agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni198Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2009, 01:05   #1
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Hindi yetişiriciliği

Sayın ilgili ve bilgili forum üyeleri,

Bahçede amatör düzeyde hindi yetiştirmek istiyorum. Sitede aradım ama herhangi bir başlık bulamadım. Konu ile ilgili bilgisi olanlar lütfen;

1- hindi barınağı yapımı
2- hindi beslenmesi
3- hindi üretimi
4- hindi tüketimi(yumurta, et, ne zaman kesilmeli)

gibi konularda benim gibi acemileri bilgilendirme lütfunda bulunurlarsa sevinirim

saygılar sevgiler

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 19:33   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Merhaba;
Yaklaşık iki ay kadar önce civciv haldeki aldığım hindilerim epey yol katedip 1kg. ağırlığa ulaştılar. Karşılaştığım zorlukları belirtmek istedim belki bi faydası olur.
Benimkiler tamamen albino ve et ırkı, diğer yerli ırklara göre çok hızlı gelişim gösterdiğinden biraz açıkçası beslemede zorlandım. Hazır hindi gelişim yemi bulunduğum yerde bulamadığımdan kendim bişeyler yapmaya çalıştım. İlk zmanlarda ısı çok önemli eğer çok sayıda bakmayacaksanız geceleri özellikle sabaha karşı dikkat edin ısınmak için üst üste birbirlerini ezebiliyorlar. Birde aşırı protein ve kalsiyum ihtiyaçları var ben hazır yem bulamadıgım için bunları haşlanmış yumurta beyazı, yumrta kabuğu,midye kabuğu ve peynir ile desteklemeye çalıştım. Vitamin ve mineral katkılarını da sularına katarak vermeye çalıştım. Biraz gelişmeye başlayınca menüye taze kıyılmış yeşillikler ( semiz otu ,sirken vs.) de ilave ettim. 15 günlük süreç çok önemli, sonrasında pek bi zahmeti kalmıyor tabi sabah ve akşam yarım saat çayırda çekirge toplama seansını saymazsak

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 19:39   #3
Ağaç Dostu

ilk günleri...

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2009, 19:40   #4
Ağaç Dostu

Bunlar da şimdiki halleri.

Eklenen Resimler

Ümit ve orion1988 beğendi.
Eski 13-08-2009, 22:35   #5
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

maşallah
anladığım kadarıyla bayağı uğraşmışsınız ama değmiş

peki kafes olarak nasıl bir yapı kullanıyorsunuz, özel birşey gerekli mi
tünek falan lazım mı

daha sizinkiler yumurtlamıyordur herhalde ama bilgisi olan varsa yumurta verimi nasıl yumurtası yenecek miktarda oluyormu yoksa ancak üremeye mi yetiyor

Eski 13-08-2009, 22:36   #6
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A.Şahin Mesajı Göster
Merhaba;
...tabi sabah ve akşam yarım saat çayırda çekirge toplama seansını saymazsak

artık kendileri çekirgeleri yakalıyorlar mı?
hindi çekirgelere karşı bir yöntem olarak kullanılabilir mi?

Eski 13-08-2009, 23:04   #7
Ağaç Dostu

15 günlük falan oldukalrında refleksleri bayağı gelişiyor , etrafındaki hareketli nesneleri içgüdüsel olarak takip ve yakalamakla meşgul oluyorlar kendi proteinini karşılayacak yeterli av yetilerine sahipler Kesinlikle aşırı çekirge üremesine karşılık kullanılabilecek bi hayvan.
Yumurtlama ve damızlık kısmına gelince benimkiler haliyle ergen olmadıklarından öyle bişey söz konusu değil ancak hindilerin tavuklara nazaran yumurta sayıları çok düşüktür. Yani baharda başlayan yumurtlama süreci daha açık bi deyişle sadece neslin devamlılığını sağlayacak kapasitededir. Yumurtalarını kuluçkaya yatrmak istemem derseniz ****** yenebilecek yumurtada almış olursunuz ama bu sayı çok olmaz.
Başarılar...

Eski 13-08-2009, 23:12   #8
Ağaç Dostu

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; biliyorsunuz ki kanatlılarda basımlanma diye tabir edilen yani yavrunun kuluçkadan çıktığı yaklaşık 24 saatlik zamanda çevrelerindeki yakın gördüğü hareketlilere karşı tepkileri genelde takip ve taklit gibi ebeveyn yerine saymaları gibi bi durum var ki bu hindilerde çok daha bariz belli oluyor. Yani şu anda ben onların ebeveyniyim ve beni takip ediyorlar hatta göremediklerinde bağırışmaya başlıyor ve panikliyorlar. Çekirge yakalama seansı dediğim durum işte burda biraz zahmetli oluyor yani sürekli başlarında durmanız gerekiyor aksi halde kendilerini güvende hissetmeyip yaylım yapmıyorlar. Ne kadar eğlenceli canlılar olduklarına besledikten sonra da hak vereceksiniz. Siz nereye giderseniz peşinizden gelen bi grup kuş

Eski 16-08-2009, 16:26   #9
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Sayın A.Şahin,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Eski 16-08-2009, 16:30   #10
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Hindiler hiç uçamıyor, yanılıyor muyum? yani tünek gerekmez herhalde, peki folluk ölçüleri ne kadar olmalı

Eski 16-08-2009, 18:41   #11
Ağaç Dostu

Hindiler kısmen uçabilir ve tünekte durmayıda çok seven hayvanlar. Hatta öğle sıcaklarında ağaçlara tüneyip zaman geçirdiklerini biliyorum.

Eski 16-08-2009, 19:09   #12
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

peki barınaklarını kaç metre yükseklikte yaptınız, tünek yüksekliği ne kadar? kuluçkaya oturduğu ya da sizinkiler için oturacağı yeri kaça kaç yaptınız? erkek dişi dağılımı nasıl olmalı bir hindi kümesinde? çok mu soru sordum pardon

Eski 16-08-2009, 21:50   #13
Ağaç Dostu

Bendekiler biraz bu uçma olayını beceremeyecek cinsten hantal cüsseli ve kanatları gelişmemiş, aynı şekilde kuluçka eğilimi de çok yok o yuzden yerde olmalarında bi sakınca yok, birde kuluçka zamanı gelinceye kadar zaten kesim zamanı gelmiş olacak bunlar için. Ama siyah renkli yerli ırk daha yabanimsi kuluçkaya da meyyal. Zaten yavruyla başlarsanız zamanla isteklerini farkedeceksinizdir.

Eski 06-01-2010, 18:08   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2010
Hindi proteın bakımından cok zengin bir kuş türüdür .Ama ne yazıkki ülkemızde yılbaşı kutlamaları için tüketilmektedir. Umarım ülkemızdede hindicilik yaygınlaşır..

mulayim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 21:09   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar,
Beyaz hindi yavrusunu nereden temin edebiliriz.Bilen var mı?

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 00:43   #16
Ağaç Dostu

Benim beyaz hindilerim bugün itibariyle erkek olanlar 15 kg. a ulaştılar

Eski 10-02-2010, 15:34   #17
Ağaç Dostu

3. numaralı iletideki civcivlerimden damızlık olarak bıraktıklarımın bugünkü hali.

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2010, 20:14   #18
Ağaçsever

Bıyıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 7
Hay maşallah.

Bıyıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2010, 16:31   #19
Ağaçsever

ayvacı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Maşallah, gagalarını kesmiyormusunuz? gözlerini gaga lamıyorlarmı?

ayvacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2010, 17:23   #20
Ağaç Dostu

Hayır, geniş yerde ve kalabalık olmadıklarından dolayı öyle bi gereksinim olmadı.

Eski 05-03-2010, 16:07   #21
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Sayın A.Şahin hindileriniz gerçekten çok güzeller tüyü kadar hayrını görün. Bunlar Amerikan hindisi değil bizim yerli melez hindilerden sanıyorumki? Bu konuda bilgi ve birikimlerinizi paylaşırsnız detaylı biçimde sevinirim. Birde bandırmada hindi civcivini nereden temin ettiniz? Saygılarımla..

Düzenleyen Arnavut : 05-03-2010 saat 16:08 Neden: İmla Hatası
Arnavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2010, 23:51   #22
Ağaç Dostu

Bunlar yerli hindilerden değiller. Yabancı kökenli et ırkı ama malesef üretemiyorum. Çiftleşme sorunu yaşıyorlar hantal yapılarından dolayı. Dolayısıyla yumurtalarda dölsüz oluyor. Bu ırkın üretimi sunni dölleme yoluyla yapılıyor işletmelerde.

Eski 13-03-2010, 01:02   #23
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

- Beyaz Hindi -

Sayın A.Şahin;

Tahmin ettiğim gibiymiş demek ki etlik ırkları pek bilmediğim için sormuştum.Doğrudur sizin beslediğiniz ırk türe kapanık bir nevi hibrit hindi sayılır.
Ben size nacizane beslediğim "Amerikan Hindisi" diye geçen beyaz hindiyi tavsiye edebilirim.Hem beyaz hindi beslemek hemde et ve yumurtaya yönelik üretim yapmak için çok uygun bence.Ben geçen sene palaz olarak aldığım hindilerden bu sene yavru ve yumurta alamaya başladım.

Saygılar.

Name:  BeyazHindi.jpg
Views: 37360
Size:  71.0 KB

Maviş beğendi.
Eski 13-03-2010, 01:46   #24
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Balaban Köy-Uzunköprü
Name:  14635_1196878414141_1593903354_30495160_15393_n.jpg
Views: 43514
Size:  48.6 KB

ilk iki ay hazır yem ile besleniyor. Daha sonra Buğday anızlarında beslenme devam ediyor. Daha sonra Ekim ayında Çeltik anızlarına salınıyor. Arada yağmurlu, çamurlu hava olursa takviye yem veriliyor. 4-5 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor uçarak.
Motor havalar düzeleince kırlarda, bayırlarda gezdiğim motorum. Aşığım o na.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 01:57   #25
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Balaban Köy-Uzunköprü
Eklenti 129824

ilk iki ay hazır yem ile besleniyor. Daha sonra Buğday anızlarında beslenme devam ediyor. Daha sonra Ekim ayında Çeltik anızlarına salınıyor. Arada yağmurlu, çamurlu hava olursa takviye yem veriliyor. 4-5 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor uçarak.
Motor havalar düzeleince kırlarda, bayırlarda gezdiğim motorum. Aşığım o na.
Sayın Cumhur Tonba;

Hocam maşallah bu ne güzellik, Allah tüyleri kadar hayırlarını göstersin. Motor hindilerden tam olarak görünmüyor cross cinsimidir acaba? Birde hindi civcivi büyütme konusunda tecrübelerinizden istifade etmek isterim mümkünse? Malumunuz hindi civcivleri çok hassas oluyorlar.Palaz olana kadar özenle bakım istiyorlar.Sizin ısı,yem v.s. önerileriniz nelerdir? Birde bu resimdeki hindiler şuanda yumurta yapıyorlarmı acaba?

Saygılar.

Eski 13-03-2010, 02:58   #26
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Arnavut,
Şu anda saat biraz geç oldu. Görülen resimdeki hindiler toptan satıldı. Yetiştiren de köyümüzden bir çiftçi. Teknik bilgi olarak ben size yakın zamanda uzun uzun yazarım.
Selam ve sevgiler. Yalnız kısaca şunu belirtmek isterim. Yem hazırlamada en hassas hayvanlar kanatlılardır. Elde iyi bir yem rasyonu hazırlamanız hemen hemen mümkün değil. Yani tam randıman alabilmek için. Yoksa sizlerde tabii ki rasyon hazırlıyabilirsiniz. Görüşürüz.
Pratik olarak, civcivler bulunduğu yarde dağılıp rahat bir şekilde yatıyorsa ısı normal, kanatlarını yayıyorlarsa ısı fazla, birbirine sokuluyorlarsa ısı az demektir.

Motor 125 cc.lik 4 zamanlı bir Ramsey. Bana yetiyor. Onunla çanakkale, Bandırma ve İzmir'e kadar gittim. Yavaş yavaş. Ortalama, yol boşsa 40-50 ile giderim. Trafik sıkıştırırsa tek yönlü yollarda mecburen 9o falan yaparım. Fakat en hoşuma giden etrafı seyrede seyrede 30-40 km. hızla gitmek.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 17:53   #27
Ağaç Dostu

Sn. Arnavut; maşallah hindileriniz çok güzel, pırıl pırıl. Bu sene çok uğraşamıyorum ama bu damızlıklarımı kaybetmezsem eğer seneye usulunce deneyeceğim. Farklı türlerle melezlemek istiyorum.

Eski 14-03-2010, 09:56   #28
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A.Şahin Mesajı Göster
Sn. Arnavut; maşallah hindileriniz çok güzel, pırıl pırıl. Bu sene çok uğraşamıyorum ama bu damızlıklarımı kaybetmezsem eğer seneye usulunce deneyeceğim. Farklı türlerle melezlemek istiyorum.
Sayın A.Şahin;

Görüşleriniz için teşekkürler sizinkilerde çok diri ve sağlıklı, Allah tüyleri kadar hayrını gösterir inşallah.Hindilerin resmi 3 aylık palaz oldukları geçen sene yaz sonuna ait.Şuan bayağı yol kat etti onlarda.. Hindi konusunda temel bilgiler haricinde çok bilgiye vakıf değilim, Sadece hobi amaçlı beslediklerimden edindiğim tecrübeler mevcut.Sizde zamanınız ölçüsünde özellikle kuluçka ve civciv,palaz yetiştirilmesi yönünde tecrübelerinizi bizlere aktarırsanız eminim faydalı bir paylaşım olacaktır.

Saygılar.

Eski 14-03-2010, 09:59   #29
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Sayın Arnavut,
Şu anda saat biraz geç oldu. Görülen resimdeki hindiler toptan satıldı. Yetiştiren de köyümüzden bir çiftçi. Teknik bilgi olarak ben size yakın zamanda uzun uzun yazarım.
Selam ve sevgiler. Yalnız kısaca şunu belirtmek isterim. Yem hazırlamada en hassas hayvanlar kanatlılardır. Elde iyi bir yem rasyonu hazırlamanız hemen hemen mümkün değil. Yani tam randıman alabilmek için. Yoksa sizlerde tabii ki rasyon hazırlıyabilirsiniz. Görüşürüz.
Pratik olarak, civcivler bulunduğu yarde dağılıp rahat bir şekilde yatıyorsa ısı normal, kanatlarını yayıyorlarsa ısı fazla, birbirine sokuluyorlarsa ısı az demektir.

Motor 125 cc.lik 4 zamanlı bir Ramsey. Bana yetiyor. Onunla çanakkale, Bandırma ve İzmir'e kadar gittim. Yavaş yavaş. Ortalama, yol boşsa 40-50 ile giderim. Trafik sıkıştırırsa tek yönlü yollarda mecburen 9o falan yaparım. Fakat en hoşuma giden etrafı seyrede seyrede 30-40 km. hızla gitmek.
Sayın Cumhur Tonba;

Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ediyorum.En yakın zamanda zamanının elverdiğince bilgi ve tecrübelerinizi bizlere aktarırsanız hoşnut kalacağızdır.

Motor konusunuda bence apayrı bir başlıkta paylaşmalısınız, Bununda tıpkı hayvan yetiştiriciliği gibi hastalık derecesinde sevenleri olduğuna ben bizzat şahidim.Size kazasız belasız seyir ve sürüşler diliyorum.

Saygılar.

Eski 14-03-2010, 19:23   #30
Ağaç Dostu

Ben hindi civcivi büyütülmesi konusunda yaşadığım sorunları paylaşmak istiyorum belki yararı olur diye.
Bir çok kanatlı büyüttüm ama en çok sorunla karşılaştığım, hindi civcivleri oldu diyebilirim. Sorundan kastım tamamiyle beslenme... Bulunduğum yerde, hindiler için hazırlanan uygun bir rasyon bulamadım hazır olarak. İlk denememde etlik civciv yemi kullandım ama yetersiz geldi. Gelişimleri gayet güzel semiz olduğu halde bi süre sonra ayakları yamuldu nerdeyse tamamını bu şekilde kaybettim. İkinci denememde biraz daha kalsiyum ağırlıklı bişeyler vermem gerektiği kararına vardım ve hazır olan etlik civciv yemine bir miktar midye kabuğu( incecik kırdım), yumurta kabuğu ve biraz kireç taşı. İlk günlerde mutlaka şekerli su sonralarda vitamin destekli su. Bir de hindilerin tavuklara göre daha çok protein ihtiyaçları oluyor bunun içinde kaynamış yumurta beyazı, biraz zahmetli olsa da canlı yem ve semiz otu, yonca yaprağı gibi kıyılmış yeşillikler verdim. Epeyce işe yaradı ve kısa sürede serpildiler iki hafta kadar sonra tuzsuz lor peyniri de verdim. Kayıpsız bir büyüme oldu ama dediğim gibi anlayana kadar en çok zahmet çektiğim kuş bunlar oldu.
Halbuki elimin altında hindi civcivi için üretilmiş, yüksek proteinli hazır bir yem olsa bu kadar uğraşmayacaktım. Ama yine de hayvanlarla uğraşmaya değer

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024