agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni198Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2014, 22:16   #541
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2013
Yılda 2 adet mi yumurtlar yoksa iki ayrı periyotlarımı var

haydardayı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 22:18   #542
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi haydardayı Mesajı Göster
Yılda 2 adet mi yumurtlar yoksa iki ayrı periyotlarımı var
2 Adet değil, her yıl olmasa da bazı yıllar 2 defa yumurtaya gelirler. İlk yumurtaya mart gibi başlarlar. Eğer gurk olur da yatırmazsanız gurkluğu geçince tekrar yumurtaya gelir. Bazen yatırsanız da yavruları varken de yumurtaya geliyorlar belli olmuyor yani.

haydardayı beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 14:53   #543
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2014
hindiye ilk dogdugunda ve gelisen gunlerde nasil bbiir yem oneriyosunuz soylermisiniz

tahalk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 22:38   #544
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tahalk Mesajı Göster
hindiye ilk dogdugunda ve gelisen gunlerde nasil bbiir yem oneriyosunuz soylermisiniz
İlk 2 3 gün haşlanmış yumurtayı rendeleyerek verin. Ve ilk verdiğiniz su hafif şekerli olsun. Daha sonra, yemcilerde toz hindi yemleri oluyor 3 4 gün sade yumurta verdikten sonra yumurtaya az az yemden karıştırın hafif ıslatın öyle verin yeme de alışsınlar. 1 hafta olunca yumurtayı tamamen kesin sadece yem verin. Yemi suyla ıslatırsanız daha güzel yerler. 1 aylık olduklarında yemlerine mısır yarması karıştırabilirsiniz. 3 aylık kadar olunca artık buğday verebilirsiniz.

Eski 09-04-2014, 19:27   #545
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-01-2014
Tsk bay orumcek hindim il senesinde 16 tane cikardi bazi hindi civcivler siyahtir ve baslarinda beyaz lekeler var cok sasirdim hangi turdur acaba

mehmet acar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 21:21   #546
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet acar Mesajı Göster
Tsk bay orumcek hindim il senesinde 16 tane cikardi bazi hindi civcivler siyahtir ve baslarinda beyaz lekeler var cok sasirdim hangi turdur acaba
Normal bildiğimiz türdür onlarda Bazen hindilerde değişik renklerde tüy olabiliyor ufak tefek Bu arada ismim bay örümcek değil bay tömürcek

Eski 13-04-2014, 13:04   #547
Ağaçsever

Civcivlerimi bir kutuda yetistiriyorum 1 mt re boyunda icinde 100 watlik ampul var bazen onlar seyrediyorum bir yerde toplaniyorlar yuvarlak olusturuyorlar bunun nedeni ne acaba ve yemekte yemiyorlar ishalde olmuslar ne onerirsiniz ve sicakliklari yeterlimi

Eski 13-04-2014, 14:01   #548
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet acar Mesajı Göster
Civcivlerimi bir kutuda yetistiriyorum 1 mt re boyunda icinde 100 watlik ampul var bazen onlar seyrediyorum bir yerde toplaniyorlar yuvarlak olusturuyorlar bunun nedeni ne acaba ve yemekte yemiyorlar ishalde olmuslar ne onerirsiniz ve sicakliklari yeterlimi
Hindi civcivleri çok naziklerdir ampulün onlar için yeterli olmadığını düşünüyorum çok üşürler üşüdüler mi de hemen hastalanırlar. Eğer anneleri varsa gece gündüz annelerinin yanında dursunlar üşüdüklerinde annelerinin altına girerler. Anneleri yoksa gündüz evde üşümezler ama geceleri üzerlerini sıcak tutacak bişeyle örtün. Sadece kutunun değil civcivlerin üzerlerini örtün anneleri gibi.

Civcivlerinize yumurta mı veriyosunuz? Yumurtayı bi haftadan fazla vermeyin isal yapıyor. Eğer yumurta değil yem veriyosanız ve yine isal olduysalar yemi değiştirin derim. Civciv yemi zaten pek yaramıyor hindi yavrusuna, civciv yemi kullanıyosanız kullanmayın, yemcilerde hindi başlangıç yemi satılıyor toz halinde ondan alıp verin hafif suyla ıslatırsanız daha güzel yerler.

Yavrularınıza ikişer tane top karabiber yutturun bu onları hastalıklara karşı dirençli yapar. Yemlerine de ara ara toz karabiber karıştırıp aynı şekil suyla ıslatıp verin. Tuzsuz çökelek (ekşimik veya lor da deniyor) rendeleyip yemlerine karıştırırsanız daha çabuk gelişirler. Yemlerini su yerine imkanınız varsa sütle de ıslatabilirsiniz o da çok faydalıdır hindi civcivleri için. Bildiklerim bunlar.

Eski 15-04-2014, 18:42   #549
Ağaçsever

Mrh admin benim hindiler bir bucuk haftalari doldu hic gelismuyorlar biseyde yemiyorlar yumurta veriyorum 2 gaga birakip geciyorlar oberdigin yemden verdim tatiyorlar yemuyorlar onlara lir veriyorum yemiyorlar ne yapayim bunlara onerdiginiz bisey varmi hic bisey yemiyorlar ve cok kucukturler hic gelismuyorkar biseyde yemiyorlar biktim yardim et acil tsk

Eski 15-04-2014, 18:43   #550
Ağaçsever

Lorda veriyorum bisey yokgelismiyorlar

Eski 15-04-2014, 22:43   #551
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
birbuçuk hafta yaşamaları iyiye işaret
hindiler tavuk civicivi gibi sürekli yemezler
nazlı olduklarını bilmeyen yok
ilk bir ay önemli

lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 13:22   #552
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2014
arkadaşlar hindi yumurtalarını tavukların altına koyup gurk yatırdım bazıları tavuk hindi yumurtasını çıkarmaz diyorlar doğrumu? yardımcı olursanız sevinirim.

eray01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 13:52   #553
Ağaçsever

Tavugumun altina 10 tane hindi yumurtasi koydum 28 gun sobra hepsini cikardi kardes cikartiyor

eray01 beğendi.
Eski 20-04-2014, 20:30   #554
Yeni Üye

kardeş bende 3 tane gurk tavuk buldum 1 hafta önce altlarına 12 şer tane koydum güzel güzel yatıyorlar umarım çıkartırlar..hepsi çıkarsa çok iyi olacak.

Eski 20-04-2014, 20:34   #555
Yeni Üye

arkadaşlar bazılarınız yeni doğan hindi yavrusuna top karabiber yutturun yazmışsınız da ben korkuyorum ya boğulur diye,nasıl yutturuyorsunuz. ben zaten aşılarını 1 günlük 7 günlük 1 aylık ve 2 aylıkken yapıyorum yapıyorum ayrıca 60 günlük olduklarında çiçek aşısını yapıyorum deri altından,ek olarak 2 günde bir vitamin desteği veriyorum sularına ve yuvalarını dezenfektanla temizliyorum bunlar yeterli gelmiyor mu ayrıca karabiber vermem şart mı?

Eski 23-04-2014, 09:54   #556
Ağaçsever

Eray asilarin adini soylermisin 1 gunluk 7 gunluk 1 aylik asilarinin adlarini soylermisin bende vuracam ve ilAclarin fiyatinida soylersen memnun olurum

Eski 23-04-2014, 20:46   #557
Ağaçsever

Merhaba admin benim hindiker surekli diskilarini yiyiyorlar ve uyuyorlar asiri derecede

Eski 24-04-2014, 19:33   #558
Yeni Üye

merhaba mehmet sana bir link yollayacağım o linkte aşı programı var bu aşı proramına uyuyorum ben Veteriner.CC - Hindi Yetiştirciliği - Hindi aşılama programı ayrıca yukarıda hindilerin kendi pisliğini yediğini söylemişsin bu çok zararlı birbirlerine hastalık bulaştırırlar ve hindiler temiz ortamı severler. hindi yavrularının yerden en az 5 cm yükseklikte 7 milimlik tel ızgara yapmalısın ve civcivler bu ızgaranın üzerinde durmalılar pisledikleri zaman tellerin arasın altta tava dediğimiz sacın üstüne düşmeli ve yememeliler. sürekli uymaları ise içerinin sıcakklığının düşük oldu ya da hasta olduklarına işarettir. eğerki pislikler yeşil sıvaya yakın şekilde, tüyleri karışık düzensizse, kanatları hafaf aşağıya sarkık ve bitkin görünüyorlarsa, aynı zamanda yumurtadan çıkmalarına rağmen birisi diğerinden aşırı derecede büyükse hindilerinde kanlı ishal denilen hastalık vardır. bu hastalığa karşıda straxol 20 mg al ve 3 gün boyunca 1 litre suya 2 çay kaşığı koy ve kümese başkaca su koyma bu suyu 6 saat içinde içsinler 3. günün sonunda iyileştiklerini görürsün. bu ilaçla beraber vitamin desteğide verirsen iyi olur veterinere söylersen sana iyisinden bir vitamin verir. fotolarını atsana bir hayvanların bakalım... aşılarıda açtığın linkte T.R.T. N.D. ve POXSİNE yazar bunlar hastalığın isimleridir. linkte yazan günler geldiğinde veterinere git bu hastalıkalrın ismini söylersen sana uygun bir aşıları ve nasıl kullanacağını anlatır. aşıların fiyatları da 7 tl ile 12 tl arasında değişiyor. aşılardan t.r.t. ve n.d. hastalığı için olanalr suya katılarak veriliyor poxsine ise kanattan yapılıyor çiçek aşısıdır bu. hani bazan hayvanların yüzünde yaralar çıkıyor gözleri kapanıp kör oluyor ve sonunda ölüyor ya bu hastalığa karşı.

Eski 27-04-2014, 15:45   #559
Ağaçsever

Meraba benim hindim dun 13 tane hindi civcivi cikardi ve anneleri hic dolasmiyor yavrularina bakmiyor bahcede surekli bir yerde ituruyor kalkmiyor yavrulsrida yaninda ne su iciyorlar nede yemek yiyorlar onlerine haslanmis yumurta attim yemuyorlsr suda ucmiyorlar lutfen yardim edin

Eski 27-04-2014, 18:36   #560
Yeni Üye

mehmet hindilerin önününe ilk 3 gün boyunca yumurtayı rendele ve üzerine de hafif ayçiçek yağı gezdir düz tepsi gibi bir kapta ver. 3. günden sonra yine rendelenmiş yumurtayı civciv başlangıç yemi var bütün yemcilerde bulabilirsin onunla karıştırarak ver. 10. günden sonra sadece civciv yemi ver. ayrıca veterinerden nd aşısı al sularına karıştır ver. aşı için gecikme yoksa hepsi ölür. anneleride içsin aşıyı karıştırdığın sudan.

ilk 3 gün yumurtanın üstüne ayçicek yağını gezdirmeyi unutma neden dersen civcivlerin bağırsakları çok hassastır kabız olur ölürler kabızlığı önlemek için ayçiçek yağını mutlaka kullanmalısın. aşının adıda Newcastle - Bronşit dersen bütün veterinerlerde ve eczanelerde bulabilirsin. ayrıca bulunduğun yerde havalar soğuksa annesini yarı kapalı rüzgar esinti almayacak bir yerde tut. sularına hergün bir çay kaşığı vitamin takviyesi yap. aşıyı alırken vitamini de iste eczaneden *** zaiyat vermeden büyütürsün. unutma hayvanın bulunduğu kümes sıcak rüzgar almayan ve temiz bir yer olsun sık sık temizle hatta imkanın varsa dezenfektanla.

imkanın müsaitse annesini ve yavrularını 1 aylık oluncaya kadar bahçeye bırakma yemlerini sularını düzenli ver 1 ay boyunca kümeste besle yanlarında bakşa bir hindi **** başka bir kanatlı olmasın annesi ve yavruları yalnız olsunlar.

ayrıca kümesin içine 5 cm kalınlığında kalın talaş ser bu talaşı da en geç haftada bir gün değiştir. hindiler toprağa veye betona temas etmesinler.

Eski 28-04-2014, 18:59   #561
Ağaçsever

Ben batmanda kaliyorum eray abe istedigin asi nd ve trt batmanda bulamiyorum 20 tane veterinerede gitmisim diyorlar burda yok batida tek bulursun o asi burda bulunmuyor straksol aldim ama asi yok malesef yerine hıpravıar verdiler kucuk bir kutu buzun icine koyarak verdiler ustune yaziyor newcastle infeksiyoz bronsitis hastaligina karsi bu ilac nasil iyimi

Ve adamdan nasil kulanscagini tam anlamadimanlatiisin

Eski 29-04-2014, 09:37   #562
Yeni Üye

sana verdikleri aşı iyi bir aşı kullan newcastle hastalığı için zaten doğru almışsın. akşamdan suyu önlerinden al sabaha kadar su içmesinler. sabahleyin yem ver. yemide dediğim gibi yumurta ve civciv yemini karıştır hafifte ıslat ver yesinler. yemi yedikten sonra 1 litre hazır suyun içine aşıyı dök suda erit önlerine koy içsinler içmeyenler olursa gagalarını suya değdir yeterli. diğer straxsolü de 1 lirte suya 2 çay kaşığı koy erit iyice sonra önlerine koy 6 saat boyunca içsinle. straxolü 4 gün boyunca böyle yaparak ver düzelirler. straxolün tedavisi biitncede sularına hergün 1 çağ kaşığı vitamin karıştır. ama bak önce yazdığım gibi dışarıda bırakma altlarına talaş koy ve 1 ay boyunca bahçeye bırakma hepsi yaşar. 60 günlük oluncada veterinerden çiçek aşısı al kanatlarından iğne yap anlatır nasıl yapacağını. yem olarakta dediğim gibi etlik civciv yemi kullan. düzelme olursa da bana haber ver olur mu. başka bir sorun olursa da yaz buradan. cevaplarım bildiğim kadar.

Eski 29-04-2014, 09:49   #563
Yeni Üye

yumurtayı haşlayıp yemle karıştıracaksın.

yukarıda hindim civcivlerini hiç dolaştırmıyor bakmıyor demişsin. yanlış düşünüyorsun akıllı bir anneleri var. civcivler yeni çıktıklarında üşürler ve halsiz olurlar anneleri civcivleri üşümesin diye altına almış yemlerini önlerine koyki annesi arada yedirsin sonrada altında biraz büyüyene kadar bekletsin 1 haftalık olunca zaten gezdirmek ister ama sen bırakma sışarıya olurmu. 10 günlük olunca günlük 1-2 saat güneş ışığını almaları için dışarı bırak yanlarında dur sonra geri yerlerine koy.

veteriner sana aşıyı buzun içine koyup vermiş doru yapmış. peki sen aşıyı eve geldiğinde buz dolabına koydun mu dışarıda durduysa bozulur aşı. buz dolabının buzluk kısmına değil normal yemekleri koyduğun bölüme koy.

Eski 29-04-2014, 20:49   #564
Ağaçsever

Buzluk kismina koymusum vallah yarin onlerine koyacam

Eski 02-05-2014, 17:34   #565
Ağaçsever

*** admin ben hindi civcivlerime lor olmadigi icin yaptigim çiğ peyniri versem olurmu tuzsus peynir yaptigim gun onlara direk versem zarari varmi cig peynir versem olurmu ve tuzsustur

Eski 02-05-2014, 22:15   #566
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Hayır bir zararı olmaz tuzsuz olduktan sonra. Yemlerini sütle de ıslatabilirsiniz onun da büyümelerinde etkisi oluyor.

Eski 03-05-2014, 20:12   #567
Yeni Üye

mehmet naptın civcivlerin düzeldilermi büyüyorlar mı ?

Eski 03-05-2014, 21:23   #568
Ağaçsever

Hayir malesef ne veriyorumda buyumuyorlar o kadar lor veriyorumda gelismiyorlar hazir yem veriyorum zaten onu hic yemiyorlar

Eski 03-05-2014, 22:35   #569
Yeni Üye

üşüme problemini hallettinmi peki dediklerimi yapsan düzelmeleri lazımdı ilginç

Eski 04-05-2014, 12:00   #570
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2012
2 gün önce hindilerimden erkek olan kayboldu. Küçük de değildi kocamandı. Bir şeyin yediğini sanmıyorum. Acaba birisi mi çaldı ya da kendi mi gitti?

Hindi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024