agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-07-2014, 10:44   #3061
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 18tahir18 Mesajı Göster
sa arkdaşlar bu siteye yeni uye oldum ben size bir soru soracağım ben kendimi bildim bileli bizim evde tavuk eksik olmaz ama ilk defa boyle biirşey göruyorum koyden gelen tavugum horoz gibi tavuklara kerkinmeye başladı bunun nedeni nedir?
kerkinme ne demek?

18tahir18 beğendi.
Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 10:49   #3062
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2014
kerkinme :D

sayın yağmurcan kerkinme horozun tavuğa gösteriş ile etrafında dönmesidir
genelde tek kanadını açar ve guguguguugug diye sesler çıkarır

Yağmurcan beğendi.
18tahir18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 00:46   #3063
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Galeri: 1
Sayın Sakagun geç gördüm mesajınızı. Biz de tam bu sıralar bunlarla uğraşıyorduk. Dediğiniz gibi yaptık güvenlikleri tam şimdi ve huzurları yerinde. Bu arada tavuk ve horozların davranışlarını yeni yeni öğreniyoruz. Horoza bayılıyorum bu arada. Akşama kadar işim olmasa da onları seyretsem devamlı

Derya Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2014, 21:19   #3064
Yeni Üye

alperen 45's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2014
maşallah çok güzeller

alperen 45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2014, 21:27   #3065
Ağaçsever

Merhabalar üçhaftalık civcivim yem yememeye başladı. Olduğu yerde sayıklıyor. Ağzını açıp ötecekmiş gibi birşeyler yapıyor ama sesi de çıkmıyor. Acaba yapabileceğim birşey varmı?

Eski 12-08-2014, 21:48   #3066
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya Yıldız Mesajı Göster
Merhabalar üçhaftalık civcivim yem yememeye başladı. Olduğu yerde sayıklıyor. Ağzını açıp ötecekmiş gibi birşeyler yapıyor ama sesi de çıkmıyor. Acaba yapabileceğim birşey varmı?
Hasta ve ölmeye meyyal geçmiş olsun yapacak bir şey yok

Sagun beğendi.
thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2014, 23:11   #3067
Ağaçsever

Malesef öldü civcivim. Hemde ikisi birden..

Eski 14-08-2014, 23:36   #3068
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya Yıldız Mesajı Göster
Malesef öldü civcivim. Hemde ikisi birden..
Derya Hanım çok üzüldüm civcivlerinize, inşallah diğerleri sağ salim büyür. İnsan ne emek verip büyütmeye çalışıyor ama maalesef böyle üzücü olaylar olunca da emekler boşa gidiyor Ben de dört yıldır bu işe emek veren biri olarak sizi çok iyi anlayabiliyorum. Diğer civcivlerinizde de böyle bir durum varsa hemen birbirinden ayırın ve elinize alın hayvanı bir inceleyin, geçen gün de benim böyle bir şey başıma geldi, kanatları düşük vaziyette, yem yemiyordu, bir baktım ki ne göreyim hayvanın her tarafı bit kaynıyor, hemen ilaçladım ve çok şükür düzeldi. Geçmiş olsun, inşallah diğer civcivlerinize bir şey olmaz, güle güle büyütün.

Eski 15-08-2014, 10:52   #3069
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
4 tavuğum aynı anda gurk oldu. Yeterince civcivim olduğundan altlarına 1 yumurta koyduk. Dönüşümlü olarak oturdular. Aşağıda oturanlar yumurtayı kendi altlarına almak için folluktan düşürdü. Folluktakinin altına geri koydum, tekrar düşürdüler. Sonunda civciv sağ sağlim çıktı. Civcivi hepsi birden sahiplenmeye kalkınca ben de çareyi pazardan yeni civcivler almakta buldum. Bu sefer paçalı, kel boyunlu civcivler aldım. Oldukça büyük oldukları halde tavuklardan biri hepsini sahiplendi. Onlar da o tavuğu anne olarak seçtiler.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2014, 14:44   #3070
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
4 tavuğum aynı anda gurk oldu. Yeterince civcivim olduğundan altlarına 1 yumurta koyduk. Dönüşümlü olarak oturdular. Aşağıda oturanlar yumurtayı kendi altlarına almak için folluktan düşürdü. Folluktakinin altına geri koydum, tekrar düşürdüler. Sonunda civciv sağ sağlim çıktı. Civcivi hepsi birden sahiplenmeye kalkınca ben de çareyi pazardan yeni civcivler almakta buldum. Bu sefer paçalı, kel boyunlu civcivler aldım. Oldukça büyük oldukları halde tavuklardan biri hepsini sahiplendi. Onlar da o tavuğu anne olarak seçtiler.
Sayın Sakagün,

Aldığınız civcivler cins mi? maaşallah güle güle büyütün, çok güzeller.

Eski 16-08-2014, 14:48   #3071
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Kırma olabilir. Çünkü pazarcı sıradan civciv de satıyordu. Kel boyunlunun babasını da satıyordu. Oldukça büyük bir hayvan. Kel, kırmızı bir boynu vardı.

Yağmurcan beğendi.
Eski 17-08-2014, 16:01   #3072
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
yavrular büyüyor..

Name:  110258311.jpg
Views: 2032
Size:  37.9 KB

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2014, 16:06   #3073
Ağaç Dostu

tavukların yumurtlaması için

Arkadaşlar benim 25 tane falan köy tavuğum var ve hepsi serbest dolaşıyor, yalnız bu günlerde havaların sıcaklığından mı bilemiyorum günde 4-5 tane yumurta alabiliyorum. Bazı sitelerde yumurta verimini arttırmak için arpayı bir kaç saat tuzlu suda bekletmek gerektiğini okudum, bunun doğruluk payı nedir? **** tavuklarımın yumurtlaması için ne yapmam gerekiyor? (organik yumurta yemek için şimdiye kadar him tavuklarıma yumurta yemi yedirmedim, yedikleri arpa, buğday, mısır (şu anda yağlanırlar diye vermiyorum mısırı) yeşillik ve doğadan yedikleri böcek türü şeyler )

Eski 29-08-2014, 17:30   #3074
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yağmurcan Mesajı Göster
Arkadaşlar benim 25 tane falan köy tavuğum var ve hepsi serbest dolaşıyor, yalnız bu günlerde havaların sıcaklığından mı bilemiyorum günde 4-5 tane yumurta alabiliyorum. Bazı sitelerde yumurta verimini arttırmak için arpayı bir kaç saat tuzlu suda bekletmek gerektiğini okudum, bunun doğruluk payı nedir? **** tavuklarımın yumurtlaması için ne yapmam gerekiyor? (organik yumurta yemek için şimdiye kadar him tavuklarıma yumurta yemi yedirmedim, yedikleri arpa, buğday, mısır (şu anda yağlanırlar diye vermiyorum mısırı) yeşillik ve doğadan yedikleri böcek türü şeyler )
Tavuklarınızın tüylerine dikkat edin sayın Yağmurcan.. Kümesinizde bolca tüy görüyorsanız tavuklarınız kendilerini kışa hazırlamak üzere tüy değiştirmeye başlamış olabilirler. Kanatlılar tüy değiştirme döneminde yumurtlamazlar. Tuz kanatlılara pek iyi gelmez. Tuzlu su olayını hiç dikkate almadan sade halde tahıl yedirmeye devam etmenizi öneririm..

Yağmurcan beğendi.
yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2014, 21:15   #3075
Yeni Üye

wehde's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2013
benim tavuklarda yumurtayı kesti, günde 1 **** 2 yumurtluyırlar. kimisi tüy döküyor havalarda sıcak gittiğinden böyle oldu sanırım. bizim burdakiler lor yumurtlatır diyorlar ama hiç denemedim

wehde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2014, 22:06   #3076
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex Mesajı Göster
Tavuklarınızın tüylerine dikkat edin sayın Yağmurcan.. Kümesinizde bolca tüy görüyorsanız tavuklarınız kendilerini kışa hazırlamak üzere tüy değiştirmeye başlamış olabilirler. Kanatlılar tüy değiştirme döneminde yumurtlamazlar. Tuz kanatlılara pek iyi gelmez. Tuzlu su olayını hiç dikkate almadan sade halde tahıl yedirmeye devam etmenizi öneririm..
Evet Yarenimex kümeste ufak tüylerden görüyorum ama tüy dökümü için daha erken gibi geldi bana. Söylediklerinizi uygulayacağım, çok teşekkürler...

yarenimex beğendi.
Eski 29-08-2014, 22:09   #3077
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wehde Mesajı Göster
benim tavuklarda yumurtayı kesti, günde 1 **** 2 yumurtluyırlar. kimisi tüy döküyor havalarda sıcak gittiğinden böyle oldu sanırım. bizim burdakiler lor yumurtlatır diyorlar ama hiç denemedim
Bence de sıcakların etkisi var diye düşünüyorum, geçen sene ekim ayının ortasından itibaren yumurtayı kesmeye başlamışlardı, bu sene biraz erken oldu ama bildiğim kadarıyla sağlıklı tavuklar tüy dökerlermiş, ne yapalım biz de yumurtayı biraz az yeriz

Eski 30-08-2014, 06:02   #3078
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Benimkiler de tüy döküyor. 1 haftadır yumurta yok. Hepsi bir anda kesti.

Eski 30-08-2014, 10:21   #3079
Yeni Üye

wehde's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yağmurcan Mesajı Göster
Bence de sıcakların etkisi var diye düşünüyorum, geçen sene ekim ayının ortasından itibaren yumurtayı kesmeye başlamışlardı, bu sene biraz erken oldu ama bildiğim kadarıyla sağlıklı tavuklar tüy dökerlermiş, ne yapalım biz de yumurtayı biraz az yeriz
küresel ısınmadan etkilendiler sanırım(:

Yağmurcan beğendi.
Eski 04-09-2014, 23:38   #3080
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2014
deniz kumu

kümes gölgeliklerine deniz kumu döküyorum tavuklara bi zararı var mıdır ? cevaplarsanız sevinirim

mehmetmuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2014, 14:50   #3081
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2008
eğer dediğiniz doğru olsaydı dışarda gezen ve yumurtlayan tüm tavukların ilgili kısmındaki tüyler olmazdı mı acaba .

Lecagot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2014, 14:52   #3082
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2008
özür tespitim yanlış yere düştü

Lecagot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2014, 23:55   #3083
Yeni Üye

alperen 45's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2014
yanlış tuz benim bildiğim hayvanı öldürür

alperen 45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2014, 13:29   #3084
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

arkadaşlar galiba benim tavuklarda bit sorunu var ama bildiğiniz tavuk biti değil, daha küçük minicik yaratıklar sayıları çok fazla, civcivler serbest gezdikleri halde büyüyemez oldular, tavukların yumurta verimi azaldı. bu bit belasını çözmem lazım. zannedersem kırmızı tavuk biti diyorlar ya da gece biti başına gelen varsa tecrübelerini aktarabilir mi acaba?

Eski 10-09-2014, 14:01   #3085
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sagun Mesajı Göster
arkadaşlar galiba benim tavuklarda bit sorunu var ama bildiğiniz tavuk biti değil, daha küçük minicik yaratıklar sayıları çok fazla, civcivler serbest gezdikleri halde büyüyemez oldular, tavukların yumurta verimi azaldı. bu bit belasını çözmem lazım. zannedersem kırmızı tavuk biti diyorlar ya da gece biti başına gelen varsa tecrübelerini aktarabilir mi acaba?
Sayın Sagun,

Hemen Veterinerden bit için ilaç alıp, hayvanlara yapmalısınız, yoksa telef olup giderler. Bu sene benim de kuluçkada yatan tavuklarımda sanıyorum havanın çok sıcak olmasından dolayı başıma geldi, ilaç yaptım çok şükür düzeldiler. Bitler gece hayvanı kanını emip, iştahsız bırakıp ölmelerine sebep oluyor benim gözlemlerime göre. Ayrıca kümesinizin her tarafını da ilaçlamalısınız, özellikle tünek yerlerinde, daha doğrusu ahşap olan yerlerde daha güzel barınıyorlar. Bir de kümesinizin her tarafına sönmüş kireç serpin, çok faydası olacaktır, kolaylıklar diliyorum.
Son bir hatırlatma ; AMAN DİKKAT edin bitler size de çok çabuk bulaşıyor, başınıza bone, ellerinize eldiven giymeyi unutmayın!!!!

Sagun beğendi.
Eski 11-09-2014, 06:59   #3086
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Bir arkadaş ölecek olan hayvanı kestiğini ama hiç kan akmadığını belirtmişti. Tavukların neredeyse tüm kanlarını içerek zayıflatıp olmelerine sebep oluyorlar.

Veterinerden sıvı olarak alacağınız ilaçla hayvanların yaşadıkları ve gezindikleri yerleri üç güne bir ilaçlayın. Toz olarak satılanla da hayvanların özellikle kanat altlarına ve ayaklarına doğru dökmeye çalışın.

Tüneklerine dikkat edin, kümes içerisinde bitlerin saklanacağı çatlak vb olmasın. İmkanınız varsa pürmüz ile kümes içerisini yakmaya çalışın. Bu bitler geceleri hayvanlara saldırmakta sabahları ise genelde yuvalarına çekilmedeler, bir kısmı da hayvanların üzerlerinde kalıyorlar. O nedenle sıvı ilaçlamayı gece de yapabilirsiniz.

Havalar ısınınıca bitler çıkmaya başlıyor, soğumaya başlayınca azalacaktır. Benim de toplamda 7 hayvanım farkedemediğimden öldü. Ancak şu an tertmizler sorunumuz kalmadı.

Sagun beğendi.
serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 17:57   #3087
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

bu güzel tavsiyeler için teşekkürler deneyeceğim...

Eski 11-09-2014, 20:04   #3088
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Bugün kontrol ettiğimde, 2.5 aylık sussexlerimin üzerlerinde aynı manzara ile karşılaştım. Anlattıklarımı tekrar baştan yaşamak ve yapmak zorunda kaldım. İyi ki kontrol etmişim yoksa, gayet rahattım, havalar soğuyor aynı belayla bir daha karşılaşmam diye ümit ediyordum.

Sagun beğendi.
serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2014, 10:51   #3089
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2014
Herkese selamlar...
Foruma yeni üye oldum ancak uzun süredir takip ediyordum.
2 Dönümlük bir bahçemiz var ve bahçe de 250 metre kare kullanmadığımız prefabrike bir binamız var yaklaşık 2-3 yıldır aklımızda olan köy yumurtası işine girmek istiyorum sizin tecrübelerinize de başvurmak için birkaç soru sormak isterim...
Uzun süredir 10 tavuk 1 horoz ile kümesimiz var hobi olarak yetiştiriyoruz günlük bazen 4-8 arası yumurta alıyoruz atık bunu daha profesyonel olarak yapmak adına...

1- 1000 Tavuk 25 Horoz ile başlamak istiyorum maliyeti Tavuk ve Horoz başına ne kadar olur/Hibe ya da sıfır faizli destek alabilir miyim?
2- 1000 Tavuk 25 Horoz için yem vermeliyim doğal beslenmeleri dışında arazi sonuç da çok büyük değil yeme de ihtiyaç duyarlar mı? Yemek artıkları Kavun Karpuz artıkları yeşillik artıkları vs ile besliyorduk kendi hayvanlarımızı ara sırada yem veriyorduk...
3- Eğer yem verirsek maliyeti gider olarak yüksek olur mu?
4- Gelir/gider olarak baktığımız da pazarlamasını yapabilirsem sanırım illere göre değişiyor 50 krş ile 1 Tl arasında bana gelir ve gideri ortalama ne olabilir? Daha önce kendi yumurtalarımızı hiç ticari olarak değerlendirmediğimden bir yumurta ne kadar kar olarak bırakır hesaplayamadım.
5- Tavukların yumurtlaması için gün ışığı gerekli olduğundan sürekli kapalı alanımızı ışıklandırmamız gerekecek mi yoksa başka bir yöntem var mı?
6- Etçi olarak da beslemek yararlı olabilir mi?
7- Su ve Yem ekipmanları vs kurmak gerekir mi maliyeti ne kadar olabilir?

Aklıma şimdilik gelebilecek sorular bunlar aranızda tecrübeli kişilerin yardımlarını bekliyorum benim de yardımcı olabileceğim konularda sizlere de ileride ben de yardımcı olmak isterim.

KaRTaL1903- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2014, 21:33   #3090
Yeni Üye

wehde's Avatar

bende 21 tane tavuk var 110 metrekare bahçem var. bahçede ot bile bitmez oldu. bazen kazıyorum bahçeyi bölüm bölüm yeşillendirip tavuklara açıyorum. bence bin tavuk yapacağına 250-500 tavuk yap. Bin tavuk olursa çok yumurtan olur 50 kuruşa satarsın. Ama az tavuğun olursa eşe dosta satarak başlarsın. köy yumurtası 1 lira en az. boyu önemli değil lezzetli olsun yeterki. bence az yap çevreni müşterini bağla yavaş yavaş yükselt. yer kısıtlı olduğu için tek çeşit buğdayla tavuklar sağlıklı olmuyor. iyi ve çeşitli yemler alırsam hayvanların tüyleri bile değişiyor. bakabileğin kadar tavuk yap yere göre

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024