agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-08-2012, 16:46   #1981
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-08-2012
Resimdeki kümes

Merhaba.
Resimdeki kümes hakkında düşünceniz nedir? Benzerini yaptırmayı düşünüyorum.
İçinde tavuk ve tavşanı kesin olarak keklik, bıldırcın ve sülün'ü de belki beslemeyi düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir? Teşekkürler

Eklenen Resimler

reger beğendi.
mhmmtygt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 18:51   #1982
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Hayvanların kışın rüzgardan, yağmurdan korunabilecekleri tamamen kapalı alan da olmalı. Darıca Hayvanat Bahçesinde görmüştüm. Özellikle kuşlar için her tel kafesin arkasına tamamen kapalı bir alan da yapmışlardı.

Bu kümes tavşan için uygun değil. Tavşan toprağı oymayı sever. Tel kafesi toprağın 1 metre altına kadar uzatmanızı öneririm. Bir de tavşan çok üreyeceğinden kısa sürede alanı dolduracaktır. Bu yüzden büyükçe bir yer yaparsanız iyi olur.

Bence kümesler hayvanların geceyi geçirecekleri yer olmalı. Gündüz serbestçe bahçede dolaşabilmeliler.

Ön tarafı sadece tel kafes olursa horoz gece yanan ışıklar yüzünden de ötebilir.

Yağmur sularından etkilenmemesi için yerden yüksekliği biraz daha fazla olursa iyi olur.

mrduran ve mhmmtygt beğendi.

Düzenleyen sakagun : 18-08-2012 saat 22:34
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 23:07   #1983
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Arkadaşlar en sevdiğim tavuk türü bu sakallılar yıllardır üretmeye çalışırım hep ama bir türlü üreyip çoğalmıyorlar Ya sakalları çok az oluyor ya da sayıları 2 veya 3 ü geçmiyor. Bunları da çok sevdiğim komşumdan aldım yerine bir tavuk bir horoz verdim takas usulü İnşallah bu sefer üretmeyi başarabilirim

Name:  Fotoğraf0362.jpg
Views: 6807
Size:  50.9 KB

Name:  Fotoğraf0363.jpg
Views: 7428
Size:  47.9 KB

Name:  Fotoğraf0364.jpg
Views: 7275
Size:  51.3 KB

Düzenleyen bay tömürcek : 18-08-2012 saat 23:08 Neden: yazım hatası
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2012, 00:38   #1984
Ağaçsever

Teşekkürler Syn. Sakagun
Resimdeki görünenin önüne gündüz dolaşmaları için daha büyük bir alanı telle çevirmeyi düşünüyorum. Tavşanlarla ilgili olarak da tekrar düşünsem iyi olur sanırım. Aslında çok sayıda bakıp üretmeyi düşünmüyorum. Sadece küçük kızıma söz verdiğim için alacağım. Mesela çift almasam tek bir tane yaşar mı? Hayvana eziyet etmiş olur muyum?

Eski 19-08-2012, 10:22   #1985
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Sayın mhmmtygt;
Tavşanları bana sorarsanız aynı cinsiyet 2 3 tavşan alın böylece üreyip çoğalmazlar. Tek olunca hem canı sıkılır hemde çok zararlık yapar orayı buraya oyup kazar aslında çok olunca da yapıyorlar ama tekken ki kadar olmuyor şimdiden kolay gelsin

Eski 19-08-2012, 15:57   #1986
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mhmmtygt Mesajı Göster
Merhaba.
Resimdeki kümes hakkında düşünceniz nedir? Benzerini yaptırmayı düşünüyorum.
İçinde tavuk ve tavşanı kesin olarak keklik, bıldırcın ve sülün'ü de belki beslemeyi düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir? Teşekkürler
Doğrusu ben de resimde göründüğü kadarıyla kullanışlı olduğunu düşünmüyorum. Satış amaçlı, sergi yapmak için düzenlenmiş gibi.

Burada uygun bir kümes bulacağınızı düşünüyorum.

sakagun ve mrduran beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2012, 16:42   #1987
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Ramazan Bayramınız kutlu olsun.
Name:  bayram10060.jpg
Views: 5679
Size:  29.3 KB

sakdag ve loveforlife beğendi.
Maviş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2012, 19:18   #1988
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Doğrusu ben de resimde göründüğü kadarıyla kullanışlı olduğunu düşünmüyorum. Satış amaçlı, sergi yapmak için düzenlenmiş gibi.

Burada uygun bir kümes bulacağınızı düşünüyorum.
Teşekkürler. Siteyi inceledim, çok yararlı ve kendim yapmaya çalışacağım. Ancak üzerinde epeyce kafa yormam gerekecek. Koymayı düşündüğüm alana göre bir plan bulana kadar araştırmaya devam

Eski 19-08-2012, 19:19   #1989
Ağaçsever

Sayın Tömürcek cinsiyet öneriniz var mı?

Eski 20-08-2012, 14:20   #1990
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Sayın mhmmtygt;
Gözlemlerime göre dişiler daha cana yakın ve sakin oluyor tabi bu arada çok bi fark yok dişi erkek arasında ama benim fikrim bu yönde dişi almanız yönünde

Eski 21-08-2012, 10:39   #1991
Ağaç Dostu

habipapo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tömürcek Mesajı Göster
Arkadaşlar resimdeki yumurta tavuklarının civcivlerinden almak istiyorum nereden temin edebilirim bilgisi olan var mı? Resimleri netten aldım. Sakarya da oturuyorum buralardan nereden bulabilirim acaba bir de tel çevrili kümeste bakıcam kapalı yerde yumurta yaparlar mı? yumurta tavukları kapalı oldukları yerde de yumurtluyorlarmış diye duydum bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Eklenti 325042

Eklenti 325043
sayın tömürcek sakaryada cumhuriyet mah fahti abanoğlu satıyor plymouthrock yarkalarını 10tl den satıyor cepnosu 05078105851den arayıp sorabilirsin

habipapo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2012, 13:44   #1992
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Teşekkürler habipapo mesajıma cevap verdiğin için

Yarkaları yerinde gidip görmek isterim birde acaba şimdi alsam yarkaları tam kışa yumurtaya gelirler kışında yumurta verimi çok düşük oluyor soğuktan biliyorsunuz acaba ocak gibi alsam da nisanda falan başlarlar daha verimli mi olur arkadaşlar?

Habipapo gidip gördünüz mü bi bilginiz var mı sadece tavuk mu bunlar ben horozundan da alıp üretmek istiyorum da.

Eski 22-08-2012, 11:17   #1993
Ağaç Dostu

habipapo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tömürcek Mesajı Göster
Teşekkürler habipapo mesajıma cevap verdiğin için

Yarkaları yerinde gidip görmek isterim birde acaba şimdi alsam yarkaları tam kışa yumurtaya gelirler kışında yumurta verimi çok düşük oluyor soğuktan biliyorsunuz acaba ocak gibi alsam da nisanda falan başlarlar daha verimli mi olur arkadaşlar?

Habipapo gidip gördünüz mü bi bilginiz var mı sadece tavuk mu bunlar ben horozundan da alıp üretmek istiyorum da.
sayın tömürcek gidip görmedim benim ilgi alanım süstavukları telefon edip bilgi alabilirsiniz

habipapo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 14:37   #1994
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Tamam habipapo tekrar tesekkür ederim

Eski 23-08-2012, 21:10   #1995
Yeni Üye

alnegir's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Desalmado Mesajı Göster
kumes inşaatı neredeyse bitiyor sadece kapılarımız kaldı :P sanırım mukemmel bir iş çıkarttık yeni yerlerini çok sevdi tavuklarımız bu arada minik civcivlerimde 1 aylık oldular :P
kumes kac m2 ve acik cephe guneye mi bakiyor acaba?

çiftçi5234 beğendi.
alnegir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 08:11   #1996
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Alnegir yaklaşık 35-40 m2 3 bölümden oluşuyor 2 bölümü kulucka için ayırdık 6 tavuk rahatça kalabilir orda. Diger bölüm ise tavuklarin kaldığı yer kapısı güneye bakıyor. Ayrıca disarda dolanabilcekleri 200 m2 civarında yeri Demir tellerle cevirttirdik. Cok bakımlı temiz bir yer oldu. Görenler tavuklarımızın cok şanslı olduğunu belirtmeden geçemiyorlar )))))

Desalmado Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 08:28   #1997
Ağaçsever

İnşaatı hakkında kısa bir bilgi vereyim. Kümesin alt zeminine yerden 15 cm yüksekte hazır beton döküldü.(topragın altından herhangi bir hayvan geçemesin diye) Duvarlarını ytong yaptırdık. (Normal tuğladan daha saglikliymis) yine hazır siva ile sivattik. Çatısı ahşap ve çatının üstü hiç bir sekilde yağmur suyu gecirmicek sekilde Shingle membran ile kaplandi. Kapılarını da pimapen yaptırıyoruz. Temizliğinin kolay olması acısından tüm bu detayları iyice düşündük.İçeride ahşap tunekler ve folluklarda bulunuyor. Ayrıca hem daha sağlıklı ve aydınlık olması acısından kümesin icini kirec ile sivattik. Mimar ogrencisi olmamın tavuklarima buyuk faydası oldu )))

mrduran beğendi.
Eski 25-08-2012, 17:42   #1998
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
İnşaatı hakkında kısa bir bilgi vereyim. Kümesin alt zeminine yerden 15 cm yüksekte hazır beton döküldü.(topragın altından herhangi bir hayvan geçemesin diye) Duvarlarını ytong yaptırdık. (Normal tuğladan daha saglikliymis) yine hazır siva ile sivattik. Çatısı ahşap ve çatının üstü hiç bir sekilde yağmur suyu gecirmicek sekilde Shingle membran ile kaplandi. Kapılarını da pimapen yaptırıyoruz. Temizliğinin kolay olması acısından tüm bu detayları iyice düşündük.İçeride ahşap tunekler ve folluklarda bulunuyor. Ayrıca hem daha sağlıklı ve aydınlık olması acısından kümesin icini kirec ile sivattik. Mimar ogrencisi olmamın tavuklarima buyuk faydası oldu )))
Merhaba efendim,

Kirece az plastik boya veya tutkalımsı(araştırmalarınız doğrultusunda) bir şeyler kattınız inşallah. Sık sık yıkayabilmeniz için.

Kolay gelsin, sağlıkla kalın inşallah.

Güzel bir şeyler olmak üzere...

Saygılarımla lütfen.

Desalmado beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 18:30   #1999
Ağaçsever

Mrduran güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Kirece plastik boya vb. Birsey karıştırılmadı fakat tuz ilave edildi. Söylediğiniz üzere yıkandığında çıkmasın diye... Bi konuda kararsız kaldım! Kümesin alt zemini toprak mı saman mı yoksa Talas mı olsun diye... Samana karar verdik. Temizleyince dışarı alıp o samanların topraga karışmasını sağlarız ve yeni saman serebiliriz diye. Doğru mü yaptık bilemiyorum )

çiftçi5234 ve mrduran beğendi.
Eski 26-08-2012, 02:25   #2000
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
... Kümesin alt zemini toprak mı saman mı yoksa Talas mı olsun diye... Samana karar verdik. ....

....Doğru mü yaptık bilemiyorum )
Merhaba efendim,

Bilenler var, sizi yanıltmayayım ben.

Ama torba dolsun misali;

Plastik ızgaralar(pazar kasaları gibi delikli-tahtaya nazaran daha hijyenik) altlarında beton ile teması kesen sabit takoz yükseltiler...

Izgaralar; dezenfekte edebileceğiniz bir tepsi/tava benzeri kaba sığacak ebâtta modüler olsa...

Üstüne saman gene...

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Murat Öz beğendi.

Düzenleyen mrduran : 26-08-2012 saat 02:27 Neden: mükerrer ifade çıkarıldı
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 21:35   #2001
Yeni Üye

alnegir's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2011
Alıntı:
Bitmis halini detaylica gormek isterim. Ben de kumeslerimi yenilemek istiyorum. Belki iyi bir ornek olabilir.

alnegir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 10:45   #2002
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Selamlar.Acizane kümesin tabanı konusunda fikrimi paylaşmak isterim.Bence toprak yaparsanız daha sağlıklı olur.Zaman geçtikçe içerideki toprağı çıkarıp yenisiyle değiştirirsiniz..Çıkarttığınız toprağı da bekletip varsa bitkilerinize şerbet olarak kullanabilirsiniz..

banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 15:20   #2003
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Sayın
mhmmtygt,

Kümesinizi bende uygun bulmadım, ama bir emek verilmiş çalışılmış o belli.Emeğinize sağlık ancak daha değişik şeyler düşünün.Mesela yağmur yağınca serpintisi kümese girer.Kar yağınca hayvanlar etkilenir

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 14:37   #2004
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2010
arkadaşlar annem pazazrdan erli üretim 2 tavuk bir horoz almışlar.hayvanlar ara sıra hafif öksürüyorlar.Ne tavsiye edersiniz.Antibiotik ve vitamin mi kullanmam lazım.Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

ozzy05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2012, 22:49   #2005
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiftçi5234 Mesajı Göster
Sayın
mhmmtygt,

Kümesinizi bende uygun bulmadım, ama bir emek verilmiş çalışılmış o belli.Emeğinize sağlık ancak daha değişik şeyler düşünün.Mesela yağmur yağınca serpintisi kümese girer.Kar yağınca hayvanlar etkilenir
Ben henüz o kümesi yaptırmadım. Gördüğüm bir modeldi, fikirlerinizi sormak için fotoğraflamıştım. Halen araştırıyorum, kendim yapıp kışa yetiştirmeye çalışacağım.

Eski 02-09-2012, 16:23   #2006
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Kardeşim tavuklarını yükler misin demiştin yüklüyorum da malesef hepsini toplayamadım köyde çok geziyorlar da toplamak zor oldu birazını bulabildim anca
Eklenti 329124

Eklenti 329125

Eklenti 329126

Eklenti 329127

Düzenleyen bay tömürcek : 05-10-2012 saat 15:13
Eski 02-09-2012, 22:55   #2007
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
tamamdır kardeşim ben çekicem yarın sabah atcam bakarsın kardeşim..

hindici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2012, 23:04   #2008
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Tavuklar nasıl kardeşim beğendin mi şuan biraz pisler tüy döktüler bazıları yeni tüy düzdü bazıları hala duruyor 20 tavuk 40 civciv piliç karışık 21 ördek 8 hindim var sende kaç tane tavuk ördek falan var?

Eski 03-09-2012, 12:07   #2009
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
kardeşim bende koy dedin koyuyorum resimleri 2. resimdeki sakallı tavuğumdan bitanesi brahmada vardı onları bulamadım bahçede dikenler filan var onlarının arasına giriyorlar..

Eklenen Resimler

hindici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2012, 20:26   #2010
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Tavuk hastalığı bizim buralarda da etkili oluyor, iki gün önce sapasağlam olan 4 aylık civicivim bir anda öldü. Hastalık belirtisi falan da yoktu. Dün sabah eşim salmış kümesten tavukları, öğlen yem verdim bir tanesi yok, her yeri aradım, komşu bahçeleri falan da taradık, hiç bir yerde bulamadık.

En sonunda atmaca falan kaptı diye düşündük. Akşam üzeri tavukları kapatırken kümesin arka taraflarında civcivimin ölüsünü buldum. Çok üzüldüm. 15 günde bir kümesi temizleyip, toz kireç serpiyorum. yem ve su kaplarını bile çamaşır sulu karışımla dezenfekte ediyorum ama bir şekilde mikrobu alıyorlar sanırım. Diğer tavuk ve civcivlerim de bir problem görünmüyor ama ne olur bilemem. Bir süre kapalı tutmayı düşünüyorum tavuklarımı.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024