agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-12-2021, 20:22   #3631
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cennet46 Mesajı Göster
Doğal yumurta için hangi tür tavuk besleyelim ?
Tavuk cinsinden ziyade vereceğiniz yem ve gezebilecekleri alan önemli.

Mesela:

susex tavuk

Hobi kümesi yapmak istiyorum

Aşağıdaki mesajda bahsedilen tavuklar genelde hobicilere önerilenler.

susex tavuk

Cennet46 beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2021, 20:37   #3632
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-11-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Tavuk cinsinden ziyade vereceğiniz yem ve gezebilecekleri alan önemli.

Mesela:

susex tavuk

Hobi kümesi yapmak istiyorum

Aşağıdaki mesajda bahsedilen tavuklar genelde hobicilere önerilenler.

susex tavuk
İnceleyeyim.Tesekkur ederim

Cennet46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2021, 21:07   #3633
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Evet zeminin hemen hemen dörtte üçü toprak ama hiç delik görmedim; ne kümesin içinde ne de yakın çevresinde.

Yemlik hem askılı hem de ters çevrilmiş bir kovanın üstüne oturtulmuş vaziyette yerden yüksek ama sadece toz toprak dolmasın içine diye; farenin çok rahat tırmanabileceğini düşünüyorum Zemine temas eden kısmını iptal edebilirim belki.

Kapalı yeri temiz tutmaya çalışıyorum ama çok sık temizleyemediğim için birikmeler olabiliyor. Kastettiğiniz farelerin tavuk dışkısını da yedikleri mi, tam anlayamadım?
Delik ille vardır, iyi araştırın. Evet, tavuk dışkılarını da yerler.
Yemlikleri en az 25-30 santim yükseğe yukarıdan tel ile asın. Kovaya çok rahat tırmanırlar.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2021, 11:26   #3634
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Delik ille vardır, iyi araştırın. Evet, tavuk dışkılarını da yerler.
Yemlikleri en az 25-30 santim yükseğe yukarıdan tel ile asın. Kovaya çok rahat tırmanırlar.

İşin ilginç yanı aylardır kümesin biraz uzağında neredeyse tamamen açıkta bir sundurmanın altında duran buğday kepeği, mısır küspesi ve kemik unu çuvallarına dokunan yok; bu saydıklarım küçük hırsızların ilgisini mi çekmiyor yoksa zoru mu seviyorlar

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2021, 12:34   #3635
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Doğal yumurta için hangi tür tavuk besleyelim ?
atak çeşidi iyi seçimdir.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2021, 13:33   #3636
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Merhabalar..benim sorum da biraz uzmanlik biraz tecrübe isteyebilir..yine de cevabini bulabilirim ümisindeyim..Bu sene satin aldigim kuluckalik yumurtalarin cogu horoz cıktı.Tabi sıradan köy horozu olmayinca bir de guzel cinsler olunca insan kesmeye kıyamıyor.Elimde tatli bas belasi 3 horoz var.ikisi silver brakel dedikleri bildiginiz japon ninjası..elimden yem yiyor ama yakalamak ne mümkün resmen ucuyor..digeri de tepesini goremeyen balerin gibi yurüyen gugullu
Benim merak ettigim horozlarin cikan civcivdeki rolü..Ne kadar baskın oluyorlar? Tavuklardan gurk olursa bunlarla cogaltmayi dusunuyorum..Tek sorunum kucuk civcivleri. öldürecek gibi dövmeleri meburen ayri bakiyorum.Acaba cektigim zahmete deger mi? Benim istedigim aaf ırk degil zaten farkli guzel cinsler olsun.Belki bitkilerdeki gibi ıslah edilme bunlarda da olabilir diye düsündüm acikcası)

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2021, 14:01   #3637
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zekoş Mesajı Göster
merhabalar..benim sorum da biraz uzmanlik biraz tecrübe isteyebilir..yine de cevabini bulabilirim ümisindeyim..bu sene satin aldigim kuluckalik yumurtalarin cogu horoz cıktı.tabi sıradan köy horozu olmayinca bir de guzel cinsler olunca insan kesmeye kıyamıyor.elimde tatli bas belasi 3 horoz var.ikisi silver brakel dedikleri bildiginiz japon ninjası..elimden yem yiyor ama yakalamak ne mümkün resmen ucuyor..digeri de tepesini goremeyen balerin gibi yurüyen gugullu
benim merak ettigim horozlarin cikan civcivdeki rolü..ne kadar baskın oluyorlar? Tavuklardan gurk olursa bunlarla cogaltmayi dusunuyorum..tek sorunum kucuk civcivleri. öldürecek gibi dövmeleri meburen ayri bakiyorum.acaba cektigim zahmete deger mi? Benim istedigim aaf ırk degil zaten farkli guzel cinsler olsun.belki bitkilerdeki gibi ıslah edilme bunlarda da olabilir diye düsündüm acikcası)
%50

Zekoş ve aydemiraydın beğendi.
Eski 10-12-2021, 14:01   #3638
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Merhabalar..benim sorum da biraz uzmanlik biraz tecrübe isteyebilir..yine de cevabini bulabilirim ümisindeyim..Bu sene satin aldigim kuluckalik yumurtalarin cogu horoz cıktı.Tabi sıradan köy horozu olmayinca bir de guzel cinsler olunca insan kesmeye kıyamıyor.Elimde tatli bas belasi 3 horoz var.ikisi silver brakel dedikleri bildiginiz japon ninjası..elimden yem yiyor ama yakalamak ne mümkün resmen ucuyor..digeri de tepesini goremeyen balerin gibi yurüyen gugullu
Benim merak ettigim horozlarin cikan civcivdeki rolü..Ne kadar baskın oluyorlar? Tavuklardan gurk olursa bunlarla cogaltmayi dusunuyorum..Tek sorunum kucuk civcivleri. öldürecek gibi dövmeleri meburen ayri bakiyorum.Acaba cektigim zahmete deger mi? Benim istedigim aaf ırk degil zaten farkli guzel cinsler olsun.Belki bitkilerdeki gibi ıslah edilme bunlarda da olabilir diye düsündüm acikcası)

Horoz fazlalığı biraz can sıkıcı ama yapacak bir şey yok sn. Zekoş. Genlerin baskın ve çekinik olanları var ama bildiğim kadarıyla bu kaynağın cinsiyetiyle değil de o genin kontrol ettiği karakterin özelliğiyle ilgili; yani horozun veya tavuğun baskınlığı kabaca yarı yarıya gibi...

Ayrı besliyorum dediğiniz sanırım genç civcivlerdir; zira tavuk ve horozların bir arada bulunması lazım

Zekoş beğendi.
Eski 10-12-2021, 14:55   #3639
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Mister73 ve Sn.Meyvelitepe tesrkkür ederim.O zaman şansım yarı yarıya..denemeye deger☺
Evet Sn.Mister73 civcivlerden ayrı bahcedeler..Ama ne yapip edip oradan cikmayi basariyorlar.Bende kumese hapsetmek istemedigimden bir kovalamacadir gidiyor..sevilmeseler bunlarin kahrı kesinlikle cekilmez😅

Asoo beğendi.
Eski 10-12-2021, 16:17   #3640
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sn.Mister73 ve Sn.Meyvelitepe tesrkkür ederim.O zaman şansım yarı yarıya..denemeye deger☺
Evet Sn.Mister73 civcivlerden ayrı bahcedeler..Ama ne yapip edip oradan cikmayi basariyorlar.Bende kumese hapsetmek istemedigimden bir kovalamacadir gidiyor..sevilmeseler bunlarin kahrı kesinlikle cekilmez😅
Burada mendel yasaları çalışır. Aynı anne ve babadan belli bir sayıda (söz gelimi 10) yumurta alıp, bunlardan çıkan civcivler arasında (aynı olmayacaklardır), seçmece yaparak birkaç nesil devam ettirmeniz gerekir. Bunun için anne ve babanın da izole olması, süreç içinde seçili çiftleri hep izole tutmanız gerekir.

Karışık kümeste çok rastgele olur.

Zekoş ve aydemiraydın beğendi.
Eski 10-12-2021, 16:25   #3641
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Meyvelitepe gercek cins yumurta satıcıları oyle yapıyormus ama onda bile risk olabilecegi aklima gelmemisti.Rastgele olmasi farketmez benim icin..Yeni edindiklerim beyaz australorp cinsi civcivler..Wiyandotte cinsi horozda var.Eminim beyazli guzel desenler çıkacak ortaya😊

MeyveliTepe beğendi.
Eski 10-12-2021, 17:15   #3642
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Bu sene ben de kuluçka makinası aldım. Evde olmadığım bir zaman uzunca bir süre elektrik kesildi. Sadece 4 civciv çıktı. Anaç tavuklarımı da kaybettiğim için tavuk çıkmaları için gözlerinin içine bakıyordum. Dördü de tavuk oldular.

Ama daha önce dışarıdan aldığım civcivlerde %70 e yakın horoz çıkmıştı. Bir ara yanlış hatırlamıyorsam 12 tane horuzum oldu.

Biraz yedik, biraz komşulara hediye ettik, hala 5 tane horoz var. Hem tavukları yıpratıyorlar, hem de hiç durmadan kavga ediyorlar. Üretim düşünmüyorsak bir şekilde azaltmak gerekiyor.

Civcivden yetiştirmenin en sıkıntılı tarafı horoz fazlalığı. Maalesef horoz çıkımlarını engellemenin veya azaltmanın bir yolu yok.

Daha çok beyaz et tüketmek en iyi çözüm.

Zekoş beğendi.
Eski 10-12-2021, 17:28   #3643
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sn.Asoo bende kulicka makinesi heveslisiydim ama birkac denememden sonra tövbe ettim diyebilirim.Cok dikkat ve tecrübe istiyor.Onca canın telef olması cok üzücü
En güzeli gurka yatkın cinslerden edinmek horoz cikma ihtimalide kalkiyor.Senede birkez yatirilmis olsa hem devamı saglanır hem civciv özlemi giderilir.Inanirmisiniz bahar gelince aklima ilk gelen civcivler oluyor😅

Eski 10-12-2021, 17:33   #3644
Ağaçsever

Alıntı:
Bu sene ben de kuluçka makinası aldım. Evde olmadığım bir zaman uzunca bir süre elektrik kesildi. Sadece 4 civciv çıktı. Anaç tavuklarımı da kaybettiğim için tavuk çıkmaları için gözlerinin içine bakıyordum. Dördü de tavuk oldular.

Ama daha önce dışarıdan aldığım civcivlerde %70 e yakın horoz çıkmıştı. Bir ara yanlış hatırlamıyorsam 12 tane horuzum oldu.

Biraz yedik, biraz komşulara hediye ettik, hala 5 tane horoz var. Hem tavukları yıpratıyorlar, hem de hiç durmadan kavga ediyorlar. Üretim düşünmüyorsak bir şekilde azaltmak gerekiyor.

Civcivden yetiştirmenin en sıkıntılı tarafı horoz fazlalığı. Maalesef horoz çıkımlarını engellemenin veya azaltmanın bir yolu yok.

Daha çok beyaz et tüketmek en iyi çözüm.
Dışarıdan alınanların erkek çıkması normal gibi .Sanırım tavuk olacakları ayiriyorlar .Öyle bir şey izlemiştim .

Eski 10-12-2021, 18:59   #3645
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Dışarıdan alınanların erkek çıkması normal gibi .Sanırım tavuk olacakları ayiriyorlar .Öyle bir şey izlemiştim .
Civcivken cinsiyet ayrımını büyük kuluçkahaneler yapabiliyor. Uzmanları var ama onlar da hata edebiliyor. İlk aldığım 53 yarkanın yumurtlamasını beklerken biri ötmeye başlamıştı.

Ben hobicilerden almıştım. Rır civcivde satıcının elindeki tüm civcivleri almıştım. Sanırım şanssızlıkla alakalı.

Cennet46 beğendi.
Eski 10-12-2021, 22:16   #3646
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Alıntı:
Sn.Asoo bende kulicka makinesi heveslisiydim ama birkac denememden sonra tövbe ettim diyebilirim.Cok dikkat ve tecrübe istiyor.Onca canın telef olması cok üzücü
En güzeli gurka yatkın cinslerden edinmek horoz cikma ihtimalide kalkiyor.Senede birkez yatirilmis olsa hem devamı saglanır hem civciv özlemi giderilir.Inanirmisiniz bahar gelince aklima ilk gelen civcivler oluyor

Gurk yatırınca horoz çıkma ihtimali nasıl kalkıyor biraz açar mısınız sn. Zekoş; bana göre halâ %50.

Eski 10-12-2021, 22:23   #3647
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Alıntı:
Civcivken cinsiyet ayrımını büyük kuluçkahaneler yapabiliyor. Uzmanları var ama onlar da hata edebiliyor. İlk aldığım 53 yarkanın yumurtlamasını beklerken biri ötmeye başlamıştı.

Ben hobicilerden almıştım. Rır civcivde satıcının elindeki tüm civcivleri almıştım. Sanırım şanssızlıkla alakalı.

İyi bir gözlem yeteneği gerekiyor yani sadece teorik bilgi yeterli olmuyor. Ben cinsiyet ayrımı konusunda epey bir tecrübe kazandım diyebilirim. Civciv doğduktan sonraki iki üç günden başlayıp büyüdükçe farklı yöntemler kullanılarak gayet sağlıklı tahminler yapılabiliyor ama dediğiniz gibi hiç bir zaman %100 isabet olmuyor.

Asoo beğendi.
Eski 10-12-2021, 22:33   #3648
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Gurk yatırınca horoz çıkma ihtimali nasıl kalkıyor biraz açar mısınız sn. Zekoş; bana göre halâ %50.
Sn.Mister73 düsüncelerimi tam ifade edememisim sanirim yanlis anlamissinız
Benim demek istedigim hint , wiyandotte gibi gurka yatkin ferik ya da tavuk almak en dogrusu.(makine ihtiyacıni ortadan kaldirmak icin)boylelikle horoz cıkma derdi de olmaz..Büyümüs halde alınca cinsiyeti de belli olur manasinda demistim😅

mister73 beğendi.
Eski 10-12-2021, 23:39   #3649
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Köye yerleşince farkettim ki, pek çok hayvanın dişisi daha faydalı ve değerli, erkeği güzel. Ama alışılagelmiş kültürümüz kadını güzel bulurken erkeğe değer veriyor.

Alışılagelmiş değerlerin hep sorgulanmaya muhtaç olduğunu düşünürüm.

Yoksa insanoğlunda da erkeğin güzel, kadının daha faydalı ve değerli olduğunu mu nakşetmeliyiz kültürümüze?

(Gecenin bu saatinde, horoz fazlalığından nerelere geldim böyle?)

Zekoş beğendi.
Eski 10-12-2021, 23:59   #3650
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Üretilip satılan yarkalarda horozlar ayıklanmış oluyor. Az miktarda bırakıyorlar içlerinde. Bu yıl güya 15 tavuk, 1 horoz yarka aldım, horoz diye verdikleri ilk önce yumurtladı. Neticesi, horoz yok, 16 tavuk var. Sıkıntı yok, kümes sakin, yumurta verimi ortalama 15/16. Lakin gurk olduklarında vazgeçireceğiz mecburen.

kamil35 ve Zekoş beğendi.
Eski 11-12-2021, 06:48   #3651
Ağaçsever

Biz horoz olunca seviniyoruz genelde gurgdan cikanlarda .Çünkü horoz kesilip rahatlıkla yenebiliyor.Tavuga gelince yumurtadan dolayı kesemiyoruz .

kamil35 ve Muda beğendi.
Eski 11-12-2021, 19:12   #3652
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Acaba tavuklara uygun tünek çapı ne kadardır.

Bahçede sebzede yetiştiriyorum. Tavuklardan sebzelerimi korumam mı gerekiyor? Yeşillikleri korumaya aldım diyelim, peki tavuk domates, biber, fasulye vb. bitkilere zarar verir mi?
Tavukları sebze yetiştirdiğiniz yerden uzak tutmazsanız hiç bir sebze yetiştiremezsiniz. Fidelerin büyümesine bile izin vermeyeceklerdir.

bardacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2022, 06:46   #3653
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Alıntı:
Mevsimine göre bahçeden elde edilen, meyveler, sebzeler, yenebilir yapraklar, yonca, muhtelif otlar vs.gibi taze yiyeceklerin yanısıra, kabuğu soyulmuş ve kırılmış yulaf, arpa, çavdar, kırık buğday ve mısır, gdo'suz soya kıyması toplamda %16,5 protein içerecek şekilde tartılıp karıştırılıp 3 günlük lakto fermentasyona sokuluyor. Bu yiyeceğe günlük öğün hazırlanırken ayrıca biraz tuz, kalsiyum laktat (veya kalsiyum karbonat), zerdeçal, kırmızı biber, sumak, lutein (kadife çiçeği özütü) ve biraz vitamin karışımı eklenip homojen hale getiriliyor. Tavuk başına günde 110 gr kadar bu karışımı veriyorum. Ayrıca kuru yem olarak organik sertifikalı bir yem karışımı da önlerinde oluyor. Bundan da tavuk başına 50-60 gr kadar tüketiyorlar. Ayrıca buğday ve yerli mısır kırığına, yıkanıp kurutulmuş yumurta kabuklarını ufalayarak karıştırıyorum, bu karışım da her daim önlerinde oluyor. Doymayan bundan da yiyiyor. Sıcak mevsimde ilave olarak asker sineği larvaları üretip iki günde bir verebiliyorum.

Bu beslenmede ana yiyecek, yukarıda bahsettiğim fermente tahıl karışımı ve buna eklenen doğal baharatlar oluyor.

Bu beslenme düzeninde hayvanların ihtiyaç duydukları besin fazlasıyla karşılanıyor, ilave olarak bağışıklık sistemleri, dirençleri yüksek tutuluyor, fermente yemin içerdiği ağırlıklı L.Plantarum probiyotik içerik sayesinde salmonella, e.coli vb. patojenler uzak tutulmuş oluyor.

Yumurta verimi 16 tavukta 13-18 mertebesinde (çift sarılıları iki sayıyorum).

Not: Fermente yem miktarı kullanılan tahılın kuru ağırlığı değil, fermentasyon sonunda elde edilen ıslak ağırlık. Yani günlük 110 gram fermente yemin aslında 50-60 gr kadar kuru ağırlığı var. Fermentasyon, süreçte ortaya çıkan çeşitli enzimler vasıtasıyla yemin sindirilebilirliğini arttırıp ilave vitaminlerin (özellikle B grubu vitaminler) ortaya çıkmasını sağladığı için karışımın kuru halinin besin değerini çok arttırıyor. Bu yüzden hayvanlara verilen kuru madde oranı standart olarak zikredilen kuru yem miktarlarından daha düşük ama besin değeri daha yüksek oluyor.
Üç sorum var; birincisi lakto fermantasyona bırakacağınız karışımın içinde yeşil sebze, yapraklarla beraber buğday, mısır gibi tahıllar da var anladığım kadarıyla. Bakteri ilave ederken ayrıca su veya başka bir sıvı ekliyor musunuz bu karışıma, yoksa kendi suyunu mu salıyor? İkincisi, bu işlem için nasıl bir kap kullanıyorsunuz, ağzı kapaklı beş/on litrelik plastik kavanoz tarzı bir kap uygun olur mu?

Üçüncüsü, yukarıda belirtilen karışımın içindeki tahılların haricinde organik sertifikalı kuru yem dediğiniz nedir; hazır satılan yumurta yemi, gelişim yemi gibi bir ürün mü?

Not: Aslında alıntıladığım bu lakto fermantasyon konusunu başka bir başlıkta anlatmıştınız ama buradan devam etsin diye sorumu burada sordum.

Eski 13-01-2022, 10:09   #3654
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Fermente ettiğim tahıllarda yeşil yaprak yok, sadece tahıllar var. Hepsi soyulmuş ve kırılmış, tozsuz olarak arpa, çavdar, yulaf, buğday ve mısır var. Ayrıca gdo'suz soya kıyması var. Bunlara biraz da (15-20 gr) kalsiyum laktat ilave ediyorum. Tahıların her birinin miktarı 350-500 gr arasında değişiyor (toplam %16,5 protein oranını tutturacak şekilde).

Fermantasyon için iki tane 10 litrelik pet kavanoz kullanıyorum. Önce bir kavanoza bu malzemeleri koyup kuru olarak karıştırıyorum. Başlatıcı olarak iyice olgunlaşmış, üstünde kef-küf olmayan bir turşudan yarım çay bardağı kadar alıp üstüne ılık su ekleyip kavanozdak karışımın üzerine döküyorum. Toplam ılık su miktarı, toplam tahıl miktarına göre 1:1,2 (tahıl:su) olacak şekilde ayarlıyorum. Kapağını sıkıca kapatıp oda sıcaklığında bir yere koyuyorum. Burada 3 gün duruyor. Bu sürede tahıl iyice fermente oluyor, suyu da içine çekmiş oluyor. pH 4 mertebesine kadar iniyor. Dördüncü günden itibaren bu kavanozu serin bir yere çıkartıp günlük öğünler halinde kavanozdan kepçe ile başka bir kaba alıyorum. Bu malzeme 3 gün yetiyor. Bir kavanozu tavuklara vermeye başlayınca, diğer kavanozu aynı şekilde hazırlıyorum. Başladığım kavanoz bittiğinde diğeri hazır oluyor.

Fermantasyon başlatıcı olarak önceki kavanozdan biraz sıvı alınarak da kullanılabilir ama ben suyu ona göre ilave etmiş olduğum için alınabilir sıvı olmuyor pek.

Günlük öğüne, biraz vitamin, ayrıca biraz daha (birer tatlı kaşığı tepeleme) kalsiyum laktat, kırmızı biber, sumak, zerdeçal, bir tatlı kaşığı kadife çiçeği özütü (lutein), çok az da tuz, ekleyip iyice karıştırıp eklediklerimi homojen dağıtıyorum. Bu haliyle tavukların önüne koyuyorum.

Taze yaprak ve otları ayrıca veriyorum, fermantasyon ile alakası yok.

Kuru yem olarak Sadova'nın organik sertifikalı bir yemi var. Ondan veriyorum. (Ağustosta 25 kilosu 130 liraydı, şimdi 245 lira olmuş).

Bu besleme düzeni yumurta lezzetini de bambaşka bir şey yaptı. Daha önce o kadar tavuk baktım, hiç bu kadar lezzetli yumurta yememiştik. Yumurta verdiklerimiz de tekrar alabilmek için sıraya giriyorlar. Lezzet zannederim lutein'den geliyor. Yumurta sarısı rengi ideal koyu sarılıkta oluyor ama renkten de bağımsız çok lezzetli oluyor. Bunun sebebi o bir tatlı kaşığı lutein'de gizli galiba. Lutein'i, yumurta ile beraber yiyenler de alıyor. Bu malzeme çok pahalı ama yumurtayı başka bir şey yaptığı için değer bence.

kamil35 ve saleri beğendi.
Eski 13-01-2022, 12:52   #3655
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Tamam şimdi daha bi netleşti. Daha önce aldığım bir bakteri kültürüm vardı, yem ve sularına karıştırdığım, onu kontrol ettim içinde en az üç dört çeşit lacto bascillius varmış, sevindim. Şimdilik onunla başladım ama ev turşusu daha sürdürülebilir geldi bana da...

Sadova’nın bir yemini ben de bir süre kullandım, organik sertifikalı mıydı hatırlamıyorum, değildi sanırım ama Keskinoğlu’na fason üretim yapan kuzenim hazır yemlerden uzak durmamı tavsiye edince tamamen bıraktım. Fermente etmeksizin hazırladığım bir karışımı veriyorum; tabi mutfak ve bahçeden mevsimine göre değişen yeşillik ve kuru tahılla birlikte. Bundan sonra karışımı fermente edip vermeyi düşünüyorum. Çok teşekkürler...

MeyveliTepe beğendi.
Eski 13-01-2022, 15:28   #3656
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Hazır satılan probiyotik şaselerine de satıcılarına da hiç güvenmiyorum, ayak üstünde 40 yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmişler. O şaselerin canlı kültür oldukları da şüpheli, fermantasyonda kullanıp canlı hallerini mikroskop altında görmedikçe inanmam. Yaptığınız sağlıklı turşu en garantilisidir.

Sadova'nın bir sürü yemi var. Sadece bir tanesi sertifikalı. Neticede bu da bir karışım. Siz de hazırlayabilirsiniz fakat iş proteinde düğümleniyor. GDO'suz soya kıyması çok pahalı oldu. Organik soya küspesi de perakende bulunmuyor. Kabuksuz ayçiçeği küspesi bulunsa o da olur ama kabuklusu var, o da tavuklara olmaz.

kamil35 ve chimaera32 beğendi.
Eski 14-01-2022, 15:44   #3657
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Sn Meyvelitepe . Lutein özütünü kendiniz mi yapıyorsunuz ?

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2022, 16:45   #3658
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
Sn Meyvelitepe . Lutein özütünü kendiniz mi yapıyorsunuz ?
Keşke yapabilsem. Tonlarca kadife çiçeği lazım

saleri beğendi.
Eski 18-01-2022, 14:59   #3659
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
http://www.turkomp.gov.tr/component_result-lutein-48

Sitede 100 gramda bulunan lutein oranları verilmiş.
En fazla oranlar ebegümeci, maydanoz, ıspanak, ısırgan kara lahanada bulunmakta imiş. Kendi göz sağlığımız için de değerli luteini ayrıca fazla üretip tavuklar için de yetiştirip doğrayıp verilebilir.

Lutein
Belirteç:LUTN
Birim:µg - Mikrogram
Method:
Bileşen değerleri gıdanın yenilebilir 100 g'ı içindir.
Gıda Grup Ortalama
Ebegümeci -12768 µg
Maydanoz - 11558 µg
Ispanak - 10012 µg
Isırgan - 9467 µg
Lahana, kara - 6814 µg
Rezene, kök, sap -4833 µg
Pazı - 4781 µg
Dereotu 3837 µg
Nane 3178 µg
Tere 2899 µg
Semizotu 2438 µg
Marul, kıvırcık, salata 1767 µg
Roka 1762 µg
Kuşkonmaz 1588 µg
Marul, uzun yapraklı 1148 µg
Kereviz, sap 1028 µg
Mısır, tatlı 833 µg
Bezelye 727 µg
Soğan, taze, kök, sap 701 µg
Brokoli 552 µg
Yaprak sarma, zeytinyağlı 508 µg
Kabak, yazlık, koyu yeşil 504 µg
Börülce 472 µg
Marul, baş salata, Iceberg 441 µg
Biber, süs, turşuluk 406 µg
Yumurta, tavuk, sarı 387 µg
Biber, kırmızı, California Wonder tipi 381 µg
Badem, kabuklu, tatlı, çağla 348 µg
Kivi 300 µg
Fasulye 292 µg
Pastırma çemeni, Kayseri 289 µg
Biber, sivri 277 µg
Havuç, turuncu 277 µg
Sarımsak, kök, sap 272 µg
Yaprak sarma, zeytinyağlı, Bursa270 µg
Bakla 260 µg
Kabak, yazlık, sakız, açık yeşil 235 µg
Yumurta, tavuk, tam 208 µg
Kabak, kışlık, balkabağı 197 µg
Yaprak sarma, zeytinyağlı, Tokat 196 µg
Lahana, Brüksel 192 µg
Yaprak sarma, etli, Safranbolu 172 µg
Biber, dolma 170 µg
Bamya 158

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2022, 15:15   #3660
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Alıntı:
Hazır satılan probiyotik şaselerine de satıcılarına da hiç güvenmiyorum, ayak üstünde 40 yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmişler. O şaselerin canlı kültür oldukları da şüpheli, fermantasyonda kullanıp canlı hallerini mikroskop altında görmedikçe inanmam. Yaptığınız sağlıklı turşu en garantilisidir.

Sadova'nın bir sürü yemi var. Sadece bir tanesi sertifikalı. Neticede bu da bir karışım. Siz de hazırlayabilirsiniz fakat iş proteinde düğümleniyor. GDO'suz soya kıyması çok pahalı oldu. Organik soya küspesi de perakende bulunmuyor. Kabuksuz ayçiçeği küspesi bulunsa o da olur ama kabuklusu var, o da tavuklara olmaz.
17 Ocak'ta kurduğum lakto fermantasyon kabını bugün açtım. Hazır bakteri solüsyonu kullandığımı daha önce yazmıştım, ancak başlangıçta bir yanlış anlama sonucu mutfak artığı olarak patates kabuklarını da tahıllarla beraber eklemiştim

Sonuç bence olumlu, tavuklar da sevdi Ama yine de nasıl bir ürün elde edilmesi gerektiğini tam olarak bilmediğim için tarif edeyim, belki düzeltmem gereken yerler olabilir; görüntüsü normal tahıl bulamacı gibi; kokusu daha önce bu sitede "Enzim" başlığında öğrenip yaptığım enzimin kokusuna benzer ferah bir kokusu var, yani öyle bozulmuş-kokuşmuş bir durumda değil. Bir de kapağı ara ara açıp biriken gazı boşalttım, yoksa basınç çok artacakmış gibi geldi.

Sanırım su oranını biraz fazla tuttuğum için bende biraz su arttı, dolayısıyla yeni bidonları artan bu suyla kurdum. Eksik-fazla yaptığım bir şey varsa tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum. Mesela gaz çıkışı sırasında havayla teması önlemek için enzim yapımında kullandığımıza benzer bir düzenek kurmaya gerek var mı?

Sağlıcakla...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024