agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-02-2017, 19:31   #3421
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Bugun dikattimi ceken birsey oldu buff brahma tavugumda kosarken seke seke kosuyor diyer light brahma normal kosuyor acaba neden kaynakli olabilir ayaklarinda problem yok acaba paca tüylerinden kaynakli olma ihtimalk var mi takiliyor olabilir mi ? Kusura bakmayin soru üstüne soru soruyorum.

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2017, 20:56   #3422
Yeni Üye

KangalSever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2013
Paça tüyleri çok uzunsa yapabilir. Bacağını incitmiş de olabilir.

KangalSever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2017, 18:30   #3423
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Bu brahmalarin 2 sinin de huylari birbirinden farkli light brahmanin yanina yaklastigimda kaciyor buff brahma kacmiyor seve biliyorum halsiz falan degil insallah hastaliktan dolayi oyle degildir.

Esim bu sabah yem vermeye gittiginde pacali buff brahma sanki halsiz gibi dedi acaba ona megatril antebiyotigi versem birsey olur mu veterinerden almistik?

Düzenleyen shenile : 10-02-2017 saat 08:03
Eski 10-02-2017, 08:22   #3424
Ağaçsever

altan01's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
Bu brahmalarin 2 sinin de huylari birbirinden farkli light brahmanin yanina yaklastigimda kaciyor buff brahma kacmiyor seve biliyorum halsiz falan degil insallah hastaliktan dolayi oyle degildir.

Esim bu sabah yem vermeye gittiginde pacali buff brahma sanki halsiz gibi dedi acaba ona megatril antebiyotigi versem birsey olur mu veterinerden almistik?
Antibiyotik son çare olsun, ben tavuklarıma hiç vermem. Vitamin mineral takviyesi yapabilirsiniz. Veterinerden temin edilebilir ya da ev yapımı elma sirkesi, midye kabuğu, suyuna limon, sebze gibi gıdalarla takviye edin.
Kümeste yeni olduğu için strese de girmiş olabilir.

altan01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 09:02   #3425
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:

aşıları tam değilse sık sık hastalanırlar. aynı hastalıklar tekrarlar. antibiyotikten sonra probiyotik verin.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 10:37   #3426
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Eylul ayinda 2016 da newcastel canli asi yapmistik 6 ayda bir tekrarlanmasi gerekiyordu lakin daha 6 ay olmadan hiriltilari olmustu ve hep hastalar.
Arka tarafta tek katli bir ev var onun bodrumunda yaz kis su dolu adam eviyle hic ilgilenmiyor tavuklarim ne yapsam etsem hep o pis suyu iciyor o yuzden hasta oluyorlar.
Ne yapacagimi sasirdim artik 1.5 senedir tavuk besliyorum lakin bu sene cok hasta oldular 3-4 tavugumu kaybettim.
Deri altindan yapilan asiyi hic yapmadim sadece canli asi.

Eski 10-02-2017, 14:48   #3427
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Eylul ayinda 2016 da newcastel canli asi yapmistik 6 ayda bir tekrarlanmasi gerekiyordu lakin daha 6 ay olmadan hiriltilari olmustu ve hep hastalar.
Arka tarafta tek katli bir ev var onun bodrumunda yaz kis su dolu adam eviyle hic ilgilenmiyor tavuklarim ne yapsam etsem hep o pis suyu iciyor o yuzden hasta oluyorlar.
Ne yapacagimi sasirdim artik 1.5 senedir tavuk besliyorum lakin bu sene cok hasta oldular 3-4 tavugumu kaybettim.
Deri altindan yapilan asiyi hic yapmadim sadece canli asi.
yalancı veba aşısı yetmez, karma aşı yapın.

Eski 10-02-2017, 15:38   #3428
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Karma asi deri altindan yapiliyor galiba yoksa oda sularina katiliyor mu? Kac ayda bir tekrarlanmali? Tahmince fiyati nedir

Eski 10-02-2017, 16:04   #3429
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Karma asi deri altindan yapiliyor galiba yoksa oda sularina katiliyor mu? Kac ayda bir tekrarlanmali? Tahmince fiyati nedir
0.5 ml’lik doz deri altı olarak verilir. en az 3 aylık olamalılar. küçük ambalajları yok. veteriner kliniklerinden yardım almak lazım.Yalnızca sağlıklı olan kanatlı hayvanlar aşılanmalıdır.

şu linke bi göz atın. Kanatlılarda Aşı Programı

Eski 10-02-2017, 16:15   #3430
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Ben simdi veteriner klinigi ile gorustum 1000 dozluk olarak geliyormus ve bunlar ancak buyuk ciflikler genelde aliyormus bende sadece 12 tane oldugu icin bir kere acildiktan sonra hepsi cope gidermis.
Adamin demesine gore suyuna da katabiliyormusum. Bakalim ne yapacam 1000 dozluk 80-90 lira varmis ve bir kere acildiktan sonra bir daha kullanamiyormusun.

Eski 12-02-2017, 13:02   #3431
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sayın Aydemir Aydın daha önce de size sormustum tavuklarımin özellikle 3 tanesinde tüy yeme sorunu oldugunu..dediklerinizi yaptim cogunlukla disarda olmalarina ragmen malesef bırakmadilar..Bu tuy yiyenler birbirlerinin tuyunu yemedikleri icin bir komsuma verdim sonunda..yumurtladiklari icin kesmeye kıyamadım.Arkadaslar acaba aranizda bu sorunla karsilasan oldu mu onu merak ediyorum?
Bir de benim ufaklık icin ördek civcivi almistim simdi yumurtlamaya basladılar..Aranızda yetistiren var mi? Yumurtasi yenir mi ki?

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2017, 13:22   #3432
/

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sayın Aydemir Aydın daha önce de size sormustum tavuklarımin özellikle 3 tanesinde tüy yeme sorunu oldugunu..dediklerinizi yaptim cogunlukla disarda olmalarina ragmen malesef bırakmadilar..Bu tuy yiyenler birbirlerinin tuyunu yemedikleri icin bir komsuma verdim sonunda..yumurtladiklari icin kesmeye kıyamadım.Arkadaslar acaba aranizda bu sorunla karsilasan oldu mu onu merak ediyorum?
Bir de benim ufaklık icin ördek civcivi almistim simdi yumurtlamaya basladılar..Aranızda yetistiren var mi? Yumurtasi yenir mi ki?
Bütün yumurtalar yenir.Kaz, tavuk, hindi, ördek.Kaz yumurtası büyük olur.Hindi ile ördeğin yumurtasi o kadar tatlı olmaz. Kaz yumurtası hiç yemedim.

aslama1994 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2017, 16:56   #3433
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Merhaba birsey sorcam bundan 3 ay once 3 tane beyaz horozumuz vardi ve bunlarin ucude cete olmustu biri ciftlesmeyi bitirmeden diyeri cikiyordu gri tavugumuzun uzerine.
O zamandan beri tavuk cok korkuyordu saklaniyordu.Tavugumuz icin 3 horozu kestik lakin o tavuk 3 aydir hic yumurtlamiyor.
Ne yapmam lazim?suan durumu gayet iyi geziyor saklanmiyor bazen yumurtlayacak gibi ses cikiyor ama yumurtlamiyor 3 ay oldu.

Eski 14-02-2017, 10:46   #3434
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Alıntı:
Tüy yeme sorununa besin yapı taşları eksikliği (mineral ve aminoasitler) neden olur. daha ilerlemiş hali kanibalizmdir (hayvanlar kendilerini, birbirlerini yerler). Yeminizin içerik olarak dengesini, kümes bakım şartlarını iyileştirmenizi öneririm, bu tarz davranışlar gösteren hayvanlarınızı sürüden ayırıp ayrı bir bölmede bakmanız daha iyi olur, bu tarz davranışlar genelde sürüde yayılma eğilimi gösterir. Eğer durum sürünüzde aşırı yaygınlık gösterdiyse içme suyuna sodyumbikarbonat, methionin, lisin takviyesini öneririm. kanatlı firmasında çalışırken uyguladığımız ve sonuç aldığımız bir uygulama. Ayrıca probiyotiklerin de yemden yararlanmayı arttırarak bu tarz sorunların azalması konusunda yardımcı etkileri olduğunu okudum. kaynak : http://infovetdergi.com/wp-content/t...nfovet-157.pdf 70.sayfa

Zekoş beğendi.
defender77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2017, 11:44   #3435
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Cok tesekkür ederim Sayın Defender77..inanın bu durum beni bile bunalıma sokmustu.keske en bastan kurtulsaydım o tavuklardan..aşırı olmasada diger tavuklar arada yapıyor..Peki bu durum daha once neden hic görülmemis ki..tavugu olanlara sordum hic boyle bir durumla karsilasmadiklarini ilk defa duyduklarını söylediler.Makineden cıkmıs olmaları sebep olabilir mi ki? Bir de vitamin ve mineralleri hangi yemlerle karsilayabiliriz? Tamamen dogal ilacsiz yetistirmek istiyorum..

Eski 14-02-2017, 13:37   #3436
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Cok tesekkür ederim Sayın Defender77..inanın bu durum beni bile bunalıma sokmustu.keske en bastan kurtulsaydım o tavuklardan..aşırı olmasada diger tavuklar arada yapıyor..Peki bu durum daha once neden hic görülmemis ki..tavugu olanlara sordum hic boyle bir durumla karsilasmadiklarini ilk defa duyduklarını söylediler.Makineden cıkmıs olmaları sebep olabilir mi ki? Bir de vitamin ve mineralleri hangi yemlerle karsilayabiliriz? Tamamen dogal ilacsiz yetistirmek istiyorum..

kanibalizm , yem yetersizliğinden, işıklandırmadan , küçüklü büyüklü yetiştirmeden, kalabalıktan olabilir.

Zekoş ve defender77 beğendi.
Eski 14-02-2017, 13:41   #3437
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Merhaba birsey sorcam bundan 3 ay once 3 tane beyaz horozumuz vardi ve bunlarin ucude cete olmustu biri ciftlesmeyi bitirmeden diyeri cikiyordu gri tavugumuzun uzerine.
O zamandan beri tavuk cok korkuyordu saklaniyordu.Tavugumuz icin 3 horozu kestik lakin o tavuk 3 aydir hic yumurtlamiyor.
Ne yapmam lazim?suan durumu gayet iyi geziyor saklanmiyor bazen yumurtlayacak gibi ses cikiyor ama yumurtlamiyor 3 ay oldu.
başka bi yere yumurtluyodur veya yumurta kanalı tıkanmıştır. yanlış beslenmeden yağ bağladıysada yumurtlamaz.

defender77 beğendi.
Eski 14-02-2017, 18:00   #3438
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

3Bugun esimle koylere gezmeye gittik ve tesadufen bir ciflikte bulduk kendimizi.
Girdigimde gordugum manzara karsisinda icim parcalandi tavuklar kafeslerin icinde ve surekli yumurtlama yemi veriliyorducok uzuldun.
O uzuntunun uzerine 5 tane ordan tavuk aldim en azinda onlar kurtulsun o sefalet hayattan diye ve gagalari uclarindan kesmisler.
Tavuklari bahceye koydum yuruyemiyorlardi bile nerdeyse ya icim parcalandi ya boyle birsey olamaz ya gercekten cok uzuldum ve sinirlendim ��
Lakin simdi durumlari gayet iyi cok sukur

mozen, Zekoş, A_NOMAD ve 1 kişi beğendi.
Eski 15-02-2017, 11:02   #3439
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
3Bugun esimle koylere gezmeye gittik ve tesadufen bir ciflikte bulduk kendimizi.
Girdigimde gordugum manzara karsisinda icim parcalandi tavuklar kafeslerin icinde ve surekli yumurtlama yemi veriliyorducok uzuldun.
O uzuntunun uzerine 5 tane ordan tavuk aldim en azinda onlar kurtulsun o sefalet hayattan diye ve gagalari uclarindan kesmisler.
Tavuklari bahceye koydum yuruyemiyorlardi bile nerdeyse ya icim parcalandi ya boyle birsey olamaz ya gercekten cok uzuldum ve sinirlendim ��
Lakin simdi durumlari gayet iyi cok sukur

bu tip tavuk edinme avrupada çok yaygın.

tırnakları çok uzamışsa kısaltın. tünemeyide bilmezler, folluğu öğrenmeleri biraz zaman alabilir. kirli tüyleride 1 aya kadar kum banyosuyla temizlenir.

hayırlı olsun.

Eski 15-02-2017, 11:44   #3440
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Alıntı:
Sayın aydemiraydın'nın da dediği sebeplere ilave olarak genetik ile de alakalıdır. Bu tarz davranışlar gösteren hayvanların yavrularında da görülme olasılığı yüksektir. Mineral kaynağı en basit sodyumbikarbonat (bildiğimiz karbonat) ve yemlere çok düşük miktarda 1 2 gün tuz takviyesi. Esansiyel aminoasitler ise genellikle hayvansal gıdalarda daha çok bulunur, konsantre şekilde elde etmeniz zor olur sanırım hem fiyat açısından hemde ambalaj gramajları açısından. Bol bol börtü böcek solucan vs. bu sorunu çözmede yardımcı olacaktır.

Zekoş beğendi.
defender77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2017, 15:30   #3441
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Merhaba birsey sorcam bizim tavuklardan birinin diskisi boya gibi yemyesil yani koyu tuhaf bunun sebebi ne olabilir.
Tavuklarda hic bir anormalik yok hepsi canli cuma gunu pazardan yesillik alip verdik ondan kaynakli olabilir mi?
Ilk defa boyle birseyle karsilastim 2-3 gundur bu boyle boya gibi yem yesil. Kara lahana yapa bilir mi diski rengi turkuaz

Düzenleyen shenile : 15-02-2017 saat 17:07
Eski 15-02-2017, 18:01   #3442
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

size yeni aldigim tavuklarimda bir problem var mi gün yüzü görmedikleri icin ibikleri ve yüzleri soluk düzelcekler zamanla insallah.
1. resimdeki tavugun gögüs kismi tuhaf sanki yoksa normal mi?

bide bana göre bunlar genc tavuklar ve erken yumurtlatmislar galiba sizce?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 16-02-2017, 11:08   #3443
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

tavuklarda sorun yok. yemi,suyu temiz olsun yeter. kümeslerde sabit sıcaklığa alışıklar , şimdi soğuktan etkilenmiş olabilirler. yem değişikliğide etkiler. kesif yeme alışıklar , sindirim sisteminin yeşilliğe alışmaları zaman alır.

Zekoş beğendi.
Eski 16-02-2017, 12:28   #3444
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sayın Shenile,
Bana biraz evhamlı biri gibi geldiniz ama haklısınız tavuklar cok yorgun ve halsiz görünüyorlar...ama iyi bir bakımla mutlaka düzelirler..Dün tavuklara ıspanak vermistim pislikleri yemyesildi..yedigine bagli olarak renk degisiyor demekki..

Eski 16-02-2017, 13:43   #3445
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Sayin zekos
Evet biraz evhamli birisiyim neden derseniz tavuklarimi surekli tel orgunun icinde tutan biri degilim saliyorum ve onlarda geziyorlar nerelere ittiklerini ne yediklerini bilmiom allah korusun zararli birsey yeseler onlari hasta edecek.
Gecen sene benim civcivimin 2 tanesi fare zehiri yemis nerde bulmuslarsa kumsde ölu buldum.
Insan emek verdigi hersey icin evham yapar. tavuklarimi seviyorum sirf tavuk degil hayvanlari seviyorum o yuzden cok uzerlerine titriom.

MeyveliTepe ve Zekoş beğendi.
Eski 17-02-2017, 11:37   #3446
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Ciftlikten aldigim 5 tavuk uzaydan gelmis gibi hic birsey bilmiyor suyu bile dilleriyle yalayarak iciyor.
Herseyi dilleriyle yaliyorlar ilk defa boyle birsey gordum yilan gibi dillerini kullaniyorlar herseyde.
Ayaklarini kullanamiyorlar kazi yapmak icin bilmiyorlar baya zaman alacak galiba.
Surekli hepsi yanima gelip eteyimi yalayip cekip duruyorlar insanlardan kacmiyorlar.
Cok üzuluyorum onlarin bu durumuna gercekten acaba alisirlarmi duzelirmi ayaklarini kullana bilirler mi dillerini neden boyle yilan gibi kullaniyorlar onu anlamadim.
Tavuklar normalde dogustan su icmeyi ogrenirler lakin bunlar dilleriyle tuhafima gitti ne yapa bilirim onlarin bu aliskanligindan vazgecirebilmek icin?

Eski 17-02-2017, 12:33   #3447
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Okuduklarıma inanamadım Sayın Shinile
Ben daha tavukların dilleriyle su ictigini hic görmedim bırakın su icmesini dillerini bile görmedim.Ben simdi makineden cıkmış( nerdeyse bir ay olmustur) civcivlere kutu icinde bakıyorum.Attıgım yiyecegi birbirinden kacırmayı, ayaklarıyla eşenlemeyi hatta yatıp küllenmeyi bile biliyorlar..bu özellikler demekki genetik olarak geciyor..Kimbilir hayvanlara nasil baktılar ki böyle robotlaştırdılar(
Ama baharda yesillikler icinde biraz zaman alır ama; diger tavuklara bakarak düzelirler sanıyorum..

Eski 17-02-2017, 13:07   #3448
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Inanin bana bende sok icindeyim bende bu zamana kadar hic tavuklarin dillerini gormedim ama bunlar surekli yilan gibi disariya uzayan dilleriyle her yeri yaliyorlar pislik olsun su olsu herseyi ne yapcam bilmiom boyle bi durumda daha cabuk hasta olacaklarina eminim.
Gecen sene tavugum 2 kere gurk oldu ve onlarin civcivlerini buyuttum dogdugundan itibaren ayaklarini kullanana bilen ve su icmesini bilen hayvanlar normalde tavuklar ama bunlar cok tuhaflar insallah duzelirler ya .
Birinin ust gagasini yariya kadar kesmisler bu zamana kadar nasil yasadi onu cok merak ediom bugday bile yiyemiyor gagasi kesik oldugu icin allah yardim etsin.

Eski 20-02-2017, 10:48   #3449
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Yumurta çiftliklerinde tavuklara damla sulukla su verirler. Gagasıyla damla nipele gagasını vurur damlayı içer. Diliyle içiyor dediğiniz bu olmalı. Birbirlerini yaralamasın vurmasınlar diye yumurta tavuklarında civciv halindeyken gaga kesimi yapılır. Toz yem yedikleri için rahatça yerler.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2017, 11:16   #3450
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Inanin bana bende sok icindeyim bende bu zamana kadar hic tavuklarin dillerini gormedim ama bunlar surekli yilan gibi disariya uzayan dilleriyle her yeri yaliyorlar pislik olsun su olsu herseyi ne yapcam bilmiom boyle bi durumda daha cabuk hasta olacaklarina eminim.
Gecen sene tavugum 2 kere gurk oldu ve onlarin civcivlerini buyuttum dogdugundan itibaren ayaklarini kullanana bilen ve su icmesini bilen hayvanlar normalde tavuklar ama bunlar cok tuhaflar insallah duzelirler ya .
Birinin ust gagasini yariya kadar kesmisler bu zamana kadar nasil yasadi onu cok merak ediom bugday bile yiyemiyor gagasi kesik oldugu icin allah yardim etsin.

gagaları kesik olduğundan dili uzunmuş gibi geliyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024