agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2014, 20:23   #3121
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2008
Bu yıl yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum`;
Geçen yıl kendi hatamdan dolayı kümesimdeki yaklaşım 100 adet tavuğumu kaybettim. Yirmi tane kaldı. Çıkma tabir ettiğimiz tavuklardan 40 adet satın aldım. Gelir gelmez birisini kesip otopsi yaptım. Taşlık başparmak büyüklüğünde ve bağarsaklarda hiçbir şey yok. Ancak minicik yumurta keseleri vardı. Aslında bedeninde et diye bir şey yoktu. Onu köpeğime pişirdim. İlk üç beş gün yumurta yaptılar. Dışarıda bıraktığım yerden bir hafta boyunca ayrılmadılar. Ağacın dibinde pinbeklediler. Bulundukları yere yumurtladılar. Derken yumurtayı kestiler. İbikleri beyaz idi. Güneşi görünce kırmızıya döndü. Yaklaşık iki ay sonra eşinmeye ot çöp yemeye başladılar. Şİmdi onları bahçede tut tutabilirsen. Yumurta vermeye başladılar. Etleri de yenecek duruma geldi. Şimdi nerde ise iki kğ a çıktılar..Bu gün Soner Yalçın ın yazısını okudum. Çok feci. Biz kapsam alanının dışındayız..ama bugünden sonra talep artabilir.... selamlar...
i

efe-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2014, 21:24   #3122
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2014
Youtube da izlediğim bir video da, follukların olduğu bölüm dışarı doğru açılabilir kapaklı olup , tilki veya diğer yırtıcı hayvanların girmesini önlemek için kafes telinin toprağın 50cm. altına kadar girip kümesten dışarı doğru bir 50cm. daha uzatılarak tünel kazıp içeri girmeye çalışan hayvanları durdurma amaçlı olduğunu gözlemlemiştim. Yani 2m. yüksekliğindeki bir tel çitin 1m.si toprağın içinde L şeklinde bulunduğunu kalan 1m.nin dışarıda gözüktüğü şeklindeydi. Menteşeli ve kilitli yapılan folluk kısmı ise yumurtaları toplamak için iyi bir yöntem gibi gözüktü.

Karena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 20:18   #3123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2014
Kendi telimi yapacağımız makineler var sizce bu makinelerde nasıl üretim yapılıyor bilgisi olan var mı?

KaRTaL1903- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2014, 21:56   #3124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Doğal ortamda büyütülen tavuk 22-24 haftalık olmadan kesime gelmez.
Gelse bile verim düşük olur.
Bu tavuklar bildiğimiz yerli gurk tavukların yumurtlarından üretilmişse 24 hafta bile yeterli gelmez.
yumurta için ise 1 liradan aşağı verilen fiyatta net zarar edersiniz.
Hibrit tavukların yumurtasına köy yumurtası demekte pek doğru olmaz açık alanda besleseniz bile.

lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 19:41   #3125
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Yeşil yonca demedini ağaca astım kısa zamanda bitirdiler...

Eklenen Resimler

mozen ve dremre beğendi.
Eski 21-10-2014, 20:03   #3126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2014
Kümes için kışın nasıl bir çözüm üretebiliriz kümes tahtadan yapılmış etrafı ağaçlar ile çevrili 15 tavuk var 2 horoz ile ısınması nasıl olur

KaRTaL1903- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 14:56   #3127
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KaRTaL1903- Mesajı Göster
Kümes için kışın nasıl bir çözüm üretebiliriz kümes tahtadan yapılmış etrafı ağaçlar ile çevrili 15 tavuk var 2 horoz ile ısınması nasıl olur
Kalın bir branda ile kapatabilirsin.Kümesin ebadı küçük ise dış kısmından straforla mantolama yapabilirsin..yalnız straforu izole etmen lazım zira tavuklar yer..selamlar...

Eski 13-11-2014, 08:59   #3128
Yeni Üye

Engin Özer's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2014
tahtaların ıslanıp kurumadan kalması ciddi bir sorun oluşturabilir (zararlı böcek ve bakteri oluşumu açısından) bu konuyada dikkat etmek gerekir,saygılar.

Engin Özer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 00:25   #3129
Yeni Üye

baybar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2014
Tavuklar

5 aylık tavuk besleme maceram istemedende olsa son buldu.

Eklenen Resimler

mozen, addo ve Sagun beğendi.
baybar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 00:34   #3130
Yeni Üye

baybar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2014
tavuk

Ama bu işin meyvelerini göremeden giden tavuklarımın meyveleri çıkmaya başladı Hemen hemen 6 aylık olduklarında yumurtaya başladılar. Haftada 4-5 yumurta yapmaya başlamışlar bile. Gönül isterdi hep benle olsunlar ama şartlar ve imkanları son sınırına kadar kullanarak ancak buraya kadar geldi. Birçok tecrübe kazandım. İnşallah bunları yakın zamanda kullanmak ve paylaşmak dileğiyle...

Eklenen Resimler

mozen beğendi.
baybar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 18:50   #3131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2014
Arkadaşlar ben oniki tane lohman brown ırkı çiftlik çıkması tavuk aldım köyde besliyorum salma olarak on gün oldu ama hala yatacaklari yeri bilmiyorlar ve arazide nerdeyse hic gezmiyorlar bazen ben zorla gezdiriyorum bu normal bi durum mudur benim yapmam gereken birşey var midir öğrenmek istiyorum. Saygılar.

mustafaturan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 19:13   #3132
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Yatacaklari yeri iyice ogrenmeleri icin 3-4 gun disari cikarmadan kumeslerinde birak onlari. Gezme isine gelince 10gun erken bir sure, Bu zamana kadar hic gezmedikleri icin 10 gunde adapte olamazlar. Zamanla alisirlar, aylari bulabilir Bu is

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 19:22   #3133
Yeni Üye

Yani uç dört gün kumeste kapalı tutunca dışarı çıkardığım günün akşamı uyumak için kumese gelirler mi

Eski 29-12-2014, 19:55   #3134
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Tavuk kümeslerinin ısı problemi için strofor ve naylon kaplama önerileriinin yeniden düşünülmesi gerektiğiniğ düşünüyorum . Kümes ısı muhafazası için hava geçirmeyen bir malzeme ile kaplandığında, yeterli ısı da varsa bakterilerin üremesi için mükemmel bir ortam da hazırlayacaktır. O yüzden kümesin havalandırmasına da dikkat etmek lazım .

Ayrıca kümesin içinin ve yem -su kaplarının muntazaman temizlenip dezenfekte edilmesi de ihmal edilmemeli.

Düzenleyen İsmail Karagülle : 29-12-2014 saat 19:56 Neden: yanlış yazılam kelimenin düzeltilmesi
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 20:06   #3135
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Sıkça yapılan bir ihmali de hatırlamakta fayda var.

Neredeyse hergün bol protein ve bir çok mineral içeren yumurta yapan tavuk , sadece buğday ile beslenerek bu işlemi ne kadar devam ettirebilir. Doğadan bu maddeleri bulabildiği zamanlar problem yok . Ama mevsin ve diğer şartlar her zaman doğadan yeterli beslenmeyi sağlamayabilir.

O zaman ne yapacağız.

Bu durumda en tehlikeli ve yanlış yol hazır yumurta yemleri ile beslemektir.
Zira bu yemlerin içeriğinde kullanılan katkıların ne olduğunu bilemiyoruz.

Bu eksikliği tamamlamak için yumurta tavukçuluğunu organik yapanların organik yumurta yemleri piyasada var Ama maliyetleri çok yüksek ve heryerde bulunmuyor.

Önerisi olan varsa bunu paylaşmak çok önemli diye düşünüyorum

Yağmurcan beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 20:34   #3136
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster

Neredeyse hergün bol protein ve bir çok mineral içeren yumurta yapan tavuk , sadece buğday ile beslenerek bu işlemi ne kadar devam ettirebilir. Doğadan bu maddeleri bulabildiği zamanlar problem yok . Ama mevsin ve diğer şartlar her zaman doğadan yeterli beslenmeyi sağlamayabilir.

O zaman ne yapacağız.

Bu eksikliği tamamlamak için yumurta tavukçuluğunu organik yapanların organik yumurta yemleri piyasada var Ama maliyetleri çok yüksek ve heryerde bulunmuyor.

Kesinlikle çok önemli bi konu bende bunu merak ediyorum ve takipteyim.

Eski 30-12-2014, 09:37   #3137
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
kendi yemlerinizi yapabilirsiniz
Piyasada hobi için yem kırma karıştırma makinaları var
Ama sizde içine "ne olduğunu" bilmediğiniz mineral ve vitamin premikslerini koymadan tam anlamıyla hayvanların ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamayacaksınız.

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2014, 22:40   #3138
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafaturan Mesajı Göster
Yani uç dört gün kumeste kapalı tutunca dışarı çıkardığım günün akşamı uyumak için kumese gelirler mi
Evet kumesi benimseyeceklerdir Bu sekilde

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2014, 06:24   #3139
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster

O zaman ne yapacağız.

Hazır yem kullanma taraftarı değilseniz, çevrenizde kolayca bulabileceğiniz buğday, mısır, arpa, ayçiçeği küspesini karıştırarak verebilirsiniz. Küspe çok az miktarlar da olmalı. Ayıca mermer tozu da bu karışıma eklenebilir. Yeşillik takviyeside unutulmamalı. Ancak beslenmelerinin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız eğer içme sularına vitamin takviyesi yapabilirsiniz.

mozen beğendi.
serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 22:38   #3140
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar ben oniki tane lohman brown ırkı çiftlik çıkması tavuk aldım köyde besliyorum salma olarak on gün oldu ama hala yatacaklari yeri bilmiyorlar ve arazide nerdeyse hic gezmiyorlar bazen ben zorla gezdiriyorum bu normal bi durum mudur benim yapmam gereken birşey var midir öğrenmek istiyorum. Saygılar.
Merak etmeyin zamanla özgürlüğün ne demek olduğunu anlarlar ve 15-20 gün sonra tutamazsın onları. Tırnakları çok uzun ise uçlarını kes. Buğday vs yemeye alışmadıklarından salak salak bakarlar. Zamanla doyuramazsın. Bir kaç ay sonra çıkma tavuk olduğu bile anlaşılmaz....Selamlar....

addo beğendi.
Eski 10-01-2015, 15:42   #3141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AÇakıcı Mesajı Göster
bence 50-100 adet tuğla alın, bunları çimento yerine toprak ile çamur yaparak 5sıra sağdan sola 5 sıra yukarıdan aşağıya, yani bir duvarda 25 tuğla gider, 4 duvarına 100 tuğla gider. veya daha az tuğla kullanayım derseniz 2 duvarı 4x4 2 duvarını da 2x4 toplam 48 tuğla gider. tuğlaları dizerken altlarını üstlerini ve birleşme yerlerini toprak çamur ile iyice doldurun. dış duvarını da çamurla sıvayın ve 3 gün kadar kuruduktan sonra mutlaka kireç ile içini dışını badana yapın. bu yaptığınız kümesi de kapalı kümesin önüne yapın. gerçekte kuşların hastalık taşımaması için çok daha küçük gözenekli tel alsaydınız daha güzel olurdu. ayrıca isterseniz hiç tuğla kullanmadan kendi yapacağınız kerpiçlerle de kümes yapabilirsiniz. kerpiç yapımı çok kolaydır. beyaz veya sarı renkte killi sert toprak, saman, su kürekle iyice karıştırın. 3 gün kadar mayalanmaya bırakın. 3. veya 4. gün bunu tekrar sulayın ve karıştırın sonra tuğla şeklinde kalıplara koyun. çamurunuz çok cıvık olmasın ki kalıptan çıktığında bozulmasın. tahta kalıp yapabilirsiniz, kalıp yoksa demir tenekeler de olur. her şekil verdiğiniz kerpiçi çıkartın, ve başka bir kerpiçi tenekeye koyun bu şekilde 100 adet kerpiç yapın. 3, 4 gün kurutun. bunları yine çamurla sıvayarak ve tutturarak güzel bir kümes yapabilirsiniz. yine içini dışını kireç ile sıvamayı unutmayın. bence ev olarak da en sağlıklısı kerpiçtir.
Hocam kerpiç yapılar hakkında deneyimlisiniz herhalde biraz detaylı bir anlatım yaparımısınız.

mozen beğendi.
Orçun ÇAPA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 19:52   #3142
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
Hazır yem kullanma taraftarı değilseniz, çevrenizde kolayca bulabileceğiniz buğday, mısır, arpa, ayçiçeği küspesini karıştırarak verebilirsiniz. Küspe çok az miktarlar da olmalı. Ayıca mermer tozu da bu karışıma eklenebilir. Yeşillik takviyeside unutulmamalı. Ancak beslenmelerinin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız eğer içme sularına vitamin takviyesi yapabilirsiniz.
Ayçiçeği küspesini nereden bulabiliriz acaba?

Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 21:01   #3143
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yağmurcan Mesajı Göster
Sayın Yağmurcan,
Şu an bakmadım. Nerede ikamet ediyorsunuz? Bilsem daha net cevap verebilirim.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 21:05   #3144
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Efe_can bu konuda çok güzel yazmış. Belki süre biraz uzasa da merak etmeyin. Zira onlar ne güneş, ne açık hava görmemişler. Siz zorla çıkarsanız da kuytu ya kaçarlar. Alışacaklar ve sonra içeri sokmakta bile zorlanacaksınız. Ancak güneş batarken girecekler içeri.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 16:31   #3145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yağmurcan Mesajı Göster
Yem satan yerlere bakın oralarda bulabilirsiniz. Ancak vereceğiniz miktar çok az olmalı. % 30 buğday, % 30 kırık mısır, 30 arpa kırması, % 7-8 küspe geri kalanı mermer tozu olarak değerlendirebilirsiniz. Ayrıca yeşillik yemelerini ve açık arazide dolaşmalarını sağlayın.

Bunlara ulaşamyorsanız da dert değil. Önemli olan hayvanların açık alanda gezinebilmeleri, buday ve mısır da iş görür. Eskiden köylerde sabah ve akşam tavukların önüne bir avuç buğday atılırdı o kadar.

Yağmurcan beğendi.
serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 12:24   #3146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Bir başka başlık ta da yazmıştım. Üzerinde düşünmeye değer gibi gözüküyor. Tavukların protein ihtiyacını un kurdu üreterek karşılayabilir miyiz ?

Unkurdu yetiştireceğim!

skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 12:39   #3147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
Yem satan yerlere bakın oralarda bulabilirsiniz. Ancak vereceğiniz miktar çok az olmalı. % 30 buğday, % 30 kırık mısır, 30 arpa kırması, % 7-8 küspe geri kalanı mermer tozu olarak değerlendirebilirsiniz. Ayrıca yeşillik yemelerini ve açık arazide dolaşmalarını sağlayın.

Bunlara ulaşamyorsanız da dert değil. Önemli olan hayvanların açık alanda gezinebilmeleri, buday ve mısır da iş görür. Eskiden köylerde sabah ve akşam tavukların önüne bir avuç buğday atılırdı o kadar.
Sayın Serkanhoca, ayçiçek küspesini en yakın zamanda temin edeceğim. Benim tavuklarım hergün dışarıda serbest dolaşıyor ama malum kışın hayvanların hastalanmamalari için ne gerekiyorsa yapmak istiyorum. Tavuklarım benim gibi bir bakıcıya sahip oldukları için çok şanslilar) zira kendim yemeyip onların yemeleri için elimden geleni yapıyorum. Her hafta mutlaka onlara patates haşlarim, sütlü bulgur, cok çeşitli yesillikler ( marul, lahana, brokoli, karnıBahar yaprağı v.s.) kasaptan aldığım et parçaları , balık artiklari, buğday, arpa, yulaf, mısır hergün olmazsa olmazımdır, anlayacaginiz genelde çok çeşit ve mümkün oldugunca doğal gıdalarla beslemeye çalışıyorum. Ayçiçeği küspesini ilk defa duyduğum için dikkatimi çekti. O yüzden sordum. Ne kadar çok çeşit yiyeçek, o kadar çok saglık ve doğal yumurta) tekrar Teşekkürler bilgiler icin

serkanhoca beğendi.
Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 17:06   #3148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2015
Arkadaşlar aranızda salma tavukçuluk yapan hiçbir organik olmayan madde vermeden besleyenler var mı ?
Buğday'ı bile doğal buğday veren market bugdayı vermeden her şeyiyle organık tavuk besleyen var mı aranızda?
Yumurta yemi ve suni yem vermeyen?

Orçun ÇAPA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2015, 21:14   #3149
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
İlçelerde büyük zahireciler bulunur yemlerinizi buralardan temin edebilirisiniz veya yaz aylarında köylerden. bulabilirsiniz ayrıcada ucuz alırsınız.
arpa ezmesi buğday ve mısır ezmesi az miktarda fiğ ana ürünler olabilir
bu saydığım ürünler olmadan kanatlılar tek başına otlarla beslenmez.
toprakta eşinecek
yem verilecek
Bahçelerde mevsimlik sebzeler olabilir
bahçe bozum zamanları yiyecek bol olur.
bol bol yeşillik yiyecek.

lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2015, 09:23   #3150
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orçun ÇAPA Mesajı Göster
Arkadaşlar aranızda salma tavukçuluk yapan hiçbir organik olmayan madde vermeden besleyenler var mı ?
Buğday'ı bile doğal buğday veren market bugdayı vermeden her şeyiyle organık tavuk besleyen var mı aranızda?
Yumurta yemi ve suni yem vermeyen?
Benim 7000 m2 bahçem var. İçinde 50 m2 lik bir kümes var. Yaklaşık 200 kadar tavuğum var. Bahçemin bir kenarında biraz yonca ektim. Yazın doğal darı vs ekiyorum. Bol miktarda kabak dikiyorum. Kabaklar büyüdükçe günde birkaç adet ortadan bölp veriyorum. yoncadan bir kucak biçiyorum bağlayıp asıyorum ağaçlara ve diğer bütün yeşillikler.( lahana marul brokoli vs vb ) köyde arazi kiraladım oraya buğday ekiyorum. Arpa buğday darı karışımı yem veriyorum. Tabi bahçede hiç ot mücadelesi yapmıyorum. Başka yem vermiyorum. Yumurtaya gelinde günde 30-50 arası yumurta alıyorum. Ana sütü gibi yumurta. Yumurta yemi verirsen günde 100 den aşağı yumurta almazsın. Doğal olursa bu kadar. Kolay gelsin...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024