agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/)
-   -   Rhipsalidopsis gaertneri-Easter Cactus (Paskalya Kaktüsü) (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/26804.htm)

züleyha 05-02-2009 12:54

Yalnız bir sorunum var çiçeğimle. Çiçeğin ana gövdesinde toprağa yakın bölgedeki boğumlarda renk değişimi ve sertleşip çatlama var. Fotoğrafta da görüldüğü üzere sanki ağaç kabuğu gibi değişik bir form aldı. Acaba bu hastalık mı yoksa normal durum mu ? Bana yardımcı olabilir misiniz?

selenn 05-02-2009 17:08

Züleyha Hanım merhaba, maşallah çok güzel çiçek açmış bitkiniz. Sözettiğiniz durum normal, endişe etmeyin. Bitki gövdesi zamanla kalınlaşıp, güçleniyor. Bu da renk değiştirme ve çatlama gibi dışa vurumlar yapıyor. Aynı şey benim bitkilerimde de var. Çiçeklenme sonuna kadar toprağın durumu çerçevesinde sulamaya devam edin. Çiçeklenme sonrası yavaş yavaş suyu azaltırsanız bitkinizin dinlenmesine müsade etmiş olursunuz. Sevgiler.

züleyha 05-02-2009 17:16

Sayın Selenn, çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Çiçeğimde ilginç bir olay daha var. Çiçeğim pencere önünde duruyor. Çiçeğimin pencere tarafındaki yapraklarında tek bir çiçek tomurcuğu olmamasına rağmen odaya bakan taraftakiler gördüğünüz gibi bir yaprakta 3er 4er adet tomurcuğu var. Acaba sizce camdan soğuk geliyor diye mi cam tarafında tomurcuğu yok?

selenn 05-02-2009 21:02

Sayın Züleyha benim bitkimde tam tersi olmuştu. Çok aydınlık olmaması sebebiyle salonumda bitki cama en yakın pozisyondayken sadece cam tarafındaki yapraklar tomurcuk vermişti. Yani yeterli ışık gören dallar beni ödüllendirmişti. Sizde ise tam tersi sözkonusu. Dediğiniz gibi soğuk buna etki etmiş olabilir. Yine de çiçekleri harika.

Faruk 22-02-2009 21:59

Yılbaşı çiçeği sevilmez mi?

2 Eklenti(ler)
Buda benim 1 hafta önce 5 TL ye aldığım pembe açan yeni paskalya yılbaşı çiçeğim. Aldığım zaman üzerinde tomurcukları vardı. Aldıktan sonra kaloriferin üzerindeki camın önüne koydum. Aldıktan sonra hiç tomurcuğunu dökmedi ve sürekli açıyor...

Orkun Kırcı 09-03-2009 20:56

2 Eklenti(ler)
Benim çiçeğim henüz minicik(sadece bir lop). Ama bu haliyle bile çiçek açmaya çalışıyor. İlk fotodakini dikeli 5 ay oldu, ikinci fotodakini öğrencim getirdi henüz bir ay falan oldu. İkincini rengi beyazımsı sanırım.

Eklenti 66329
Eklenti 66330

Adalet Yağcı 17-03-2009 13:28

3 Eklenti(ler)
Geçen yaz bir dostumdan iki lopluk bir yaprak almıştım, bu sene sayın Başbahçevan'nın gönderdiklerini de yanına diktim, her ikisi de tomurcuklandı.
Sürpriiiz...birisi kırmızı diğeri pembe açacak.

berduray 17-03-2009 19:45

Adalet Hanım... çiçeğiniz zor durumda gördüğüm kadarıyla, loblara bol fısfıs yapmalısınız, sıvı gübre de şu anda ona ilaç gibi gelir, hemen uygulamaya başlayın derim, güzel çiçekler görmek için.

Adalet Yağcı 18-03-2009 09:46

Sevgili Berduray, çiçeklerimin her ikisi de İstanbul'dan geldi, yolda epeyce hırpalanmışlar.
Dediğiniz gibi fısfıslamaya başlarım hemen.

Volare 11-04-2009 19:50

Merhaba ,
bu aylarda acan yilbasi cicegi varmi ?
Benim yilbasi cicegim tomurcuklandi .
Bir yanlis mi yaptim , yoksa benim cicegim yilbasi cicegi degil mi?

İklimsiz 11-04-2009 19:57

Buraya uğrayın :)

Her iki tür de yılbaşı çiçeği olarak bilinmesine rağmen, lob yapıları dikkatli bakınca farklı.

Çiçeği ve açma mevsimi de farklı.

Sizin çiçeğiniz Rhipsalidopsis gaertneri

delete61 13-04-2009 13:43

Hepinize iyi günler. Benimde 1 adet yılbaşı çiçeği var 4 senedir beraberiz fakat yerleşik bir memuriyet hayatımız olmadığından bir türlü çiçek açtıramadım. İkamet etmekte olduğumuz evimizin cephesi ters olduğundan güneşi odalar sadece 2 saat tam alabiliyor ama buna karşın oldukça aydınlık. Yılbaşı çiçeğimin ilk saksı değişimini ve kök ayırmasını Torf ağırlıklı az miktarda bahçe toprağı ve yanmış keçi gübresi ile 3 gün önce yaptım ve hala kendilerine gelemediler. Acaba zamansızmı yaptım eğer zamanı ise eklemem gereken bir şeyler varmı bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ayrıca ilçede olduğumdan 1 tane çiçekçimiz mevcut ama onada sadece salon çiçekleri geliyor acaba elinizde yanlışlıklada olsa kırılan yılbaşı çiçeği lopu varsa banada göndermeniz mümkünmü. Teşekkür ederim.

Adalet Yağcı 14-04-2009 16:00

1 Eklenti(ler)
Sevgili Volare;
Miniklerinize bayıldım, her şeyin küçüğü daha sevimli oluyor.
Bu da benim yılbaşım, iki renk bir arada.
Henüz altı aylıklar, bütün kışı güneye bakan balkonumda geçirdiler.

Orkun Kırcı 14-04-2009 16:08

3 Eklenti(ler)
Bu da benim minik lopum :D

Eklenti 72572
Eklenti 72573
Eklenti 72574

Faruk 14-04-2009 16:12

Sayın Orkun Kırcı haline bakmadan tek lop olarak paskalya yılbaşınız ne güzel açmış öyle. Galiba şu sıralar normal yılbaşıların aksine herkesin paskalya yılbaşıları açmış vaziyette...

Faruk 14-04-2009 19:22

Sayın Volare çiçeğiniz tam anlamıyla açtığı zaman türü belli olur...

nazlı06 14-04-2009 19:39

benim kırmızım da tomurcuklanmış ilk defa açacak.

nazlı06 15-04-2009 20:40

Bu da benim nazlı. Soldaki turuncu , ortadaki kırmızı sağdaki ise klasik pembe yılbaşı çiçeklerim.
http://www.postimage.org/aV25FpVJ.jpg

Orkun Kırcı 15-04-2009 20:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Faruk (Mesaj 399824)
Sayın Orkun Kırcı haline bakmadan tek lop olarak paskalya yılbaşınız ne güzel açmış öyle. Galiba şu sıralar normal yılbaşıların aksine herkesin paskalya yılbaşıları açmış vaziyette...

Bu yıl ortalık birbirine girdi herhalde. Herkesin ki yılbaşından sonra mı açtı ne:)

Adalet Yağcı 15-04-2009 21:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Faruk (Mesaj 399817)
Sayın Adalet Yağcı maşallah paskalya yılbaşılarınız çok şirinler ve çok güzel açmışlar. 2 renginde aynı saksıda olması güzel olmuş. Ayrı bir hava katmış. Benimde şu sıralar paskalya yılbaşılarım çiçekliler...

Teşekkürler Faruk bey, yolculuk ederken biraz hırpalanmış ama bütün gücüyle yaşama asılmış görünüyor.
Hiç de nazlı bir bitki değil.

İklimsiz 15-04-2009 21:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı (Mesaj 400994)
Bu yıl ortalık birbirine girdi herhalde. Herkesin ki yılbaşından sonra mı açtı ne:)

Bu çiçeğe ayrı bir başlık mı açsak acaba?

Yılbaşı çiçeği adıyla bildiğimiz tür değil çünkü.

Çiçek yapısı ve açım zamanı farklı çünkü.

Rhipsalidopsis gaertneri adıyla başlık açsak klasik yılbaşı çiçeği mesajları yazanlar olabilir.

Off !!! Ne yapsak?

Orkun Kırcı 15-04-2009 21:31

Yaprakları daha az dolgun olan mı gerçek yılbaşı anlamadım? Eğer öyleyse yeni başlık açalım bence.

ninina84 15-04-2009 21:35

Sizin 910nolu mesajınızdaki paskalya çiçeği bildiğim kadarıyla. Zaten paskalyada açmış ;)

Çiçekleri sivri kenarlı yıldız gibi olanlar paskalya diğerleri yılbaşı diye biliyorum ben.

Bence Rhipsalidopsis ayrı bir başlığı hakediyor ;)

Faruk 15-04-2009 21:49

Sayın İklimsiz bence ayrı bir başlık açmalıyız. Tamamen farklı türler cinsleri aynı olsada. Elimizden geldiği kadarda farklı başlık altında bilmeyenlerin öğrenmesine de yardım etmeye çalışırız.

İklimsiz 15-04-2009 21:54

2 Eklenti(ler)
Rhipsalidopsis gaertneri

Eklenti 72942

Zygokaktus( bizim yılbaşı çiçeği olarak adlandırdığımız)

Eklenti 72943

yukka 16-04-2009 09:25

1 Eklenti(ler)
Üstteki dallar yılbaşında açan cinsten. Alttakiler de paskalyada açan tür. Her ikisi aynı saksıda, yıl boyunca sırayla açıyorlar. Kışı açık balkonda geçirdiler; şimdi aşırı güneşten korumak ve çiçekleri seyretmek için nisan başında içeri aldım. Tomurcuklanma içerdeyken başladı. Saksıda bir başka tür daha var; o da atlas denilen cins sanırım; o da bu kalabalık ortamda kendine yer açıp gelişmeğe çalışıyor.

İklimsiz 16-04-2009 16:03

Faruk bey, fotoğraftaki bitkiler benim değil. Ayrımı net yapabilmek adına web. den alıntı yaptım.

nazlı06, hatırlatmasanız dikkat etmeyecektim. Ne güzel büyümüş:)

yukka 16-04-2009 19:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Faruk (Mesaj 401591)
Sayın Yukka bitkiniz maşallah çok harika. Her tarafından karınca gibi tomurcuk vermiş. Bir nazar boncuğunu hakediyor bence...

Teşekkürler sevgili Faruk, bu hallerini balkonda açık havada olmalarına borçlular. Karlı günlerde üzerlerine bir iki kat naylon geçirdim, o kadar. Bir de ölmeyecek kadar az su verdim.

Faruk 16-04-2009 21:20

Sevgili Yukka yılbaşını kışın açık balkonda üzerine 2 kat naylon geçirerek mi muhafaza ettin. Yanlış anlamadım değil mi? Çünkü çok şaşırdım. Eğer öyleyse benim de bunu önümüzde ki kış denemem lazım. Benimde deneme mi tavsiye edermisin? Çünkü ben de sen gibi İstanbul da yakın bir yerde yaşıyorum. İklimleri neredeyse aynı.

pembegül 19-04-2009 13:22

2 Eklenti(ler)
Bu yılbaşı çiçeği annemin arkadaşlar ikiside aynı çiçeğin farklı çekilmiş resmi.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024