agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-09-2018, 20:24   #3571
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sagun Mesajı Göster
İstanbul horozu diye yeni bir ırk mı çıktı ��. İstanbul horozu olarak kastettiğiniz tam olarak nedir acaba.
Çukurova adana taraflarımda hint horozlarına istanbul horozu diyoruz eskiden şimdi nasış bilmiyorum

maze87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2018, 16:26   #3572
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2018
Tavuklarım kaç aylık olabilir

Tavuklarım ya da horozlarim bir bilgim yok onda da ve kaç aylık olduklarını da bilmiyorum acaba bana yardımci olur musunuz kaç aylık olabilirler ne zaman yumurtlarlar ve horoz tavuk hangisi mesajlarınızi bekliyorum.

Tavukf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2018, 17:34   #3573
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tavukf Mesajı Göster
Tavuklarım ya da horozlarim bir bilgim yok onda da ve kaç aylık olduklarını da bilmiyorum acaba bana yardımci olur musunuz kaç aylık olabilirler ne zaman yumurtlarlar ve horoz tavuk hangisi mesajlarınızi bekliyorum.

Tavuklarınız ve horozlarınız bir aylıktan 96 aylığa kadar herhangi bir aylık olabilirler. Tavuk olanlar cinsine, beslenmesine ve yaşama koşullarına bağlı olarak 6-7 aylıkken yumurtaya başlarlar.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2018, 08:18   #3574
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2018
Bu başlık altında birçok faydalı bilgi vardı, ben de süs tavukları kapsamında beslenen Brahma tavuk ırkı için birkaç kritik noktaya değinmek istiyorum. Besicilikle uğraşan hemen herkesin bildiği üzere Brahma tavuk ırkı fiziksel özellikleri, renkleri ile dikkat çeker. Bunun yanı sıra yılda en azından bir kez gurk düşme özelliğine sahip olan Brahmalar, uygun kümes şartlarında doğru yemlerle beslenmediği takdirde maksimum büyüklüğe ulaşamaz. Bu nedenle brahma besicilerinin hassas bir ırk olması sebebiyle daha dikkatli davranması gerekir.

yakupcemil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2018, 07:41   #3575
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2015
Arkadaar ispen tavuklarım çiflesiyor geyeliyor ama yurtlamiyor yumurtamasi icin ne yapmam lazın takviye vitamin varmı bilginize

sulo18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2018, 09:41   #3576
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Bir soru sorayım.

Tavuk çiftliği olan bir tanıdığımdan kesime 20 gün kala gelen üç adet broilerim var. ( Hikayesi şöyle: Asoo / Hayalbağ ) Şu sıralar bencileyin köy hayatına alışmaya çalışıyorlar. Başka bir deyişle tavuk olmayı öğreniyorlar.

Sorum şu:

Yumurta yapmaya kadar işi ilerletebilirler mi? Yoksa Tavukluğun gereklerini tam olarak yerine getiremeden erken yaşta ölürler mi?

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2018, 14:52   #3577
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Tavuk çiftliği olan bir tanıdığımdan kesime 20 gün kala gelen üç adet broilerim var. ( Hikayesi şöyle: Asoo / Hayalbağ ) Şu sıralar bencileyin köy hayatına alışmaya çalışıyorlar. Başka bir deyişle tavuk olmayı öğreniyorlar.

Sorum şu:

Yumurta yapmaya kadar işi ilerletebilirler mi? Yoksa Tavukluğun gereklerini tam olarak yerine getiremeden erken yaşta ölürler mi?
bizde yaklaşık 27-28 tane civcivi vardı sonra büyüdüler tavuk, horoz oldular. işlerimizin yogunluğundan kesemedik ve yumurtladılar ama sonra kalp krizi geçirmeye başladılar nefes alamıyorlardı 2-3 tanesi en azından bu şekilde rahatsızlandı ölmeden kestik. sonra hepsini kestik, yani yumurtlarlar ama çok acı çekiyorlar yürüyemez oluyorlar bacakları rahatsızlanıyor veya bir taşın kenarında nefes alamaz konuma gelip saklanıp ölüyorlar en iyisi onlara bu acıyı çektirmemek ve kesmek diye düşünüyorum ama içlerinden yumurtlayanlar olmuştu. bazılarının yumurtalıkları yağlanırsa yumurtlayamıyor yani kısır gibi yaşıyorlar diye duymuştum bizdede bu şekilde yumurtlamadan yaşayanlar vardı zamanla bacakları eğildiği için kestik. gene siz bilirsiniz.

Asoo beğendi.
latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2018, 16:21   #3578
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Sn. Latif.07 verdiğiniz bilgi ve aktardığınız tecrübe için teşekkürler.

Ev hayvanı gibi alışmaya başladık. Elimizden besleniyorlar.

Hepten alışmadan peyderpey kesmeye başlayalım.☹️

Eski 24-11-2018, 01:10   #3579
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Benim de bu konudaki tecrübem, küçük bir haftalık civcivken aldığımız 2 adet beyaz Etlik civciv in biri yaklaşık 2 kiloya ulaşmıştı. Çırpınarak ölürken kestim. Diğeri daha fazla yaşadı iri boyutlara ulaştı, ancak hayvan yaklaşık 75 cm yükseklik ten aşağıya atladığı için bacağı kırıldı. Onu da kestik. Yumurtlasalar bile 2. Yaşını çoğu göremiyor.

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2018, 05:20   #3580
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Teşekkürler Sagun.

Tabiatta hayvanlar çok amaçlı çakı gibi. Ama bu ticari hibrit türlerde bir taraf parlatılırken, diğer özellikler hiç önemsenmiyor.

Belki biraz abartılı gelebilir ama modern insan da bu kadar sert olmasa da bir ıslaha tâbi tutuluyor gibi.

Sagun beğendi.
Eski 28-11-2018, 22:49   #3581
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Sayın Asoo broilere göre bir nebze daha köy tavuguna yakın olan kırmızı etlikler var. Piyasada sasso diye biliniyor onlar doğal ortama biraz daha iyi uyum sağlıyor ve kemik yapıları daha güçlü.

Asoo beğendi.
Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2018, 19:00   #3582
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2018
bu forumu yeni buldum yumrta tavukçuluğu ile ilgili bazı fikirleirm ve araştırmalarım var tecrübeli insanlara fikirlerimi danışmak istedim aslında bir başlık açacaktım ama yeni üye olduğum için açamadım yetkisi olan varsa başlık haline getirebilirse sevinirim..

ilkbahara doğru istiridye mantarı yetiştiriciliğine başlayacağım. 300 metre kare tesisimiz olacak. bu işi yapan insanlar atık kompostlarını gübre olarak veriyor ya da solucan gübresi işi yapanlara bırakıyor..
ben 2 dönüm arazinin 300 metre karesini mantarhane olarak değerlendireceğim 300 metre kare de diğer işlere yetecektir. 1 dönüme yakın boş bir arazi kalacak. başka insanlara danıştım fikrimi olumlu buldular ancak ben yinede burda sormak tecrübeli insanların fikrini almak istedim... fikir şu..
100 metrekare bir mantarhanenin atığı aşşa yukarı 7 ton oluyor bu atığın içeriği kireç, mantar(dolayısıyla protein), saman, kepek gibi ürünler. 200-300 kadar tavuk alıp kümesin önündeki alana bu kompostu sersem. hem kompostun içeriği hemde zamanla oluşacak böcekler 200-300 tavuğun besin ihtiyacını karşılamaya yeter mi. 1. sorun bu. 2. sorun da mantar komostundan tavuklara bir hastalık bulaşıp bulaşmayacağı ama bunu daha sonra bir veterinere sorarak halletmek lazım.. fikrim pek çok kişi tarafından çok olumlu bulundu. hem yem masrafının ortadan kalkması hem atık kompostun değerlendirirlmesi. toprağa zarar verilmemesi gibi avantajları büyük. olursa burdan diğer tavuk üreticileri de faydalanır kanaatindeyim. 1 çoval yeme 50 lira vereceklerine mantar üreticilerinden 500 liraya 7-8 ton kompost temin edebilirler. zira çoğu üretici atık kompostu bedavaya veriyor.

kuzey5555 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2019, 01:22   #3583
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2019
*** arkadaslar, benim gurkta bir tavugum var, 24.gun oldu ama daha hic bir ses yok, altindaki yumurtalari alip yenisini koysam olurmu? Tavuk hic kalkmak istemiyor. Altindaki yumurtalara baktim, cogu bosdu ama 7 tanesi dolu. Sizce beklemelimiyim yoksa ne yapmaliyim..

Rampi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2019, 10:46   #3584
Yeni Üye

Başkurt79's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2018
Güzel ve doğru tespit teşekkürler

Başkurt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2019, 13:30   #3585
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sn.Rampi birkac kez civciv cikartma tecrübeme dayanarak bildiklerimi söyleyim.Tavuk altinda yumurta oldugu sürece hic kalkmak istemez civcivler ciksa 1 yumurta kalsa onun icin bile yatar.22.günden itibaren cikmayan olursa biz elle mudahale ediyorduk.Çünkü kabugu catlatamayan civciv icinde ölüyor.Büyük ihtimalle sizin civcivlerde oyle olabilir.Şahsen üzüldüm..Yeniden yumurta koymaniz tavuga eziyet olur gibi geliyor.Mümkünse yeni cikmis civciv bulup altina koyabilirsiniz.Benim tavuk az cikarmisti..ilave ettik kabul etti yine de siz bilirsiniz..

bahcedenn ve Resulgur beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2019, 14:45   #3586
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2019
Ayrıca tavuklarınızın üreyip çoğalmasını istiyorsanız muhtemelen birer kuluçka makinesine ihtiyacınız olacaktır. Bildiğim kaliteli bir kuluçka makinesi size önerebilirim. Geçenlerde yeni bir firmanın ürettiği Albertini adında bir kuluçka makinesi gördüm. Gerçekten güzel yapmışlar. Ve yüksek performanslı makinelerdi. Ziyaret etmek isterseniz aşağıda adresini bırakıyorum.
https://www.kulucka-makine.com/produ...online-magaza/

Emin79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2019, 10:09   #3587
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Benim tavuklar yumurtalarını yiyip duruyor ben evden çıkasaya kadar yemiş oluyorlar

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2019, 07:36   #3588
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Benim tavuklar yumurtalarını yiyip duruyor ben evden çıkasaya kadar yemiş oluyorlar

Sn. Siflera12 tavuklar kalsiyum ihtiyacından dolayı kendi yumurtasını yemesi muhtemel, siz yumurta kabuklarını ezip yemlerine karıştırın. Sorun çözülecektir.

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş ve siflera12 beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2019, 07:37   #3589
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Sn. Siflera12 tavuklar kalsiyum ihtiyacından dolayı kendi yumurtasını yemesi muhtemel, siz yumurta kabuklarını ezip yemlerine karıştırın. Sorun çözülecektir.

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkür ederim

Zekoş ve Resulgur beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2019, 09:38   #3590
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Merhabalar...bir arkadaşım kulucka makinesi almış.İnternetten ve cevresinden edindigi bilgilere göre bu mevsimde çıkımlar pek sağlıklı olmazmış.Yumurtadan cok civcivlerin ziyan olmasindan korkuyor.Mutlaka aranizda tecrübe etmis arkadaslarımız vardır.Yardimcı olursaniz cok seviniriz☺

Eski 17-02-2019, 09:52   #3591
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
İyi bir kuluçka makinesi ise neden sağlıklı olmasın. Tavuk çiftlikleri yılın her mevsiminde civciv çıkartıyorlar. Tek sıkıntı kuluçka makinesinin bulunduğu odada sıcaklıkların yüksek ve alçak olmaması. Ben çok eskiden bu nedenle ısıtılmayan oda içerisinde amatör bir kuluçka makinesi ile yavru çıkartmıştım. Diğer arkadaşlar yavru çıkartamamıştı. Isı ölçme yerini yumurtaların tam ortasından yapmıştım. Makina amatör olduğu için tabi ki sağlıksız yavrular da çıktı. Yavrular çıktıktan sonra anneleri olmadığı için genelde bir kutu içerisine eski ısı veren akkor lambalardan kullanılıyor. Ancak onlar yavruların gözlerini yüksek ışıktan bozduğu için iki kere suluboya ile fazla ışık vermeyecek kadar boyamak gerekiyor. Yavrular erken çıktıkları için gelişmeleri de yazın iyi olacaktır.

Zekoş ve Sagun beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2019, 17:48   #3592
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Muda bu konuda benim aklıma ilk gelen şey; nasıl ki bitkiyi kışın yetistirmek zahmetliyse civciv de öyle olur diye düsünmüstüm.
Makinenin oldugu ortam sıcaklıgı da mı onemli? Hic aklıma gelmemisti.Evvelki sene bir tanıdık şubatta cıkartmisti.150 adet 50 tane cikmis.Acil il dısına cikmasi gerektiginden bize bırakmisti.Kutu icinde lambayla baktık ama hic gözlerinde hasar olmamısti..Ya da biz farkına varamadık..

Resulgur beğendi.
Eski 23-02-2019, 21:52   #3593
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2015
Sizce suanda gurk tavuk var bastirmalımıyımbirde ispenc yumurtasi koycam altına 15 adet tabuk koy

sulo18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 01:42   #3594
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2018
35 tane tavuğum 2 tane horozum var. Tavuklar yumurtluyor ama yumurtladıktan sonra yumurtaları yiyorlar. Yumurtaları yememelerini nasıl sağlayabilirim? Yardımcı olur musunuz?

berkay3993 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 12:04   #3595
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berkay3993 Mesajı Göster
35 tane tavuğum 2 tane horozum var. Tavuklar yumurtluyor ama yumurtladıktan sonra yumurtaları yiyorlar. Yumurtaları yememelerini nasıl sağlayabilirim? Yardımcı olur musunuz?
Tavuklar beslenme sorunu nedeniyle yumurtaları yiyor olabilir. Bunun için gıda takviyesi, yumurta yemi vermek gerekebilir.

Bir de plastik folluklar var, tavuk yumurtlayınca yumurta kapalı bölmeye yuvarlanıyor. Tavuk ulaşııp yiyemiyor, yumurta temiz kalıyor. Bu folluklar denenebilir. 40TL civarında.

latif.07 beğendi.
ferther Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2019, 02:54   #3596
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sn.Muda bu konuda benim aklıma ilk gelen şey; nasıl ki bitkiyi kışın yetistirmek zahmetliyse civciv de öyle olur diye düsünmüstüm.
Makinenin oldugu ortam sıcaklıgı da mı onemli? Hic aklıma gelmemisti.Evvelki sene bir tanıdık şubatta cıkartmisti.150 adet 50 tane cikmis.Acil il dısına cikmasi gerektiginden bize bırakmisti.Kutu icinde lambayla baktık ama hiç gözlerinde hasar olmamısti..Ya da biz farkına varamadık..
Merhaba
Yaz-kış civciv çıkartılabilir.Kışın dezavantajı , civcivler soğuğu hiç sevmez.İshal olur ve ölürler.Onu için ilk 15 gün epey sıcak tutulması lazım.36,5 buçuk derece sıcaklıkta yumurtadan çıktıkları için,ani derece değişikliklerine karşı dirençleri yoktur.Isıları kademeli olarak azaltılması lazım.
Civcivler için, temiz hava - temiz su - sıcak ortam olduğu sürece yaz - kış farketmez.

Zekoş beğendi.
TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2019, 18:33   #3597
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferther Mesajı Göster
Tavuklar beslenme sorunu nedeniyle yumurtaları yiyor olabilir. Bunun için gıda takviyesi, yumurta yemi vermek gerekebilir.

Bir de plastik folluklar var, tavuk yumurtlayınca yumurta kapalı bölmeye yuvarlanıyor. Tavuk ulaşııp yiyemiyor, yumurta temiz kalıyor. Bu folluklar denenebilir. 40TL civarında.
Yem konusunda sıkıntı çektiklerini düşünmüyorum. Bahçede yoncada otluyorlar ve ekstra olarak buğday tohumu ve sanırım yarma yem deniyor buğday ayçiçeği mısır karışımı veriyoruz. Ayrıca farkettim ki yeni aldığımız tavuklar yiyor sadece..

berkay3993 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2019, 20:05   #3598
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2019
Arkadaşlar Merhaba Benim Tavuğum Gurk Düştü Ama Kuluçkaya Yatmıyor Yalancı Gurk Diyorlar Ama Aynı Gurk Gibi Davranıyor Göğüs Tüyleri Döküldü , Kümesteki Diğer Tavuklarla Geçinemiyor, Gurk Gurk Sesler Çıkarıyor Ve Yanına Gidince Tüylerini Kabartıyor Ben Tavuğumun Kuluçkaya Yatması İçin Ne Yapabilirim Yardımcı Olurmusunuz Lütfen ??

Yusuf:P Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2019, 13:30   #3599
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Selamlar değerli forum sakinleri, elinde kaliteli rhode island red ırkı damızlığı olan arkadaşlardan varsa kuluçkalık yumurta almak istiyorum. Elinde bu ırktan damızlıkları olan arkadaşlar bana özelden mesajla ulaşabilirlerse sevinirim.

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2020, 18:00   #3600
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2020
Arkadaslar foto nasıl atabılırım

Demirhan72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024