agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni71Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-10-2013, 07:57   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Wink

3 adet susex yarkamın üzerine biraz fazla düştüm galiba 1 hafta sonra 3 aylık olacaklar...Ağırlıkları 2 kg yaklaştı...Menülerinde piliç yemi, üzüm, hıyar, marul, maydanoz, solucan, buğday, taze mısır, domates, kendi yetiştirdiğim yer fıstıkları yani ne ararsan var...Aşırı kilo almaları ilerde bir sorun oluşturur mu?

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2014, 08:24   #122
Yeni Üye

baybar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2014
Malatya, Gaziantep ve bu sehirlerin çevre illerinde Light Sussex besleyen ve civciv satan arkadaş varsa ve benimle irtibata geçerse çok memnun olurum...

buraktuci beğendi.
baybar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 12:20   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2014
secan aşırı kilo almaları bi sorun oluşturmaz ztn ne kadar yeselerde aşırı denecek kadr kilolu olacaklarını zannetmiorm

alfagms Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 21:44   #124
Yeni Üye

azsa's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2014
sussex tavuklarım

Eklenen Resimler

azsa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 22:00   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2013
Yeri müsait olanlar için zevle yapılacak bir uğraş kutlarım..

TRAKLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2014, 00:11   #126
Yeni Üye

azsa's Avatar

teşekkürler sayın traklı yer müsaitliğinden ziyade yapılan işin severek yapılması anlamak gelir yerde önemli faktör tabi bazı hayvan düşmanları var ama elimizden geldiğince uzaklaştırıyoruz.anlarsa anlar artık.

Eski 14-07-2014, 11:55   #127
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
sussex lerinizin verimi nasil

asi_insan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2014, 18:11   #128
Yeni Üye

azsa's Avatar

Sussexlerimin verimi mükemmel ben memnunum olay aslında bakımla alakalı bir durum yemini ver gönder olmuyor kanatlılarda biraz ilgi alaka istiyor.

Eski 14-07-2014, 18:37   #129
Yeni Üye

azsa's Avatar

Sussex

En iyisi en yenisi

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2014, 20:21   #130
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kümes ahalisini yenileme zamanı geldi. Bu kez light susex bir kadro olsun istiyorum. Kocaeli civarında 4-5 aylık yarka bulabileceğim bir yer varsa ve özel mesaj ile bildiren olursa sevinirim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 07:47   #131
Ağaçsever

bakima gelince bakiyoruz ama yumurtamiz neden az bir turlu anlayamiyorum nedeni var midir acaba

Eski 16-07-2014, 00:29   #132
Ağaçsever

küncü's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asi_insan Mesajı Göster
bakima gelince bakiyoruz ama yumurtamiz neden az bir turlu anlayamiyorum nedeni var midir acaba
Şu an için tavuklarla ilgili tecrübem bir yıl oldu. Anladığım her kişinin farklı bakım anlayışları var. Doğrusu sizinkini bilmeden söylemesi zor. İnternette çok farklı bilgiler dolaşıyor zaten.

Benim on tavuk ve iki horozum var. Şimdiye kadar 4 tanesi gurk oldu. Sanırım bu gün beşincisi de yattı. Yumurta almak ve civcivle uğraşmak istimiyorsanız bu bir sorun tabii. Bu duruma rağmen bana her gün 5-6 yumurta veriyorlar. Bence en önemlisi stressiz/gerilimsiz, rahat ve temiz bir ortam sağlamak. Arada sırada onları "güzel yemlerle" şımartmak. "Güzel yemler" derken, eminim hepimizin farklı anlayışı vardır. Bu yaz sıcaklarında basit karpuz kabuğu bile çok güzel bir yem olabilir.

küncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 04:08   #133
Ağaçsever

galiba streslimi degilmi belki anlayamam ama elimden geleni yapiyorum tek yem mi verimi dusurdu diye dusunuyorum yesillik de atiyorum bakalim verim artikcakmi sizin tavuklarin cinsi ne

Eski 28-07-2014, 14:47   #134
Ağaçsever

küncü's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asi_insan Mesajı Göster
galiba streslimi degilmi belki anlayamam ama elimden geleni yapiyorum tek yem mi verimi dusurdu diye dusunuyorum yesillik de atiyorum bakalim verim artikcakmi sizin tavuklarin cinsi ne
Bendeki cinsler biraz karışık. hepsi köy tavuğu diyesim geliyor! Görselde hepsi yok. Fakat güncel gurk durumlarıyla şöyle sıralanabilir;
2 ad. Ligorin (biri gurka yattı),
2 ad. Gerze tavuğuna benzeyen siyah tavuklar (ikisi de gurka yattı),
1 ad. takkesiz ve yeşil ayaklı beyaz tavuğum (gurka yattı),
1 ad. kahverengi ziraat tavuğuna benzeyen bir tür,
1 ad. Denizli tavuğu,
2 ad. yine kahverengi (gurka yattılar),
1 ad. Plymouth’a benzeyen bir cins ve iki tane de horozum var.

Eklemek gerek: Ben bunlara çok gezen özgür tavuklar diyorum.

Eklenen Resimler

bahcedenn beğendi.
Eski 28-07-2014, 16:21   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2014
maşallah hayvanlarnız çok bakımlı gözukuyor

18tahir18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2014, 21:52   #136
Ağaçsever

küncü's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 18tahir18 Mesajı Göster
maşallah hayvanlarnız çok bakımlı gözukuyor
Teşekkür ederim. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

BBC'nin bir belgeseli var: "The Private Life of Chickens"; The Private Life of Chickens - YouTube

İzlemenizi tavsiye ederim. Doğru hatırlıyorsam videoda şöyle bir yorum var: "Tavukların binlercesini bir arada tutup, ne olursa yedirip ve sağ kalmalarını beklememiz onlara daha az saygı göstermemiz anlamına gelmiyor". Bu hayvanlar düşündüğümüz ve görebildiğimizden daha çok iş başarıyorlar çevremizde, bahçemizde ve hayatımızda. Her yumurta alışımda onlara minnet duygusuyla bakıyorum.

efe-can beğendi.
Eski 23-08-2014, 14:46   #137
Yeni Üye

ekrem_63's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2013
Sevgili akadaşlar İZMİR'den Alıp Afyon-Dazkırı'daki köydeki evimde yetişmiş 2 adet sussex horoz satılıktır.2 Adet sussex Horoz=100 TL dir.Horozlar gençdir.(6 Aylıktır) Denizli çevresinden arkadaşlara sevkiyatı yeni garaja kolay iletilir. cep:0533 420 43 66

ekrem_63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2018, 10:53   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2018
Merhaba arkadaşlar, geçtiğimiz yıllarda ben de birçok Sussex tavuk besledim ve uygun koşullarda beslendiği takdirde gerçekten verim alınabilen bir ırk. Verim konusunun yanında bir de sakin bir ırk olduğunu düşünüyorum Sussexlerin. Ben aynı kümeste ataks, sussex ve brahma beslemiştim. Bu üç ırk da sakin bir yapıya sahip olduklarından dolayı herhangi bir poblem yaşamadım. İlerleyen dönemde ataks tavuk fiyatları düşüşe geçince Sussexleri kümesten uzaklaştırıp yerlerine ataks tavuk takviye ettim Süs tavuğu olarak da şu an brahma ve wyandottelerim var oldukça memnunum

yakupcemil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2018, 10:39   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligth sussex Mesajı Göster
Sayın Meram
Aslında bu aylar tam zamanı fakat kısa mesafeler için olabilir.
Yedi, sekiz saat gibi daha fazlası hayvana eziğyet olur.
Özel taşıma kümesi ve buna uygun araç olmuş olsa ozaman olurdu...
Takdir sizin. Bu arkadaşların Light Sussex Şatısları var bilginize..

Nurettin Baynal
0532 671 1794 Light Sussex 2tavuk 1horoz 150TL İstanbul

Bahtiyar Çetinbaş
0541 231 0741 0539 574 3594 Light Sussex 2tavuk 4horoz 250TL Kocaeli

Saygılar...
gerçekten kanatlılarınız güzelmiş

ünalcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2021, 17:04   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2021
Merhaba. Yeni üye olduğum için sanırım yeni konu oluşturamıyorum. Yöneticilere gerekli bilgilendirmeyi yaptım; inşallah çözülecek. Bu olana kadar derdimi burada paylaşacağım; umarım çok kızmazsınız.

Denizli'de ikamet ediyorum ve tavukçuluğa başlamayı düşünüyorum. Kombine ırklara bakıyorum. İnternette Amrock, Australorp, Plymouth, RIR ve Sussex ırklarına denk geldim. Bunlar aynı zamanda süs tavuğu da sanırım. Araştırdığım kadarıyla bazı bilgiler topladım bu tavuklarla ilgili. Bu bilgileri aşağıya sıralayacağım. Sizden de yanlışlarımı düzeltmemi isteyeceğim. Böylece internet ortamında bu tavuklar ile ilgili birkaç doğru bilgi de bir araya gelmiş olur:

AMROCK:

Yumurta Rengi: Krem

Yumurta Verimi: 270 adet/yıl

Yumurta Ağırlığı: 68-75 gr

Yem Tüketimi: 160 gr

Dayanıklılık: İyi

Süs tavuğu mu: Evet

AUSTRALORP:

Yumurta Rengi: Kahverengi

Yumurta Ağırlığı: 65-70 gr

Yem Tüketimi: 160 gr

PLYMOUTH:

Yumurta Verimi: 240 adet/yıl

Yem Tüketimi: 140 gr

Süs tavuğu mu: Kısmen

RIR:

Yem Tüketimi: 140 gr

Dayanıklılık: Orta

Süs tavuğu mu: Kısmen

SUSSEX:

Yumurta Rengi: Krem

Yumurta Verimi: 240 adet/yıl

Yumurta Ağırlığı: 55-60 gr

Yem Tüketimi: 120 gr

Dayanıklılık: Orta

Ayrıca hem yumurta hem yem olarak bunların hangisi daha makbuldür? Ya da hepsi aşağı yukarı eşittir diyebilir miyiz? Açıkçası güzelliği sebebiyle Sussex benim gönlümü çeliyor. Tabii renkler ve zevkler meselesi biraz da... =)

Teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.

MeyveliTepe beğendi.
ismailarilik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2021, 18:12   #141
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

6,5 yıl sussex bakıp, son güne kadar yumurtasız kalmayan, yeni familyayı da sussex'lerle kuran, Ağustos ortasında gelip, "Kasım yumurtlar bunlar" dedikten sonra Eylül ortasında yumurtaya başlamalarına şaşıran şahıs olarak, evet, sussex iyi bir seçim olur.

Aslında nasıl besleyeceğiniz çoğu zaman ırk seçiminden daha önemli.

Eski 12-11-2021, 21:18   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
6,5 yıl sussex bakıp, son güne kadar yumurtasız kalmayan, yeni familyayı da sussex'lerle kuran, Ağustos ortasında gelip, "Kasım yumurtlar bunlar" dedikten sonra Eylül ortasında yumurtaya başlamalarına şaşıran şahıs olarak, evet, sussex iyi bir seçim olur.

Aslında nasıl besleyeceğiniz çoğu zaman ırk seçiminden daha önemli.
Sn. MeyveliTepe, besleme şeklinizle ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilir miyim acaba? Hangi aralıklarla ve ne tür besinlerle besliyorsunuz?

haru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2021, 10:10   #143
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi haru Mesajı Göster
Sn. MeyveliTepe, besleme şeklinizle ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilir miyim acaba? Hangi aralıklarla ve ne tür besinlerle besliyorsunuz?
Mevsimine göre bahçeden elde edilen, meyveler, sebzeler, yenebilir yapraklar, yonca, muhtelif otlar vs.gibi taze yiyeceklerin yanısıra, kabuğu soyulmuş ve kırılmış yulaf, arpa, çavdar, kırık buğday ve mısır, gdo'suz soya kıyması toplamda %16,5 protein içerecek şekilde tartılıp karıştırılıp 3 günlük lakto fermentasyona sokuluyor. Bu yiyeceğe günlük öğün hazırlanırken ayrıca biraz tuz, kalsiyum laktat (veya kalsiyum karbonat), zerdeçal, kırmızı biber, sumak, lutein (kadife çiçeği özütü) ve biraz vitamin karışımı eklenip homojen hale getiriliyor. Tavuk başına günde 110 gr kadar bu karışımı veriyorum. Ayrıca kuru yem olarak organik sertifikalı bir yem karışımı da önlerinde oluyor. Bundan da tavuk başına 50-60 gr kadar tüketiyorlar. Ayrıca buğday ve yerli mısır kırığına, yıkanıp kurutulmuş yumurta kabuklarını ufalayarak karıştırıyorum, bu karışım da her daim önlerinde oluyor. Doymayan bundan da yiyiyor. Sıcak mevsimde ilave olarak asker sineği larvaları üretip iki günde bir verebiliyorum.

Bu beslenmede ana yiyecek, yukarıda bahsettiğim fermente tahıl karışımı ve buna eklenen doğal baharatlar oluyor.

Bu beslenme düzeninde hayvanların ihtiyaç duydukları besin fazlasıyla karşılanıyor, ilave olarak bağışıklık sistemleri, dirençleri yüksek tutuluyor, fermente yemin içerdiği ağırlıklı L.Plantarum probiyotik içerik sayesinde salmonella, e.coli vb. patojenler uzak tutulmuş oluyor.

Yumurta verimi 16 tavukta 13-18 mertebesinde (çift sarılıları iki sayıyorum).

Not: Fermente yem miktarı kullanılan tahılın kuru ağırlığı değil, fermentasyon sonunda elde edilen ıslak ağırlık. Yani günlük 110 gram fermente yemin aslında 50-60 gr kadar kuru ağırlığı var. Fermentasyon, süreçte ortaya çıkan çeşitli enzimler vasıtasıyla yemin sindirilebilirliğini arttırıp ilave vitaminlerin (özellikle B grubu vitaminler) ortaya çıkmasını sağladığı için karışımın kuru halinin besin değerini çok arttırıyor. Bu yüzden hayvanlara verilen kuru madde oranı standart olarak zikredilen kuru yem miktarlarından daha düşük ama besin değeri daha yüksek oluyor.

Eski 23-12-2021, 13:06   #144
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2020
Selamlar! tavuklarla ilgili herhangi bir bilgi için aşağıdaki sayfayı ziyaret etmenizi öneririm:

https://horozlardunyasi.blogspot.com/

kazımşerif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2021, 14:32   #145
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2011
sevgili meyveli tepe çift sarılı yumurta tavuğun stresinden mi oluyor yoksa sizin besleme şeklinizden mi? Ben bir yerde çift sarılı yumurtlayan tavukların yumurtaya başladıklarında stres kaynaklı çift sarılı yumurtladıklarını okumuştum cevabınız için şimdiden teşekkürler

MeyveliTepe beğendi.
chimaera32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2021, 22:45   #146
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chimaera32 Mesajı Göster
sevgili meyveli tepe çift sarılı yumurta tavuğun stresinden mi oluyor yoksa sizin besleme şeklinizden mi? Ben bir yerde çift sarılı yumurtlayan tavukların yumurtaya başladıklarında stres kaynaklı çift sarılı yumurtladıklarını okumuştum cevabınız için şimdiden teşekkürler
Tavuklar yumurtaya başladıklarından itibaren 1 aysonra çift sarılı yumurta görülmeye başlıyor. Böyle 2-3 ay kadar tek tük görülüyor. Sonra kesiliyor. Sebebini bilmiyorum doğrusu. Bunlardan önceki famlilyalarda da öyle olmuştu.

İyi beslendiği için çift sarılı yumurta olmaz yani, çünkü her durumda iyi besleniyorlar

chimaera32 beğendi.
Eski 11-12-2022, 20:02   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Mevsimine göre bahçeden elde edilen, meyveler, sebzeler, yenebilir yapraklar, yonca, muhtelif otlar vs.gibi taze yiyeceklerin yanısıra, kabuğu soyulmuş ve kırılmış yulaf, arpa, çavdar, kırık buğday ve mısır, gdo'suz soya kıyması toplamda %16,5 protein içerecek şekilde tartılıp karıştırılıp 3 günlük lakto fermentasyona sokuluyor. Bu yiyeceğe günlük öğün hazırlanırken ayrıca biraz tuz, kalsiyum laktat (veya kalsiyum karbonat), zerdeçal, kırmızı biber, sumak, lutein (kadife çiçeği özütü) ve biraz vitamin karışımı eklenip homojen hale getiriliyor. Tavuk başına günde 110 gr kadar bu karışımı veriyorum. Ayrıca kuru yem olarak organik sertifikalı bir yem karışımı da önlerinde oluyor. Bundan da tavuk başına 50-60 gr kadar tüketiyorlar. Ayrıca buğday ve yerli mısır kırığına, yıkanıp kurutulmuş yumurta kabuklarını ufalayarak karıştırıyorum, bu karışım da her daim önlerinde oluyor. Doymayan bundan da yiyiyor. Sıcak mevsimde ilave olarak asker sineği larvaları üretip iki günde bir verebiliyorum.

Bu beslenmede ana yiyecek, yukarıda bahsettiğim fermente tahıl karışımı ve buna eklenen doğal baharatlar oluyor.

Bu beslenme düzeninde hayvanların ihtiyaç duydukları besin fazlasıyla karşılanıyor, ilave olarak bağışıklık sistemleri, dirençleri yüksek tutuluyor, fermente yemin içerdiği ağırlıklı L.Plantarum probiyotik içerik sayesinde salmonella, e.coli vb. patojenler uzak tutulmuş oluyor.

Yumurta verimi 16 tavukta 13-18 mertebesinde (çift sarılıları iki sayıyorum).

Not: Fermente yem miktarı kullanılan tahılın kuru ağırlığı değil, fermentasyon sonunda elde edilen ıslak ağırlık. Yani günlük 110 gram fermente yemin aslında 50-60 gr kadar kuru ağırlığı var. Fermentasyon, süreçte ortaya çıkan çeşitli enzimler vasıtasıyla yemin sindirilebilirliğini arttırıp ilave vitaminlerin (özellikle B grubu vitaminler) ortaya çıkmasını sağladığı için karışımın kuru halinin besin değerini çok arttırıyor. Bu yüzden hayvanlara verilen kuru madde oranı standart olarak zikredilen kuru yem miktarlarından daha düşük ama besin değeri daha yüksek oluyor.
Sayın Meyvelitepe,
Bu fermantasyona tabi tuttuğunuz kuru tahıl karışımının toplam protein oranını nasıl hesaplıyorsunuz? Fermantasyonda turşu suyu yerine pirinç suyundan elde edilen lacto serum kullanabilir miyiz?

Müslüm.Aşcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2022, 20:13   #148
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi azsa Mesajı Göster
sussex tavuklarım
Hala duruyorsa 5 tane alırım

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2022, 21:18   #149
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müslüm.Aşcı Mesajı Göster
Sayın Meyvelitepe,
Bu fermantasyona tabi tuttuğunuz kuru tahıl karışımının toplam protein oranını nasıl hesaplıyorsunuz? Fermantasyonda turşu suyu yerine pirinç suyundan elde edilen lacto serum kullanabilir miyiz?
Her tahılın protein oranları belli. İnternetten sorgulayarak bulabilirsiniz, %8 ile %14 arasında değişiyor. Tavukların günlük yem miktarları ortalama 110 gr olarak kabul edilir ve yumurtacı tavuklarda bunun 18,7 gramının (%17) protein olması gerektiği belirtilir. Buna göre kullandığınız tahıl (veya başka) besinlerin kuru protein oranları ve miktarlarının yola çıkarak toplam besinin %17'sinin protein olmasını sağlarsınız. Verilen proteinin de yeknasak olmayıp çeşitlendirilmesi, az da olsa, zaman zaman da olsa hayvansal protein takviyesi yapılması da önerilir.

Tahıl fermantasyonunda aktif olan bakteri genellikle lactobacillus plantarum oluyor. Kendi hazırlayacağınız serumda L.plantarum oranı yüksek olmayacaktır. Fakat olgunlaşmış turşuda L.plantarum hakim bakteridir. Bu yüzden ilk kez tahıl fermantasyonu yapıldığında turşu suyu kullanılması daha garantili. İkinci ve devamındaki fermantasyonlarda ise bir önceki fermantasyondan aşılama yapılması çok iyi sonuç veriyor. Zira yem için yapılan fermantasyonda, fermantasyon süresi uzun değil. Tahıl fermantasyonunda uzmanlaşmış bakterinin devam ettirilmesiyle, ılık ortamda iki gün yeterli geliyor. İkinci gün fermente yemin pH derecesi 4-4,5 civarına geliyor.

chelik26 beğendi.
Eski 11-12-2022, 21:40   #150
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Aslında protein üretmek hiçte zor değil mesela, yazın gölge biyere 8-10 fayans taşını koyun ve altını hergün ıslatın, hiç kurutmayın altını, 1 hafta 10 gün sonra vıcık cıvık kurtcukların dolduğunu görürsünüz. Ve tavuklar buna bayılıyorlar.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024