agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2012, 20:43   #31
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Gereze cinsi bir tavuk var. 10-15 yumutladıktan sonra gurk olur. Ben küçükken bizim tavuklar gurk olmazdı annem gereze cinsi tavuk aldı 10-15 yumurtladı gurk oldu. Civcivlere iyi bakardı, kimseye elletmez, herkese saldırırdı. Bu cins tavuklar dövüşçü olurlar.

Maviş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 17:49   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Cin tavuklari gec buyuyor ama

ilkersivgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2012, 22:27   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2012
arkadaşlar bende bulanan tavuklar zirat tavukları oldugu için kuluçkaya yatma özellikleri yok bunun üzere pazardan annesiyle birlikte 7 adet civciv aldım tavuk denizli tavugu yalnız yavrularının hepsi öldü bir adet etlik civciv almıştım ayrı o kaldı sadece bende su an horozlar küçük dışardan yumarta alıp altına koymsam gurka yatrmı

vedd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2012, 11:01   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2012
çünkü hepsi vitaminli yani ilaçlı eve alıyoruz ilacın etkisi geçene kadar güzel ondan sonra tek tek gidiyorlar 10 tane alırsın 2,3 anca kalır onlarla beraber vitaminlerinide alırsan iş değişir tabii

murat özkan84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 20:04   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Köy tavuğu dedğimiz anadoluya has tavuk hem yumurta kalitesi hemde et kalitesi diğer tavuk türlerinden çok farklıdır dayadıklıdır uzun yaşar o nedenle toplamda yumurta verimi çok yüksektir.

Örneğin yerli tavuğumuz 5 yılda 1000 yumurta yapabilir.Diğer tavuk türleri ise 2 yıl bol yumurtlar ondan sonra yumurta verimi hızla düşer.
Gurk yatma özelliği yerli tavuklarda ileri derecededir. uygun ortam olursa yılda iki üç defa gurk olurlar.

follukta bol yumurta olması gerekir çok fazla el vurulmaması tenha ortamı severler.Horoz hint tavuklar yerli anadolu olursa yavrular melez olup hem yumuta yaparlar hemde gurk olma özellikleri üst seviyede olur.
satın alınan civcivler büyüdüklerinde gurk olmazlar.Olsada çok çok nadiren olur.

lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2013, 16:29   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Tavuk yetiştiriciliği

tavuklarım bunlar arkadaşlar yaklaşık 8-9 aylıklar belki dahada büyükler ,yanındaki kümestede 2 horoz 1 tavuk var onlarda 4 aylık falan.

Şİmdi sorum şu büyük tavuklarımın gurk olması için yanındaki diğer tavukla horozu yandaki kümesemi alayım ,hani horozu ayır dediniz ya.

Birde bu süreçte kümesi hiç açmayacakmıyım gezmeyecek mi dışarıda.

Gurk olmasını istiyorum ama asıl sebebi yumurtlamadan kümeste oturuyor olması acaba gurk olmaya hazır mı dedim. Sürekli oturuyor.

tk646 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2013, 14:56   #37
Ağaç Dostu

Tavuk gurk olduğu zaman bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz altından yumurtaları almaya kalkışırsanız elinizi gagaler yüylerini kabartır.
zaten siz dışarı bile atsanız tekrar gelir yumurtaların üzerine yatar bir kaç folluk olursa tavukları ayrımanızada gerek yok.Tek sorun diğer tavuklarda gurkun altına yumurtlamaya bayılırlar bunun için gurk yumurlarını boya/kalem ile üzerini işaretleyin. Gurkun yerini değiştirsiniz ancak bazı gurklar yerleri değişince tatmayabilirler.Gurka teşvik etmek için follukta bir kaç yumurta devamlı olmasınde fayda vardır.

tk646 beğendi.
Eski 02-02-2013, 11:25   #38
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
bizim çitliğimizdeki tavuklar 1 kez gurk oldu bi daha olmadı.8 yumurta çıkardı.çok horoz olduğu için gurk olmuyorlar sanırsam.bilgisi olan bana yardım edebilirmi

qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2013, 11:27   #39
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

bide hint tavukları çok gurk oluyormuş.onlardan almayı düşünüyorum

Eski 02-02-2013, 12:05   #40
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

hemde hint tavukları genellikle ful çıkarırmış

Eski 18-02-2013, 12:09   #41
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2013
teşekürler

OLDKURT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 17:31   #42
Ağaçsever

takorof's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2011
Çok ilginç benm de bir tavuğum var. Anneannesi Hint kırmasıydı, torunu hala senede, 3 - 4 kez kuluçkaya yatmaya devam ediyor. yani hayvanların özellikleri hiç bozulmuyor. Kümeste bir tane Hint kırması olsun yeter...

takorof Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 19:06   #43
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Kesinlikle sayın takorof'a katılıyorum. Saf kan hint olmasına gerek yok kırma da olsa kanındaki özelliğini taşıyor ve devamlı gurk oluyorlar.

bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 01:05   #44
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qwerty16 Mesajı Göster
hemde hint tavukları genellikle ful çıkarırmış
Hint tavukları kesinlikle gurk oluyor, bazı cinsleri 10- 15 yumurta yapıp yatar, ancak full çıkarma meslesi tavuğun anaçlığıyla ve yatıran kişiye bağlı biraz, köy tavukları da gurk olur ama kesin olmasını istiyorsan tavukların içine 1 adet hint tavuğu almanda fayda var

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 18:37   #45
Ağaç Dostu

Köy tavuğu ve hint horozundan elde edilen melezlerin gurk olma isteği oldukça yüksektir.Melez tavuklar hint tavuklarına göre çok daha fazla yumurta verirler iki yönlü bir tavuktur.Melezlerin uyum sorunu yoktur dayanıklılığı ve hareketliğilide fazladır et verimi ve kaliteside çok iyidir.
Hint horozunun bulunmasında fayda vardır.Melez elde etme oranı daha yüksek olur.

Eski 15-03-2015, 19:05   #46
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2015
bendede var

bakmasına iyibakır iride amaaz civci çıkartıyor

sulo18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2015, 20:00   #47
Ağaçsever

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xemr Mesajı Göster
arkadaşlar 3 köy 4 ligorin birde horozum var hepsi bir aradalar fakat köy tavuklarım hala gurk olmadılar zamanımı var acaba bununla alakalı cevap istiyorum sizden mümkünse
tane pinpon topu kopy işe yararar

Eski 30-03-2015, 20:01   #48
Ağaçsever

yani birikmiş yumurta koyma

Eski 30-03-2015, 20:02   #49
Ağaçsever

10 tane kopysan teter yumuta sanıp kanar

Eski 09-04-2015, 14:52   #50
Ağaçsever

bende türkmen çinsi tavujk var gurk olurmu

Eski 09-04-2015, 15:17   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Altında yumurta bırakılan tavuk çabuk gurk olur.
Yumurtacı ırklar genel olarak gurk eğilimindedir.

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2017, 14:44   #52
Ağaçsever

eto26's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2015
çok sık gurk olma özelliğiyle bilinen tavukların başında hint tavuğu gelir.hem çıkım oranı bakımından hemde bakım konusunda çok iyi olmalarıyla bilinirler.iyi bakıcı ve koruyucudurlar.senede 4 çıkım alıyorum.istesem 5 de olabilir ama hayvanı fazla yıpratır.kısaca özetleyecek olursak,hint tavuğu 12/14 adet yumurtlar,kesintisiz 24 saat kalkmadan yatmaya başladığında kuluçka başlar(bu sırada istenirse alıtındaki yumurtalar istenen cins yumurtalarla değiştirilir)genelde kaypsız çıkarır,2 ay çok iyi bakar,2 ay sonunda gördüğü yerde gagalayarak uzaklaştırır ve 1 ay tekrar yeni gurk için hazırlanmaya başlar.

thares beğendi.
eto26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2018, 13:38   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2018
Süs tavukları dışında en çok gurk yatan ırk hint tavuklarıdır. Aslına bakılacak olursa gurk konusunda süs tavukları ender rastlanan yetenekleri ile besicilerin elini epey kolaylaştırır. Öncelikli olarak tavuğunuz kesin bir şekilde gurk olmasını istiyor iseniz; işe tercih ettiğiniz tavuk ırkından başlamanız gerekir. Örneğin; yumurta tavukları gruk düşme ihtimali hayli düşük olan ırklardır. Bunun sebebi ise; tavuğun uzun süre yumurtadan kesilmesinin yapısal olarak mümkün olmamasıdır. Bu açıdan bakıldığında; süs tavuklarının gurk özelliklerinin ön plana çıktığını söylemek mümkündür. Elbette hint tavuklarını da unutmama gerekir. Gözlemlerim ve tecrübelerim neticesinde anaçlık özellikler ve yıllık gruk sayısı dikkate alındığında; Brahma tavuk, Wyandotte tavuk ve hint tavuklarının özellikle üzerinde durulması gerekir. Çiftliğimde yer alan Wyandotte tavuklarda 3 adet senede mutlaka 2 kez gruk yatıyor. Brahmalar ve hint tavuklarında gurk döngüleri daha düzgün bir şekilde işliyor. Burada unutulmaması gereken bir nokta da; brahma tavuk fiyatları ile hint tavuk fiyatlarının kıyaslandığında brahmaların daha yüksek maliyete sahip olmasına rağmen yavru bakımında gösterdiği üstün yeteneklerdir.Tavuğun ırkının yanı sıra, kümesin hijyen kurallarına uygun olarak tasarlanması ve özellikle tavuğun yumurta yaptığı follukların korunaklı bir kısma yerleştirilmesi, tavuğun kendini güvende hissetmesini sağlayarak gurk düşmesini tetikleyecektir. Tam olarak emin olmamakla birlikte; gözlemlerin neticesinde fark ettiğim bir etken de kümesin kalabalık olup olmamasıdır.

yakupcemil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 05:48   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar. Aranıza yeni katılıyorum. Ben de tavuk besliyorum. Faydalı bilgi alışverişinde bulunmak dileğiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Diversuleyman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 06:01   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Bir yıldan fazladır suudi arabistan riyadda tavuk besliyorum. Şimdiye kadar 4 defa gurk yatırdım. Sonuncusu hariç gurku diğer tavuklardan ayıramadığım için hep sorunlu oldu. Hepsinde de 1 adet civciv çıkarabildik. Çünkü diğer tavuklar ısrarla gurkun olduğu yere yumurtlamak istiyorlardı follukları ayırmama rağmen. Bu son gurkta ise bir arkadaştan eski bir beşik aldım onun üzerini kapatıp gurku içine kapattım. Öyle olduğu halde diğer tavuklar kafalarını uzatıp gurku sürekli rahatsız ettiler ama çok şükür 8 yumurtadan 6 civciv çıktı. Önceki gurktan kalan 3 yumurtayı da makineye koydum 2 tanesi çıkabildi. Onları da 6 gün sonra orpington cinsi gurkun altına koydum ve kabul etti. Çok uyumlu hayvanlar. Gurk olmasına rağmen diğer tavuklarla dövüşmüyor kenara köşeye çekilip orada bakıyor yavrularına. Sizlere bir sorum var. Eğer seçtiğim bir tavuğu horozla aynı kafese koyarsam yumurtalarını hiç almasam 10-15 yumurta yapınca gurk yatar mı ve şuan 40 derece ve yakında 50 olacak. Yumurtalar bozulur mu? Yerimiz gölge ve diğer yerlere göre nispeten serin. Ne düşünüyorsunuz yapayım mı? Bu arada tavuk sayım 36 tavuk 2 horoz 14 civciv (5 adet makineden çıkma).

Diversuleyman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2021, 14:08   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 38sinan Mesajı Göster
1 ay önce kırmızı rengli bir köy tavuğu aldım kırmızı tavuk daha çabuk gurk oluyormu ve çilli tavuklar sizde lütfen bigilerinizi paylaşın lütfen
bi yazı okumuştum gürk ve Yumurtlamalarıyla ilgiliydi. Okuman için atıyorum aşağya:

https://horozlardunyasi.blogspot.com...ellikleri.html

kazımşerif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gurk tavuk

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024