agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2012, 13:31   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2011
ARkdaşlar ne olur acil yardım bugün 30 günlük civcivim ne olduysa okula sabah 7de gitim saat 12de geldim baktım civciv halsiz eskiden pazardan civciv alırken böyle ölürdü Allah için yardım edin civcivmin ölmesini istemiyorum.Arkdaşlar civciv Gurk tavuğumdan çıktı Annesi yananında ama onları bırakıp gidiyor ne olduysa.Kümeste kitli olduğu için bırakamıyor civcivleri.

Düzenleyen şenpınar : 27-04-2012 saat 13:33 Neden: eksik yazılar
şenpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 16:51   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2010
Tavuk Biti ve Kene Zararlıları

Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var kumesimde ve tavuklarımın üzerinde bit ve kene var ne yapmalıyım kümes ve alanını birkaç kez bit kene ilacı ile ilaçladım iki kez yaktım yinede hala bit kene görüyorum ne yapmalıyım **** hangi ilaç etkilidir bit kene evde yaşama imkanı varmı evdeki yaşam için zararı ne eve bulunursa ilaçlama yapmak gerekirmi ?ayrıca bit dediğim elde sıkıştırılınca hemen ölmüyor bilgilerinizi bekliyorum. saygılar.

fatihz01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 22:57   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Temizlik sart dostum, yanlis anlama, hayvanlarin altini temizlemiyorsun demiyorum. Kafesleri, imkanin varsa her gün, yoksa en kötü ihtimalle haftada bir altlarini temizlemen sart.

6litre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 19:47   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2012
tavuklarım ölüyor

selamlar;
İş yerimin damında güzel tavuk kümesi yapıp tavuk ve ördek beslemeye başladım. İlk zamanlar her şey normâldi.

Aradan bir iki ay geçtikten sonra horoz rahatsızlandı. Ayakta durmakta zorlanıyordu ve bir kaç gün sonra öldü.

Yeni bir horozla iki adet daha tavuk aldım, aldığım horozda iki hafta sonra aynı hastalığa düşüp öldü. Bu horoz ölmeden üç gün önce yine bir horoz ve iki tavuk almıştım.

Ölen horozu attıktan bir iki saat sonra yukarı dama çıktım, almış olduğum son horozda aynı şekilde hastaydı. Ağzını açık tutuyor, sanki nefes almada zorlanıyordu ve ayakta zor duruyordu.

Hemen horozu alıp veterinere götürdüm ve enfeksiyon kapmış olduğunu söyleyip dört çeşit ilaç verdi. Ama kullandığım ilaçların hiç bir faydası olmadı ve iki gün sonra oson horozum da gitti.

Acaba bu konuda bana yardımcı olabilecek biri var mıdır.

enta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 22:49   #35
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kümes hayvanları hastalıklara karşı çok hassas, geri kalan varsa eğer, hasta olanlarla sağlam olanları hemen ayırmakta yarar var. Kümesi dezenfekte etmek şart.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 22:50   #36
Yeni Üye

alnegir's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2011
Yalancı Veba
Yurdumuzda ve Dünyada çok yaygın bir tavuk hastalığıdır. Yetiştiriciler Newcastle (Nevkastıl) olarak bilirler. Virüslerin sebep olduğu bu hastalık bulaştığı kümeslerdeki tavukların %90'ını öldürebilir.
En önemli korunma yolu aşıdır. Aşı sayesinde kümesteki hayvanlar hastalığa karşı dayanıklılık kazanır. Hastalığa sebep olan virüs tavuğun vücuduna girse bile hastalık yapar.

Yalancı vebanın en sevdiği şey pisliktir. Temizliğe dikkat edilmeyen bakımsız kümeslerde çok çabuk ortaya çıkar. Kümeste birden bire ölümler başlar. Hayvanların boyun , kanat ve bacaklarında felçler görülür. Hayvanlar bitkindir. Hırıltılı nefes alırlar ve yem yiyemezler.

Hastalığın kümese girmemesi için dışarıdan alınan malzemelere dikkat etmek temizliğinden ve mikrop taşımadığından emin olmak gerekir. Kümese herkesin girmesine izin verilmemeli, sürüye dışarıdan hayvan sokulmamalıdır.
---

Bahsettiginiz konuya yakin hastalik newcastle olarak goruluyor alinti makalede goruldugu gibi... bazi tavuk ve horozlarimda da bu sekilde hiriltili sesler, nefes almalarinda zorluklar, halsizlikler olmus ve onlari kaybetmistim.. Tedbir olarak veteriner ve internetten edindigim bilgilerle genel asilamalarini yaptim ve su an pek sorun yasamiyorum..

2 haftada bir ictiklere sulara vitamin ve antibiyotik takviyesi yapiyorum.. kümesler 3 haftada bir temizleniyor. Kümes onlerine kum ve odun külü koyuyorum... kisacasi zahmetli bir hobi sonucta canlilar...

Bulabilirseniz aşılamanizi tavsiye ederim..Hastalik bulastiktan sonra tedavi imkansiz oluyor nerdeyse..

alnegir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 13:26   #37
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Nefes alır verirken hırırtı varmı? Donuşuyormu?

Maviş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 13:29   #38
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Daha kümesinizde hasta tavuğunuz ve horozunuz var mı?

Eski 30-06-2012, 13:30   #39
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Horozunuz hastayken ibiği koyu renktemiydi?

Eski 02-07-2012, 19:40   #40
Yeni Üye

Hırıltısını dinlemedim ama ibiği koyu renkte değildi. Şimdilik hasta olan tavuğum yok, inşallah olmazda.

Alnegir kardeşim vermiş olduğunuz bilgi tamamen uyuşuyor. Aşılamayı hiç düşünmedim ama gariptir horozu götürdüğüm veterinerde hiç bahsetmedi aşıdan. Tavuklar genelde kümeste kalmıyor, güzdüz damda dolaşıp, akşamları kümese giriyorlar. İnşallah araştırıp, kalan tavuk ve ördeklere aşı yaptıracağım.

Eski 02-07-2012, 22:33   #41
Yeni Üye

alnegir's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2011
Genellikle 1000 dozluk seklinde satildigindan veterinerde bulunmasi guc bir ası. Ben rica minnet tavuk ciftliklerine verildikce aliyorum. umarim bulabilirsiniz.

alnegir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 11:52   #42
Yeni Üye

tavuklarım ölüyor

Alıntı:
selamlar;
İş yerimin damında güzel tavuk kümesi yapıp tavuk ve ördek beslemeye başladım. İlk zamanlar her şey normâldi. Aradan bir iki ay geçtikten sonra horoz rahatsızlandı. Ayakta durmakta zorlanıyordu ve bir kaç gün sonra öldü. Yeni bir horozla iki adet daha tavuk aldım, aldığım horozda iki hafta sonra aynı hastalığa düşüp öldü. Bu horoz ölmeden üç gün önce yine bir horoz ve iki tavuk almıştım. Ölen horozu attıktan bir iki saat sonra yukarı dama çıktım, almış olduğum son horozda aynı şekilde hastaydı. Ağzını açık tutuyor, sanki nefes almada zorlanıyordu ve ayakta zor duruyordu. Hemen horozu alıp veterinere götürdüm ve enfeksiyon kapmış olduğunu söyleyip dört çeşit ilaç verdi. Ama kullandığım ilaçların hiç bir faydası olmadı ve iki gün sonra oson horozumda gitti. Acaba bu konuda bana yardımcı olabilecek biri varmıdır.

Selamlar;
Daha öncede bu konuyla ilgili yukardaki mesajı yazmıştım ama sorunlarım devam ettiği için tekrar soruyorum. Altı gün önce pazar günü iki adana tavuğu ve birde adana horozu aldım ferik, (tam büyümemiş, civcivle tavuk arası). Pazar günü getirdim ve salı günü tavuğun biri, çarşamba günüde diğeri öldü. Belki sıcaktan ölüyorlardır güneşin altında durdukları için diye, horozu kümesa kapattım. Dün horozu alıp bir bakayım sorun varmı diye ayaklarından tuttuğumda, başı aşağı gelince ağzından su akmaya başladı. Biraz önce yine baktım ve gözlerindende yaş geliyor. Öyle sanıyorumki buda ölecek.

Daha önceki ölen tavuklarıda veterinere götürmüştüm. Veba deyip ilaç verdiler ama verdikleri o kadar ilacın hiç bir faydası olmadı. Aşı aldım sularına kattım yine fayda yok. Ve aldığım tavuklar hep ölüyor. Bilgisi olandan yardım bekliyorum.

Eski 28-09-2012, 12:39   #43
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Öncelikle geçmiş olsun. Veteriner hekimler daha iyi bilir ama bir yetiştirici ve üretici olarak sana tavsiyem :

Vitaform Antibiyotik katkılı vitamin ve PANTERAMİCİNE Bunu öncelikle dene yoksa VİTAFORM ikiside aynı özellikte ama PANTERAMİCİNE Daha etkili.

Bir gram panteramisine'yi yaklaşık bir nohut kadar bir çay bardağı suya koy ve tavuk ve horozuna içir. Ayrıca su kablarını ve kümesi iyice temizle kümes altını toz kireç serp.

Bir de verdiğin yemlerin ilaçlı olmamasına dikkat et. Tahıllar muhaffaza ve ekim öncesi ilaçlanır.
Geçmiş olsun

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 14:20   #44
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Öncelikle geçmiş olsun. Veteriner hekimler daha iyi bilir ama bir yetiştirici ve üretici olarak sana tavsiyem :

Vitaform Antibiyotik katkılı vitamin ve PANTERAMİCİNE Bunu öncelikle dene yoksa VİTAFORM ikiside aynı özellikte ama PANTERAMİCİNE Daha etkili.

Bir gram panteramisine'yi yaklaşık bir nohut kadar bir çay bardağı suya koy ve tavuk ve horozuna içir. Ayrıca su kablarını ve kümesi iyice temizle kümes altını toz kireç serp.

Bir de verdiğin yemlerin ilaçlı olmamasına dikkat et. Tahıllar muhaffaza ve ekim öncesi ilaçlanır.
Geçmiş olsun
Antibiyotik olarak ''devamisin'' kullanıyordum, son gittiği veteriner ''ceva'' isimli antibiyotiği vermişti. Vitamin olarakta ''Avit-k'' (harf yanlışlığı olabilir) kullanıyorum. Kümesi ve su kablarını her hafta temizlerim. Ve kümesleri ve gezindikleri yerleri komple kireçlemiştim.
Önerdiğiniz ilaçları da alacağım inşallah.

Eski 02-10-2012, 18:33   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2012
arkadaşım bitleri gidermek için zeytinyagı ve tuzu bi tabakda karıştır ve sünger yardımıyla tavukların ve horozların kanatlarına ve vücudlarının farklı yerlerine sür 1 gün içinde hepsi ölecektir bitlerin

ilyas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2012, 16:45   #46
Yeni Üye

yagmurcu's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2006
Merhaba.

Benim de sormak istediklerim var.Sene başıydı galiba, tavuklarımız hastalanmıştı.Halsizlik, hırıltı, tüylerini kabartma gibi belirtiler göstermişlerdi.Eşim antibiyotik tedavisi uyguladı, kümesi ve etrafı kireçledi, kayıp vermeden tavuklarımızı kurtarmıştık.O ara, iki yeni ferik almıştık.Sonradan da bir horoz gelmişti kümese.Hastalık ondan sonra olduğu için yeni gelenlere kabahat bulmuştuk.

Şimdiyse; 2-3 gündür tavuklardan biri halsiz, hareketsiz, horozlardan biri de aynı.Bugün oturuyordu toprakta.Eşim karantinaya aldı ve sularına ilaç kattı.Sormak istediğim şu; kümesin etrafı yeşillik alan olduğu için güvercinler (adını bilmiyorum.Parlak gri, cami önlerinde olan güvercinlerden) geliyor.Diğer küçük kuşlar geliyor, bir de burda 5 tane paçalı güvercin var.Hemen hepsi bizim tavukların suyundan içip yeminden yiyor.Bu kuşlar hastalık bulaştırabilir mi acaba?

Biraz uzun yazdım iyice anlatabilmek için.Okuyan ve cevap veren herkese teşekkürler.

yagmurcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 20:35   #47
Ağaçsever

Coskun4216's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Karantina konusu genelde ihmal edilen, neticeleri maddi manevi kayıplara sebep olan ve her zaman ihmal edildiği için de başta dikkat edilmesi gereken konudur.
Hatta ve hatta kümes kapısına karantinayı unutma diye yazı bile yazılasıdır.
Özellikle saf ırk beslenilmesi hastalık anında tüm sürünün kaybı ile neticelenebilir.
Bu sebeple yeni gelen kanatlılar en az iki hafta ayrı bir yerde tutulmalıdır. Hareketleri gözetlenmeli
Düşünceli gibi uyuklama hali, bir kenarı çekilip hareketsiz uyuşuk durma, üşümüş gibi tüy kabartma iştahsızlık gibi davranışlar kontrol edilmeli. Dışkı genel görüntüsü pasta gibi olmalı. Yani alt kısım koyu renk üstü beyaz lekeli olmalı. Sulu dışkı genelde rahatsızlık belirtisidir.

Yabani güvercinler ile serçe türü kuşlar, gıda ihtiyaçlarını temiz olmayan ortamlardan temin etmelerinden ötürü, hastalık riski taşıyan besinlerle beslenirler.
Bu sebeple aynı kaptan yem ve su tüketmeleri, taşıdıkları hastalıkların yem ve suya geçmesine sebep olur.
Evcil hayvanlarda yem ve su kümes içinde olmalıdır. Kümes dışında yem verilmekte ise yerde yem kalmayacak şekilde yemleme yapılmalı.
Kümes dışında bulunan suluk ve yemlik, yemleme sonunda kapatılmalı. İkinci bir malzeme ile üstü örtülmeli fanus tarzı bir sistem olmalı.

Sularına günlük tüketebilecekleri miktar da elma sirkesi ilave edilebilir. Hastalık yayılmasını engeller.
(Sirkenin içeriği: Kalsiyum, fluor, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, silisyum, A vitamini, Beta-carotin, B1, B2, ve B6 vitaminleri, C vitamini, sirke asitleri, meyve asitleri, pektin, doğal aroma maddeleri.)
Hazır vitaminler genelde su içine ilave edilerek verilmektedir. Burada su içinde kalma süresine dikkat edilmeli. Buna dikkat edilmediği zaman fayda yerine zarar elde edilir.Özellikle yaz günlerinde yemleme sonrası vitaminli su ayrı bir kapta verilmeli kısa süre tutulup kaldırılmalı. Çeşme suyu dinlendirildikten sonra verilmeli.
Sirke içeriğinde göründüğü gibi verilen yemlerin içerikleri ile kendinize göre bir yem karışımı hazırlayabilirsiniz. Tabii yoldan vitaminler verilmiş olur.

Rastgele antibiyotik vermek genelde fayda yerine zarara sebep olmaktadır. Veteriner hekime danışmak bu riski ortadan kaldırır.Bir çok hastalıkta ortak ve benzer özelliklerle ortaya çıkmaktadır. Özellikle kanatlı konusunda ihtisas sahibi olan ya da tavuk çiftliklerinde çalışan hekimler sıkıntınıza kısa sürede çözüm üretebilir.En güzel olanı hasta hayvanı uzmanına göstermektir.Tahlil neticesi hastalık teşhisi ve kesin çözüm bulunur.

Her şeyin başı temizlik olduğu için kümes içi belli aralıklarla temizlenmeli.

Sağlıcakla kalınız.

yagmurcu beğendi.
Coskun4216 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 21:47   #48
Yeni Üye

yagmurcu's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Coskun4216 Mesajı Göster
Karantina konusu genelde ihmal edilen, neticeleri maddi manevi kayıplara sebep olan ve her zaman ihmal edildiği için de başta dikkat edilmesi gereken konudur.
Hatta ve hatta kümes kapısına karantinayı unutma diye yazı bile yazılasıdır.
Özellikle saf ırk beslenilmesi hastalık anında tüm sürünün kaybı ile neticelenebilir.
Bu sebeple yeni gelen kanatlılar en az iki hafta ayrı bir yerde tutulmalıdır. Hareketleri gözetlenmeli
Düşünceli gibi uyuklama hali, bir kenarı çekilip hareketsiz uyuşuk durma, üşümüş gibi tüy kabartma iştahsızlık gibi davranışlar kontrol edilmeli. Dışkı genel görüntüsü pasta gibi olmalı. Yani alt kısım koyu renk üstü beyaz lekeli olmalı. Sulu dışkı genelde rahatsızlık belirtisidir.

Yabani güvercinler ile serçe türü kuşlar, gıda ihtiyaçlarını temiz olmayan ortamlardan temin etmelerinden ötürü, hastalık riski taşıyan besinlerle beslenirler.
Bu sebeple aynı kaptan yem ve su tüketmeleri, taşıdıkları hastalıkların yem ve suya geçmesine sebep olur.
Evcil hayvanlarda yem ve su kümes içinde olmalıdır. Kümes dışında yem verilmekte ise yerde yem kalmayacak şekilde yemleme yapılmalı.
Kümes dışında bulunan suluk ve yemlik, yemleme sonunda kapatılmalı. İkinci bir malzeme ile üstü örtülmeli fanus tarzı bir sistem olmalı.

Sularına günlük tüketebilecekleri miktar da elma sirkesi ilave edilebilir. Hastalık yayılmasını engeller.
(Sirkenin içeriği: Kalsiyum, fluor, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, silisyum, A vitamini, Beta-carotin, B1, B2, ve B6 vitaminleri, C vitamini, sirke asitleri, meyve asitleri, pektin, doğal aroma maddeleri.)
Hazır vitaminler genelde su içine ilave edilerek verilmektedir. Burada su içinde kalma süresine dikkat edilmeli. Buna dikkat edilmediği zaman fayda yerine zarar elde edilir.Özellikle yaz günlerinde yemleme sonrası vitaminli su ayrı bir kapta verilmeli kısa süre tutulup kaldırılmalı. Çeşme suyu dinlendirildikten sonra verilmeli.
Sirke içeriğinde göründüğü gibi verilen yemlerin içerikleri ile kendinize göre bir yem karışımı hazırlayabilirsiniz. Tabii yoldan vitaminler verilmiş olur.

Rastgele antibiyotik vermek genelde fayda yerine zarara sebep olmaktadır. Veteriner hekime danışmak bu riski ortadan kaldırır.Bir çok hastalıkta ortak ve benzer özelliklerle ortaya çıkmaktadır. Özellikle kanatlı konusunda ihtisas sahibi olan ya da tavuk çiftliklerinde çalışan hekimler sıkıntınıza kısa sürede çözüm üretebilir.En güzel olanı hasta hayvanı uzmanına göstermektir.Tahlil neticesi hastalık teşhisi ve kesin çözüm bulunur.

Her şeyin başı temizlik olduğu için kümes içi belli aralıklarla temizlenmeli.

Sağlıcakla kalınız.
Çok faydalı bir yazı.Çok teşekkürler.

yagmurcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 23:59   #49
Ağaç Dostu

addo's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2010
arkadaşlar iki horozum bügün nefes alırken zorlanıyorlardı yemde yemediler. sarımsak yutturdum birazda elimle yem yedirdim dün bişeyleri yoktu gayet iyiydiler.ne yapıyım yardım edin salgın olabilirmi

addo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 00:10   #50
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Kesinlikle salgın var bu yıl herkes bu durumdan muzdarip. Elma sirkesi verin tavuklarınıza sularına karıştırın o sağlam olanları temiz kireçli biyere alın hoş hastalık varsa heryerde buluyo ama gene de siz elinizden geleni yapın.

addo beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 00:15   #51
Ağaç Dostu

addo's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2010
elma sirkesini deneyeceğim inşallah üşütmüşlerdir

addo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2013, 10:16   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2013
3 haftalık civcivlerim kanlı isal olmuşlar sanırsam.neyapmalıyım ?

cankartun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2013, 22:03   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2013
Arkadaşlar Yardım dedin benim 2 tavuk 1 horozum var tavuklarım hastalandı galiba kabız oldu bende daha önce kullandıgım vil-floks bu ilaçı verdim ama şimdide yumurta vermiyolar ne yapmam lzm 1 hafta oldu şuan yemeleri içmeleri iyi ama yumurta vermiyolar yoksa kesilcekler

2duvver2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2013, 22:09   #54
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Tavukları yumurtlamıyor diye kesmeyin çünkü hastalıktan sarsılıp yumurtayı kestiler büyük ihtimal. Merak etmeyin yine başlayacaklardır ama biraz zaman alır bu hemen yumurtaya gelmezler.

2duvver2 beğendi.
Eski 17-02-2013, 22:26   #55
Yeni Üye

1 hafta oldu 1 kere yumurta koydu yarısı beyaz yarısı kahve rengi şaşırtıcı bir durum ben kestirmemeye çalışıyorum zaten kesmezler izin vermem ama ölmelerinden korkuyorum

Eski 18-02-2013, 21:29   #56
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 2duvver2 Mesajı Göster
1 hafta oldu 1 kere yumurta koydu yarısı beyaz yarısı kahve rengi şaşırtıcı bir durum ben kestirmemeye çalışıyorum zaten kesmezler izin vermem ama ölmelerinden korkuyorum
2duvver2 acı biberi suda kaynat soğuyunca bu suyu süz biberleri at bu suya buğday ısla buğday şişip suyu çekecek tavuklarına ver acının hastalıkları önlediğini söylerler yıllardır öyle yaparız. Bide sularına göz kararı elma sirkesi karıştır kümeslerini temizleyip kuru toz kireç serp hastalığı önlemede bu dediklerimin büyük etkisi var. Bir de tavukların kapalıysa kolay yumurtaya gelmezler serbest geziyolarsa iyileştiklerinde mutlaka yumurtaya başlayacaklar.

2duvver2 ve buraktuci beğendi.
Eski 19-02-2013, 17:54   #57
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek Mesajı Göster
2duvver2 acı biberi suda kaynat soğuyunca bu suyu süz biberleri at bu suya buğday ısla buğday şişip suyu çekecek tavuklarına ver acının hastalıkları önlediğini söylerler yıllardır öyle yaparız. Bide sularına göz kararı elma sirkesi karıştır kümeslerini temizleyip kuru toz kireç serp hastalığı önlemede bu dediklerimin büyük etkisi var. Bir de tavukların kapalıysa kolay yumurtaya gelmezler serbest geziyolarsa iyileştiklerinde mutlaka yumurtaya başlayacaklar.
Kardeş Sagol Denicem 1 tanesi başladı Yumurta koymaya

Eski 19-02-2013, 18:55   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Tavuklar hastalanıp hastalığı iyileşirse üç dört haftadan önce toparlanamaz.
acele etmeyin

lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 19:56   #59
Yeni Üye

Lodos bay tömürcek teşektür ederim çok yardımcı oldunuz tömürcek dedigini cuma günü yapcam hafta içi okuldayım...

Eski 19-02-2013, 20:37   #60
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 2duvver2 Mesajı Göster
Kardeş Sagol Denicem 1 tanesi başladı Yumurta koymaya
Ne demek yardımım dokunduysa ne mutlu. Zaten acele etme iyileşsinler yumurtaya eninde sonunda gelirler ölmesinler yeterki.

2duvver2 ve buraktuci beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024