nasıl kalacak...

arkadaşlar bu konuları çözersem kafamdaki soru işaretleri bitmiş olacak... yeni bir makina yapmak üzereyimde...tesekkürler...

atçalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 22:57   #3
Ağaç Dostu

serhat_Önder's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atçalı Mesajı Göster
1 ) ilk 18 gün içerideki ısı kaç derce ve nem oranı ne olmalıdır,günde kaç kez yumurtalar çevrilmeli ?
2 ) 18. günden sonra ısı kaça düşürülmeli,nem oranı kaça çıkarılmalıdır, ve cıkım spetine yumurtalar kaçıncı gün ve ne şeklide koyulmalıdır,yan koyulmalı sanırım?
3 ) nem oranını artırmak için ne yapmalıyım ( daha cokmu su koymalıyım,nekadar olmalı su gibi )
4 ) havalandırma için ilk günden delik acmalımıyım,kaç tane acmalıyım,büyüklükleri ne olmalı,fan içeride çalısırken delikler acık olursa nem oranı sabit nasıl kalacak...

arkadaşlar bu konuları çözersem kafamdaki soru işaretleri bitmiş olacak... yeni bir makina yapmak üzereyimde...tesekkürler...
1. olarak ısıyı ondalıklı termostatın varsa 37.7 ile 37.5 arası ayarla. nem oranı ilk 18 gün 58-65 arası son gün 65-75 arası tutarsan çok iyi çıkım alırsın.. Günde 2 kere çevirme yeter diyenler var ben 8 kere ceviriyorum.

2.Isıda değişiklik yapma .Nemde de % 75 i geçme Yoksa boğuluyorlar civcivler. 19 gün yumurtaları kafana göre yatay diz .

3. Bildiğimiz sünger veya bezi suya daldır bir kısmı dışarıda dursun nemi yeterince arttırır.

4. Havalandırma ısı kadar önemli. Bende normal buz dolabı var dolapta kurşun kalem kalınlığında 15 tane falan delik var.

reger beğendi.
serhat_Önder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 19:34   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2012
katılıyorum

ibrahim1564 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2012, 14:59   #5
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Yapılacak iş çok da karmaşık değil. Temel ilkesini yazayım takıldığınız nokta olursa detaylandırırım.

Ekipmanlar:
Rezistans, 0,5-1 kW arası, ısıtma için kullanılacak,
Rezistans, 1-2 kW arası, nemlendirme için kullanılacak,
Su kabı, nemlendirme için bitişik ama bağımsız kapalı bir bölmecik içinde bulunacak
Bilgisayar fanı, 4 adet, ikişerli olarak bir takımı iç hava dolaşımında diğer takımı nemi sevketmek için
Kombine satılan ısı ve nem kontrol ünitesi, soğutmacılarda bulabilirsiniz.
(Çok sıcak ortam söz konusu için soğutma için küçük bir evoparatör dahi eklenebilir.)

- Bütün işi kontrol ünitesi yapacak. Oda içine nem ve ısı ölçer sensörlerini (duyarga) uygun yüksekliklere bağlayınız.
- Kabinin dışında ama kabine bitişik olan odacıkta bulunan su kabı içine rezistansı yerleştiriniz, (su azaldığında dolması için tuvalet rezervuarlarında kullanılan doldurma mekanizmasını ekleyebilirsiniz)
- Yine kabin dışında ama kabine bitişik olan aynı odacığa tel rezistansı Z şeklinde bağlayın
- Fanları bağlayın, (yönlerine dikkat)
- Nem üretecek kaynağın ve ısıtıcı rezistansların kontağını kontrol ünitesinden alacaksınız.
- Hatta fanlarınki de bu üniteden alınabilir (modeli uygunsa)
- Soğutma ünitesi de aynı odacıkta bulunabilir. Aynı mantık ile kontak alacak.
- Çıkma bir servo motor (silecek motorları iş görebilir) ile zaman rölesi kullanarak tablaları hakeretlendirebilirsiniz
- ...

kolay gelsin.

smnvrl beğendi.
Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 23:55   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2012
..

ya arkadaslar bn makınay yumurta koydum 1 hfta sonra cins tavuk yumurtası koydum şimdi 18 gnden sonra diyolar ki sıcaklık 36.5 düşecek acaba düşeryımmı yoksa 37.5 demı kalsın

sefa25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 13:55   #7
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
ben kuluçka makinası yapmaya çok uğrastım ama beceremedim nasıl yapabilirim

qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 13:58   #8
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

doğalgaz peteği üzerinde sakız kutusundan oluşan pratik yapımlı bir kuluçka makinası yaptım 2 yumurta koydum ikisinden de civciv çıkardım ;
Malzemeler sadece örgü şişi , plastik sakız kutusu, çay tabağı ve havlu ile bu kuluçka makinasını yapabilirsiniz.Çok basit.. isterseniz yapımını anlatabilririm.

Eski 05-02-2013, 19:50   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Esas çıkım alınacak yaz aylarında doğalgaz peteği üzerinde nasıl bir makina düşünüyorsunuz?

baras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 20:36   #10
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

ben kışın cıvciv çıkarıyoru (doğalgazın 55 derece yandığı zamanlarda.hatta 2 tane civcivim çıktı.bu kış geç yumurta aldığımdan olmadı

sesli beğendi.
Eski 05-03-2013, 22:37   #11
Yeni Üye

serhattengiz's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2013
https://www.facebook.com/pages/Kulu%...80011025421896
sorularını yanıtlayım

serhattengiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 21:54   #12
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Kendi yaptığımız kuluçka makinesi. Plastik kutunun içini ve dışını köpükle kapladık.
Isıyı 37,5 derecede, nemi de %65'te tuttuk. Son 3 gün nemi %70'in üzerine çıkardık. Bugün 20. gün ilk yavru çıktı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sakagun : 21-03-2013 saat 08:35
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 21:55   #13
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Adım adım civcivin çıkış fotoğrafları.

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2013, 21:56   #14
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Bu civcivimiz erken davrandı. 20. günde çıktı. 5-6 yumurta daha çatladı. Bakalım onlar ne zaman çıkacak.

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2013, 22:11   #15
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Nemi plastik kutunun içine koyduğumuz bir kap su ile sağladık. Son üç gün bu kaptaki su nemi %70'in üzerine çıkarmaya yetmedi. Biz de doğrudan plastik kutunun içine su döktük.
Isıtmayı 100'lük ampulle sağladık. Ortada yumurtaları koyduğumuz bir alan vardı. Bu alana bir fan da yerleştirdik. Böylece aşağıdaki alanda ampulün ısısını fanla yukarıdaki alandaki yumurta bölmesine gönderdik. Alt bölüme bir delik açtık. Hava buradan girdi, ampulle ısınıp fanla yukarı çıktı. Plastik kutunun kapağına da bir delik açtık. Hava buradan çıktı.

Eski 21-03-2013, 08:33   #16
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Kuluçka makinesinin içten görünümü.
Isının ve nemin düşük göründüğüne bakmayın. Plastik kutunun kapağını açınca birden değerler düşüyor.

Ortadaki çubuk döndürme motoruna bağlı. Günde 3 kez döndürme işlemi otomatik yapılıyor. Çubuk döndüğünde solda görünen siyah ip çubuğa sarılmaya başlıyor. İpin diğer ucu yumurtaları koyduğumuz panele bağlı. Panel yukarı kadar çıktığında ip daha fazla sarılamıyor. Motor zorlanıyor ve ters dönmeye başlıyor. Bu sefer ip çözülüyor ve panel aşağı doğru iniyor.

Yumurta kartonları kullanmanın iyi bir yol olmadığına karar verdik. Civciv içinden çıkmakta zorlanıyor.

Sabaha karşı 04:45 gibi bir tanesi çıkmış, cıvıltısıyla uyandım. Diğer ikisi de 7 civarı çıktı. Şu an 2 tanesi daha çıkmak üzere. Bir yumurta da çatladı. Civciv daha yumurtadan çıkmadan cik cik sesleri duyuluyor.

Eklenen Resimler

Eski 14-05-2013, 17:56   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2013
qweryt kardeşim bana nasıl yaptığını anlatır mısın facebook'un varsa adını yazyollaya arkadaşlık isteği yollayayım anlatırsan çook sevinirim

sesli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 10:50   #18
Yeni Üye

skilic's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2005
Bizde köyden 10 yumurta aldık hafta sonu, oğlumla evde küçük bir kuluçka makinası yapmayı deneyeceğiz. Burada yazanlar bizim için çok faydalı olacak sanırım

skilic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 11:29   #19
Sfy
Yeni Üye

Sfy's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Otomatik Priz Sayacı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Kendi yaptığımız kuluçka makinesi. Plastik kutunun içini ve dışını köpükle kapladık.
Isıyı 37,5 derecede, nemi de %65'te tuttuk. Son 3 gün nemi %70'in üzerine çıkardık. Bugün 20. gün ilk yavru çıktı.
Sayın Sakagun,

Bahaus'tan ek resimdeki zamanlayıcılı prizden aldım maalesef kullanımı konusunda sıkıntılar yaşamaktayım. Hatta mekaniği ile değiştmeyi bile düşünüyorum böyle giderse.

Siz kullanımından memnun musunuz?

Sormak istediğim birşey de;

Gerçek saat ayarı nasıl yapılabilir?

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Sfy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 13:13   #20
Ağaç Dostu

evdeçiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qwerty16 Mesajı Göster
doğalgaz peteği üzerinde sakız kutusundan oluşan pratik yapımlı bir kuluçka makinası yaptım 2 yumurta koydum ikisinden de civciv çıkardım ;
Malzemeler sadece örgü şişi , plastik sakız kutusu, çay tabağı ve havlu ile bu kuluçka makinasını yapabilirsiniz.Çok basit.. isterseniz yapımını anlatabilririm.
İlginç bir yöntem. Nasıl yapıldığını anlatabilir misiniz?

evdeçiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 14:28   #21
Ağaçsever

buraktuci's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Sn qwerty yapimi anlatirmisiniz

buraktuci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 18:39   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
kuluçka makinası nasıl yapılır anlatabilirmisiniz biraz

asi_insan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 10:42   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Öncelikle hazır almak isteyenler için amatör kullanım için makinalar mevcut
Kuluka Makinesi | imuka Kuluka Makinas Garantili Kuluka, Kuluka Makineleri 'nın hobi serileri işinizi rahatlıkla görecektir.

Eğer kendiniz yapacaksanız.
Hazır izolasyonlu bir malzeme bulmak büyük rahatlık sağlayacaktır
Bir mini buzdolabı bu iş için ideal bir ana malzeme olacaktır.
Isıtma, nem, havalandırma ve çevirme mekanizmaları gerekmektedir.
Isıtma için makinanın büyüklüğüne göre ısıtma ihtiyacına göre rezistanslı(eski tip) ampul kullanılması daha iyi oluyor ampulü uygun bir boya ile siyaha boyarsanız daha iyi oluyor.
Isıtmanın devreye girip çıkması için sensörlü bir termostat kullanılacak bu eski tip(elektrik sobalarında bulunan tip elektrikçilerde kolayca bulunur) ya da dijital olanlar var bunlar daha iyi sonuç verecektir.
Nem için yayvan bir kap içine su koymak yeterli olacaktır. Nem ölçer ile kabın buharlaşma yüzeyine karar verilebilir.
Havalandırma için basit bir bilgisayar fanı yeterli olacaktır.
Çevirme içinde servo motorlu mekanizma kurulumu gereklidir. günde 4 çevirme yeterli olacaktır.
Gelelim tüm bu sistemin nasıl çalışacağına öncelikle çoklu basım mı yoksa tekli basım mı yapılacağına karar vermek gerekecek.
Tekli basım daha iyi olur çünkü makine ayarlarımızı ona göre yapacağız.
Tekli basımda gün gün ayar mümkün ama çoklu basımda tek program üzerinden devam edilecek.
Isı 37,8'den başlayacak çıkımın son günlerine doğru yavaş yavaş 37,2'ye doğru düşmeli. Embriyo çıkıma yaklaştıkca kendisi ısı üretmeye başlayacak çünkü
Püf nokta; ısı setleriniz yüksekse civcivleriniz erken yumurtadan çıkacaktır.
Düşük ısıda ise çıkım süresi uzayacak ve civciv kaliteniz düşecektir.
Nem %60 %65 dolaylarında olması yeterli yumurtayı makinaya koymadan tartıp çıkan civcivin yumurtanın %65-70 oranında ağırlığında olması lazım.
Yüksek nemde göbek kapanamaz vs. sıkıntı yaşarsın.
CO2 %0,5 civarını geçmemeli çıkın son 2-3 gününde biraz yükselmesi civcivi yumurta kabuğunu kırıp çıkmaya teşvik eder.
Çevirme günde 4 defa olmalı 12-13. günden sonra çevirme kapatılabilir.

Diversuleyman beğendi.
Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 10:58   #24
Ağaç Dostu

Kuluçka makinalarında ince ayar nasıl yapılır.
Cıkan civcive bakılarak nem ve ısı üzerinde ince ayarlar yapılabilir.
Bu için bazı aletler ve tecrübe gerekir.
Yumurta kabuk ısısı yumurta kabuk ısısı setin 48. saatinde 100,2 f olmalıdır.
Bu derece makinamızın sıfırlaması niteliğindedir.
Kabuk ısısı lazer termometreyi F cinsi ayara getirerek yapılır.

Nem ayarı ise ağırlık kaybına göre yapılır.

Dölsüz yumurtların makinadan çıkarılması
Dölsüz yumurtalar gereksiz bakteri yuvalarıdır. Basımın 12-13 gününde basit bir el feneri yumurta kabuğuna yapıştırıp yakarak içindeki embriyoyu karaltı şeklinde görebilirsiniz dölsüz ya da ölü embriyolar ampul gibi parlar bunları makinadan çıkarmalısınız.

Kayıt sistemi
Her basımda yaptığınız işleri yaparak en iyi sonucu aldığınız ayarlarla devam etmek ve kontrolleri bırakmamak başarının anahtarıdır.

Dezenfeksiyon her çıkımdan sonra makina dezenfekte edilmelidir.
Çünkü yaptığınız kuluçka makinasının çalışma prensibi bakteri ve virus üreten inkubatörler ile aynıdır.
Canlı embriyo ve yumurtalarda bu bakteri ve virus üretiminde kullanılan besi yerleridir.
İyi bir temizlik ve dezenfeksiyon yapılmaması alacağınız civciv sayısını ve kalitesini direkt etkileyecektir.

Kaba temizlik için domestos 1/20 lik
Dezenfeksiyon için zefiran 1/10 luk spreyle 20 dakika sonra durulanacak

Temizlik dezenfeksiyon başarının anahtarı ortamda organik madde (yumurta kabuğu, artığı civciv tüyü vs.) kalmamalı

Diversuleyman beğendi.
Eski 26-11-2013, 11:01   #25
Ağaç Dostu

Kuluçka Makinası - Kuluçka - PD Serisi | Kuluçka Makinası | Kuluçka Aksesuarları | Bıldırcın Kafesi | Kulucka.com

Bu makinelerde kullanılabilir

Eski 27-11-2013, 21:35   #26
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sfy Mesajı Göster
Sayın Sakagun,

Bahaus'tan ek resimdeki zamanlayıcılı prizden aldım maalesef kullanımı konusunda sıkıntılar yaşamaktayım. Hatta mekaniği ile değiştmeyi bile düşünüyorum böyle giderse.

Siz kullanımından memnun musunuz?

Sormak istediğim birşey de;

Gerçek saat ayarı nasıl yapılabilir?

Teşekkürler.
Kitapçığını mı çözemediniz yoksa kitapçığı yok mu? Ona göre yanıt vereceğim.

Eski 23-04-2014, 23:30   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2014
*** arkadaşlar

arkadaşlar benim bir tane kuluçka makinam var dı kendim yaptım ama için denemek için 25 tane yumurta koydum 18 ci günden sonra cıkım sepetine aldım civcivlerden sadece bir tanesi cıktı geri kalanı içinde ölmüş hep bu neden oldu onu anlayamadım sonra bugün bir tane daha yaptım boyu 80 genişlik 45 derinlik 40 sizden tek istegim şudur bunda hava deligi şuan kurşun kalem genişliginde 7 civarında bu yeterli olurmu yoksa cogaltmam gerek mi ve hava delikleri tam olarak nerede olmalı

Eklenen Resimler

Diversuleyman beğendi.
ufuk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2014, 17:53   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2014
Merhaba arkadaşlar ben sizlere yozgattan yazıyorum eşimin adına olan bu üyelik birde uğraşmamak için bundan yazdım ben mahmut pekmez bende bir kulucka makinesi yapmayı düşünüyordum ama biraz uğraştıracağını düşündüğüm için biraz bu konuda tereddütlerim oldu birde maddi durumlardan dolayı kulucka makinesi birden 500 tl veremeyeceğimi düşündüm bunun üzerine bir sitede bu kulucka makinesini gördüm Kuluçka Makinesi - PD60 C - Online Alışveriş Uygun Fiyat Güvenilir Mağaza Akildakal.com fiyatı uygundu ve kargo ücretsizdi ama bana buda yetmiyordu çünkü dediğim gibi bu ürünü birden 500 tl veremezdim arkadaşlara bu konuda bilgi verdim bana kredi kartına vade farksız olarak 9 taksiz yaptıklarını söylediler bu yüzden dolayı aldım ve şuan kullanıyorum kulucka makinesi gayet verimdi adı pd60 yapamayıp almak isteyenlere tavsiye ederim taksit imkanlarıda uygun sadece bir sorun var kargo süresi oda 10 gün

Ayşe Pekmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2015, 21:23   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2015
Arkdaşlar doğal kuluçka her zaman en iyisidir.
O civcivler annesiz çıkıyorlar anne tavuk civcivlere yol gösterir , öğretir.

Lütfen doğal kuluçka olan tavuk gurka yatırma işlemini kullanalım.

Orçun ÇAPA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2015, 10:58   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Merhaba ben eski hesabım olan qwerty16' nın sahibiyim;
Şuan 15 yaşındayım ve hala bu konulara ilgim var.
2 sene önce yukarıda yazdığım ve tamamen kendi bulduğum doğalgaz kuluçka makinesinin yapımını anlatıcam. Yanlız bunu yapabilecekler en az 11-12 yaşındaki çocuklar kadar bir şeye beğlanebilmeliler . Çünkü ben yumurtaların çıkımına kadar onlarla yatar onlarla kalkardım. Yumurtanın her köşesine fosforlu kalemle yazdığım 1-2-3-4 yazılarını 6 saatte bir saati saatine çevirirdim. 15-16 gün sonra da her gün gelişimini karanlık odada altına ışık vurarak yumurtanın karartılarını izlerdim zaten civcivin olduğu kısım simsiyah hava kesesi ise kırmızımsı bir renkle kendini belli ederdi bende havalara uçardım. Çıkıma tam 3 gün kala büyük bir elektrik kesintisi oldu. Daha sabahtı ama petekler çoktan soğumuştu. Babamı uyandırıp yumurtaları hemen köye götürmemizi istedim. Köyde ufak bir yerimiz vardı ve burda çesitli hayvan besliyoduk halada besliyoruz. Daha 1 haftalık yumurtalara yatmış hindimiz vardı onun altına koymak istedim çünkü emeklerim boşa gidicekti. Babamda beni kırmadı sonuçta 25 gündür(hindi yumurtası) bu yumurtalarla yattım bu yumurtalarla kalktım. Bizim hindinin altına koduk yumurtaları. 3 gün sonra babam gitmiş bakmış hayvanın altına. bir bakmış benim civcivler çıkmış. Almış civcivi eve getirdi kardeşi de ölmüştü zaten.Hindinin daha bekleyecek 21 günü vardı çünkü. Bir baktım hayvanın ayakları yamuk. Bunun sebebinide ani ısı değişimine bağlıyorum. Hindimi bayağı büyüttüm. Sonrada hastalık kaptı öldü zaten.
Yapımına gelince bir adet plastik silindir şeklindeki lalipop kutusunun alıyoruz. Sonra bunun tabanından 6-7 cm lik yükseğe birbirine paralel 2 şiş geçiriyoruz. Bu şişlerin aralığını yumurtanın duracağı şekilde ayarlıyoruz. En altına bir çay tabağı koyup içini su ile dolduruyoruz. Yumurtalarımıza fosforlu kalem ile 1-2-3-4 diye ekvator kısımlarına numaralarımızı yazıyoruz ki 6 saatte bir çevirirken yerimizi şaşırmayalım diye. Yumurtaları her 6 saatte bir çevirin. Kendinize güveniyorsanız ve gereksiz bulmuyorsanız kolay gelsin

Diversuleyman beğendi.
naturalist_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024