agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2015, 14:44   #3211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
http://youtu.be/JKpz_3-n7fg

Insanlar bilinçlendikçe fabrikada satılan yumurtaları satamaz oldukları için hep bir hastalık bahanesi çıkartıp Köylülerin tavuklarını katlediyorlar.

Video dada izleyeceğiniz gibi hayvan refahı hayvan hakları diye birşey yok .
Aydemir bey,
Bu videoda gösterilen şeyi kimse savunamaz savunmamalı, insanlığa aykırı bir durum.
Özellikle Amerika'da bu tür olayların çok yaşandığını biliyorum. Türkiye'de yok mu illaki vardır. Ama bu insan vicdanına sığmaz.
Fabrikada değil çiftlikte üretilen yumurtalar illaki satılıyor hatta bir kısmı organik yumurta satıcıları tarafından alınıp kendi yumurtalarıymış gibi yüksek karla satılıyor. Yumurta satışı ve fiyatıyla ilgili sıkıntı yok.
Köylünün ya da şu anki popüler söylemle gezen tavuklardan elde edilen yumurta Türkiye pazarının %1'i bile değil sadece "şanslı azınlık" tarafından tüketiliyor.
Köylülerin tavuklarının katledilmesi sadece karantina bölgesi için geçerli ve yumurtacılar ve broyler hayvanlarda dahil yani tüm kanatlı nufusu için geçerli. Sadece köylülerin tavukları değil yani.
Kabul etmek istemediğiniz ya da inanmak istemediğiniz gerçek şu bu enfeksiyondan en büyük sıkıntıyı gene büyük tavukçular görecek.

sulo18 beğendi.
Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 20:16   #3212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2015
Nedir bu tavukların çektiği
Horoz olsa civcivken öldürülür veya pazarda satılır
Tavuk olsa tüm ömrünü a4 kağıdı kadar kafeste hareket etmeden geçirir
Broiler olsa 45 günde avuç kadar olması gerekirken ilaçla yerinden kalkamıyacak hale gelir ve 40 günlük gdo lu hayvanları kesip bize sunuyolar
Benim anlamadığım ne kadar kötüyüz hayvancağız hem et hem yumurta verir bize bîz ise onları canice koşullarda kendi çıkarlarımız için kullanıyoruz iyiki kendi tabugumu besliyorum hem et hem yumurtam doğal Allah bize bu nimetleri bilinçli kullanmamız için vermiş biz ise ne kadar nankörüz.

loveforlife beğendi.
GoktugReis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 21:45   #3213
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Yağmur yağdığı günler ıslanıp hasta olurlar korkusuyla kümesten çıkarmıyorum. Haliyle ertesi gün altlarındaki karton ve saman beni değiştir diye bağırıyor!

Güneşli havalarda sorun yok ama bu işin karı kışı da var.Gezinti alanının üzerine tel çekmeli,hava bozdu mu hemen bir şey örtüp dışarıyla bağlantıyı kesebilirim.Tel işi iyi fikir,hem güvercin ve serçelerin yeme ortak olmalarını da engeller.

Eklenen Resimler

küncü ve Sagun beğendi.
kırkdilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 11:07   #3214
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2015
yarın kuluçkada 21. Günün içinde olucam civcivler 21. Günün içindemi çıkar yoksa 21. Günün sonunda yani cumartesimi cıkar

hasan.00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 12:58   #3215
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan.00 Mesajı Göster
yarın kuluçkada 21. Günün içinde olucam civcivler 21. Günün içindemi çıkar yoksa 21. Günün sonunda yani cumartesimi cıkar
Hasan bey 21 gün 6 saat normal süresi yumurtanın durumuna bağlı olarak 22 güne uzayabilir.

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 21:19   #3216
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kırkdilim Mesajı Göster
Yağmur yağdığı günler ıslanıp hasta olurlar korkusuyla kümesten çıkarmıyorum. Haliyle ertesi gün altlarındaki karton ve saman beni değiştir diye bağırıyor!

Güneşli havalarda sorun yok ama bu işin karı kışı da var.Gezinti alanının üzerine tel çekmeli,hava bozdu mu hemen bir şey örtüp dışarıyla bağlantıyı kesebilirim.Tel işi iyi fikir,hem güvercin ve serçelerin yeme ortak olmalarını da engeller.
Masallah atak s leriniz guzel olmuslar sanirim yumurtluyorlar..

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 16:49   #3217
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Geç başladılar ama yumurtlamada ligorinlerden aşağı kalır yanları yok sayın sagun.Hatta yumurtaları daha iri.

Sagun beğendi.
Eski 09-05-2015, 17:35   #3218
Yeni Üye

civcivlerim dün çıktı şu anda kümeste ne zaman anneleriyle gezmeleri için dışarıya saliyim

Eklenen Resimler

mozen, küncü ve Karena beğendi.
Eski 14-05-2015, 20:32   #3219
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

İlk geldiklerinde tavuk vebası için aşılarını yapmıştım.Onun haricinde yumurtalarına geçer diye aspirin ve sirke dışında koruyucu bir önlemim yok.

Yine de organik yumurta yiyorum diyemem.Çünkü yumurta yemi kullanıyorum ve verdiğim mısır buradaki zahirecilerin dediğine göre GDO'lu.Bunun GDO'suzu yok mu dediğimde "Zor bulursun,köylü de ekeceği mısırın tohumunu bizden alıyor." diyorlar.

Eklenen Resimler

addo, küncü ve Sagun beğendi.
Eski 24-05-2015, 05:54   #3220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2015
Alıntı:
en azında halkın bi kısmı olayların farkında ...bi facebook paylaşımını yapıştırayım.

Tavuk fiyatlari istenen rakamda degil belliki
Kus gribi cikartmislar yine.

Isletmenin ikisinde 4 bin tavuk katledilmis.

Bukadar ilaca nasıl hasta olur hayvanlar zaten şaşırtıcı.
Açıkta hayvan beslemicekmisiz, göçmen kuşlar yanlarına ugrar hastalık bulaşırmiş.

Göçmen kuş mu bıraktiniz...

Evde tavuk beslemeyin.
Ciftliklerdeki tavuk yumurta neyinize yetmiyor.
çok dogru bu gün piyasa dibin dibinde ama yarın piyasada tavuk sayısı çok düşmüş olacagı için malum mangal sezonuda geliyor bu millete mangalda tavuk etini bile çok görenler var oldugu için fiyatlar rekor seviyelere çıkar tahminimce

mehmet deniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 20:01   #3221
Yeni Üye

alperen 45's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2014
Arkadaşlad bana cins tavuk yumurtası gönderebilicek olan varmı ?

alperen 45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 12:47   #3222
Ağaçsever

küncü's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2012
Alıntı:

Elinizie sağlık çok temiz ve güzel gözüküyor. Bu hayvanler bunu hak ediyorlar.
Arada sırada dolaşbiliyorlar mı? Yoksa sadece kümes alanında mı otluyorlar.

küncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 12:52   #3223
Ağaçsever

küncü's Avatar

Alıntı:
civcivlerim dün çıktı şu anda kümeste ne zaman anneleriyle gezmeleri için dışarıya saliyim
kümes alanı çok küçükse biraz daha kendilerine gelmelerini bekleyebilirsiniz.
Eğer kargadan, kediden korunaklı bir alanda ise hemen salabilirsiniz. Annede koruyacaktır ufaklıkları.

Eski 06-06-2015, 13:06   #3224
Ağaçsever

küncü's Avatar

Alıntı:
bu iş çok ciddi . yeni virüsün aşısı yok sanırım. büyük işletmeler çaresiz.
Neymiş bu virüs? İstanbul için tehlike var mı?

Eski 06-06-2015, 13:39   #3225
Ağaçsever

küncü's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdk_akgn Mesajı Göster
Bir yumurtadan civcivin organlari beyni gozleri olusuyor..icindrki vitaminin ve proteinin zenginligini buradan anlaya biliriz..organik denince bununda belli dereceleri var..tam organik hic bir yiyecek verilmeden beslenen tavuk yumurtasi, bugday misir yesillik gibi tahillarla beslenen yari organik yumurta ve icerigi bilinmeyen kimyasal yemli yumurta..bana gore organik yumurta bu uc bolumden olusur..tavuk bocek yiyip yuksek vitamin almadikca o tavuktan fazla birsey beklenmez..
Yapilan arastirmalar gosterdiki 12 market yumurtasinin protein degeri tek bir organik yumurtanin protein degerine takamul etmekte..organik yumurta icinde her tavuk beslenmez..tavuk gezici dayanikli ve gaddar olmali..benim favorim hint tavugu..hibrit gibi herseyi yemez en iyisi icinde arastirmaciligindan asla odun vermez..ayrica yilda 2 veya uc kere kuluckaya yatar ve son derecede anactir..kolay hastalanmaz tilki sansar gibi hayvanlarada kolay yem olmaz..eti biraz kayis gibidir ama yinede guzeldir.
Yanlış anlamayın ama bir sorum olacak. Ben de faydalanmak istediğim için soruyorum, yukarıda bahsettiğiniz araştırma neredendir. doğal yumurtanın besin değerinin yüksekliğini duymuştum. Beni bilgilendirirseniz sevinirim

Eski 09-06-2015, 18:49   #3226
Yeni Üye

Tavugumun kuyruk sokumundaki bu şey ne?

Eski 09-06-2015, 21:01   #3227
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
kümes tellerini mümkün mertebe küçük gözenekli tutun içeriye kuş girmesin
serçe vs kuşlar hastalık yayar

mozen beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 19:07   #3228
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Sadece çimenin üzerinde gezinseler iyi;ya duvar diplerindeki küçük üzüm fidanlarına yöneliyorlar ya da sebze tarhlarına.Onun için çok nadir çıkarıyorum sayın küncü.Çıkardığımda da elimde uzun bir çomak,güdüyorum!

Hava güzelse 12 tavuktan günlük 8-9 yumurta alıyorum.Yumurtlamada ataklar daha iyi.Hava soğudu mu ya da birazcık ıslandılar mı ligorinler yumurtlamayı kesiyorlar.

Yememize döke saça yettiği gibi eşe dosta da veriyoruz.Bize biriktiriver diye insanların sıraya girmesi hoşumuza gidiyor.Üretmek güzel şey.

Eklenen Resimler

Eski 17-06-2015, 10:56   #3229
Yeni Üye

Merhaba benim 3 tane tavuğum var biri civcivli gurk biri kuluçkada biride yumurtluyo normal tavuktu (gurk olanlar köy tavuğu yumurtlayan lohman brown) yumurtlayan tavuk bugün yumurtasını yaptı gezdi 10 15 dk sonrada gine folluğa yattı ve yanına baş ka bi tavuk gelince ona bağırıyo acaba gurkmu olcak yumurta tavuğu gurk olmaz diyodum acaba köy tavuklarındanmı öğrendi

Eski 19-06-2015, 19:04   #3230
Ağaçsever

küncü's Avatar

Alıntı:
Merhaba benim 3 tane tavuğum var biri civcivli gurk biri kuluçkada biride yumurtluyo normal tavuktu (gurk olanlar köy tavuğu yumurtlayan lohman brown) yumurtlayan tavuk bugün yumurtasını yaptı gezdi 10 15 dk sonrada gine folluğa yattı ve yanına baş ka bi tavuk gelince ona bağırıyo acaba gurkmu olcak yumurta tavuğu gurk olmaz diyodum acaba köy tavuklarındanmı öğrendi
Benim de bir ligorinim gurk olmuştu. Doğrudur tavuklar çok iyi taklitci ve öğrenen akıllı hayvanlar. "Yumurta tavuğu gurk olmaz" ne demek bilemiyorum. Bu bana "doğayı, doğadan daha iyi bilmek" ve bilicilik taslamak gibi geliyor. Bana da makineden çıkan tavuk gurk olmaz demişlerdi ama maşallahları vardı.

Saygılar

A_NOMAD beğendi.
Eski 20-06-2015, 08:51   #3231
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Galeri: 1
Merhaba 3 ay önce kuluçkadan çıkan civcivlerimden 4 ü bir ay önce öldüler. Anneleri de gecen sene 5 ay yavrularından ayrılmamışken bu sene onları çabuk bıraktı ve benim 3 adet civcivim şu an yabani olarak yaşıyor. 3 dönüm bahçenin sınırlarında tavuklardan uzakta geziniyorlar. Tüm yem yedirme çabalarım boşa gidiyor benden köşe bucak kaçıyorlar. Ama akşam kümese geliyorlar. Aç kalıyor olabilirler mi ve yumurtladıkları zaman nasıl kontrol edeceğim bana yardımcı olacak olan biri var mı acaba?

resimsel beğendi.
Derya Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 09:30   #3232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Sn. Derya Yıldız. Sanırım şimdilik küçük oldukları için diğer tavukların kendilerine zarar vereceğini hissedip uzaklaşıyorlar.

Yem yememe konusunda çok endişelenmeyin kesinlikle aç kalmazlar ama ne var ki yeterince beslenmemiş olurlar.

Bunlarda benim tavuklarım.

Eklenen Resimler

resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 00:17   #3233
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Galeri: 1
Cevap için teşekkürler sayın resimsel. Maşallah horozunuz çok heybetli. Dün akşam kümesin önünde pusu kurdum baktım bizim üçlü geliyor hemen buğdayları saçtım önlerine ama ne yazık sanki taş atmışım gibi kaçtılar yine ne yapayım kendileri bilir

resimsel ve A_NOMAD beğendi.
Derya Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 17:37   #3234
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Bir yerlerde okudum,mısırı tane olarak yedirmek daha faydalıymış.Kırılınca besin değeri azalıyormuş.Benimkiler kırma mısıra alıştılar ya bugünlerde mücadele halindeyiz!

Yemlerini 3-5 kg alıyor,bitince yine zahirecinin yolunu tutuyordum.Bu sefer çuvalla aldım.Perakende 90 kuruş olan buğday 80 kuruşa,1.75 olan yumurta yemi 1.50,1.25 olan mısır 1 liraya geldi.Böylesi daha hesaplı,hem ne yediklerini de bilirim.

Eklenen Resimler

Muda, resimsel ve Milla beğendi.
Eski 24-06-2015, 15:45   #3235
Ağaç Dostu

macuroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
Gurk tavuk

Bu sene ilk Gurku 16 yumurta koyduk sadece 1 tane fire verdi 15 şimdilik sağlıklı

Eklenen Resimler

macuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 08:15   #3236
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
maşallah tavuğunuzun rengi çok güzelmiş.

macuroğlu ve resimsel beğendi.
Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2015, 13:07   #3237
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Sabah 7-7.30 arası kümesin kapısını açmaya özen gösteriyorum.Artık havalar ısındı,kümesin içi bunaltıcı.Zaten biraz geç kalırsam hengamelerinden durulmuyor.

Kuşları uzak tutmanın yolunu buldum,yemliği kümesin içine koyuyorum.İçeri girmeye cesaret edemiyorlar.

Eklenen Resimler

mozen ve Milla beğendi.
Eski 01-07-2015, 14:18   #3238
Ağaçsever

küncü's Avatar

Alıntı:
Sabah 7-7.30 arası kümesin kapısını açmaya özen gösteriyorum.Artık havalar ısındı,kümesin içi bunaltıcı.Zaten biraz geç kalırsam hengamelerinden durulmuyor.

Kuşları uzak tutmanın yolunu buldum,yemliği kümesin içine koyuyorum.İçeri girmeye cesaret edemiyorlar.

Folluğu biraz yukarı, çıtadan atlayabilecekleri biçimde kümes duvarına monte eder ve sayıya göre çoğaltırsanız yumurtlayacak tavuklar daha rahat eder, sırada beklemezler.

Neden kapatıyorsunuz kümesi? Ben hiç kapatmıyorum. Kendileri erkenden çıkarlar, yemlenir geri gelirler. Kapatmanız onları da sizi de strese sokar.

Eski 02-07-2015, 09:37   #3239
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

İkinci bir sandık koymuştum.Ona girmediler.Baktım kümes alanı da daralıyor, ısrarcı olmamıştım.

Follukları duvara monte edersem içeri girmek zorunda kalırım sayın küncü. Böyle daha iyi,günde bir sefer gidiyor,en yakın kapıdan sandığı çekiyor sonra yerine itiyorum.Dediğim gibi günde bir sefer,ne kadar az temas o kadar hijyen!

Akşamları kümese girdiklerinde içeride yemlik ve suluğu bırakmıyorum.Her sabah temiz yemlik ve suluk karşılıyor onları.Onun için kümesin kapısını açık bırakmanın bir anlamı yok.

Bir de sansar tehlikesi var.Tamam,her taraf telle çevrili ama ya bir yolunu bulursa!

Eski 03-07-2015, 01:44   #3240
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi küncü Mesajı Göster

Neden kapatıyorsunuz kümesi? Ben hiç kapatmıyorum. Kendileri erkenden çıkarlar, yemlenir geri gelirler. Kapatmanız onları da sizi de strese sokar.
Sizin orada yırtıcı yok galiba

Doğan, tilki ve sansardan sonra şimdi de bir kedi çıktı, üç tavuğu götürdü son zamanlarda.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024