agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/)
-   -   Rhipsalidopsis gaertneri-Easter Cactus (Paskalya Kaktüsü) (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/26804.htm)

musk 30-04-2012 18:06

3 Eklenti(ler)
Geçen seneden... (ilk iki resim)

Sondaki bu sene yeni tomurcukta.

selcuk44 30-04-2012 18:12

Renkleri çok güzel, devamlı güneş görüyor mu ? aldığınız saksıyı değiştirdiniz herhalde toprağın karışımı nasıl?bir de gübre olarak ne kullanıyorsunuz ?

Güle güle büyütün.

musk 30-04-2012 20:11

Saksısını her sene değiştiririm. Bu bitki yıllardır bende, iki saksı daha var ondan kopartıp oraya buraya çelikliyorum. Pek fazlada baktığım söylenemez. Kaldığı yerde 14- 16 saatleri arasında ancak iki saat gibi direct güneş görüyor. Kışın yine dışarda. Su vermem, çok nadir. Bütün kış belki iki kere ya veririm ya vermem. Sudan korunaklı bir yerde. Sadece bu kış üstüne kar yağınca 2-3 gün aşırı soğuklarda eve içeri aldım tekrar dışarı çıkardım.
Havalar ısınır ısınmaz tomurcuklar çıktı. Üç süksı da aynı durumda. Bahçemden aldığım toprağa çok miktarda yarıyarıya gibi kum karıstırıyorum. Yazın toprağı kurudukça biraz su veririm. 2-3 günde bir diyelim. Gübre mübre hiç birş sey verdiğim de yok. Bu sene ilk kez vilmorinin kaktüs gübresini verdim. Bir ihtimal onun etkisiyle çiçekler erken gözüktü diye düşünüyorum.

selcuk44 30-04-2012 20:31

Teşekkür ederim Sayın musk,kışın dışarıda kalması soğuğu hssetmesi bence erken ve çok sağlıklı çiçekaçmasının başlıca nedeni,toprak bileşimini bundan böyle bende bahçe toprağına yarı yarıya kum karıştırarak yapıp br kısım çelikleri suda bir kısmınıda torağa dikerek çoğaltmağa çalışacağım ,

musk 30-04-2012 20:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selcuk44 (Mesaj 956764)
Teşekkür ederim Sayın musk,kışın dışarıda kalması soğuğu hssetmesi bence erken ve çok sağlıklı çiçekaçmasının başlıca nedeni,toprak bileşimini bundan böyle bende bahçe toprağına yarı yarıya kum karıştırarak yapıp br kısım çelikleri suda bir kısmınıda torağa dikerek çoğaltmağa çalışacağım ,

Doğrudur soğuklamanın etkisi tartışılmaz. Aynı sekilde onların yanında echeveria ve Echinophsis ler de var ve onlarda çiçeğe durmuş vaziyetteler. Tabi henüz belli belirsiz gözükür durumdalar.

bozo.0606 30-04-2012 21:19

Sayın Musk , gerçekten tebrikler. Ancak sizin gibi İstanbul iklimine herkes sahip olamıyor ve soğuklatmanın etkisi bariz ortada.
bitkiniz gerçekten göz kamaştırıcı maaşallah.

musk 30-04-2012 21:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 (Mesaj 956803)
Sayın Musk , gerçekten tebrikler. Ancak sizin gibi İstanbul iklimine herkes sahip olamıyor ve soğuklatmanın etkisi bariz ortada.
bitkiniz gerçekten göz kamaştırıcı maaşallah.

Teşekkür ederim Sayın Bozo.0606.
Evet elbette benim dediklerim istanbul için. Üst mesajda dediğim gibi bu seneki soğuklardan ben bile birkaç gün içeri almak zorunda kaldım. Ankara gibi bir iklimde dışarda bırakmak riskli olacaktır.

bozo.0606 30-04-2012 21:44

Rica ederim Sayın Musk , çabanız ve karşılığı ortada. Ankara'da dışarıda bırakmak bitkiyi kaybetmektir.

Bitkiniz sizin çabanızın ve ona olan ilginizin farkında, gereğinide yapmış.

suatpelen 02-05-2012 08:26

Selçuk bey,gezmekle çok iyi ettiniz,aradığınız rengide bulmuşsunuz.Bende sağlık nedeniyle ,bir müddettir istanbuldayım,izmire dönmeden önce bauhausa uğrayıp bakacaktım.İzmirde hangi seradan veya çiçekçiden aldığınızı yazarmısınız Benim diğer renk paskalyalarım,ikinci tur tomurcuklarla dolmuşlardı, belki açmışlardır.herkese sağlıklı günler diliyorum

selcuk44 02-05-2012 09:36

Sayın Suatpelen,

Geçmiş olsun ,ben İstanbulda Bauhaus dahil bütün büyük marketleri dolaştım ama bu rengi bulamadım .İzmir 'de bir tek serada daha önceden kendi yetiştirdiği ve hem saksı hem de boyut olarak (belki resimlerden fark etmişsinizdir)diğer ithallerden daha gelişmiş olan kavuniçi renkli paskalya kaktüsleri nin mevcut olan hepsini aldım bir saksıyı bir üyemize hediye ettim diğerleri duruyor siz hele sağlığınıza kavuşun ve hayırlısı ile İzmir'e gelin daha önceden size de sözüm var bir saksı da sizin ( nekahat döneminizde meşkuliyet terapisi olarak)

Tekrar geçmiş olsun dileklerimle,

selis 02-05-2012 09:47

Selçuk Bey bitkileriniz çok güzel.. Bu rengi ben de ilk defa gördüm..
Seradaki tüm bitkileri satın aldığınız için mi yazmadınız seranın adını?
Siz yazın belki yenileri gelir, uzak değilse ben de uğrarım :)

sakdag 02-05-2012 10:00

Selçuk Bey, açık mavi rengi de mi var? Hiç görmemiştim, fotoğrafı var mı acaba? Çok güzel olmalı...

selcuk44 02-05-2012 10:32

selis hanım ,

Evvela seradaki tüm bitkileri satın almadım bunu düzelteyim,sonra o seraya arabamla gittim 9 eylül üniversitesinin otoparkına bıraktım arabamı ve önüme gelen seraya girdim.Levhasına da bakmadığım için üye kardeşlerimi yanıltmamak,yanlış bilgi aktarmamamak. için net olarak ismini bilmediğim seranın ismini yazmadım.Benim aldığımda bu renk açan başka paskalya kaktüsü yoktu ,olsa bile almazdım bana aldığım saksılar yeter artar bile ama orada ismini sormadığım satıcı ile görüştüm başka açanlar olabilirmiş o zaman ayırt edebilirsiniz dedi sizin için tarif edeyım serayı tam dokuz eylul ünüversitesinin karşısında ,seraya gelmeden evvel benzin istasyonu da sağda ,İsmi Nema olabilir ama o sırada bir tane daha sera var onun ismi mi nema yoksa benim aldığım seranın ismi mi bilemiyorum her ikisine de uğradım çünkü( Sağ veya sol kavramlarını İzmirden Urla'ya gidiş istikametine göre değerlendirin) ,daha açık bir ifade ile ismini tam olarak bilmiyorum levhasını da açık olarak görmedimAma öğleden sonra Mehmet beye uğruyacağım( iş yerine)o yoldan geçerken tam olarak adres alıp buradan bildireceğim .Keşke resimleri ilk yayınladığım zaman sormak aklınıza gelse idi hemen gidip size net bilgi verirdim

Akşama kadar sabredin seranın ismini bildireceğim buradan,

selcuk44 02-05-2012 10:54

Sayın sakdağ ,

İyi Günler,bir tanesi bu renk açtı ama ben pek tutmadım , mor renkli ortancalar var işte o mor rengin açığı ,şu anda çiçeği yok tekrar açarsa çiçeğini resmini yayınlıyacağım,

Sağlıklar dilerim.

vehibe 02-05-2012 11:00

Selçuk bey,Çingene bembesi, açık mavi ve fes rengi olan paskalya kaktüslerin izin

resimlerini bizimle paylaşır mısınız? çiçeklerini çok merak ettim.

çiçeksever 02-05-2012 16:17

1 Eklenti(ler)
En sonunda çiçeğini gördüm.

selcuk44 02-05-2012 17:01

Selis hanım, şimdi İzmir den döndüm bilmediğim için ismini veremediğim ama turuncu paskalya kaktüslerimi aldığım searnın adı''Ege süs Bitkileri'' levhasında sadece böyle yazıyor sizin daha kolay bulmanız için DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ACİL GİRİŞ ÇIKIŞININ TAM KARŞISI

Bu kadar merak ettğiniz serayı artık kısa sürede bir ziyaret edersiniz l kavuniçi paskalya kaktüslerinin bulunup bulunmadığın bize duyurursunuz .Zira anneler günü için bendeki açmış olanları hediye etmeği düşünüyorum sizin haberleriniz doğrultusunda belki yeniden bir iki saksı alırım.

selcuk44 02-05-2012 17:25

4 Eklenti(ler)
Sayın vehibe hanım Mesajınızı önceden okudum ama hemen İzmir'e gittiğim için cevabı şimdi yazıyorum elimde olmıyan sebeplerle gecikmeden dolayı üzgünüm.

Size daha önce beyaz paskalya kaktüsü lopu göndermiştim onların durumu nasıl bilmiyorum ama elimdeki paskalya kaktüslerinin ve çiçeklerinin resimlerini aşağıda göreceksiniz özellikle kırmızı ,koyu kırmızı(fes renkli olanların resimlerini daha önce yayınlamıştım oradan bakabilirsiniz ayrıca piyasada hele hele cingene pembesi bol bol vardı yani çok ender bir renk değiller Benim paskalya kaktüsleri çiçeleri malesef dökülmüş çünkü 13 gün İzmir de yoktum kız kardeşim fazla sulamış ve balkonda havasız kaldıklarından hem tomurcukları dökülmüş hem de siyah küçük sineklerin istilasına uğramışlar.Plümeria larada kırmızı örümcekler adeta ağ ile sarıp yapraklarını mahvetmişler.

Özellikle açık mavi diye adlndırmış olduğum açması bitmiş ve buruşmuş çiçeği şimdi bir kaç pozla belgeledim umarım bir fikir sahibi olursunuz.

Not çiçekleri dökülmüş olduğundan beğendiğiniz hangi renkten isterseniz sizinle paylaşabilirim.

selcuk44 02-05-2012 17:29

3 Eklenti(ler)
Üretmeğe çalıştıklarımla beraber elimdeki paskalya kaktüslerinin bir kısmının resimleri üsten ikinci tomurcuklar fes rengi açacak zanneiyorum çünkü yapraklarının kenerları da fes renkli bir sınır ile renklendi

selis 02-05-2012 17:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selcuk44 (Mesaj 957999)
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ACİL GİRİŞ ÇIKIŞININ TAM KARŞISI

Selçuk Bey, size zahmet verdim hakkınızı ödeyemem, çok teşekkür ederim.. En kısa zamanda gidip burada yazarım..

selcuk44 02-05-2012 17:33

4 Eklenti(ler)
Resimlerin devamı

selcuk44 02-05-2012 17:35

2 Eklenti(ler)
resimlerin sonları

vehibe 02-05-2012 18:41

Göndermiş olduğunuz beyaz lop tuttu ve şu an iyi durumda.
Sizin eli açık gönlü bol olduğunuzu biliyorum:) Çok teşekkür ederim.

Gül Batur 03-05-2012 12:45

2 Eklenti(ler)
Sn.Selçuk44 aradığınız renk paskalyaları bulduğunuza çok sevindim gözünüz aydın. Siz şehir dışındayken, sizle paylaşmaya söz verdiğim turuncu paskalya tüm tomurcuklarını açıp fotoğraf verecek güzelliğe erişti. Paskalyalar aynı renk olsa dahi renginde ton farkı oluyor, sözüm hala geçerli, bu paskalyanın yarısı sizin....

selenn 03-05-2012 12:50

Renkleri ne kadar güzel, harika... Maşallah çok güzel ve sağlıklı gözüküyor.

vehibe 03-05-2012 13:41

Gül hanım, çok güzel bir renk, tebrik ederim.

selcuk44 03-05-2012 14:02

Sayın Gül Hanım, hayran oldum çiçeklerine hakikatten ton farkı var ,bu turuncu paskalya kaktüsünün yarısına talibim(tabii çiçekleri geçtikten sonra) ,Size de hangi renk ten isterseniz bir saksı paskalya kaktüsü takası teklif ediyorum.

Alakanıza çok teşekkür eder saygılar sunarım,

Sağlık dileklerime,

elifsena 03-05-2012 14:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur (Mesaj 958490)
Sn.Selçuk44 aradığınız renk paskalyaları bulduğunuza çok sevindim gözünüz aydın. Siz şehir dışındayken, sizle paylaşmaya söz verdiğim turuncu paskalya tüm tomurcuklarını açıp fotoğraf verecek güzelliğe erişti. Paskalyalar aynı renk olsa dahi renginde ton farkı oluyor, sözüm hala geçerli, bu paskalyanın yarısı sizin....

bu ne güzel renk böyle bayıldım...

Cizmeli Kedi 03-05-2012 17:31

Pembe hayranıydım, sizin yüzünüzden turuncu aşığı oldum. Ne olacak şimdi ;)

selcuk44 03-05-2012 18:43

İyi günler diliyorum,Bu kadar çok seviyorsanız ve kabul ederseniz hemen kavuniçi bir saksı özelden bildireceğiniz adresinize gelir

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024