agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/)
-   -   Echinopsis oxygona (Kaynana Topuzu) (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/27704.htm)

zerre 11-09-2012 23:10

benim kaynana topuzum 5,6 senedir bende ,birsürü yavrusu var ama anneden ayırmadım ,çok güzel görünüyorlar ama çiçek açmıyorlar ,acaba nasıl çiçek açtırabilirim

bay tömürcek 12-09-2012 10:13

Kışın kar veya don görmeyecek soğuk biryerde dursun üşüsün yani yazın bol bol ödüllendirir sizi :D

sibelim 12-09-2012 10:39

sayın tömürcek maşallah 4 kez çiçek veriyo inanılmaz.. görüntü muhteşem teyzenizin ellerini öpün lütfen ne bereketli bir kaktüs vermiş size.

bay tömürcek 12-09-2012 12:09

Teşekkürler sibelim abla iyi dileklerin için ;)
Öperim tabi gerçekten de öyle bereketli ki üstü yavru ve tmurcuk dolu bi iki posta daha açacağını düşünüyorum teyzemin eli değdiği için böyle zannedersem :D

zerre 12-09-2012 21:01

kışı şeffaf branda kaplı balkonda geçiriyor ,yani sadece üzerine kar ve yağmur yağmıyor ama soğuğu iliklerine kadar hissediyor

bay tömürcek 13-09-2012 16:55

Allahallah açması lazım ozaman bi terslik var belki de yşı küçüktür..

zerre 13-09-2012 22:31

geçen sene anneme verdiğim yavrusu bu sene çiçek verdi,sanırım benim kaktüsüm çiçek yerine yavru vermeyi tercih ediyor,geçen gün 4tane yavru ayırdım onları tek büyütmeyi planlıyorum belki ozaman çiçek verirler.

Gazi Barış 13-09-2012 23:50

Benim kaktüsüm 6 senelik fakat yanlış hatırlamıyorsam 2. senesinde çiçek açmıştı. Bir sezonda kaç defa çiçek açtığını hiç takip etmedim yalnız o güzelim çiçeklerin akşam üzeri açıp sabahta güneşle beraber solması beni üzüyor, bir tam günü bile tamamlamadan elveda. Her sene yavruları bölüp eşe dosta veriyorum, hazır tutmuş kaktüse kimse hayır demiyor. Yavruların çiçekle pek alakası olduğunu düşünmüyorum, zamanında benim kaktüsü aldığım kişininkiler kafam kadarlar ve de yavrular saksılarda sıkışıklıktan üst üste binmiş durumdalar, üstüne üslük bir o kadar da çiçek çabası.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zerre (Mesaj 1018378)
geçen sene anneme verdiğim yavrusu bu sene çiçek verdi,sanırım benim kaktüsüm çiçek yerine yavru vermeyi tercih ediyor,geçen gün 4tane yavru ayırdım onları tek büyütmeyi planlıyorum belki ozaman çiçek verirler.

Blues88 11-10-2012 09:52

Merhabalar. Sizlere danışmak istediğim bir konu için yazıyorum şuan.

Kaç yıllık olduğunu bilmediğim bir kaktüsüm var ve üzeri bol miktarda yavru form ile dolmuş durumda. her sene 2 tomurcuk vermekte. Bu sene yavrularından ayırmaya karar verdim.

http://a1210.hizliresim.com/12/c/dupuq.jpg

büyüklüğü açısından fikir oluştur için altındakinin 1lt'lik dondurma kabı olduğunu belirtmem kafi gelecektir sanırım. Sorularıma Gelebilirim sanırım şimdi;

* Ayırmak için doğru zamanda mıyım?
* Yavruları elle mi koparmalıyım yoksa keskin bir aletle mi?
* Yavruları çıkartır çıkartmaz yeni saksılarına dikmeli miyim?
* Saksı altına 3 cm çakıl taşı, üzerine kalın kum-odun ve yaprak çürüklerinden oluşan bir karışım uygun mudur?
* Şu yavru ayırmak için küçük diyebileceğiniz varmı?

aşağıdaki fotoğraf 2.bir açı sağlaması için eklemiştir.

http://a1210.hizliresim.com/12/c/dupxx.jpg

Şimdiden çok teşekkür ediyorum...

selenn 11-10-2012 10:22

Sayın Blues88, bence yavruları ayırma işini önümüzdeki bahar aylarına erteleyin. Kaktüsler baharla birlikte dinlenme dönemini tamamlayıp gelişmeye başlarlar. Bu dönemde genelde saksı, toprak değişimi önerilir.

Sormuş olduğunuz sorulara kısaca yanıt vermeye çalışayım;

-Yavruları elle de kopartmayın. Keskin bir bıçağı dezenfekte edip kökleri zarar görmeyecek şekilde ana gövdeden ayırın. Elle kopartmanız durumunda dikenlerin elinizde kalın bir eldiven bile olsa elinize zarar vermesi sözkonusu ya da gazete kağıdıyla tutarsanız dikenleri kırılabilir.

- Ayırdığınız yavruları kesilen kısmı kuruyana kadar aydınlık ve kuru bir yerde bekletin. Kesilen kısım tamamen kuruyup kabuk bağlamış gibi görünene kadar beklemeniz gerekir.

- Her bir yavru için ayrı saksı kullanırsanız gövde çapına uygun küçük saksılar tercih edin. Altlarına saksı boyutuna uygun çakıl ya da kırık saksı parçaları koyup kaktüs toprağı ilave edin. Ağaç kabukları, odun uzun süre su tutar, özellikle yeni saksılanan bitkiler olduğundan çürümeye karşı korumanız gerekir.

- Yavrular resimden anlaşıldığı kadarıyla ayrılmayacak durumda değiller. Ben şahsen küme halindeki görüntülerini beğeniyorum kaktüslerin ama siz ayırmak isterseniz dediğim gibi bahar aylarında havaların biraz ısınmaya başladığı günleri beklemenizi öneririm bu işlemler için.

Kolay gelsin.

Blues88 11-10-2012 22:58

Çok teşekkür ediyorum, tavsiyelerinizi mutlaka göz önüne bulundurucam..

selis 22-01-2013 11:54

1 Eklenti(ler)
Echinopsis subdenudata..
Minik yavrusu dikenli çıkıyor..

hüseyindincer 29-05-2013 13:46

1 Eklenti(ler)
Bu da benim kaynana topuzum, daha yenî geldi bana üzerindeki tomurcuğuyla birlikte inşallah çiçeğini görmek nasip olur

akçabardak 22-06-2013 09:41

2 Eklenti(ler)
Bu da benim güzelim, üç sene önce dikmiştim, bu sene çiçek açtı.
Diktiğimde ceviz büyüklüğündeydi, şimdi portakaldan biraz daha büyük
ve yavruları da var, bir tane de ufak tomurcuk, açmak için sıra bekliyor.

Zafer İnandıklı 23-06-2013 21:19

1 Eklenti(ler)
Ah bir de ömürleri kısa olmasa...

Maude 11-07-2013 14:04

3 Eklenti(ler)
4 sene kadar önce almıştım kardeşimin evindeki saksıdan üç top. 2.5 yıl kadar önce yurtdışı tayinine gidince, Ankara'daki evimizin güneş alan bir penceresinin önüne öylece kaldı. 7 ay kadar, Ekim-Mayıs ayları arasında annemlerin arada bir sulaması suretiyle kalıyordu yerinde. Ancak ne yavrusu oldu ne de çiçek açtı. Yazları geldiğimde, öğleden sonra bol güneş alan bahçe balkonuma koydum ama pek tadı yok gibi. Saksıları küçücüktü. Toprakla tam dolu olmamakla birlikte resimdeki toprak kaba aktardım Mayıs sonunda. Kökten hemen sonraki bölümleri açık yeşil, normal mi bu durum acaba?

Muda 12-07-2013 11:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Maude (Mesaj 1178674)
4 sene kadar önce almıştım kardeşimin evindeki saksıdan üç top. 2.5 yıl kadar önce yurtdışı tayinine gidince, Ankara'daki evimizin güneş alan bir penceresinin önüne öylece kaldı. 7 ay kadar, Ekim-Mayıs ayları arasında annemlerin arada bir sulaması suretiyle kalıyordu yerinde. Ancak ne yavrusu oldu ne de çiçek açtı. Yazları geldiğimde, öğleden sonra bol güneş alan bahçe balkonuma koydum ama pek tadı yok gibi. Saksıları küçücüktü. Toprakla tam dolu olmamakla birlikte resimdeki toprak kaba aktardım Mayıs sonunda. Kökten hemen sonraki bölümleri açık yeşil, normal mi bu durum acaba?

Kaynana topuzlarınız gayet sağlıklı. Saksı küçük ve yeterli güneş ve su alamayınca çok fazla gelişmiyorlar. Ben büyümeleri için küçük saksılara değil büyük saksılara tüm kaktüslerimi dikmeye çalışıyorum. En çok güneş alan yerde toprağı kurudukça su veriyorum. Gayet sağlıklı bir şekilde gelişiyorlar. Eski büyüklerin bir kısmı yer yokluğundan ve arkadaşlara verdiğim için kalmayınca yeniden büyüyenler çiçek açmaya başladılar. Resimleri küçültmeyi başarınca ekleyeceğim.

Maude 13-07-2013 13:30

Merhaba Muda, ilginiz için teşekkür ederim.Aslında saksısı pek de küçük sayılmaz ama saksının tam boyutunu gösteren fotoğrafı bir türlü ekleyemedim. Ama büyük saksıdan kasıt derinliği az ama çapı büyük bir saksıysa evet bendeki doğru bir seçim değil o zaman. Sulamayı da bu sıcaklarda daha artırmalıyım demek ki. Fotoğraflarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

çılgın kaktüs 06-08-2013 22:09

Neyi var acaba?

1 Eklenti(ler)
Uzun zamandır baktığım , şirin mi şirin kaktüsüm 1 hafta karanlık ortamda kaldıktan sonra bu hale geldi , şimdi ne yapsam kar olmuyor, bol ışık alan bir yerde bakıyorum ilk başta susuz kaldıgını düşünerek bolcana sulama hatasını yapmıştım ama şimdi akıllandım sulamıyorum, önceden daha şişman ve sağlıklı görünüyordu. ne yapabilirim de bu tatlı kaktüsü hayata döndürebilirim.? Eklenti 432209

kokett 07-08-2013 22:27

Kaktüsünüz hayatta zaten. bundan sonra güney cepheye bakan güneşli bir pencere önünde durmasından başka çare yok sanırım. Sizin de farkettiğiniz gibi ışık alamadığı için şekli bozulmuş. Kaktüsünüz geliştikçe değişebilir diye düşünüyorum.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çılgın kaktüs (Mesaj 1187636)
Uzun zamandır baktığım , şirin mi şirin kaktüsüm 1 hafta karanlık ortamda kaldıktan sonra bu hale geldi , şimdi ne yapsam kar olmuyor, bol ışık alan bir yerde bakıyorum ilk başta susuz kaldıgını düşünerek bolcana sulama hatasını yapmıştım ama şimdi akıllandım sulamıyorum, önceden daha şişman ve sağlıklı görünüyordu. ne yapabilirim de bu tatlı kaktüsü hayata döndürebilirim.? Eklenti 432209

koski 31-08-2013 22:04

Merhaba, diğer saksılara ekmiş olduğunuz minikler ne zaman çiçek açar **** açtı acaba?

selenn 06-09-2013 09:51

Sevgili koski, çiçek açmaları için kaktüslerin belli bir olgunluğa ulaşması gerekiyor. Kaktüsünüz köklü halde başka bir saksıya geçirildiyse daha hızlı gelişecek, yeterli olgunluğa eriştiğinde çiçeklenecektir. Fakat yeni saksılanmış çelik köksüzse çiçeklenme süresi uzayacaktır.

Echinopsis oxygona bakımı ve çiçeklenmesi konusunda kolay bir türdür. Çiçeklenme için yeterli ışık, gerekli sulama ve toprak isteği sağlandığı taktirde sorun yaşamazsınız ama çiçeklenme için belli bir süre telaffuz etmek güç.

hnd76 28-09-2013 19:26

2 Eklenti(ler)
Dün akşam yağmur altında...

Eklenti 444973

Eklenti 444976

hnd76 29-09-2013 15:15

1 Eklenti(ler)
Gündüz gözüyle

Eklenti 445204

jojoba 29-09-2013 17:03

çok güzel bayıldım. kaç senede bu hale geldi?

hnd76 29-09-2013 19:09

Teşekkürler ediyorum. Bu bana komşu teyzeden "al ben değiştiremiyorum dikenlerinden" hediyesi. Sanırım 10 yılı geçkin. Seramik saksısını ise özellikle onun için kendim yaptım. Bir tane daha Echinopsis oxygonam var. Onu da kendi sayfamı açma fırsatım olunca artık…

hira 30-10-2013 11:52

Kaynana topuzumun saksı ve toprağını değiştirmek için uygun zamandamıyım?

Kaktüs bakımında uzmanlaşan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim..

Muda 30-10-2013 12:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1212903)
Kaynana topuzumun saksı ve toprağını değiştirmek için uygun zamandamıyım?

Kaktüs bakımında uzmanlaşan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim..

Normalde bahar döneminde değiştirirseniz daha uygun olur. Ancak ben fırsat bulduğum zamanlarda değiştirdiğim için şimdiye kadar problem olmadı. Hatta dün beş tane kaynana topuzu bir arada idi. Onları Bursa gezisinde isteyen arkadaşlara verebilmek amacı ile dün ayırdım. Hala daha yapacaklarım var. Kaynana topuzu oldukça dayanıklı bir tür kaktüs. Saksısını bir gün önceden sulayıp dikenlerinin batmaması için gerekli poşetler vs. ile üst tarafınıza elinizi koyup ters çevirerek saksının kenarını pençere kenarına yavaş yavaş vurarak bir bütün halinde çıkmasını sağlarsınız. Daha sonra istediğiniz saksıya nakledersiniz. Toprak bütünlüğü bozulmayacağı için çok problem olmaz.

hira 29-12-2013 22:17

1 Eklenti(ler)
Tohumları da böyle olurmuş bu güzelin ;)

Eklenti 462599

Bilginiz olsun istedim..

söğütsalkım 22-03-2014 18:18

benim de bir kaynana topuzum var eskiden büyüyordu ama şimdi yavruladı yavrular büyüyor ama anne kaktüs büyümüyor sadece 3tomurcuk verdi kaktüsüm portakal büyüklügünde

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024