agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni198Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2010, 08:11   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2010
A.ŞAHİN
bu hindiler insana ne kadar yakın demi? kedi gibi bazan insana sokuluyorlar meraklı meraklı takip ediyorlar..

mutlumutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 16:37   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Kesinlikle çok uysallar, hatta bazen o kadar yılışıp ayağımın altında dolanıyorlar ki üstüne basacağım bigün diye korkuyorum Peşimde kuyruğum gibi, ben nereye, onlar oraya.

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 18:27   #63
Yeni Üye

hindi

Bunlarda benim hindiler...

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
Eski 11-04-2010, 21:02   #64
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Sayın MutluMutlu;

Hindileriniz çok güzel görünüyor, Tüyü kadar hayrını görün. İlk resimdeki melez ise bir başka tabii ki Hindi yetiştiriciliği konusunda Sayın A.Şahin'in dediklerine kulak vermek lazım Değil mi A.Şahin Bey?

Birde aklıma gelmişken geçen günlerde yeni birşey işittim. Hindi civciv ve palazlarına ara ara ısırgan otu kaynatılıp suyu veriliyormuş.Bunun hindilerde sıkça görülen kabız sorunu için çok faydalı olduğunu söylediler.Bu konuda bir malumatı olan var mı acaba?

Saygılar.

Arnavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 08:14   #65
Yeni Üye

Sayın Arnavut
Teşekür ederim. ilk resimdeki yerli hindi.

Eski 13-04-2010, 19:24   #66
Ağaç Dostu

Ooo maşallah gümüş renkli hindiniz çok yakışıklı Beyaz olan yumurtlamak için mi yatıyor yoksa kuluçka mı? Dölsüz çıkan yumurtalarınızın erkeği yerli hindiniz miydi? Beyazların da erkeği var mı?

Eski 13-04-2010, 20:31   #67
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A.Şahin Mesajı Göster
Ooo maşallah gümüş renkli hindiniz çok yakışıklı Beyaz olan yumurtlamak için mi yatıyor yoksa kuluçka mı? Dölsüz çıkan yumurtalarınızın erkeği yerli hindiniz miydi? Beyazların da erkeği var mı?
evet yumurtlamak için oturuyor.. beyaz erkek yok..

Eski 13-04-2010, 23:22   #68
Ağaç Dostu

O zaman erkekten kaynaklı bi sorun değil de dişilerin döl tutma kabiliyeti engelli. Ben bendekiler gibi çiftleşemediği için sanmıştım ama erkek yerli olansa mutlaka çiftleşir.

Eski 06-06-2010, 23:09   #69
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Merhabalar,
Bugün hindi civcivi geldi 2 tane, etlik civcivlerim nerdeyse 1 aylık oldu onların yanına koydum ama ezilcekler nerdeyse, küçücük kaldılar yanlarında, bir müddet kartonda beslemeye karar verdim, hindi konusunda pek bilgim yok, söylemiş olduğunuz tavsiyelere uymaya çalışcam, yem olarak etlik civciv yemi düşünüyordum ama söylediğinize göre hindi yemi ayrı oluyor sanırım, son fotografta 2 hindide de var iki gözün arasında kafaların üstünde beyaz bir şey o nedir, birde cinsiyeti ne zaman belli olur?

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 17:26   #70
Ağaç Dostu

Gayet sağlıklı görünüyorlar. O alınlarındaki çıkıntı ilerde büyüdüklerinde ibik olacak. Erkek olanları kanatlarını gererek gezer ve boynunda sakalı olur ama bunun için yine de daha beklemelisiniz.
Sizinkilerin büyüklüğünde bende de var. Bulabilirseniz en iyisi hindi gelişim yemi, ben bulamadığımdan tuzsuz lor peyniri, kaynamış yumurta akı ve kabuğu, biraz yeşillik bir de etlik civciv yemi veriyorum.

M.Levent beğendi.
Eski 07-06-2010, 23:39   #71
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Acayip hareketliler, yemcide inşallah hindi gelişim yemi bulabilirim, bunlar 1 haftalıkmış yeni öğrendim, cinsiyetinin erkek veya dişi olduğunu öğrenmek için ne kadar bir süre geçmesi gerekiyor, etlik civcivlerde görmediğim o çıkıntıyı görünce şaşırmıştım demek ki ibikmiş teşekkür ederim.

Eski 08-06-2010, 08:57   #72
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Hindi civcivlerinin yanına etlik tavuk civcivi alsam bi sakıncası olur mu beraber büyütmek istiyorum.

Eski 12-06-2010, 12:15   #73
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

6 tane etlik tavuk civcivi aldım bir sakıncası olmadı şimdiye kadar iyi geçiniyolar hindi civcivleriyle bakalım zaman ne göstercek...

Eski 22-06-2010, 16:36   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-01-2008
Bizim 30 hindinin arasında 5 adet et tavuğu cinsi tavuk var hiç sorun yok daha öncede tavuk 20 hindi 3 taneydi hiç sorun yaşamadık . Merak etmeyin ikiside uysal hayvanlar birlikte yaşayabilirler .

Ancak kaz biraz geçimsiz oluyor. Ördekle bile zor yapıyor .
Yani hindi , tavuk ve ördek birarada rahatca olabiliyor .

nerimos19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 13:56   #75
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

hindilerim epey büyüdü yaklaşık 2.5 aylıklar, dişi mi erkek mi bunlar

Eklenen Resimler

chironex beğendi.
Eski 29-10-2010, 14:35   #76
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Arkadaşlar,
Babamın Samsun'da beslediği yaklaşık 7 aylık olan 8 hindisinden 4 tanesi öldü..Zirai yemle(içinde balıktan yapılan yem de varmış) besliyordu.Babamın söylediğine göre hindiler epey büyümüştü ve 1 dönümlük bahçede serbest halde dolaşıyorlardı ayrıca kümesleri de vardı..Ölmeden önce topalllıyorlarmış ve oturur vaziyette duruyorlarmış ve birkaç gün sonra da ölüyorlarmış..Üstelik aşılarını da yaptırıyordu babam buna rağmen ölüyorlar.Ne yapabiliriz?

Düzenleyen Yılmaz Yalçın : 30-10-2010 saat 01:16
Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2010, 13:05   #77
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Hindilerin kuyrugunu neden kisaltmamiz gerekiyor?

Sn. mutlumutlu

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2011, 14:53   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
toptan kim satın alıyor? Rakam olarak alt limit nedir? Yani fiyat değil hayvan sayısı. Bir de bu sene tane fiyatı hangi seviyelerdeydi?

Merakımdan soruyorum.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2011, 16:46   #79
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
arkadaşlar bir hindinin boyu ortalama kaç cm dir

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 18:24   #80
Ağaç Dostu

addo's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alectoris Mesajı Göster
Sn. mutlumutlu

tahminlerime göre kuluçkaya yattığı alan dar bir yer olursa daha rahat yatması için.

Bir erkek hindi günde kaç dişiyle çiftleşebilir.

addo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 18:28   #81
Ağaç Dostu

addo's Avatar

limon sever hindileri hala kesmediysen(etlik cinsi dediğin için) kümesin tellerine yakın olan erkek diğeri dişi

Eski 24-02-2011, 09:31   #82
Ağaçsever

Yılmazbaşkan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Babamın Samsun'da beslediği yaklaşık 7 aylık olan 8 hindisinden 4 tanesi öldü..Zirai yemle(içinde balıktan yapılan yem de varmış) besliyordu.Babamın söylediğine göre hindiler epey büyümüştü ve 1 dönümlük bahçede serbest halde dolaşıyorlardı ayrıca kümesleri de vardı..Ölmeden önce topalllıyorlarmış ve oturur vaziyette duruyorlarmış ve birkaç gün sonra da ölüyorlarmış..Üstelik aşılarını da yaptırıyordu babam buna rağmen ölüyorlar.Ne yapabiliriz?
Sevgili adaşım, hindilerinizin bağırsak sistemi hastalanmış. Cipro 500 ml isimli tableti ezerek 5 litrelik içme sularına karıştırın. Hindilerin bağırsak sistemleri hassas olur. O yüzden yeme içmelerine dikkat etmek gerekir. özellikle çamaşır ve bulaşık sularının açıkta olduğu alanlarda gezmemelilerdir.
Beyaz hindilerin yumurtaları genelde dölsüz olur. Beyaz hindilerden döllü yumurta almayı becerebilen üreticilerimiz de mevcuttur. Beslenmeyle ilgili bir çözüm geliştirmişler ama net olarak dışarıya bilgi vermiyorlar.

Yılmazbaşkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 09:33   #83
Ağaçsever

Yılmazbaşkan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alectoris Mesajı Göster
Sn. mutlumutlu

Çiftleşmenin rahat olabilmesi için olsa gerek. Bazı tavuk türlerinde (aşırı tüylenme olmasından dolayı) tavuklarının gerisinin traş edilmesi gerektiğini de duydum. Örneğin habeş (silkiyye) tavuğu.

Eski 24-02-2011, 10:26   #84
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmazbaşkan Mesajı Göster
Sevgili adaşım, hindilerinizin bağırsak sistemi hastalanmış. Cipro 500 ml isimli tableti ezerek 5 litrelik içme sularına karıştırın. Hindilerin bağırsak sistemleri hassas olur. O yüzden yeme içmelerine dikkat etmek gerekir. özellikle çamaşır ve bulaşık sularının açıkta olduğu alanlarda gezmemelilerdir.
Beyaz hindilerin yumurtaları genelde dölsüz olur. Beyaz hindilerden döllü yumurta almayı becerebilen üreticilerimiz de mevcuttur. Beslenmeyle ilgili bir çözüm geliştirmişler ama net olarak dışarıya bilgi vermiyorlar.
Başkanım cevap için sağolasınAdaşızBu arada babamın hindileri beyaz hindi değil koyu renk olandan..8 taneden şimdi 2 tane hindisi kaldı geriye kalanı öldü.Hindileri beslediği alan 1 dönümlük etrafı kapalı bahçe idi..Aslında yeni hindi almak istiyor ama 6 tanesi ölünce cesaret edemiyor.Sizce yeni hindi alsa neye dikkat etmelidir bizim bahçe şartlarında yetişir mi?

Eski 24-02-2011, 14:07   #85
Ağaçsever

Yılmazbaşkan's Avatar

Adaşım, siyah hindi de olsa beyaz hindi de olsa hastalık belirtisi görülür görülmez hastalanan hayvan ayrı bir kümese konulup tedavisine başlansa birşeyi kalmazdı. Dediğim ilacı 10 gün boyunca suyuna katmanız gerekiyor. Hatta, ben iğnesi sökülmüş enjöktör ile ilaçlı suyu ağzına zerkediyorum. Zorla içiriyorum.
Hindileri civciv olarak alırsanız, veterinerden kanatlı hayvanlar için satılan bağışıklık güçlendirici toz ve ilaçlardan da alın. Hastalık gelmeden önce tedbir alırsanız maliyet daha düşük olur. 1 Dönümlük bahçede hem hindi yetiştirir hem de kazanç bile sağlarsınız. Beyaz hindi yetiştirirseniz, kokusu rahatsız eder ve 7. ayda kesmeniz gerekir. Siyah hindi beslerseniz güzel bir besleme ile her yıl dişi hindilerden 60 civarı yumurta alırsınız.

Eski 24-02-2011, 20:51   #86
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi addo Mesajı Göster
limon sever hindileri hala kesmediysen(etlik cinsi dediğin için) kümesin tellerine yakın olan erkek diğeri dişi
Malesef ikisi de dişiymiş. O dediğinizi sonra kestim kestiğime de pişman oldum. Pinpon topu kadar yumurta oluşturmuş 4 tane kadar, diğer yumurtalarda küçüktü. Keşke biraz daha bekleseydim kesmek için. Neyse bu sene ki hindilere kısmet...

Eski 25-02-2011, 18:28   #87
Ağaç Dostu

addo's Avatar

çok heybetli olduğunu için erkeğe benzettim ama yanılmışım

Eski 25-02-2011, 21:01   #88
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmazbaşkan Mesajı Göster
Adaşım, siyah hindi de olsa beyaz hindi de olsa hastalık belirtisi görülür görülmez hastalanan hayvan ayrı bir kümese konulup tedavisine başlansa birşeyi kalmazdı. Dediğim ilacı 10 gün boyunca suyuna katmanız gerekiyor. Hatta, ben iğnesi sökülmüş enjöktör ile ilaçlı suyu ağzına zerkediyorum. Zorla içiriyorum.
Hindileri civciv olarak alırsanız, veterinerden kanatlı hayvanlar için satılan bağışıklık güçlendirici toz ve ilaçlardan da alın. Hastalık gelmeden önce tedbir alırsanız maliyet daha düşük olur. 1 Dönümlük bahçede hem hindi yetiştirir hem de kazanç bile sağlarsınız. Beyaz hindi yetiştirirseniz, kokusu rahatsız eder ve 7. ayda kesmeniz gerekir. Siyah hindi beslerseniz güzel bir besleme ile her yıl dişi hindilerden 60 civarı yumurta alırsınız.
Sevgili Adaşım,
Babam sizden rica etti bir kaç sorumu cevaplandırsa sevinirim dedi.İlk sorusu;
Şuan 3 siyah hindisi varmış,bunlar 2 adet dişi,bir adet erkek hindi şeklinde ve 8.aylık hepsi.Erkek hindi çok kabarıyor ve fazla ses çıkarıyormuş neden olabilir nasıl önleriz?İkinci sorusu;pek birşey yemiyorlarmış bu nedenle marul ve lahana veriyorlarmış bunun zararı var mı ve siz ne yem vermesini tavsiye edersiniz?üçüncü soru ise;2 dişi hindiyi nasıl yumurtlatması lazım?Tavuklarla aynı bölümde yaşıyorlar?hindi ne zaman yumurtlar?

Eski 25-02-2011, 21:54   #89
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Sevgili Adaşım,
Babam sizden rica etti bir kaç sorumu cevaplandırsa sevinirim dedi.İlk sorusu;
Şuan 3 siyah hindisi varmış,bunlar 2 adet dişi,bir adet erkek hindi şeklinde ve 8.aylık hepsi.Erkek hindi çok kabarıyor ve fazla ses çıkarıyormuş neden olabilir nasıl önleriz?İkinci sorusu;pek birşey yemiyorlarmış bu nedenle marul ve lahana veriyorlarmış bunun zararı var mı ve siz ne yem vermesini tavsiye edersiniz?üçüncü soru ise;2 dişi hindiyi nasıl yumurtlatması lazım?Tavuklarla aynı bölümde yaşıyorlar?hindi ne zaman yumurtlar?
Kabardığı zaman yaa çok kızmıştır veya dişilere gösteriş yani kur yapıyodur. Kuyruğu da açılır ve kanatları yere kadar değer genelde. Erkekler dişilere göre daha ses ve gürültü yaparlar. Ayrıca kırmızı rengi pek sevmezler.
Bu zamanlarda yumurtlayacaktır, nerden biliyorum kestiğim etlik hindilerin içinde yumurta oluşturmuş 2-3 haftadan yumurtlayacak gibi oluşturmuş. Eğer etlik düşünüyosanız kırık buğday ve kırık mısır vermenizi tavsiye ederim. Epey kilo aldırıyor. Yumurtlaması içinse eğer yumurta yemleri var onları verin bol yeşillik verin siyah hindiler otçuldur zaten.

Eski 28-02-2011, 15:05   #90
Ağaçsever

Yılmazbaşkan's Avatar

limon sever arkadaşımız etlik hindilere bakarak kısmen doğru cevaplamış. Ancak adaşım yerli hindilerden bahsediyor anladığım kadarıyla. Kış mevsiminde hindilere veya diğer kanatlı hayvanlara yeşillik verilmesi iyi değildir. Onları ishal yapabilir. Ayrıca et verimine ve yumurta verimine olumlu katkı yapmaz. erkek hindi dişileri dölleyecektir. Hatta 1 erkek hindiye 8-10 tane dişi hindi olsa daha iyi olurdu. Limon sever in dediği gibi bu sıralar yumurta yemine başlasanız iyi olur çünkü yumurta mevsimi yaklaşıyor. Hindiler yumurtlamaya gittiklerinde nereye yumurtladıklarını öğrenmek için takip edin. Fakat takip ettiğinizi hissettirmeyin aksi halde yumurtladığı yeri değiştirir. Yumurtaların bir tanesi hol olarak bırakıp diğerlerini birikmeden alın ve serin bir odada muhafaza edin. Hindiniz gurk olduğunda ya da başka bir tavuğunuz kuluçkaya yattığında elinizdeki hindi yumurtalarını onların altına atarsınız.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024