agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2015, 21:38   #3181
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Horoz macerası kısa sürdü.İyileşir ümidiyle garaja aldığım horozun baktım ağzından akıntı geliyor,iyileşse de kümese sokmam artık dedim ve kestim.O kadar halsizdi ki keserken gık demedi.

Folluk folluktan çıktı tavukların tünek yeri oldu.Tavuk yere yumurtlamaya başlayınca olacak gibi değil kümesin dip köşesine sandık koydum.İçinde eşeleniyorlar ama derin olduğu için samanı atamıyorlar.İşe yarayacak gibi!

Altı ligorinden dördünün ibiği epeyce büyüdü ve kızardı.Ama hala biri yumurtluyor.Bugün biri daha sandığın içine yattı.Sevinmiştim ama yumurtlamadı.Atak S'lerde biraz daha bekleyecek gibiyim.

Eklenen Resimler

kırkdilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2015, 22:40   #3182
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Meyve bahçemden bolca ot getiriyorum.Akşama kadar içinde eşelenmekten duvarın üzerine çıkmaya fırsat bulamıyorlar.

Dikkatimi yeni çekti,Atak-s'lerden biri sarı bacaklı,boyun tüyleri de daha sarı. İnternetten biraz bakındım bunlarda bacak rengi siyaha yakın bir ton.Atak-s deyip duruyorum ama Ankara Tavukçuluk Araştırma'dan almadıktan sonra melez olma ihtimali çok fazla.Olsun,bunlar da benim tavuklarım!

Eklenen Resimler

addo, attar, küncü ve 2 kişi beğendi.
Eski 14-04-2015, 19:56   #3183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2015
Wink

Köy tavugunun gurk olması için ne yapabilirim ? Yumurtalarını almasam gurk olurmu?

Sagun beğendi.
hasan.00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2015, 23:24   #3184
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan.00 Mesajı Göster
Köy tavugunun gurk olması için ne yapabilirim ? Yumurtalarını almasam gurk olurmu?
Senin bir şeyler yapmanla olmaz, canı isterse olur. İlla da gurk istersen Hint tavuk lazım..

sulo18 beğendi.
Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 08:59   #3185
Yeni Üye

Tavugum iki gunden beri follukta yatıyor günde 3 saat fln dısarda duruyor gine yatıyor ama gurk demiyor acaba yumurtaları bitincemi diyicek hala yumurtluyor?

hasan.00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2015, 17:24   #3186
Ağaçsever

benim kel tavuklar gurk diyo ama yatmıyolar napmalıyım

sulo18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 08:49   #3187
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Ekşi mayalı ev ekmeği yedirirseniz, gurk olmayı teşvik edebilir. Ama hayvan gurk olacaksa zaten olur. Yumurtaları folluktan almayın, biraz biriktirin, gurk olmasını kolaylaştırır.

sulo18 beğendi.
serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 19:46   #3188
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Sabah kümesi temizliyordum.Sandığı dışarı çıkardım.Güneş falan dinlemedi 2 ligorin hemen sandığın içine giriverdiler.Yumurta kapıya dayanmak buna denir işte.

Ligorinlerin 5 tanesi yumurtluyor.Birinin henüz ibiği kızarmadı.Atak-s'lerde henüz hareket yok.Sözümü geri alıyorum,keşke hepsini ligorin alsaymışım.

Yumurtalarına geçer diye antibiyotik vermiyorum.Bazen sularına aspirin ya da sirke karıştırıyorum.Elma sirkesi ve aspirin koruyucuymuş.Bu iş önemli,öyle kafama estiğinde değil bir düzene sokmalıyım.

Eklenen Resimler

Eski 27-04-2015, 21:22   #3189
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Akşam oldu mu zorla kümese sokmaya çalışmıyorum.Zamanı geldi mi usulca girip tüneğe sıra sıra diziliyorlar.İyi ki 13 tane almamışım,yer yokmuş!

Ligorinlerden biri kümesin üstünü yol etti.Oradan uçup bahçeye atlıyor. Uçamasın diye kanadını birazcık kestim.Uçtu.Biraz daha kestim yine uçtu.Kıyamadım,başka da kesmedim.Üst tarafı telle kapatmak lazım.

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2015, 12:56   #3190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2015
Sayin kirkdilim maşallah hayvanlariniz çok güzelmiş

18 tayir 18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2015, 17:39   #3191
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kırkdilim Mesajı Göster
Akşam oldu mu zorla kümese sokmaya çalışmıyorum.Zamanı geldi mi usulca girip tüneğe sıra sıra diziliyorlar.İyi ki 13 tane almamışım,yer yokmuş!

Ligorinlerden biri kümesin üstünü yol etti.Oradan uçup bahçeye atlıyor. Uçamasın diye kanadını birazcık kestim.Uçtu.Biraz daha kestim yine uçtu.Kıyamadım,başka da kesmedim.Üst tarafı telle kapatmak lazım.
şey bence follukları çoğaltsanız iyi olur

Eski 30-04-2015, 17:40   #3192
Ağaçsever

maşallah yumurta yerine folluk olarak beyaz pinpon topu kullanın

Eski 30-04-2015, 17:43   #3193
Ağaçsever

selamün aleyküm ataxla 90 günlük nazaman yumurtaya gelirler bi bilginiz varmı

Eski 01-05-2015, 10:10   #3194
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Beğendiğinize sevindim,sağolun sayın 18 tayir 18.

Tavukları ferik olarak mart ayının başında aldım sayın sulo 18. Ligorinler yumurtlamaya başlayalı 1 ay oldu.Tam anlamıyla yumurta makineleri. İlk ataks dün yumurtladı.Açık kahverengi,kuş yumurtası gibi.Dediğiniz gibi atakslar da verime başladığında bir sandık daha koymam gerekecek.

Eski 01-05-2015, 16:35   #3195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2015
selam

Merhaba baya bi zaman gecmis konu baslayali ama benede 6 yildir bu isle ugrasiyorum cok zevkli 30 a yakin tavugum var brahma, boynu ciplak ,koy, kirma , pacali 3 tavuk 1 horozla basladim hersene en az 20 yavru aliyorum bu yaz 5 tavugum kuluckays yatti hicbirmakine uretkmi tavuk yok hepsi kendi uretimimiz 2,5x2,5x2,5 lik kumesimiz var sugecirmez yalitimli 4 senedir kullaniyorum gayet memnunum beton tavuklar 1500 m kare alanda serbest geziniyor bizimle beraber telle kapali deil bit ilaci asilama vitamin atmaha zaten gerek yok hic bi sorun yasamadim fazlalik olan horozlari kesip yiyoruz 9 horoz var suan genc 16 tavuk var 7 gunde 61 yumurta aliyorum ama sayilarinda oynama oluyor o yuzden tam sayamadim ama yarin tam sayip solerim bu iste baya bi bilgi sahibi oldum siteye yeni katildim yardima ihtiyaci olan mesaj atabilir ayrica suan rosecomb cinsi bodur tavuklar gelecek ancak dun sahit oldum bahcemizin uzerinden atmaca gecti ve tavuklar birden bire urkerek kacisti oysaki atmaca cok yukardaydi birtane gri tavugum ise esrarengiz bicimde ortadan kayboldu sadece gru tuyler vardi atmacadan supheleniyorum onu goturduyse rosecomb ( bücürler) larimi aninda alirlar bu konuda bilgisi olan varmi ne yspayim yardim ayrica yeni baslayan arkadaslara yardim edebilirim iyi gunler .

sulo18 beğendi.
GoktugReis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2015, 19:33   #3196
Ağaçsever

beninim tavukkuluçkata yattı ama yatırmıcam cünkü horozlar kanatları ve sırtı yoldu veri alamamam heralde

Eski 01-05-2015, 19:38   #3197
Ağaçsever

belki satın civci alırım altına

Eski 01-05-2015, 22:59   #3198
Yeni Üye

Sayin goktugureis atmacaya bi care bulamazsınız ama iyi bir köy horozunuz varsa o tavukları kollar bağırarak uyarır

Eski 01-05-2015, 23:03   #3199
Yeni Üye

Sulu 18 sizdemi cankirilisiniz ?

Eski 02-05-2015, 08:43   #3200
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
hobicilerin dikkatine. sadece güvenilir, aşıları yapılmış yerlerden tavuk temin edin. şu ara veba ortalığı kasıp kavuruyor. köylerde köy tavuğu kalmadı. piyasaya sürülen çıkma çiftlik tavukları heryere hastalık bulaştırıyor.
sanırım yine bi tezgah peşindeler.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 19:57   #3201
Yeni Üye

Suana. Kadar hic tavuklarıma aşı ve vitamin vermedim hiçbir sorun yasamadım Allaha şükür.Bugün baktım 4 tavuğum Kuluçkaya yatmış çok sevindim
Birkaç gündür yatıyolar farkında değilim bende bir ara kümesin ve tavukların fotosunu koyucam inşallah .

Eski 02-05-2015, 20:31   #3202
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sulo18 Mesajı Göster
beninim tavukkuluçkata yattı ama yatırmıcam cünkü horozlar kanatları ve sırtı yoldu veri alamamam heralde
Sorun olmaz. Zaten tavuklarin sirtinin yolunmasinin 3 sebebi var
1) çok horoz olması
2) horozun mahmuzlarının cok uzun olması
3) tavukların horoozu sevmemesi ( ciftlesme olurken kaciyorsa sevmiyodur ama horoza alıskın seven tavuk anlar ve hemen yere oturur)
Cozum olarak fazla horozlar kesilebilir
Horozun mahmuzlari ozel makası ıle kesilir
Ama sirti yoluk tavuk gayet guzell kulucka yatar hicbi problem olmaz guven bana
Hatta suan siriti yoluk kuluckaya yatmis tavugum var

sulo18 beğendi.
Eski 04-05-2015, 12:01   #3203
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GoktugReis Mesajı Göster
Suana. Kadar hic tavuklarıma aşı ve vitamin vermedim hiçbir sorun yasamadım Allaha şükür.Bugün baktım 4 tavuğum Kuluçkaya yatmış çok sevindim
Birkaç gündür yatıyolar farkında değilim bende bir ara kümesin ve tavukların fotosunu koyucam inşallah .

bu iş çok ciddi . yeni virüsün aşısı yok sanırım. büyük işletmeler çaresiz.

Eski 04-05-2015, 18:36   #3204
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
bu iş çok ciddi . yeni virüsün aşısı yok sanırım. büyük işletmeler çaresiz.
O zaman vay hallerine besle buyut bi hastalikta gitsinler 😠

Eski 05-05-2015, 12:07   #3205
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Alıntı:
hobicilerin dikkatine. sadece güvenilir, aşıları yapılmış yerlerden tavuk temin edin. şu ara veba ortalığı kasıp kavuruyor. köylerde köy tavuğu kalmadı. piyasaya sürülen çıkma çiftlik tavukları heryere hastalık bulaştırıyor.
sanırım yine bi tezgah peşindeler.
Aydemir bey tezgah derken ne anlatmaya çalıştınız bilmiyorum ama sanırım pek bilgi sahibi değilsiniz.
Kuş gribi virusu ülkemize ve birçok ülkeye göçebe yabani kuşlar ile taşınır bu kuşlar ile aynı bölgede bulunan ve bunların dışkı ya da salya sümük gibi sekresyonları ile temas eden evcil kanatlılara bulaşır.
Ve her sene bu zamanlar bu enfeksiyon yaşanır.
Şu an sıkıntı yumurtacı işletmeye bulaşmış olması artı Kastamonu'da organik yumurta kümesinde yaşanması.
Hijyen şartlarının iyi olmadığı her hobi ya da prof. işletmede görülebilir.
Bu dönemlerde dikkatli olunmalıdır.
İnsanlara enf. kanatlılardan bulaşır bu nedenle şüpheli hayvanların kesilmeden kan vs. çok bulaştırmadan CO2 gazı ile boğularak öldürülmeli sonra yakarak imha etmeli ya da sönmemiş kireç ile gömülmelidir.
Aynı alanda bir süre kanatlı hayvan beslememek gereklidir.
Virus 70 derecede ölür. Bu nedenle pişmiş yumurta ya da et tüketmede bir sıkıntı yok. Sadece çiğ gıda ile temas eden mutfak malzemeleri yıkanmadan çiğ tüketilen salata vs. gibi temas ettirilmemelidir.
Aslında insan sağlığından çok daha fazla tavukçular için büyük bir sorun.
Ciddi bir bulaşmada çok büyük maddi zarar olur.

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 12:27   #3206
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

uzay üssü gibi yapılmış son model kümeslerde bile hastalık olması çaresizliğin göstergesi değilmi? ölümüne bi kaç gün kalmış tavukların mezbahalarda kesilip sofralara sürülmesi doğrumu?

bu hastalıklı tavukların ölümünü tüketici görse tüketirmi?

Eski 05-05-2015, 12:47   #3207
Ağaç Dostu

Alıntı:
uzay üssü gibi yapılmış son model kümeslerde bile hastalık olması çaresizliğin göstergesi değilmi? ölümüne bi kaç gün kalmış tavukların mezbahalarda kesilip sofralara sürülmesi doğrumu?

bu hastalıklı tavukların ölümünü tüketici görse tüketirmi?
Aydemir bey,
Son model uzay üssü vs. bunlar bina ile ilgili ve parayla yapılan işler.
Biyo güvenlik dediğiniz şey ise bilgi ve deneyimle ilgili.
Yumurtacılar entegre işletmeler değil ve geneli veteriner hekim kontrolü ya da danışmalığı almıyor daha kara düzen çalışıyorlar.
Beyaz et sektörü mecburiyetten daha iyiler.
Ölümüne birkaç gün kalmış dediğiniz hayvanların kesime gittiğini nerede gördünüz.
Tavuklarda diğer hayvanlarda olduğu gibi ölüme bir kaç gün değil ancak saat kalır akşam çıkarsınız her şey yolundadır sabah gelirsiniz yarısı telef olmuştur.
Ölüm çok hızlı şekillenir.
Hastalıklı hayvan karkası görmüş olsanız tüketime sunulamayacağını bilirsiniz.
Sağlıklı hayvan ile hasta hayvan karkastan dahi anlaşılabilir.
Şunu da yazmam lazım ben işlenmiş ürün almam çünkü güvenmiyorum.
Evime kavurma, salam, sucuk, shinitzel vs. sokmam eti görür alırım asıl hile işlenmiş ürünlerde oluyor dikkat etmek lazım

mozen ve loveforlife beğendi.
Eski 05-05-2015, 12:56   #3208
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

en azında halkın bi kısmı olayların farkında ...bi facebook paylaşımını yapıştırayım.

Tavuk fiyatlari istenen rakamda degil belliki
Kus gribi cikartmislar yine.

Isletmenin ikisinde 4 bin tavuk katledilmis.

Bukadar ilaca nasıl hasta olur hayvanlar zaten şaşırtıcı.
Açıkta hayvan beslemicekmisiz, göçmen kuşlar yanlarına ugrar hastalık bulaşırmiş.

Göçmen kuş mu bıraktiniz...

Evde tavuk beslemeyin.
Ciftliklerdeki tavuk yumurta neyinize yetmiyor.

Eski 05-05-2015, 14:06   #3209
Ağaç Dostu

Alıntı:
en azında halkın bi kısmı olayların farkında ...bi facebook paylaşımını yapıştırayım.

Tavuk fiyatlari istenen rakamda degil belliki
Kus gribi cikartmislar yine.

Isletmenin ikisinde 4 bin tavuk katledilmis.

Bukadar ilaca nasıl hasta olur hayvanlar zaten şaşırtıcı.
Açıkta hayvan beslemicekmisiz, göçmen kuşlar yanlarına ugrar hastalık bulaşırmiş.

Göçmen kuş mu bıraktiniz...

Evde tavuk beslemeyin.
Ciftliklerdeki tavuk yumurta neyinize yetmiyor.
Aydemir bey,
Alıntılarınıza cevap vermek istiyorum izninizle;

Kuş gribinden ve hatta söylentisinden sonra beyaz et satışlarının nasıl çakıldığını hepimiz hatırlıyoruz. En büyük zararı entegreler yaşadı.
4000 tavuk katledilmiş bu sayı çok az karantina bölgesinde yüz binler hatta milyonlar var ve illaki itlaf edilecekler enfeksiyonu ve yayılımı durdurmak için bu yapılmak zorunda.
Evet açıkta hayvan bu dönemde özellikle riskli genel olarak toplu bakılan hayvanlar açıkta kaldıklarında bulaşıcı hastalıklara daha kolay yakalanıyorlar.
İlaç derken kuş gribinin etkili bir tedavisi yok verilen ilaçlar vitamin ve mineral destekleri sadece hayvanın mevcut sitemini destekler direk tedavi edemezler.
Göçmen kuş deyince aklınıza ne geliyor bilmiyorum ama leylekler göçmen kuş mesela ve hastalığın yayıcılarından yabani kazlarda keza öyle.
Evde tavuk beslemek bu gerçekten değişik bir uğraş ama takdir ediyorum besleyin ama gerekli önlemide alın tavuktan insana bulaşan hastalıkları düşündüğümüzde kuş gribi sadece bir tanesi.

özet olarak tavukçuluk sektörünün kalbinden bir veteriner hekim olarak yazıyorum ve satış ile vs. hiç alakam ve şahsi karlılığım yok derdim size, içinde bulunduğum aileye doğru ve yararlı bilgi aktarmaya çalışmak

Eski 05-05-2015, 14:19   #3210
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

http://youtu.be/JKpz_3-n7fg

Insanlar bilinçlendikçe fabrikada satılan yumurtaları satamaz oldukları için hep bir hastalık bahanesi çıkartıp Köylülerin tavuklarını katlediyorlar.

Video dada izleyeceğiniz gibi hayvan refahı hayvan hakları diye birşey yok .

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024