agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-09-2016, 16:04   #3361
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Red face

Bunlarda bizim kümesten

Eklenen Resimler

vehbi beğendi.
aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2016, 10:08   #3362
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Tavuk veya diğer hayvan yetiştiriciliğinde temizliğe büyük önem vereceksiniz. Bütün hayvanlar doğada kendilerini kum toprak suyla temizler. Fakat hayvanı kapalı alanda beslerseniz bu temizlik size düşer kirliliğin sorumlusu sizsiniz. Tavuk yemlik ve suluklar satın alın. Ucuz olandan bütçeniz kadar. Taslarla leğenlerle yapılan yem ve suya girip pislerler. Sizin de yemeğinize dışkı karışsa hastalanırsınız. Etraftan kuşlar gelir içine girer. Taslar devrilir yem masrafınız artar. Siz evde yokken su tası kova devrilir hayvan susuz kalır. Gezer tavuk yapacaksanız etrafta fare böceklerin saklanacağı atık eşyalar bırakmayın. Toprağını çimlendirin. Yem masrafınız azalır. Çim ot büyüyünceye kadar bölümlere ayırın o bölüme girmesinler. Kum-sönmüş kireç tozu karışımı kum havuzlar yapıp hayvanların tüylerini temizlemesini sağlayın. Bu havuzların kuru kalmasını yağmurda ıslanmasını su dolmasını engelleyin. Toprak üstünden dışkıları temizleyin. Kafeste yetiştirecekseniz toprağını sürekli temizlemeniz gerekir. Tabanına toprağın üzerinde galvaniz kum elek teli yaparsanız Elek telinden yere dökülen dışkıları alttan rahatça temizlersiniz. Kapalı alanda Hayvan size muhtaç kalır. Doğada hiç bir hayvan pislediği yere yatmaz. Su kum toprak bulur tüylerini temizler. Bir işi yapacaksan ya hayvanın doğasına uygun yetiştireceksin ya da yapmayacaksın. Tavuğu kafese koyduysan önüne sadece buğday kırıkları atıp beslemeyecek karışım yem vereceksin. Ahırı, kafesi Zifir karanlık tabanı dışkı kaplama olmuş ahırlıktan çıkmış zindana dönüşmüş havasız yerde hayvan beslemeyeceksin. Aslanı 5 m2 kare parmaklığın içine atmış önüne yemek diye tavuk parçası konmuş hayvanat bahçeleri gördüm. Onu da açlıktan yiyordur. Köpeklerin önüne dökmüşler ekmek artıklarını ne sandın hayvanı kuş mu tavuk mu.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2016, 23:36   #3363
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2016
Arkadaşlar herkese selamlar.hobi amaçlı süs tavuğu işine heveslendim 4-5 aydır.elimde bir kaç cins tavuk var.bir arkadaştan 2+1 ayam cemani cinsi tavuk alma durumum var.fiyat olarak 1500 lira gibi bir rakam istiyor.bilen varmı bilmiyorum ama merak ettiğim bu cins bu parayı eder mi ve yıllık ne kadar bir yumurta alınabilir.

tttnet.net Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 13:27   #3364
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Horoz mu Tavuk mu

Merhaba arkadaslar.
Benim kafami biraz karistirdi bu kanatli Horoz mu Tavuk mu diye.
Ibigi ve kafa horoza benziyor kuyruk tavugun kuyrugu.
Biz pazardan civciv almistik ve 4 tane bunun gibi beyaz Horoz mu Tavuk mu belli olmayan cinsten var yardimci olursani sevinirim.

Eklenen Resimler

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 18:35   #3365
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
bunlar horoz.. yakında öterler. kaç aylıklar onu bilmek lazım bir de

A_NOMAD beğendi.
Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 20:27   #3366
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Tam bilmiom kac aylik olduklarini pazardan almistik civcivken 2-3 aylik vardir buyuk ihtimalle.
Bide bunlarin kuyruklari dik neden oyle o bir resimde beuazin arkasinda kahverengi alacali bir horozumuz var onunda ibigi yok kuyrugu sacakli cikiyor.
Demem o ki 1. Beyaz horozun kuyrugu neden dik 2. O alacali horozumuzun ibigi yok neden

Eski 25-09-2016, 20:40   #3367
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
Demem o ki 1. Beyaz horozun kuyrugu neden dik 2. O alacali horozumuzun ibigi yok neden
Genetik.

İbik Tipleri

Düzenleyen defender77 : 22-01-2017 saat 14:16 Neden: Link ölmüş, değiştirildi.
defender77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 23:35   #3368
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Pazarda satılan civcivlerin çoğu civciv üretim çiftliklerinde tavuklar seçilip horoz olarak ayrılanlar oluyor. Çok az yüzde oranıyla tavuk çıkıyorlar. Özel yetiştirmiş kişilerden bulmanız gerekir.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 16:45   #3369
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Beyaz olan leghorn dur.. Çoğu zaman kuyruk diktir ama daha sonra eğri tüyler çıkabilir. Diğeri ise karışık ırk. İbiksiz olabilir aslında ibiği var da küçük. Büyük ihtimalle hint kırmasıdır o da onun içindir.

Eski 01-11-2016, 17:06   #3370
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Merhaba arkadaslar size bir sorum olacak.
Eylulun baslarinda tavuklarima newcastle canli asi alip uyguladim ve simdi bir tavugum halsiz gibi, otluyor, yem ve su iciyor ama halsiz bu neyden kaynakli olabilir?

Eski 02-11-2016, 15:05   #3371
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Pazardan civciv satın almak son derece riskli.Hem hastalık hemde civcivlerin horoz çıkması kuvvetli ihtimal.

Ömer Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2016, 16:53   #3372
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Alıntı:
Merhaba arkadaslar size bir sorum olacak.
Eylulun baslarinda tavuklarima newcastle canli asi alip uyguladim ve simdi bir tavugum halsiz gibi, otluyor, yem ve su iciyor ama halsiz bu neyden kaynakli olabilir?
yem yiyor su içiyorsa, hareketli ise( yani sürekli aynı pozisyonda uzun süre durmuyorsa) sıkıntı olmaz. Tavuklarda birçok hastalık var ve hemen hepsi de halsizlik yapabilir.(viral hastalık, ishal, bit vs..)

Eski 02-11-2016, 18:04   #3373
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2016
Tavukların içme suyuna düzenli olarak bir kapak kadar sofralık sirke katılır.,ayrıca zirai dükkanlardan arılar için multivitamin tozları var -bu toz da arada vitamin olarak suya katılırsa iyi olur.( toz vitamin arılar için ama tavuklara da uygunmuş)

naturedesign Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2016, 21:16   #3374
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Name:  yumurta.jpg
Views: 2097
Size:  16.9 KB

Kümesten aldım iki tane, tavaya baktım beş tane

Yumurtaların dörtte biri çift sarılı oluyor, tamam da, üç sarılısını ilk defa görüyorum.

Protein fazla mı geliyor acep?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2016, 12:37   #3375
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Eklenti 633752

Yumurtaların dörtte biri çift sarılı oluyor, tamam da, üç sarılısını ilk defa görüyorum.

tavukların cinsi nedir acaba,

Eski 20-11-2016, 23:10   #3376
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Alıntı:
Eklenti 633752

Genç hayvanlarda yumurtaya girişin neden olduğu stres çift sarılı yumurtalara neden olur. Zamanla çift sarılı oranı azalma eğilimi gösterip hayvanlar yaşlanıp yumurta irileştikçe ve yumurta verimi düştükçe yine artma eğilimi gösterir. Bunun dışında genetik olarak çift sarılı yumurtlamaya meyilli hayvanlarda vardır. Hastalık, stres, ani rasyon değişiklikleri, rasyon enerji düzeyi gibi bir çok faktör çift sarılı veya daha fazla sarılı yumurta oranını arttırabilir. Yine aynı faktörler nedeniyle hiç sarısı olmayan yumurtada oluşabilir. Hayvanlarınızın canlı ağırlığını, yumurta ağırlığını ve en önemlisi yemleme esnasında ki davranışlarını en azından haftalık olarak takip etmeniz size bir kaç açıdan fikir verecektir. Sağlıklı bir hayvan ile sağlıksız bir hayvanın farkı en iyi yemleme esnasında gözlenir. Canlı ağırlıklarda veya yumurta ağırlıklarında ani "aşırı" artış (normali canlı ağırlıklarda da yumurta ağırlığında da hayvanın yaşı ile birlikte belli bir oranda artış olmasıdır)- hiç artış olmaması veya azalma muhtemelen yemde, yemlemede veya hayvanın sağlığında bazı olumsuzluklar olduğuna işarettir. Elinizdeki hayvanlar firmaların ürettiği ırklardan ise katalog değerleri ( haftalık canlı ağırlık artışı, yumurta verimi artışı, verilmesi gereken yem vb.) mevcuttur. Bu değerlere göre takip etmeniz kontrolü daha kolaylaştıracaktır.

Eski 20-11-2016, 23:54   #3377
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sagun Mesajı Göster
tavukların cinsi nedir acaba,
Light Sussex

Eski 21-11-2016, 00:05   #3378
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi defender77 Mesajı Göster
Genç hayvanlarda yumurtaya girişin neden olduğu stres çift sarılı yumurtalara neden olur. Zamanla çift sarılı oranı azalma eğilimi gösterip hayvanlar yaşlanıp yumurta irileştikçe ve yumurta verimi düştükçe yine artma eğilimi gösterir. Bunun dışında genetik olarak çift sarılı yumurtlamaya meyilli hayvanlarda vardır. Hastalık, stres, ani rasyon değişiklikleri, rasyon enerji düzeyi gibi bir çok faktör çift sarılı veya daha fazla sarılı yumurta oranını arttırabilir. Yine aynı faktörler nedeniyle hiç sarısı olmayan yumurtada oluşabilir. Hayvanlarınızın canlı ağırlığını, yumurta ağırlığını ve en önemlisi yemleme esnasında ki davranışlarını en azından haftalık olarak takip etmeniz size bir kaç açıdan fikir verecektir. Sağlıklı bir hayvan ile sağlıksız bir hayvanın farkı en iyi yemleme esnasında gözlenir. Canlı ağırlıklarda veya yumurta ağırlıklarında ani "aşırı" artış (normali canlı ağırlıklarda da yumurta ağırlığında da hayvanın yaşı ile birlikte belli bir oranda artış olmasıdır)- hiç artış olmaması veya azalma muhtemelen yemde, yemlemede veya hayvanın sağlığında bazı olumsuzluklar olduğuna işarettir. Elinizdeki hayvanlar firmaların ürettiği ırklardan ise katalog değerleri ( haftalık canlı ağırlık artışı, yumurta verimi artışı, verilmesi gereken yem vb.) mevcuttur. Bu değerlere göre takip etmeniz kontrolü daha kolaylaştıracaktır.
Tavuklar bir aydan biraz daha fazla süredir yumurtluyorlar. Kiloları normal, geldiklerinden beri iyi beslendikleri için biraz iri sayılırlar. İştahları çok iyi.

Hazır yem vermediğim için günlük diyetlerinde protein takviyesi yapıyorum. Ek mamayı tartı ile hazırlamama rağmen bazıları diğerlerinden daha fazla proteinli mama yiyiyor olabilir. Günlük sporları da gayet iyi. Her gün en az iki saat 6 dekarlık bahçede bir uçtan diğer uca defalarca kere geziyorlar, sincaplarla köşe kapmaca oynuyorlar vs. Günlük mamalarına pelet yonca ilave edişimden bu yana yumurta verimi birden bire çok arttı.

Eski 21-11-2016, 08:13   #3379
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Alıntı:
Tavuklar bir aydan biraz daha fazla süredir yumurtluyorlar. Kiloları normal, geldiklerinden beri iyi beslendikleri için biraz iri sayılırlar. İştahları çok iyi.

Hazır yem vermediğim için günlük diyetlerinde protein takviyesi yapıyorum. Ek mamayı tartı ile hazırlamama rağmen bazıları diğerlerinden daha fazla proteinli mama yiyiyor olabilir. Günlük sporları da gayet iyi. Her gün en az iki saat 6 dekarlık bahçede bir uçtan diğer uca defalarca kere geziyorlar, sincaplarla köşe kapmaca oynuyorlar vs. Günlük mamalarına pelet yonca ilave edişimden bu yana yumurta verimi birden bire çok arttı.

Eklenti 633881
Güzel bir ırk seçmişsiniz. Kombine (etçi-yumurtacı) bir ırk. Etçi özelliği de olduğundan yumurta verimlerinde düşme başladıktan sonra günlük yem miktarlarını da haftalık olarak azaltmanız gerekecektir. Yoksa kuzu gibi tavuk - horozlara sahip olabilirsiniz ( yumurta ağırlığında aşırı artış nedeniyle prolapsus (iç çıkması) gibi olumsuz durumlar da oluşabilir). Çift sarılı yumurta oranınız hayvanlarınızın yumurtlama dönemine göre yüksek olması normal, protein takviyesi yaptığınız için yumurta verimi artmış demek ki hayvanlarınızın ihtiyacı varmış, verimle orantılı olarak çift sarılı oranınız da artmıştır muhtemelen ve bir süre daha artış gösterebilir ( 1 ay gibi ) daha sonra yavaş yavaş azalacaktır. Yazımı bitirirken son bir Maaşallah çekeyim, bu sitede kimin ağacını bitkisini beğensem nazar değiyor.

Eski 21-11-2016, 11:57   #3380
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Eklenti 633752

Sn. MeyveliTepe;

Ben yumurta alırken daha çok çift sarılı yumurta almaya çalışırım. Aldığım yumurtalar içerisinde sadece bir tanesinde üç sarılı yumurta çıktı. Belirli dönemde bir kısım tavuklar muhtemelen yumurta sarısının ikisini birlikte kullanarak yumurtluyorlar. Daha sonra oran azalıyor. Çift sarılı yumurtaları biraz sivri olmaları dolayısı ile ayırt edebiliyorlar. Tavuklar genç ve bakım da iyi olunca sonuç ortada.

MeyveliTepe beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2016, 11:21   #3381
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2016
arkadaslar horuzumun tepe ıbrıklerı kkarardı ve horoz durgunlastı ve bugun otmedı cok korkuyorum bırsey olacak dıye yardıma ıhtıyacım var lutfen

retnus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2016, 12:24   #3382
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2016
Sayın retnus;

Hayvan cinsel ihtiyacını göremediğinden ötürü psikolojik bunalıma girmiş olabilir.Bunun yanında ağır depresyon geçirme tehlikesi de vardır.Ya da yaşadığı yer olarak farklı familyalardan türler bulunursa hayvan depresyona girer.Kendi türlerinden bulunduralım
-oktaybalaban

oktaybalaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2016, 12:26   #3383
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2016
3 sarı

Alıntı:
Eklenti 633752

hocam benim yumurtalardan hep 3 tane cıkıyor sarısı.bunlar yedirdiğiniz yemden dolayı olabilir.en son veteriner çağırdım yemine sarı bir topak ilaç kattı.verim 2 katladı.bir deneyin.

oktaybalaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2016, 01:52   #3384
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi retnus Mesajı Göster
arkadaslar horuzumun tepe ıbrıklerı kkarardı ve horoz durgunlastı ve bugun otmedı cok korkuyorum bırsey olacak dıye yardıma ıhtıyacım var lutfen
İbiklerin kararması tavuk kolerası, solunum yolları hastalıklarının belirtisidir. Başka kanatlı hayvanınız varsa onlara da bulaşması muhtemel. Bir veteriner hekime danışarak hayvanınıza-sürünüze tedavi uygulamanız gerekiyor. Geçmiş olsun.

Eski 18-12-2016, 15:26   #3385
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Dun cok sevdigim beyaz tavugumu kaybettim.
2 kere boronsit atlatti antebiyotikle iyilesti evelsiki gun aniden halsizlesti ibiginde hafif morarma ve agizi acikti antebiyotik ise aramadi sabah ölmüstü.
O tavugumu kümese degil baska yere almistik hasta oldugu icin diyerlerine bulasmamasi acisindan 2 kere hastaligi yendi 3 cuyu yenemedi basaramadi.

Eski 19-12-2016, 09:58   #3386
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Dun cok sevdigim beyaz tavugumu kaybettim.
2 kere boronsit atlatti antebiyotikle iyilesti evelsiki gun aniden halsizlesti ibiginde hafif morarma ve agizi acikti antebiyotik ise aramadi sabah ölmüstü.
O tavugumu kümese degil baska yere almistik hasta oldugu icin diyerlerine bulasmamasi acisindan 2 kere hastaligi yendi 3 cuyu yenemedi basaramadi.

her antibiyotik çoğu zaman iş görmüyor. AIVLOSIN Oral Toz Sistemik Antibakteriyel ilacını 15 gün sularına verseydiniz çözüm olabilirdi. iyileştikten sonrada probiyotik verin. çoğu yanıldığımız, ilaçları 3 gün verince ve hafif iyileşme olunca tammam diyoruz. fakat hastalık kısa zaman sonra daha şiddeti geliyor.

shenile beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2016, 09:35   #3387
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Merhaba cevap verdiginiz icin tsk ederim.
Size birsey daha sorayim suan burda salgin var tavuklar hep hasta sirf bizimkiler degil diyer komsularin tavuklari da oyle.
Hapsurma ve ishal antebiyotik kesmedi dogal yollardan tedavi etme imkanim var mi??

Eski 26-12-2016, 07:55   #3388
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Merhaba cevap verdiginiz icin tsk ederim.
Size birsey daha sorayim suan burda salgin var tavuklar hep hasta sirf bizimkiler degil diyer komsularin tavuklari da oyle.
Hapsurma ve ishal antebiyotik kesmedi dogal yollardan tedavi etme imkanim var mi??

bazı tıbbi bitkilerin yağlarını karıştırıp kullananlar var. ne kadar işe yarıyor bilmiyorum. ben sürekli probiyotik takviyeleri yapıyorum. kendi yetiştirdiğim tere,roka va diğer otlarla takviye ediyorum.

shenile beğendi.
Eski 08-01-2017, 16:17   #3389
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Merhaba arkadaslar
Gecen senenin kuluckasindan horozum var 2.5 ay sonra 1 yasinda olcak.
Ikili kuyrugu cikti laki hala ne otuyor ne bir icat var ne yapa bilirim sizce?

Eski 09-01-2017, 07:53   #3390
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Merhaba arkadaslar
Gecen senenin kuluckasindan horozum var 2.5 ay sonra 1 yasinda olcak.
Ikili kuyrugu cikti laki hala ne otuyor ne bir icat var ne yapa bilirim sizce?
kesip , tüketin. bazen böyle mutantlar çıkıyor. gerçek bir çiftleşme yapıp tavukları dölleyemez.

shenile beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024