agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-08-2009, 14:54   #361
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
forex_321
Yumurtanın şekli ile olsaydı civciv üretim çiftliklerinde boş yere popolarıyla oynamazlardı.Civcivken bile bazı türlerde kanatlarından veya renginden belli olmuyor tek tek elle hafif sıkıştırıp az bir dışkısını çıkartarak yumru şeklindeki organlarına bakılır.
Yumurtanın şekli ile cinsiyet yaklaşımı biraz masalımsı olmuş.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2009, 18:17   #362
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1

Civcivlerim Temiz Kümeslerini Çok Sevdiler

Düzenleyen thares : 14-08-2009 saat 22:15
thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 00:42   #363
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
yeni çıkan civcivlerden potansiyel horoz olanları ne zaman kümesten ayırmalıyım
ve ne zaman yenecek boyuta ulaşırlar
42 günlük horoz maksimum boyutlarına ulaşır diye duymuştum doğru mudur?

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 00:48   #364
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
bence salma tavuklar hem sağlıklı hemde yem konusunda daha ihtisaslı gitmiş olursunuz
yaklaşık 1 dönüm araziye salınacak 20 ,30 tavuk bir ailenin et ve yumurta ihtiyacını rahat giderir
tabi her şey imkan dahilinde saygılarımla

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 20:02   #365
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dremre Mesajı Göster
Fotoğraflarını Görebilirmiyiz Dr Emre
42 maksimum ağırlığa ulaşan piliçler etlik piliçlerdir

Düzenleyen thares : 14-08-2009 saat 22:05
Eski 13-08-2009, 21:05   #366
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Kuluçkada tek rakamın mantıksal dayanağı nedir?

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 22:03   #367
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dremre Mesajı Göster
sevgili dostum bir civcivin 42 günlük maksimum boyutlarına ulaşması bana göre anormal bir durum sonuçu oluşabilir. Nelermi? bazı sitelerde okuduğum kadarıyla dış ülkelerde çoğonlukla uygulanan bir sistemle 40-45 günlük ken kesime geldiği. Bunuda hayvan kemikleri, kan, sakatat ve unu makinelerde unhaline getirip civcivlere yedirmeleri sonucunda anormal büyüme gelişme söz konusu.Evet bana göre hiçte sağlıklı değil.Bir horoz normal bir besinle ancak 6 ayda kesime gelir.Kıyaslamayı siz yapın. Sağlıklı besinmi yoksa tamamen kimyasallı besinlermi? Hormonsuz sebze ve meyvaların neredeyse tadını unutur olduk.****** etinde.saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 22:07   #368
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Bence hiçbir mantıksal bir anlamı yoktur.bunlara bir örnekte ben vereyim..kırklı bir bayan kuluçkaya yatmış bir tavuğun yanından geçer veya bulunursa; Kesinlikle tavuuğun tüm yumurtaları bozulurmuş. Ben de makinede çıkarıyorum veya tavukların yardımıyla bu güne kadar ters birşey olmadı.saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 22:40   #369
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
sevgili dostum bir civcivin 42 günlük maksimum boyutlarına ulaşması bana göre anormal bir durum sonuçu oluşabilir. Nelermi? bazı sitelerde okuduğum kadarıyla dış ülkelerde çoğonlukla uygulanan bir sistemle 40-45 günlük ken kesime geldiği. Bunuda hayvan kemikleri, kan, sakatat ve unu makinelerde unhaline getirip civcivlere yedirmeleri sonucunda anormal büyüme gelişme söz konusu.Evet bana göre hiçte sağlıklı değil.Bir horoz normal bir besinle ancak 6 ayda kesime gelir.Kıyaslamayı siz yapın. Sağlıklı besinmi yoksa tamamen kimyasallı besinlermi? Hormonsuz sebze ve meyvaların neredeyse tadını unutur olduk.****** etinde.saygılar
teşekkür ederim, ben doğal beslemek istiyorum... 6 ay diyorsanız tamam... ben konuda çok acemiyim

Eski 13-08-2009, 22:44   #370
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thares Mesajı Göster

Fotoğraflarını Görebilirmiyiz Dr Emre
42 maksimum ağırlığa ulaşan piliçler etlik piliçlerdir
Sayın Thares,
Benimkiler daha civciv, kaç horoz kaç tavuk onu bile bilmiyorum. pazardan aldım. Etlik piliç dediğinizi nasıl ayırt edeceğim. Belli bir tür adı var mı? ya da besleme şekline göre midir? bilgilendirirseniz sevinirim. kusura bakmayın belki çok saçma şeyler sormuşumdur ama bu karaciğer nakli değil ki tecrübem olsun.

Eski 13-08-2009, 22:54   #371
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Sayın Thares,

Eklediğiniz fotolara şöyle bir baktım da.... Maşallah hem hayvanlara çok iyi bakmışsınız hem de anladığım kadarıyla fotoğrafçılığa bayağı ilgilisiniz. Sarırım makineniz de bayağı yüksek pikselli bir alet. Ama ışığı ve pozları yakalayışınız da bir harika. Tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim. Umarım sizin tavukların kalitesine yakın tavuklar ürebilirim.. belki bir gün ...

Eski 14-08-2009, 00:28   #372
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Alıntı:
Tek derken kuluçka süresini mi kastediyorsunuz gün bazında?

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 00:38   #373
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Şurada okumuştum, onun üzerine sordum.

Aynen aktarıyorum;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi forex_321 Mesajı Göster
bu konuda meraklı biri olarak duyduğum bir sözü iletmeliyim.tavuğu gurk yatırıken kesinlikle tek rakam olacak.en fazla 13 yumurta veistersen 11,istersen 9 veya 7 ama kesinlikle tek rakam..benim ev tavuklarım var gurk yatırırken dikkat edilmesi gerekenlerden biride.yatıracağınız yumurtalar eğer sivri ise bundan tavuk ,yuvarlaksa uç kısmı bundanda horoz çıkar..kaç horoz kaç tavuk isterseniz bunu ayarlayabilirsiniz..selamlar..

Eski 14-08-2009, 00:58   #374
Ağaç Dostu

Hiç bir mantıksal izahı yok ******. Çünkü mantıklı değil 2,4,6,8 ... 2n şeklinde de koysanız sonuç yine aynı olacaktır. Yumurta içinde cinsiyet tayini eğer çok gelişmiş bi teknikle (dna incelemesi gibi) bi imkan yoksa bu da imkansız. Yumrtanın sivri ya da oval olması cinsiyetini belirlemez ama henüz yeni çıkmış bir civcivin cinsiyet tayini yapılabilir.

Eski 14-08-2009, 01:13   #375
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Bizi bu hurafeler bitirdi zaten..Bir bilimsel yaklaşalım olaya tarzımız yok, hiçbir konuda...

-niye öyle?

-nenem dediydi..ordan biliyom.

Eski 14-08-2009, 16:02   #376
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Alıntı:
Bizi bu hurafeler bitirdi zaten..Bir bilimsel yaklaşalım olaya tarzımız yok, hiçbir konuda...

-niye öyle?

-nenem dediydi..ordan biliyom.
Hiç Bir Konuda Derken Kendimizi Bu Kadar Cahil Cühela Görmekle Neler Kazandığımızı Sanıyoruz Anlayamıyorum
Evet, Yumurtanın Sivri Olanından Tavuk Yuvarlak Olanından Horoz Çıkıyor Diye Bir Söylenti Var Bende Doğru Olduğunu Sanmıyorum Ama Siz Bunun Doğru Olmadığını Hangi Bilimsel Araştırma Sonucunda Vardınız Bir Deneme Yaptınız mı Sivri Yumurtanın Nasıl Olduğunu Biliyor musunuz Lütfen Hemen Kendimizi Bilimsel Kişi Diğerlerini Batıl İnançlı Hurafelere İnan Kişi Olarak Kabul Etmeyelim

Düzenleyen thares : 14-08-2009 saat 22:03
Eski 14-08-2009, 21:26   #377
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A.Şahin Mesajı Göster
Hiç bir mantıksal izahı yok ******. Çünkü mantıklı değil 2,4,6,8 ... 2n şeklinde de koysanız sonuç yine aynı olacaktır. Yumurta içinde cinsiyet tayini eğer çok gelişmiş bi teknikle (dna incelemesi gibi) bi imkan yoksa bu da imkansız. Yumrtanın sivri ya da oval olması cinsiyetini belirlemez ama henüz yeni çıkmış bir civcivin cinsiyet tayini yapılabilir.
Sonuca varan ben değil, Sayın A.ŞAHİN...

Ben genel olarak her konuda bir hurafemiz olduğundan bahsediyorum.

Sadece tavuk, yumurta olayında değilim yani.

Profilinizde eğitimci yazıyor, ama kurduğunuz cümledeki imla hatalarını görüyor musunuz?

Mesela "çühala" olarak kullandığınız kelimenin doğrusunu aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Siz doğru öğrenin ki , öğrencileriniz de yanlış öğrenmesinler.

Doğrusu.

Önizleme butonunu kullanmanızı öneririm, hataları kısayoldan görmenizi sağlıyor.

Eski 14-08-2009, 22:01   #378
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Evet, hakkımda daha çok araştırma yapıp ne kadar bilgisiz ve hurafelere inanan cühela kelimesini bile yerel dille kullanıldığı gibi yazan eğitimci insan olduğumu da görebilirsiniz. Ön izlemenin ne işe yaradığını bile bilmeyen.

Benim söylemek istediğim ülkemiz insanlarımızı daha doğrusu kendimizi kötülemek olumsuzluklarımızı sürekli alay konusu yapmak beni çok üzdüğüdür.
Kanatlılar konusunda geçmişte yapılan hurafe denilen bu tür uygulamaları hala yapan ve sonuç alan arkadaşların var olduğudur. Kulucka.net adresinde bunu kendiniz görebilirsiniz

Düzenleyen thares : 14-08-2009 saat 22:34
Eski 15-08-2009, 13:28   #379
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Değerli Hocam, kastettiğim şudur; aramızda Kürt, Çerkez, Laz, Abhaz hatta Türkçe öğrenip foruma kayıtlı Çin'li bile olabilir.

Herkes yerel diliyle konuşursa forumdaki karmaşayı düşünebiliyor musunuz?

Ben genel olarak toplumumuzda her konuda bir hurafe olduğunu kastetmiştim.

Ayrıca bunu niye kendimizle alay diye nitelendirdiniz?

Bu sadece, basit bir toplumsal özeleştiriydi.

Neden savunmaya geçtiniz, biz de bu toprağın insanıyız.

Bizi bize karşı savunmanız biraz yersiz olur kanaatindeyim.

Hakkınızda araştırma yaptım, çok güzel bir bloğunuz var, hayvan sevgisiyle dopdolu olduğunuz da açıkça görülüyor.

Keçileriniz, bahçeniz çok güzel.

Selametle.

Eski 16-08-2009, 23:32   #380
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
cinsiyet mi kromozomdan, kromozom mu yumurtadan çıkar?

Güncel tartışma konusunda yalnız olmadığınız konusunda, balıklama bir bağlantı vermek istedim.

Verilen adresin başlarında tartışma kısmı, sonunda ise asıl bilgiler yer alıyor. Bu tür konuların tartışma ortamı doğurmaya uygun oluşu ile sonuçların ilginç oluşu nedeniyle tüm sayfayı okumak yararlı olabilir.

Dilerim yapılmakta olan/yapılacak bilimsel çalışmalar sonucunda hurafeler ile kuşaklar boyu aktarılan, yazılı olmayan hayat tecrübeleri, sap ve saman olarak ayrılır ve elde edilen bilgiler yararlı amaçlar için kullanılır.

gece
tavukları yemekten çok beslemiş forum kişisi

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 06:28   #381
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2009
hemen hemen tüm ailemin bahçesi var ve dolayısı ile tavukları..bu konuda uzman olduklarını biliyorum yıllardır bu işi yaparlar..tavuğun altına sığacak yumurtalar dikkat edin tek rakamdır gerisi dışarda kalır ve çıkmaz..selamlar..

forex_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 06:34   #382
Yeni Üye

ben tecrüyle yaklaştım bu konuya....ve bilgimi paylaştım ..eğer böyle bir konu olmasa tavuğun altına konan yumurtaları dengelemezseniz yani hangisi tavuk hangisi horoz o zaman çıkacak civcivlerde cinsiyet konusunda dengesizlik olur..olaya çok faklı yaklaşıyorsunuz ben olaya dr. bazında değil,tecrübeyle yaklaşıyorum ki dediğim doğrudur..

Eski 18-08-2009, 10:12   #383
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Bu sene iki defa gurk tavuk ile civciv çıkardım iki gurk tavuğun altına da 12 adet yumurta koydum her iki gurk tavukta da yumurtanın biri 10 günlük olunca civciv ölmüş. 11 yumurtadan sağlıklı civcivler çıktı. 11 er yumurta koysaydım altlarına 11 de çıkarmıydı bilemiyorum. Bunu ben yaşadım. Eskiden beri tek konulması gerektiği konusunda arkadaşlarımın takıntısı olduğunu düşünmekteydim ama demek ki değilmiş diyorum. Ben yaşadım ama illaki böyle olacak diye ısrarcı değilim istisnalar kaideyi bozmaz.

Sağlıkla Kalın

Eski 19-08-2009, 11:03   #384
Yeni Üye

civ civ üretim merkezlerindeki hedef bellidir.ya eti **** yumurtasıdır..onlar için cinsiyet ne derece önemli bilinmez çünkü her iki şeklide onların işine gelir..horoz olsa 40 gün sonra sofranda zaten.tavuk olsa yumurtası ,ama benim için önemli cinsiyeti amacım masal anlatmak değil,bilgimi paylaşmaktı.

Eski 19-08-2009, 11:35   #385
Ağaç Dostu

thares's Avatar

19 Ağustos 2009 Çarşamba 2. Gurup Civcivlerim 54 Gününü Doldurdular

Eski 19-08-2009, 11:56   #386
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Yumurta tavuğu cinsinin horozu olmak, ya da olmamak!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi forex_321 Mesajı Göster
civciv üretim merkezlerindeki hedef bellidir.ya eti ya da yumurtasıdır. Onlar için cinsiyet ne derece önemli bilinmez çünkü her iki şeklide onların işine gelir. Horoz olsa 40 gün sonra sofranda zaten, tavuk olsa yumurtası, ama benim için önemli cinsiyeti, amacım masal anlatmak değil, bilgimi paylaşmaktı.
Cinsiyetin herkes için önemli olduğunu tahmin ediyorum, et ve yumurta cinsi tavuklar ayrılar diye biliyorum. Dolayısıyla yumurta üretimine yatkın tavuk cinsinin horozu olmak 'pişmiş tavuğun başına gelmeyenin başa gelmesi' demek olsa gerek.

Tabii civciv üretim merkezlerinde binlerce değil, onbinlerce böyle horoz civcivinin yol yakınken öldürülüyor olması kuvvetli ihtimal gibi geliyor. Yani "her iki şekil de onların işine" gelmeme ihtimalini yüksek buluyorum.

Et türleri 35-40 günde bacakları kırılacak kadar büyüyorlar diye duymuştum. Artık genleri ile nasıl oynanıyorsa, kendi ağırlığını kende bacakları taşıyamıyormuş.

Bu konuyu bilenler, doğru bilgileri aktarsa iyi olur ama zülf'i yare dokunma ihtimali de var tabii.

gece
az bildiği konuda daha çok bilgilenmek isteyen forum kişisi!

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 20:06   #387
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gece Mesajı Göster
Cinsiyetin herkes için önemli olduğunu tahmin ediyorum, et ve yumurta cinsi tavuklar ayrılar diye biliyorum. Dolayısıyla yumurta üretimine yatkın tavuk cinsinin horozu olmak 'pişmiş tavuğun başına gelmeyenin başa gelmesi' demek olsa gerek.

Tabii civciv üretim merkezlerinde binlerce değil, onbinlerce böyle horoz civcivinin yol yakınken öldürülüyor olması kuvvetli ihtimal gibi geliyor. Yani "her iki şekil de onların işine" gelmeme ihtimalini yüksek buluyorum.
Kesinlikle hangi amaç için yetiştriliyorsa cinsiyetin ona göre önemi vardır. Yumrta ırklarında dediğiniz gibi horozlar diskalifiye oluyor henüz büyüyemeden.( Eğer damızlık olmayacaksalar tabi. Ama yine de bir horoz değişik tekniklerle yüzlerce dişiyi dölleyebilir ki bu durumda bunun da pek bir önemi kalmıyor.)
Cinsiyet tayininde ise büyük işletmeler bunun için zaman ve para ayırıyor yani öyle yuvarlak yumurtadan dişi, sivri yumurtadan erkek olsaydı herşey daha kolay olabilirdi düşüncesi sadece güzel.
Et içinse; dediğiniz gibi bacağı kırılacak kadar gelişen olmuyor evet hızlı gelişiyorlar ama herşey yine aynı orantıda olduğundan bacaklarıda o ağırlığı taşıyabilecek kapasitede. Ben kendi tecrübelerimle 8,5 kg. canlı ağırlıkta broiler horozları yetiştirdim yine 6 kg. dolaylarında brahmalarım da vardı.
Tek-çift konusunu ise üzerinde durmaya değmeyecek kadar efsane görüyorum ki şöyle düşünün; her ırkın yumurta büyüklüğü aynı değildir. Yani ben bir brahmanın altına atıyorum 10 tane fizan yumurtası koyabiliyorken aynı tavuğun altına 15 tane habeş koyabilirim.Ya da bir ispenç üç tane kendi yumrtasını kapatabiliyorsa, iki tane de olsa yine sonuç aynı olacaktır. Hatta ben buna benzer daha pek çok şey duymustum ; haftanın belli günleri konan yumurtalar çıkmaz, yumurtaları tavuğun yanına götürürken tencere kapağına koyup kesinlikle el değmeden tavuğun altına koyma merasimi falan filan. Bu son söylediğimi yakın köylerde ciddi ciddi yapan teyzeler var ki nedenini sorduğumda "kapakla koy ki kaypak gibi çıksın" sloganını duyduğumda benim için tam bir dumur anıydı.

Eski 20-08-2009, 00:17   #388
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Sayın sorum üyeleri,
lütfen bilgisizliğimi mazur görün.... Et ve yumurta türleri hangileridir?

saygılar sevgiler

Eski 20-08-2009, 09:28   #389
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Sn.Dremre,
Ankara Ulus Halinin karşısında Sobacılar çarşısı var. Orada et tavuğu, yumurta tavuğu, hindi, ördek v.b. civcivlerini ve malzemelerini canlı canlı görme şansınız mevcut, ancak piyasa aratırması yapmadan da oradan almak pek sağlıklı değil.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 15:43   #390
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan KINACI Mesajı Göster
Sn.Dremre,
Ankara Ulus Halinin karşısında Sobacılar çarşısı var. Orada et tavuğu, yumurta tavuğu, hindi, ördek v.b. civcivlerini ve malzemelerini canlı canlı görme şansınız mevcut, ancak piyasa aratırması yapmadan da oradan almak pek sağlıklı değil.
teşekkür ederim sayın kınacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024