agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/)
-   -   Rhipsalidopsis gaertneri-Easter Cactus (Paskalya Kaktüsü) (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/26804.htm)

Ferda Ülkümen 28-03-2007 19:23

1 Eklenti(ler)
Elfogi;
Bana gönderdiğin yılbaşı çiçeğinde uçlarda kırmızılıklar oluştu.Bunlar çiçek tomurcuğumu ?yoksa yeni sürgün mü verecek?
Beklemektense tecrübenden yararlanmak istedim.
İyi günler.

Oğuzhan 29-03-2007 09:10

Kesinlikle evet bunlar çiçek tomurcukları.Benimkide mısır gibi pıtır pıtır patladı.
Bol çiçekler ..:)Yerini sevmiş orda kalsın...Arada bir su püskürtün.Fazla sulamayın.

Balıkcı 29-03-2007 09:55

Fotoğraf net değil ama galiba yılbaşı çiçeği yeni yapraklar çıkarıyor.:p

Oğuzhan 29-03-2007 13:07

Sayın Ferda nın Yılbaşı dediği normal yılbaşı değil.Bu aylarda çiçeklenir.Kışın açtığı oluyor.Bir tür kaktüs.
Rhipsalidopsis gaertneri ya da Hatiora gaertneri ise uzun gun cicegidir ve Nisan, Mayis aylarinda ciceklenirler. Bu turun cicekleri actiktan sonra da sulamaya devam edilir ve sonbahara kadar bahce ya da balkonda, golgede gelismesine devam edebilir. Kasim gibi iceri alinan kaktus serin bir yerde yine yatak odasi gibi, suyu azaltilir ve sadece kurumamasi icin cok az su verilir ve havalarin isinmasi ve gunlerin uzamasi ile cicek tomurcuklari gorundukten sonra sulamayi arttirmali ve yine yerini degistirmemeye ozen gosterilmelidir. Bu da diger tur gibi hava ceryanindan korunmali, ve buyuk bir saksi ve bol humuslu bir toprak secilmelidir.

Balıkcı 10-04-2007 21:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen (Mesaj 90452)
Ben de merakla bekliyorum Sayın Balıkçı.

Ferda hanım merhaba.

Yılbaşının 10 günde geldiği noktayı merak ettim.

Tomurcuklar büyüdü mü?

hfz 11-04-2007 11:39

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BENBEN1967 (Mesaj 93958)
Bu gün çiçeklerimi sularken yılbaşı çiçeğinde minicik kırmızı noktalar gördüm ilk önce kırmızı örümcek sandım.Aklıma forumdakiler geldi dikkat edince çiçek açmaya başladığını fark ettim ;)(124 nolu mesajdaki gibi)

Çok sevindimm benben1967...:p İnanılmaz heyecanlanıyor insan onları görünce...:dilli: Sakın yerini değiştirmeyin!..

Benimki şu an bu balkonda durumda.. Günde 2-3 kez bakıyorum açan var mı diye..

Ferda Ülkümen 12-04-2007 10:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Balıkçı (Mesaj 93905)
Ferda hanım merhaba.

Yılbaşının 10 günde geldiği noktayı merak ettim.

Tomurcuklar büyüdü mü?

Yaprak vermeden çiçek verdi Sayın Balıkçı.Resimleri ekliyeceğim

ephesos 12-04-2007 19:16

1 Eklenti(ler)
buda benim yılbaşılar annemde fujyanın katmerlisi var onuda çalacağım beşyılsonra açtıda umarım benden şüpelenmez:p

Balıkcı 12-04-2007 22:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen (Mesaj 94414)
Yaprak vermeden çiçek verdi Sayın Balıkçı.Resimleri ekliyeceğim

Çok sevindim.

Benimki de yaprak çıkarıyor.

hfz 13-04-2007 11:34

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 94714)
Syn. HFZ sizdeki ne renk kırmızı mı pempe mi ?Tam açınca fotoğraf görmek isteriz.Bende kırmızı var.

Sn. Elfogi, bugün ilk çiçeğini açtı yılbaşım.. Çok mutluyum.. :p Hemen paylaşıyorum resmini.. Pembe, yalın kat.. Ama isterdim ki her rengim olsun..:dilli:

Oğuzhan 13-04-2007 13:32

Bir öneride bulunsam.Bendeki katlı kırmızı.Takas yapalım mı?Bir kaç dal.Ben baya bir aradım renkleri bulup aynı saksı içine toplamak istiyorum.İsterseniz sizinle başlayabiliriz.:)

Bu arada maşşallah çok güzeller.

çiçeksever 17-04-2007 11:19

benim 94 numaralı mesajdaki resimde görülen çiçekle sizlerin 141 ve 146 numaralı mesajdaki resimdeki aynı çiçek değil herhalde.Benim bildiğim yılbaşı çiçeği buzaman kalmıyor.Sizinkiler atlas çiçeğine benziyor.Forumda resimleri var.

Oğuzhan 17-04-2007 18:41

Bendeki kocaman.10 senedir benimle büyüyor.Her seferinde dallarından kırıp veriyorum.Çok sevdiğim bir çiçek.Rhipsalidopsis gerçek adı
Normal yılbaşından farklı.Senede iki sefer açıyor.Şu aylar tomurcuk patlaması geçiriyor. Açma Zamanı.Birde kışın açar.
Sizinki normal yılbaşı mı?

hfz 17-04-2007 18:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 96167)
Bendeki kocaman.10 senedir benimle büyüyor.Her seferinde dallarından kırıp veriyorum.Çok sevdiğim bir çiçek.Rhipsalidopsis gerçek adı
Normal yılbaşından farklı.Senede iki sefer açıyor.Şu aylar tomurcuk patlaması geçiriyor. Açma Zamanı.Birde kışın açar.

Resimdeki normal boyda bir yılbaşı size de gönderdim..Saksıda dikili olan da o.. Bir de daha ince gönderdim o 94 nolu mesajda olan çiçekleri sizinki gibi olmayan yılbaşı.

berduray 17-04-2007 23:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 96167)

benim yılbaşı çiçeğim rüzgardan hırpalanmış yaprakları sulamama rağmen buruşuk.sanırım can çekişiyor.özel bir bakım yapabilirmiyim.ne önerirsiniz?

Oğuzhan 18-04-2007 17:30

Toprağını değiştir.Bitki besinleriyele besle.Su püskürt.Aydınlık ferah bir ortama al.

hfz 24-04-2007 16:47

2 Eklenti(ler)
Sevgili arkadaşlar,

Bugün yine çok güzel bir gün..:p Yeni kızımı hemen sizlerle de tanıştırmak istedim..:dilli: :dilli:

hfz 25-04-2007 15:53

Elfogiii....:( :( :(

Senin gönderdiğin yılbaşını çürüttüm..:( :(
Bugün kontrol ederken biri elimde kaldı. Zaten korkuyordum çünki ortasında bir koyuluk vardı.. Hepsi gitmiiiiiiişş...:( Kestim bütün kötü yerlerini kaldılar minicik. Zaten ortası olmazsa tutmaz ki!

Bütün keyfim kaçtı!..:( :(

Ferda Ülkümen 01-05-2007 16:33

2 Eklenti(ler)
Evet,sonunda açtı!Elfoginin gönderdiği Rhipsalidopsis'inçiçekleri:

papatyam 08-05-2007 14:26

1 Eklenti(ler)
Elfogi bu da senin gönderdiğin :)
telefon ile çektiğim için biraz bulanık çıkmış :))

Oğuzhan 08-05-2007 19:44

Çok güzel tomurcuk.Yerini sevmiş .Orda kalsın.Seneye daha çok açacak.:)))

papatyam 09-05-2007 08:02

İnşallah:)
iş yerimde arkamdaki pencerenin kenarı çiçek dolu bu fıstık da orada çok güzel güneş alıyor şimdi yavaş yavaş diğer pencerelerede saksı koymaya başladım :)))

doğan 09-05-2007 16:17

2 Eklenti(ler)
önceki diktiklerim tutmamıştı. bende iki farklı türden bir daha denemeye karar verdim. sarı saksıdakinin çiçekleri çok güzel. kırmızı ile pempe arası bir çiçeği var. ufak yapraklı olanının ne renk çiçek açtığını bilmiyorum.

ceviz ağacı 22-05-2007 13:17

1 Eklenti(ler)
Sevgili Elfogi ,
Bebişlerim geldi , çok muhteşemler ,yaprakları ne kadar büyük öyle kocaman , benim evdekiler minicikti bunlar çok güzel .Tekrar teşekkürler . Bebişleri köklendirme hormonuna batırayımmı , yoksa hemen toprağamı gömeyim ? Hiç bozulmamışlar artık çiçek alışverişi yapabilirim .

Oğuzhan 22-05-2007 19:10

Ben köklendirme hormonuna neyi batırdıysam hepsi öldü.Başaralı olamadım.Onun için kullanma.Torfun içine dik.Kolay tutan bir tür.Diktikten sonra sula.Daha sonra güneş alan bir yere koyarsınız.Arada bir sprey sulama yapınız.Güle güle büyütün.Çok güzel bir duygu paylaşım ve dostluk.Ben Gaziantep'e gitmedim ama beni bebişler gitti.:))

çiçeksever 25-05-2007 14:58

4-5 senedir yılbaşı çiçeği yetiştiriyorum.geçen sene yerini değiştirdiğim için açmadı.bu sene biri 3-4 çiçek verdi öbürü 2 çiçek açmıştı.Şimdi bu ayda üzerinde 2-3 tane tomurcuk var Bakalım çiçek açacak mı çok merak ediyorum

çekirdek 28-05-2007 00:57

1 Eklenti(ler)
Bunlar da benim yaramazlar. İnsan seyrine doyamıyor.

darla 08-06-2007 13:51

Merhaba,
Benim senelrdir yetiştirdiğim yılbaşı çiçeğimi budamamla açması bir oldu.
Çiçeğin yaşlı kısımlarını yonttum ve açmaya başladı çok ilginç...

hfz 08-06-2007 13:55

Sevgili Darla ,

Yeni mi yaptınız bu budamayı? Çiçek zamanı geçti diye biliyorum. Bu zamanda açmaması gerek.

Ayrıca yaşlı kısımlar çiçeğin en başında, toprağa yakın yerdeler. Onları kestiğinizde üzerindeki tüm yapraklar da gidecektir. ' Yaşlı kısımlarını yonttum' işlemini bu yüzden anlayamadım. Biraz daha ayrıntılı yazar mısınız?

darla 08-06-2007 14:08

Sevgili hfz birkaç ay önce çok yaşlı odunlaşmış kısımlarını yontmuştum işe yaramazlar diye.
Şimdi de birkaç dalı var ve bir adet çiçeği oldu bitkimin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024