agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2020, 19:02   #3601
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Demirhan72 Mesajı Göster
Arkadaslar foto nasıl atabılırım
Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Buradan faydalanabilirsiniz.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2020, 19:05   #3602
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2020
Cıvcıvler ıcın dogal antibiyotik

Eklenen Resimler

Demirhan72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2020, 22:39   #3603
Yeni Üye

Arkadaslar 30 a yakın 1 aylık cıvcıvlerım var ama bazıları küçük kalmıs gelişmiyorlar vıtamın ilacı cıvcıv yemi vermeme rağmen gelişmiyorlar nedeni ne acaba ne yapmam gerek

Eski 02-06-2020, 11:05   #3604
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
İyi bir yumurta tavuğu örneğin playmouth senede 500 adete kadar yumurtlayabilir. Ama siz bunu günde bir tane diye hesap edin çünkü 500 rakkamı çeşitli katkılı yemlerle elde edlien rakkamlar. Yumurtaları günlük toplamak zorunda değilsiniz. Fakat 8-10 yumurta biriktiği zaman tavuk gurk olup, üstlerine yatmak isteyebilir. O yüzden çok biriktirmemekte fayda var. Gurk olduğunu kafası aşağıda, kanatları açık şekilde dolaşarak çıkardığı gurk seslerinden anlayablirsiniz.
11 sene sonra bir mesaj alıntılamak ilginç ama yıllık 500 yumurta görünce gözlerim açıldı. Tavuk değil playmouth araba bile hangi yemi versen, 24 saat ışıkta tutsan 500 yumurta veremez, en iyi ırklar kafeste ve suni ışıklandırmayla 320 yi anca bulur gezen tavuk formunda 250-300 arası bile iyidir diye biliyorum, eğer 500 yumurta diye birşey varsa detayını merak ettim doğrusu.

Benim 13 tavuğum var (en iyi yumurta ırklarından beyaz Ligorin) günlük 10-12 yumurta alıyoruz işi bilenler gıpta ile bakıyor.

Düzenleyen gaseker : 12-06-2020 saat 10:08
gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2020, 11:08   #3605
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yeni yazı gelir mi bilmem Yazılacak yeni çok şey birikti aslında. Sonbahar gelsin de düşünürüz artık.

GDO'suz da rasyon tutturuluyor. Yerli mısır kırması, buğday, soyulmuş arpa ve soyulmuş yulaf karışımı her daim önlerinde. Bunun protein oranı %10 civarında. Ayrıca tavuk sayısına göre belirli bir gramda GDO'suz soya kıymasını ıslatıp yine belirli bir gramda hamsi ununu karıştırıyorum. Buna iki avuç da soyulmuş arpa-yulaf karışımı ekliyorum ki hacim artsın, balık unu daha iyi mamaya yapışsın.

Bu karışımda bir tutam saf kalsiyum karbonat ve iki tutam da toz tatlı kırmızı biber var. Bu mamadan günde bir kere hazırlıyorum, 1 saat içinde bitiriyorlar. Böylelikle protein oranı %19-20 civarına geliyor.

Bir de, günde bir kere asker sineği larvası veriyorum. Tavuk başına 10-15 kadar düşüyor. Bunu hesaba dahil etmiyorum, ekstra. Balık ununun yanısıra hayvansal amino asitler vb. desteği oluyor, diğer yediklerinin sindirilmesine faydası olur diye düşünüyorum.

Her gün bir süre dışarı da çıkıyorlar, orada da ot böcek ne buldularsa ekstra.

Ayrıca A ve E vitaminlerince zengin vitamin kompleksi de gün aşırı veriyorum.

Hiç bu kadar itinalı tavuk bakmadıydım
Merhaba, bilgilendirme için teşekkür ederim. Bende ilk defa tavuk yetiştiriyorum. Light Sussex cinsi. 3,5 dekar bahçemde ot ve böcek ile besleniyorlar. 1 Mısır kırması, 2 buğday, 2 arpa kırması ve 1 yulaf karışımı sürekli önlerinde. Ancak bitkisel protein bulma konusunda sıkıntı yaşıyorum. Şuan sadece pamuk küspesi bulabildim. Onunda yarardan çok zararı olacak sanırım. Yonca'yı da sadece saman formunda bulabildim, yonca peletini neredeyse hiç kimse bilmiyor. Eski kollu kıyma makinelerinin kol tarafına akülü vidalama takıp öndeki diski kalınlaştırıp yoncayı zeytinyağı veya pekmez gibi bir ürünler harmanlayıp kendi peletimi yapmayı deneyeceğim ancak bu aralar vakit bulamıyorum. Siz GDO'suz soya demişsiniz, internetten baktığımda 10 kg alımda kg fiyatı 15 TL. Hem fiyatı hemde soyaya yabancı olduğum için bunun yerine kg fiyatı 6-8 TL civarında mercimek kullanamaz mıyız? Başka alternatif öneriniz var mı ?

Teşekkürler iyi günler.

musa_ekrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2020, 21:24   #3606
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Arkadaşlar tavuklarım ne yapsam gurk olmadılar 3 4 tanesi gurk gurk yapıyor yunurtlamıyor ama nisandan beri tık yok. ne yapmalıyım

SUSSEXLİGHT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2020, 22:27   #3607
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Bu konuya yazanın tavuğu gurk oluyor herhalde Galiba bu gün tavuğum gurk oldu. Bu forumda bir şey var. Bir türlü yatıramayan bir arkadaşa daha denk gelmiştim oda 2gün sonra yatırmıştı

SUSSEXLİGHT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2020, 23:33   #3608
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem Mesajı Göster
Merhaba, bilgilendirme için teşekkür ederim. Bende ilk defa tavuk yetiştiriyorum. Light Sussex cinsi. 3,5 dekar bahçemde ot ve böcek ile besleniyorlar. 1 Mısır kırması, 2 buğday, 2 arpa kırması ve 1 yulaf karışımı sürekli önlerinde. Ancak bitkisel protein bulma konusunda sıkıntı yaşıyorum. Şuan sadece pamuk küspesi bulabildim. Onunda yarardan çok zararı olacak sanırım. Yonca'yı da sadece saman formunda bulabildim, yonca peletini neredeyse hiç kimse bilmiyor. Eski kollu kıyma makinelerinin kol tarafına akülü vidalama takıp öndeki diski kalınlaştırıp yoncayı zeytinyağı veya pekmez gibi bir ürünler harmanlayıp kendi peletimi yapmayı deneyeceğim ancak bu aralar vakit bulamıyorum. Siz GDO'suz soya demişsiniz, internetten baktığımda 10 kg alımda kg fiyatı 15 TL. Hem fiyatı hemde soyaya yabancı olduğum için bunun yerine kg fiyatı 6-8 TL civarında mercimek kullanamaz mıyız? Başka alternatif öneriniz var mı ?

Teşekkürler iyi günler.
Baklagillerin hepsi yüksek oranda protein içerir. Mercimeği çimlendirerek verebilirsiniz. Alışıp yerlerse %26-30 civarında protein içerir. GDO'suz soya kıyması ve yağı alınmış soya unu %55 civarında protein içeriyor. Buğday gluteni %75 civarında protein. Ayçiçeği %26 protein. Başka pek çok şey de olabilir. Ancak bu durumda yağ oranına da dikkat etmek lazım. Aynı zamanda yüksek yağ da içeriyorsa bu defa yağ fazla gelir. Ayçiçeği küspesi bulunursa hem yağı alınmış hem de proteini yüksek.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2020, 20:44   #3609
Yeni Üye

Arkadaslar kac tane tavuk kac horoz bilgilendirir senız sevinirim

Eklenen Resimler

Eski 07-12-2020, 16:23   #3610
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
https://youtu.be/R0wdsf7ZoMg

Amatörce civciv yetiştirme

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2020, 16:41   #3611
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Günlük yumurta ihtiyacımızı karşılayan sevimli dostlarımız
Ekmekleri ıslatsak daha uygun olurdu gibi geliyor bana. Bir de ıslatılan ekmeği hamur hline getiriken içine soğan sarımsak doğrasak bir başka sefere rkmeğe sirke katsak sonraki sefere limon sıksak arada aspirin eritip versek güzel olur

Eski 13-12-2020, 17:49   #3612
Ağaç Dostu

Protein ihtiyacını bakın nasıl karşılıyoruz

Asoo beğendi.
Eski 19-12-2020, 15:36   #3613
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2020
Merhabalar
Kaz yetiştirmek isteyenler için faydalı olabilecek bir yazı paylaşmak istiyorum:

https://kazcifligi.home.blog/2020/12...lari-nelerdir/

Altın kuluçka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2021, 01:26   #3614
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2021
Herkese iyi forumlar. Organik tavukçuluk ile ilgili belli bir konu bulamadım. Bilen biri yönlendirirse sevinirim. Aydında küçük çaplı bu konuyla ilgileniyorum. Hem bilgi paylaşımı hem de ürün paylaşımı açısından birbirimize yararlı oluruz diye düşünüyorum

Çanakkaleli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2021, 14:19   #3615
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çanakkaleli Mesajı Göster
Herkese iyi forumlar. Organik tavukçuluk ile ilgili belli bir konu bulamadım. Bilen biri yönlendirirse sevinirim. Aydında küçük çaplı bu konuyla ilgileniyorum. Hem bilgi paylaşımı hem de ürün paylaşımı açısından birbirimize yararlı oluruz diye düşünüyorum
Bildiğim kadarı ile organik tavukçuluk yapan kimse yok forumda. Ama organik ayarında yumurta ve et tavukçuluğu yapmaya çalışan üyelerimiz var. Biri de benim.

organik yumurta üretimi

Böyle bir başlık var. Hortlatıp devam edebilirsiniz.

Not: Bir pdf linkiyle bismillah dedim bile.

Düzenleyen Asoo : 24-01-2021 saat 14:22 Neden: Not ekledim.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2021, 15:05   #3616
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2021
Eğer hint Horozu yetiştirmek istiyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim:

https://horozlardunyasi.blogspot.com...-cinsleri.html

Selins1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2021, 17:07   #3617
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2021
Kan emer

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Karıncaların tavuklara saldırdığını ilk defa duydum Maviş, ilginçmiş. Civcivlerin karınca yediklerinde hastalandıklarını duymuştum daha önce.

Sansar da çok tehlikeli bir hayvan, iğne deliğinden geçiyor derler bizim burda. Bir defa annemlerin kümese girdi, sabaha karşı tavuk seslerine uyandık. Hemen babam kümese koşup kapıyı açtı, fırladı gitti sansar. Birkaç dakikada 2 tavuğu boğmuş, birini de bayılmıştı. Sansar genelde boğuyor ama yemiyor galiba.
Yemezle ama kanını emerler bir tavuğun
Vardı bu hafta civciv çıkacak ti onu
Öldürmüş gece bı yumurta kırılmış içinde civciv embriyosu vardı ve bu tavugumda. Dün kayboldu ya köpek yaptı ya da sansar. Bizim bu kediyide köpek öldürmüş buradaki kediler tavuk yemiyo hatta gelip tavuklara attığımız bayat ekmekleriyio onlarla beraber su felah iciyo

Minik Serçecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2021, 17:13   #3618
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2021
Belki de türleri küçüktür teyzemin civcivleri vardı benimkiler den 3-4 hafta büyüktü ama benimkiler
Kocaman olmuştu onunkiler minik kalmıştı türünden dolayısı mesela benimkiler daha önce yumurtladi ama oninkiler hala düzenli yumurtlamayor türü otu olduğu icinmis

Minik Serçecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2021, 17:05   #3619
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Tavuk beslemek istiyorum ama bu konuda hiç bilgim yok.

- Tavuk kümesi (nasıl olmalı, ebatları, havalandırma, vs...)
- Tavukların beslenmesi (kendi yetiştirdiklerim ile beslemek istiyorum, yaz ve kış için neler ekmeliyim)
- Tavukların sağlıklı olması için yapılması, dikkat edilmesi gereken işler nelerdir.
- Tavuklar kaç sene yaşar, her gün yumurtlar mı, tavuk-horoz oranı nedir veya bunun gibi bilgilere ihtiyacım var.

Güneş gören ve otlayan, doğal yem yiyen tavuğun yumurtasını ve gübresini elde etmek istiyorum, bunun için neler yapmalıyım?
Merhabalar. Geçenlerde bu konuyla ilgili okuduğum bir yazıyı sizinle paylaşmak isterim. Faydalı olacağanı umuyorum.

https://horozlardunyasi.blogspot.com...sticiligi.html

kazımşerif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2021, 23:23   #3620
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2021
Merhaba ben horozumun cinsini merak ediyorum zamaninda 3 ataks tavukla beraber ziraatten almıştık fakat ataksların horozu olmadığını öğrendim sicze bir cinsi varmıdır varsa nedir.Birde 3-4 aydır bende sizce kaç aylıktır geldiğinde ferik denmişti.

Eklenen Resimler

Düzenleyen HoRozNuri28 : 25-07-2021 saat 00:17
HoRozNuri28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2021, 13:18   #3621
Yeni Üye

Protesto's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem Mesajı Göster

Teşekkürler iyi günler.
Musa Bey;

pamuk küspesi yumurtlayan tavuklarda kullanılmamalı. antibesinsel faktör olan gossipol, yumurta iç kalitesine ciddi zarar verir.
yonca ise iyi paketlenmediğinde, küf faktörü nedeniyle tam bir saatli bombadır. tarlada, sınırlı olarak yeşil olarak tüketmeleri daha doğrudur.

diyetiniz tamamen enerji kaynaklarında oluşmakta olup, protein oranları yumurtacıların ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde değildir.
sürekli bulunabilen iyi kaliteli bir ayçiçek küspesi, gezen tavuklar için idealdir.

Protesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2021, 00:00   #3622
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HoRozNuri28 Mesajı Göster
Merhaba ben horozumun cinsini merak ediyorum zamaninda 3 ataks tavukla beraber ziraatten almıştık fakat ataksların horozu olmadığını öğrendim sicze bir cinsi varmıdır varsa nedir.Birde 3-4 aydır bende sizce kaç aylıktır geldiğinde ferik denmişti.
Ben pleymut cinsine benzettim.Hatta horoz degil de tavuga daha cok benziyor.

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2021, 13:10   #3623
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2020
tavukçuluk sektörü için böyle haberler iyi. bölgedeki üreticiler bile bizden ihracat yapmak zorundalar.
ilk sipariş 50 bin ton ama böyle giderse bu devamlı olacak.
��

https://t24.com.tr/haber/turkiye-den...ecek-mi,997253

Altın kuluçka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2021, 21:10   #3624
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Arkadaşlar merhaba. Bugün kümeste ölü bir fare buldum. Kafası kan içindeydi, muhtemelen horoz ve tavuklar yapmış. Eldivenle aldım, kediye verdim.

İlk defa başıma geldiği için biraz endişelendim; ne yapmak lazım?

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2021, 05:26   #3625
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2020
Hiç birşey yapmanıza gerek yok zaten horoz ve tavuklar hallederler.

mister73 beğendi.
Çamfıstığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2021, 10:41   #3626
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba. Bugün kümeste ölü bir fare buldum. Kafası kan içindeydi, muhtemelen horoz ve tavuklar yapmış. Eldivenle aldım, kediye verdim.

İlk defa başıma geldiği için biraz endişelendim; ne yapmak lazım?

farelerin giriş yerlerini tıkayın. avcı kediniz varsa geceleyin kümese girmesi için bi kaç saat kapıyı açık bırakın. gece kümese bakın yemlikler fare doludur.

mister73 beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2021, 13:01   #3627
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
farelerin giriş yerlerini tıkayın. avcı kediniz varsa geceleyin kümese girmesi için bi kaç saat kapıyı açık bırakın. gece kümese bakın yemlikler fare doludur.

Evet zaten yaptığım ilk iş tel/demir kapıdaki deforme olan bölümü kapatmak oldu. Kümesi kurduğum 2018’den beri sansar tehlikesine karşı hiç bir açıklık bırakmamaya çalışıyorum; çok şükür bu olay hariç başka bir vukuat olmadı.

Geceleri bazen ilaçlama için kümese girdiğim oluyor ancak hiç fare görmedim. Çok büyük bir kümes değil, sadece bir tane yerden yüksek silindirik yemlik var. Bir dahaki ilaçlamada bizim kediyi de yanıma alayım bari

Eski 09-12-2021, 18:18   #3628
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Evet zaten yaptığım ilk iş tel/demir kapıdaki deforme olan bölümü kapatmak oldu. Kümesi kurduğum 2018’den beri sansar tehlikesine karşı hiç bir açıklık bırakmamaya çalışıyorum; çok şükür bu olay hariç başka bir vukuat olmadı.

Geceleri bazen ilaçlama için kümese girdiğim oluyor ancak hiç fare görmedim. Çok büyük bir kümes değil, sadece bir tane yerden yüksek silindirik yemlik var. Bir dahaki ilaçlamada bizim kediyi de yanıma alayım bari
Kümesin bir kısmında bile toprak zemin varsa (ki olmalı) engel olamazsınız.

Girip çıktıkları delikleri bulup hortumla su basarsanız oralardan kaçışırlar. Tavuklar da başında bekleyip çıkanı avlarlar.

Yemlikleriniz farelerin tırmanabileceği veya zıplayabileceği durumda olmamalı. Varsa kapalı bölümü temiz tutmak gerek, onlardan beslenirler.

aydemiraydın beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2021, 18:37   #3629
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kümesin bir kısmında bile toprak zemin varsa (ki olmalı) engel olamazsınız.

Girip çıktıkları delikleri bulup hortumla su basarsanız oralardan kaçışırlar. Tavuklar da başında bekleyip çıkanı avlarlar.

Yemlikleriniz farelerin tırmanabileceği veya zıplayabileceği durumda olmamalı. Varsa kapalı bölümü temiz tutmak gerek, onlardan beslenirler.
Evet zeminin hemen hemen dörtte üçü toprak ama hiç delik görmedim; ne kümesin içinde ne de yakın çevresinde.

Yemlik hem askılı hem de ters çevrilmiş bir kovanın üstüne oturtulmuş vaziyette yerden yüksek ama sadece toz toprak dolmasın içine diye; farenin çok rahat tırmanabileceğini düşünüyorum Zemine temas eden kısmını iptal edebilirim belki.

Kapalı yeri temiz tutmaya çalışıyorum ama çok sık temizleyemediğim için birikmeler olabiliyor. Kastettiğiniz farelerin tavuk dışkısını da yedikleri mi, tam anlayamadım?

MeyveliTepe beğendi.
Eski 09-12-2021, 20:22   #3630
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-11-2021
Doğal yumurta için hangi tür tavuk besleyelim ?

Cennet46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024