agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2009, 22:51   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
İstanbulda çiçek pazarının orda evcil hayvan dükkanlarında çeşitli ırkların yetişkinleri, palazları satılıyor. Bazı evcil hayvan satan firmalarda da palaz satıyorlar ama çok para istiyorlar. Yetişkin almak daha mantıklı oluyor.

Ama esas bazı firmalar döllü yumurta satıyorlar ve aynı firmaların ev tipi kuluçka makinaları da var. 30-100 yumurtalık, elektrik sobası kadar aletler. İsterseniz tek tip yumurta alabilceğiniz gibi, karışımlarda alabiliyorsunuz. Kargo ile de gönderiyorlar.

Mesela : http://www.cift-el.com/default.aspx?pid=22465

Düzenleyen Todor : 16-01-2009 saat 23:02 Neden: imla hatası
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 23:03   #62
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Teşekkürler sayın Todor ,bu bilgi benim için şahane oldu.

Çünki 10 fol yumurtadan sadece 1 civciv elde etmekten çok sıkılmıştım.

Firmaya hobi setlerinin fiatını öğrenmek için mail attım, uygun bir şeyse 10 yumurtalık kuluçka makinesi almak istiyorum.

İnsan köy tavuğunun tadını alınca , market tavukları tatsız , tuzsuz geliyor.

Keser keser yerim şahane...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 23:13   #63
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Teşekkürler. Bu link epey faydalı olacak gibi.

Çocukluğumda senelerce tavuk besledik. 2 yılda bir yeni civcivlerle kümesi tazelerdik.
Çok iyi yumurtlayan küçük beyaz bir ırk vardı. Leghorn sanırım. Bir de et için yetiştirdiğimiz, 5-6 kilo gelen bir ırk vardı. İsmini hatırlamıyorum. Onlar da beyazdı. Bir kaç kez plymouth barrel yetiştirmiştik. New Hampshire Red cinsleri tavuklarımız her zaman olurdu. En çok onları severdim.

Civcivleri babam bulurdu nasıl buluyorduysa. Rahmetli ziraatçıydı, biliyordu herhalde nereden bulunacağını. Civcivler palazlanıp kümese konacak hale gelinceye kadar mukavva kutuların içinde, tüyleninceye kadar sallandırılan bir ampulun ısıtıcılığında hiç fire vermeden büyütmeyi iyice öğrenmiştik.

En iyi civciv alma zamanını Mart başı gibi hatırlıyorum. Böylece Mayıs başında iyice palazlanmış civcivler kümese konabilir.

Seneye bir kümes yapmayı planlıyorum. Belki sn.Üzüm bu baharda yararlanır bütün bunlardan.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 23:29   #64
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

A o beyazları biliyorum burda et tavuğu diyorlar, sürekli yem yemekten artık yürüyemez hale geliyor penguen gibi gidiyor.

Hatta yemliği açıkta bırakınca çatladığı bile oluyormuş.

Eski 16-01-2009, 23:44   #65
Ağaç Dostu

Etlik beyaz ırk broiler, yumurtalık beyaz ırk ligorin (leghorn) ve etlik 5-6 kilo gelenleri de brahma ve ya dev chochin olarak tahmin ediyorum.

Eski 17-01-2009, 19:55   #66
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Linkte ilginç bir kümes tasarımı var. Hoşuma gitti. Bizim kümesi bundan yararlanarak yapabilirim diye düşünüyorum.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2009, 21:23   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe-can Mesajı Göster
Sn Rıfat67;
Yeni gelenleri kümeste horozun göreceği bir yere tel örgü içine al. Fiziki olarak temas etmesin. Zamanla alışır. Çünkü bir horoz haremine çok tavuk almak ister. Yeni gelenleri zor kabul ederler. Pek paylaşımcı değiller. Zamanla alışır merak etmeyin.Selamlar.
Sayın Efe-Can, bilgi için teşekkürler.

Bahsetiğiniz gibi ayırdım, bir müddet sonra tekrar bir araya getirecegim.

Rıfat

RIFAT67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2009, 19:25   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar,
Yazılanları,resimleri verilen siteleri büyük bir keyifle izlemekteyim.
Üçbeş tavuğum benim de oldu nihayet.Zor buldum ve toparladım.Ancak benim niyetim maksimum 7-8 adet fakat değişik cinslerde olması.
Bu baharda 2-3 adet değişik cinslerden İstanbul,Kocaeli civarlarında nerelerden bulabilirim.Bu konuda bilgi verilirse sevinirim.
Herşey gönlünüzce olsun...

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2009, 14:58   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Horozum ve tavuklarım

Bana danışmak isterseniz msn adresim cusas_03@hotmail.com
Küçüklüğümden beri civciv besleyip büyütüyorum. Tavuk-horoz larla ilgili gereken herşeyi biliyorum. REsimlerdeki Horoz ve tavukları civciken almıştım. Şimdi horoz bana bile efelik yapıo

Düzenleyen okutkan : 08-02-2009 saat 15:00 Neden: resim upload
okutkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2009, 15:22   #70
Ağaç Dostu

Fotoğraflarınızı foruma yüklemenizi rica ediyoruz. Ama ilk olarak forum kurallarını okuyunuz. Hoşgeldiniz.

Eski 08-02-2009, 18:52   #71
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okutkan Mesajı Göster
Fotoğraflardaki (Resimlerdeki) Horoz ve tavukları civciken almıştım. Şimdi horoz bana bile efelik yapıo
Ben sahibine efelik yapan horozlardan pek hoşlanmıyorum. O yüzden Dev Koşhin (cochin) cinsi horozumu çok seviyorum. İnsancıl ve cana yakın.

Eklenen Resimler

yağmur beğendi.

Düzenleyen Kudret : 09-02-2009 saat 01:25
Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2009, 19:39   #72
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Bu başlık çok kışkırtıcı olmaya başladı.

Eski 09-02-2009, 20:42   #73
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
sevgili dostlar bende dev koşin,brahma, berat ve fizan tavukları besliyorum.ayrıca dört adet bıldırcınım var.evde bulunan hobi amaçlı kuluçka makinemlede tavuklarımı çoğaltmaya çalışıyorum.işte 02 Ocak 2009 doğumlu çivcivlerim.
saygılarımla

Eklenen Resimler

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 21:45   #74
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Ne kadardır kullanıyorsunuz makinayı? Memnun musunuz? Kaça almıştınız, ne zaman?

Biraz arka arkaya sordum galiba...

Civcivleri görüp imrenmemek mümkün mü? Maşaallah...

Ben de almak isterdim kuluçka makinesi ama 250 ytl imiş.

Eski 09-02-2009, 21:52   #75
Ağaç Dostu

250 iyi rakkam. Çünkü içinde zamanlayıcı var, ısıtıcı var, termostat var, ayrıca günde belirli sayıda (en az 4 kez) yumurtaları döndüren bir sistem ve bir motor var. Bunların maliyetini hesaplayınca 250 az bile.

Eski 10-02-2009, 01:47   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2008
sn bahtiyar02 bende kuluçka makinası aldım 100ytl ama 4 seferde ancak 3 ördek çıkartabildim ekim ayında 2 adet 5 subattada 1 adet ayrıca 2 dişi 2 erkek ördeğim var her gün 2 yumurta alıyorum ama yumurtalardan yavru alamıyorum şimdi yeni dijital termostet aldım bakalı ne olacak kış yumurtaların döl durumu nasıl acaba

merakli57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 11:05   #77
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

sevgili berduray...yaklaşık 2 yıldır makineyi kullanıyorum gayet memnunum.Makinemi 100tl aldım.Makinem manuvel yani elle çevirmeli. yumurta çevirmelerini günde 3 kez yapıyorum nem oranını kendim ayarlıyorum.benim gibi birkaç dostum kendi makinelerini kendileri yaptı.piyasada 100tl ile 600tl arası hobi yani küçük makineler veya tam otomotik kuluçka makineleri mevcut.bazı sitelerde kendin yap başlığıyla uygulamalı makine yapımları var.istenirse kendinizde yapabilirsiniz.

Todor dostumun dediği gibi şayet tam otomotik bir makineye sahip olmak isterseniz ekonomik olarak biz hobiciler için pahallı gelebilir.

sevgili merakli57 dostum.ördeklerin kuluçka dönemi 28 gündür bunun yanında kış şartlarında kümes sıcaksa yumurtlamaları devam eder.yumurtaların döllü olması tüm hayvanların sağlıklı beslenmeleri-hava şartları en önemlisi erkek ördeğin yumurtayı döllemesi.genelde genç cinslerde ilk yumurtalar boş çıka biliyor.bildiğim kadarıyla ördeklerde yumurtaların döllenme oranları diğer türlere göre bayağı yüksektir.
makinenizde ısı sabit değilse nem ve çevirme zamanında yapılmazsa yumurtaların bozulmasına sebep olur.makineniz hakında ön bilgi verirseniz daha çok yardımımız dokunacağına inanıyorum.saygılar

Eski 10-02-2009, 15:12   #78
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Ben bir bakayım şu kendin yap sitelerine, teşekkürler verdiğiniz bilgiler için Sayın Bahtiyar.

Eski 10-02-2009, 15:54   #79
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Tübitak araştırması

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Benim merak ettiğim ise, yumurtanın dış kabuğunun rengini belirleyen ne?.

Tavuklar niçin sarı veya beyaz gibi farklı renkte yumurtlarlar?

--------------------------------------------------------------------------------

Yumurta kabukları, beyazdan kahverenginin değişik tonlarına kadar farklılık gösterebilir. Bu, tamamen tavuğun genetik yapısına bağlıdır. Yani, tavuğun beslenmesiyle ya da besin değeriyle ilgili değil. Kahverengi kabuk, yumurta oluşumu sırasında tavuğun kabuğunda boya maddesi depolanması sonucu ortaya çıkar. Kahverengi boya maddesi, hemoglobinin bozulma ürünü olan �oopophyrin�dir. Beyaz Leghorn cinsi tavukların yumurtalarının kabuk rengi beyazdır. Rhode Island, New Hamshire ve Plymouth cinsi tavukların yumurtaları ise, kahverenginin değişik tonlarında olurlar. Hangi tavuğun, ne renk yumurta yumurtlayacağını önceden tahmin etmek mümkün. Eğer tavuğun �kulak memesi� beyazsa, yumurtası da beyaz; eğer kırmızıysa, yumurtası da daha koyu renkli olur.

Lecagot beğendi.
Eski 10-02-2009, 23:30   #80
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

sevgili berduray bildiğimiz yumurta renklerinden farklı birde yeşil yumurta var.Bu tavuk yumurtasından dolayı ülkemizde yeşil yumurtacı olarak isimlendirilir.
verdiğiniz bilgiler için ayrıca çok teşekkür ederim.saygılar

ARAUCANAS(YEŞİL YUMURTACI)

ORİJİNİ ............................................... GÜNEY AMERİKA

RENKLERİ.................................BEYAZ - SİYAH YABAN RENKLERİ

SENELİK YUMURTA ADEDİ.......... 170 ADET

YUMURTA RENGİ.............................. YEŞİL - MAVİ

ERKEK AĞIRLIK.................................. 2000 Gram

DİŞİ AĞIRLIK.................................... 1600 Gram

TEPE TÜYLERİ................................... YOK

SAKAL............................................. ....... VAR

BACAK TÜYÜ...................................... YOK

TIRNAK............................................ ..... 4 ADET

İBİK.............................................. .......... KÜÇÜK BEZELYE TİPİ

ÖZELLİKLERİ

ARAUCANAS LAR ÇEŞİTLİ RENKLERDE OLABİLMEKTEDİR HATTA AYNI RENKTE DİŞİ VE ERKEKTEN DEĞİŞİK RENKLERDE YAVRULAR ALMAK BU CİNSLERDE MÜMKÜNDÜR ŞÜPHESİZ ARAUCANAS IN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ YUMURTASININ RENGİ YEŞİL VE TONLARI OLMASIDIR UFAK VE ORTA BOY OLMAK ÜZERE İKİ CİNSİ VARDIR HOROZLARIN VE TAVUKLARIN ÇENE ALTINDA SAKALLARI BAŞIN İKİ YANINA KADAR BÜYÜYEBİLİR HAREKETLİ HAYVANLARDIR.

KAYNAK:http://www.parkhayvancilik.com/araucanas.htm

RESİM KAYNAK:http://www.alibabaciftligi.com/tavuk/araucanas.html

Eklenen Resimler

yağmur beğendi.
Eski 11-02-2009, 09:36   #81
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Eğer tavuğun kulak memesi beyazsa, yumurtası da beyaz;
eğer kırmızıysa, yumurtası da daha koyu renkli olur. muş. Çok teşekkür ederim Berduray
Şimdi de şunu düşündüm. Acaba beyaz kabuklu yumurtayı mı tercih etmeli?.
Koyu renkli olan yumurta da hemoglobin bozukluğu sonucuna varırsak?.
(bu da yumurta mı tavuktan,tavuk mu yumurtadan çıkar durumuna benzedi )

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2009, 11:53   #82
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Öncelikle Sayın Bahtiyar'a bilgi aktardığı için teşekkür ederim, yeşil yumurtanın varlığından haberdar oldum, bir de bundan temin edeyim gibi bir fikre de sahip oldum sayesinde, şimdilik nasıl olacak bilmiyorum da...

Konu epey ilerlemişken ben hala kuluçka makinasında kaldım.

Nette ev yapımı ıceboxdan, kontrplağa kadar çeşit mevcut. Ama beni çok aşan teknik konular var.Havalandırma fanı, çevirme teknikleri, termostat benim bunları yapmam zor, elektrik konularında hiç anlamam.

Bir forumda da göz attığım sayfalar içinde elektrikli battaniye kullanma fikri vardı. Bana en yakın seçenek bu gibi geldi.

(Forumdaki konular yaklaşık 100 sayfaydı hepsini okumama mümkün değildi.)

Ama çekincelerim var, şayet elektrik işinden anlayan arkadaşlar varsa bilgi verebilir mi?

Başta şunu belirteyim elektrik ve nemin bir arada olmaması gerektiğinin bilincindeyim. Ama kuluçka süresinde neme de ihtiyaç var. Bunu bir şekilde battaniyeye asla temas ettirmeden hallettim diyelim.

Peki bu elektikli battaniye 21 gün süreyle nonstop çalışacağı için bir problem olur mu?

Diyelim ılık ayarda 21 gün prizde kalınca kontakt, priz , kablo ısınması yapar mı?

(...ki eşimin bu konuda şiddetli itirazları var ve benim de neden olmasın şeklinde karşı itirazlarım ; mantıklı bir biçimde ikna edilmem lazım)

Elektrikli battaniyenin ılık ayarı olması gereken kuluçka ısısını sağlar mı?

Bendeki battaniyede şu bilgiler var 220 volt, 80 watt.

Acil bilgilenmem lazım, fikirlerinizi bekliyorum.

Eski 11-02-2009, 18:10   #83
Ağaç Dostu

Ben aklımın erdiğince cevap vereyim. Kaliteli bir elektirkli battaniye nemden sudan etkilenmez. Bu battaniyenin kullanım klavuzunda belirtilir. Düşün ki, battaniyeyi yaşlı bir hastada kullandınız. Hasta altını ıslatırsa çarpılacak mı? Hayır, elektirkli battanbiye rutubetten ve sıvıdan etkilenmez.

Elektirkli battaniyenizi 365 gün boyunca çalıştırabilirsiniz. Bir problem olmaz.

Elektirk tesisatınızın kalitesine bağlı olarak kontak yapabilir. Ortalama bir tesisatda böyle bir sorun olmaz.

Elektrikli battaniyenin sağlıyacağı ısı, dış ortam ısısı ile doğru orantılıdır.

Ortam çok soğukta olsa, çok sıcakta olsa civcivleriniz ölecektir. gece oda ısısı diyelim ki 10 dereceye düştü. Sizin battaniyeniz aynı güçte ısıtmaya devam ediyor. Yumurtaların sıcaklığı 20 dereceye düşecek. Civcivleriniz ölecek. Öğle vakti oda sıcaklığı 27 dereceye çıkacak, yumurtalarınız 50 dererceyi görecek. Civcivleriniz gene ölecek.

Önemli olan belirli bir sıcaklıkta sabir tutabilmek. Yanlış hatırlamıyo isem bu sıcaklık 38-40 C dereceydi. İkinci faktör rutubet, üçüncü faktör hareket.

Eğer ben günde 3-4 kere elimle yumurtaları yarım tur döndüreceğim derseniz, 200W bir termostatlı akvaryum ıstıcısı alın. Gerekli ısı derecesine ayarlayın, su dolu bir kavanoza uygun şekilde yerleştirin. Böylece sabit sıcaklık ve rutubet sorununu halledersiniz. Bütün sistemi ve yumurtaları bir strafor kutu içine yerleştirin. Size yumurtaları elle çevirmek kalır. %50 fireyi göze alın.

1-2 saat elektikler kesilirse civcivleriniz gene ölecektir. Kavanozdaki su azalınca üzerine su ilave etmezseniz ısıtıcı yanar, civcivler gene ölür. Civcivler çok kolay ölür.

Civcivler çıktıktıktan sonra termostatı 24 dereceye ayarlayarak civcivleri aynı düzenekte büyütebilrsiniz. İlaveten bir de ışık gerekecektir.

En iyisi ve en temizi bir tane gurk olmuş tavuk ve döllü yumurta satın alın ve bırakın kendisi çıkarsın. O hem ısısını, hem rutubetini, hem çevirmesini kendisi halleder. Civcivler çıktığında da onları bi güzel gezdirir, karnını doyurur.

Eski 11-02-2009, 23:13   #84
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Valla bu iş bu kadar hassas terazideyse PES diyorum, ben pazardan civciv almaya devam edeyim, ve satıcılara da çok pahalı demeyeyim, cık cık...

Eski 11-02-2009, 23:20   #85
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Peki 1 soru daha normalde gurk olmayan bir tavuk gurk yaptırılabilir mi?

Yani tabiat ananın doğal döngüsüne müdahale edilebilir mi? Bu mümkün mü?

Eski 11-02-2009, 23:58   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Genelde çoğu köy tavuğu **** melez ırklar kuluçkaya yatmaya meyillidir. Bu bahar ve yaz aylarında daha sık olur. Eğer tavuğunuz gurk değilse bile follukta fazla yumurta bıraktığınız takdirde sıcak aylarda gurk olur.Önemli olan devamlı aynı yere yumurtlaması yani yerini değiştirmediğiniz sürece yumurtlamayı kestiği an kuluçkaya yatar. Makine işiyle şimdilik uğraşmayın derim çünkü bunun için gerçekten deneyim gerekiyor. Ama yinede tecrubelerim dahilinde el yapımı makine konusunda yardımcı olurum. En iyisi kuluçkaya sık yatan bir cins ile başlayın en kolay ve doğal olanı bunun için en çok bulunan hintler biçilmiş kaftan. Brahma, chochin,ispenç,habeş bunlarda yaz kış demez çok sık kuluçkaya yatar.

Maviş beğendi.
A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 00:29   #87
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Çok teknik olmayabilirse..(.ne demekse ) yani uygulayabileceğim bir projeyse çünki elektrik, elektronik bilgim "0" dinlemek isterim.

Nette biraz okudum ve daha okurken daraldım, voltlar, amperler , termostat ayarları bana mars kadar uzak...

Biz kızlarımıza organik tavuk eti yedirerek büyütmek istiyoruz ve evdeki 3 tavuğu en ekonomik nasıl çoğaltabiliriz peşindeyiz.

Piyasada şu an en ucuz kuluçka makinesi 250 ytl'den başlayıp, yumurta kapasitesine göre 600-700'e varıyor.

Evde çok teknik olmayan yapabileceğim bir şey var mı ? onun araştırmasındayım, aslında battaniye güvenilir bir şey miş ama eşim ikna olmadı, yangın çıkabilir endişesi var...

Eski 12-02-2009, 00:48   #88
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Yazdığım bir sayfa yazı fırtınanın azizliğine uğradı, tekrar kaybolmaması adına en kestirme yoldan cevabımı yazayım.

Bodrum mevsim itibariyle bahar ayının pek az yaşandığı bir yer.

Kuluçkaya 10 yumurtayla yatan tavuk sadece birini çıkarabiliyor. Köylü aniden bastıran sıcaklar sebebiyle sarı kıvrım denilen bir olayın olduğunu söylüyor.

Diğerleri cılk, kokmuş yumurta olarak kalıyor.

Niyetim şimdilik serin giden havalarda elimdeki 2 tavukla kuluçka dönemini atlatabilmek ve kızlarıma tamamen organik tavuk ve yumurtası yedirebilmek.

Bu kadar soruyu ondan soruyorum.

Vakit ayıran herkese teşekkür ederim.

Eski 12-02-2009, 01:46   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Tavuk sayınızı arttırmalısın 5-10 tane olmalı tabi bırde horoz. Benim ocak şubat ayında bile kuluçkaya yatan tavuklarım var yani yazın sıcak olur diyorsanız kışında yatar mutlaka ama yazınki kadar çok olmaz. Kuluçkaya yatan tavuğu folluğuyla başka bir yere alabilirsiniz sıcaktan koruma amaçlı , bu merdiven altı bile olabilir karanlık, serin vs.. Her zaman öncelikle tavukla deneyin derim.
El yapımı makine içinse; sadece tavuk ve bıldırcın yumurtası cıkarabileceğiniz bi tarif verebilirim. Gerekli olan malzemeler : kabin( eskimiş bi buzdoladı ısı yalıtımı bakımındanda çok iyi iş görecektir) , termostat (ısıyı belli ayarda tutacak) ,küçük bir fan( kabine ısıyı eşit olarak yayacak), ısıtıcı( birkac ampül **** elektrikli soba ısıtıcısı veya elektrikli battaniye telide bu işi görür). Yumurtaları koyacak bir kaç viyol (pencere sinekliği şeklinde fanın srikülasyonunu engellemeyecek şekilde). Termometre ve nemi sağlayacak su kapları. En önemli şey ısı,nem, yumurtaları hareket ettirmek (günde en az üç kez) ve temiz hava.

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 19:54   #90
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

sevgili berduray şayet geniş kapsamlı tavuklarla ve kuluçka makinesi ilgili bir site sorarsanız size benimde üyesi olduğum www.kulucka.net adresini kesinlikle tavsiye ederim.bitki derseniz agaclar.net ama tavuklar içinse kulucka net derim.her türlü sorularınızın cevabını bulabileceğiniz bir ortam.tamamen hobicilerin bulunduğu bir site.
saygılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024