agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/)
-   -   Cereus-Dev Kaktüsler (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/27316.htm)

selis 05-05-2012 12:19

Cereus-Dev Kaktüsler

4 Eklenti(ler)
3 yıl önce Bodrum'da kaldığım otelin bahçesindeki devasa kaktüsten şu küçük parçayı koparmıştım..
Eklenti 291338

Biraz uzadıktan sonra rüzgârdan dolayı kırıldı ve başka bir saksıya diktim 2 kaktüsüm oldu..
Eklenti 291341

Ömrüm yeter mi bilmem ama, kendisi büyüyünce böyle bir şey olacak :p
Eklenti 291339
Eklenti 291340

bozo.0606 05-05-2012 19:43

sayın selis ;

hangi 'dev'den aldınız bu güzeli. bizim kaktüsler böyle mi olacak yani?

süpermiş!

zaferrodoplu 25-05-2012 21:21

cereus camacaru mu bu. Antalyadan almıştım bir tane ama malesef yaşatamadım.

M.ALİ.DERE 02-08-2012 13:07

çok ihtişamlı sanat eseri gibi. Gerçekten çok hoş.

gürkan63 05-08-2012 13:34

5 Eklenti(ler)
Sayın Selis muhteşem bir görüntü oluşturmuş, Devasa.Ben se uzadıkça kestim biçtim,birdi üç oldular,yavru vermeye başladılar,sizede tavsiye ederim.Saygılar..
Bunlarda benim canlarım.

selis 05-08-2012 14:09

2 Eklenti(ler)
Gürkan Bey nasıl olsa çiçek açmayacaklar.. Sizinki gibi güzel formda gelişmesi görsel açıdan gerçekten daha güzel olur

Büyük kaktüse bir şeyler olmuştu..
Eklenti 323492
Parçalara ayırdım ama çürüme göremedim.. Sorun yok gibi..
Eklenti 323491

İlk fotoğrafınızdaki gibi dolgun bir saksı yaratayım o vakit ;)

gürkan63 05-08-2012 14:20

Sayın Selis benim de başıma geldi boynunu bükmüştü,sitemizdeki arkadaşlar sağ olsun susuz kalmış olabileceğini söylemişlerdi ve evet haklılarmış.Ben tabiiki bu arada boyu uzun geldi, ağırlığından dolayı eğiliyor düşüncesi ile kesmiştim.Susuzluktan olabileceği o an aklıma gelmemişti.Cahillik işte.
Bir yandan da seviniyorum, çünki nasıl çoğaltılabileceğini öğrenmiş oldum.

gürkan63 05-08-2012 14:23

Sayın Selis size tavsiyem kestiğiniz yerlerdeki diken leride alırsanız köklenmesini rahatsız etmezler.

gürkan63 05-08-2012 14:35

Sayfa 8--236.mesaj da grebilirsiniz isterseniz,kestikten sonra 1 hafta kadar gölge bir yerde bekletin kestiğiniz yerler kurusun.Dikimden bir hafta sonra su vermeye başladım azar azar.15 günde mümkün olduğu kadar güneşten korudum ve gördüğünüz gibi hepsi sağlıklı ve mutlu.:))
Umarım tutarlar.Kolay gelsin.

semi-h 27-03-2013 00:01

Bulabilirsem bende çeşitlendiricem şuan elimde tek çeşit var bu devden bitane bağçemde olması için uğraşıcam :)

kaktüsçüm 22-09-2013 18:44

demek ki dev kaktüs görmek için çöllere gitmeye gerek yok

kaktüsçüm 22-09-2013 18:45

bende de 1-2 tane bu çeşitlerden var..ama henüz devlik özellik göstermediler

evandevan5 07-12-2015 15:12

bendeki kaktüs te dışarda duruyor solma olmadı soğuğa dayanıyor.

Erdem 01 20-02-2016 13:40

4 Eklenti(ler)
Sanıyorum kaktüsümün adı bu Cereus peruvianus monstrosus. Büyük anacı 20 yaşından fazla. Çok büyük oluyor. Fazla büyümesin diye küçük saksıda bıraktım hiç değiştirmedim. Geçen yıl apartmanın bahçesine indirdim. Büyüsün güzel görünür dedim. Bazı değer bilmezler beğenmemiş. Ben işteyken ellerine satır ve çapayı alıp devirip parçalamışlar. Beğenmediyseniz söyleselerdi geri eve taşırdım. Anaç üzerinde çok yara vardı. Kopan kolları ben de parçalayıp köklendirmeye çalışıyorum.

siflera12 20-09-2017 20:05

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kaktüsbakımı 14-09-2019 13:59

cereus kaktüs

3 Eklenti(ler)
5 gün önce Antalyadan büyük bir kaktüsten kopardığım fotoğraflarda görülen yavruyu ekmeden önce yapmamı önereceğiniz bir şey var mı yoksa direkt bu şekilde ekmeli miyim? önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Mesut Temiz 14-09-2019 16:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüsbakımı (Mesaj 1574693)
5 gün önce Antalyadan büyük bir kaktüsten kopardığım fotoğraflarda görülen yavruyu ekmeden önce yapmamı önereceğiniz bir şey var mı yoksa direkt bu şekilde ekmeli miyim? önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim

5 gündür açıkta bekletildiği anlaşılıyor, ki gayet uygun bir süre... Zaten resimden de ayrılma/koparma yüzeyinin kuruduğu görülüyor... Bu durumda kaktüsün ağırlığını taşıyacak kadar makul bir derinlikte toprağa dikmekten başka bir işleme gerek yok... Yanına da bir çubuk dikip bağlarsanız oynamamasını sağlamış olursunuz... Güle güle büyütün...

kaktüsbakımı 14-09-2019 19:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1574696)
5 gündür açıkta bekletildiği anlaşılıyor, ki gayet uygun bir süre... Zaten resimden de ayrılma/koparma yüzeyinin kuruduğu görülüyor... Bu durumda kaktüsün ağırlığını taşıyacak kadar makul bir derinlikte toprağa dikmekten başka bir işleme gerek yok... Yanına da bir çubuk dikip bağlarsanız oynamamasını sağlamış olursunuz... Güle güle büyütün...

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Evimizdeki diğer kaktüs ve sukulentleri ekmek için aldığımız kaktüs toprağı var ama bahsettiğim bu toprak sıkı olmadığı için tutuculuğu yüksek değil. Kaktüs toprağına torf gibi başka bir toprak çeşidi karıştırıp da eksek uygun olur mu?

Mesut Temiz 14-09-2019 22:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüsbakımı (Mesaj 1574701)
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Evimizdeki diğer kaktüs ve sukulentleri ekmek için aldığımız kaktüs toprağı var ama bahsettiğim bu toprak sıkı olmadığı için tutuculuğu yüksek değil. Kaktüs toprağına torf gibi başka bir toprak çeşidi karıştırıp da eksek uygun olur mu?

Kaktüslere torf pek yaramıyor... Kaktüs toprağına dikebilirsiniz... Başlangıçta bitkinin yanına diktiğiniz bir çubuğa bağlayarak bitkiyi sabitlerseniz köklenince oynamayacaktır... Ya da dışarıdan kazıdığınız toprağı biraz kumla karıştırarak kullanabilirsiniz...

david72 16-09-2019 09:18

Mesut beyin dediği üzere yanına bir çubuk dikebileceğinz gibi, gerektiği kadar toprağa gömdükten sonra 3yanına destek olması bakımından taşlarla da destek sağlayabilirsiniz. Ben genelde öyle yapıyorum. Hatta ağır olmasına gayret ediyorum ki saksağanlar topraktan çıkarabildiklerini alıp aşağıya atıyorlar : )

Tolga Özmeral 16-09-2019 16:53

2 Eklenti(ler)
Merhaba,

Bunlar da bizim balkonumuzdaki kaktüsler;

Eklenti 698671

Boyum 1.78 cm;

Eklenti 698672

kaktüsbakımı 26-09-2019 18:25

1 Eklenti(ler)
Merhaba, aşırı sulama yapmadığımız halde bu sabah kök kısmında renk değişimi gözlemledik. Biraz yumuşak gibi, zarar vermemek için çok hırpalamadım. Çürüme gibi görünüyor, öneriniz var mıdır?

Mesut Temiz 26-09-2019 22:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüsbakımı (Mesaj 1575142)
Merhaba, aşırı sulama yapmadığımız halde bu sabah kök kısmında renk değişimi gözlemledik. Biraz yumuşak gibi, zarar vermemek için çok hırpalamadım. Çürüme gibi görünüyor, öneriniz var mıdır?

Merhabalar, maalesef kaktüsünüzün dip kısmı çürümüş görünüyor... Bayağı da geniş bir alana yayılmış... Ben olsam çürük yerin yukarısından keser ve tekrar köklendirirdim...

Bu işlemi şu şekilde yapabilirsiniz:
Temiz keskin bir bıçakla, çürük alanın 5-6 santim yukarısından kesip çürümenin oraya yayılıp yayılmadığını kontrol edin... Çürüme oraya kadar yayılmışsa biraz daha yukarıdan kesip tekrar kontrol edin... Sağlam yere ulaşınca yüzeyini toz tarçınla kaplayıp birkaç gün kurumaya bırakın... Sonra toprağa dikebilirsiniz... Cereus'lar normalde çok kolay köklenir.. Büyük ihtimalle sorun çıkmadan tutacaktır... Bol şans...

gokhan051 01-10-2020 20:09

Dev kaktüs çürüme

1 Eklenti(ler)
Merhaba, çürüyen kısımlar için ne yapılabilir. Bi kac dalda var. Diğerleri büyüyor. Birini kestim kurudu baş tarafı ama tekrar aşağı dogru cürümeye basladıEklenti 713188

eysorindik 03-04-2022 01:31

Ya konuyu açanın yaşadığı devasa büyümeye denk geldim birden,ne yaşayacağımı şaşırdım.Kaktüsler nasıl bu kadar büyüyebiliyor. Bu türün adı nedir acaba?

Mesut Temiz 03-04-2022 17:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eysorindik (Mesaj 1614673)
Ya konuyu açanın yaşadığı devasa büyümeye denk geldim birden,ne yaşayacağımı şaşırdım.Kaktüsler nasıl bu kadar büyüyebiliyor. Bu türün adı nedir acaba?

Dev sütun kaktüsler genellikle cereus ya da yakın cinslerde yer alan türler... sınıflandırmayla ilgili farklı görüşler olduğundan, kimi uzman bu türlerin hepsini cereus cinsi altında topluyor, kimisi örneğin trichocereus gibi farklı cinslere dağıtıyor... Bir de piyasada satılan bitkilerin bir kısmının bu yakın türlerin melezleri olması, tür tanımlamayı daha da zorlaştırıyor... Bu başlıktaki ilk mesajda resimleri olan bitki sanırım trichocereus peruvianus (Peruvian Torch Cactus - Peru Meşale Kaktüsü) veya trichocereus pachanoi (San Pedro Kaktüsü)... Bu bitkiler itki 3 ilâ 6 metre boyda ve gövde/dal kalınlıkları (çapları) da 8 ilâ 18 santimetre olabiliyor... Tabii bu boyutlara ulaşmaları ancak uygun güneş ışığı koşullarının sağlanması durumunda mümkün olur... Yoksa yeterli güneşi almadığı bir ortamda ve iç mekânda çok daha ince ve cansız büyüyecek ve bir süre sonra kendi ağırlığını da taşıyamayacaktır...

.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024