agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/)
-   -   Mutfaktaki Kaktüs (Yenilebilinen Kaktus ve Meyveleri) (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/2541.htm)

uyar11 04-12-2006 00:49

Mutfaktaki Kaktüs (Yenilebilinen Kaktus ve Meyveleri)

Herkese Selamlar,

Actigimiz bu yeni konuda Yenebilinen kaktus ve meyvelerini taniyalim.
Bilgisi olan herkezi buraya davet ediyor ve paylasimlarini bekliyorum.
Saygilarimla,

uyar11 04-12-2006 02:59

Ben bir giris yapayim isterseniz.
Bazi kaktuslerin meyvelerinin yendigini bilmeyen yoktur herhalde. Hatta ulkemizde de yetisen bazi opuntia (kaynana dili) turlerinin meyveleri artik marketlerde satiliyordur herhalde.
Ama kaktus filizlerinin de yendigini fazla bilen olmasa gerek, bu yuzden bu konuyla baslamak istiyorum ben.
Asagidaki linkte de goreceginiz gibi bazi mutfaklarda kullaniliyor.Bilhassa Guney Amerika ve Meksika mutfaklarinda.
http://www.rollybrook.com/nopales.htm

uyar11 04-12-2006 03:04

4 Eklenti(ler)
pazarlarda satiliyor ve yemegi yapiliyor

Eklenti 5807

Eklenti 5810

Eklenti 5808

Eklenti 5809

uyar11 04-12-2006 03:06

4 Eklenti(ler)
Hatta icecek, surup, seker ve marmelat gibi tatlilarida mevcut

Eklenti 5811Eklenti 5812

Eklenti 5814Eklenti 5813

bilgekaan 04-12-2006 12:58

1 Eklenti(ler)
Diken İnciri (Opuntia ficus indica)

Meyvası yeniyor bütün akdeniz bölgesinde bulunur.Yalnız dikenleri farkına varmadan her yerinize batar. o zaman tek çare zeytin yağı sürmektir.
Soyulduktan sonra buzlukta sogutularak yenilirse güzel olur.Sulandığı zaman tatsız oluyor .
Eklenti 5818

Mine Pakkaner 04-12-2006 14:30

Çok enteresan bilgiler oldu bunlar :)

papatyam 04-12-2006 15:22

bu bitkilerin yenilebileceği hiç alıma gelmezdi doğrusu ,
hiç pazarda **** büyük marketlerde kendilerine rastlamadım zaten rastlasam ben onları yemem dikerim :)

malina 04-12-2006 17:01

Diken İnciri yemiştim ama alışık olmadığım bir tat, hoşuma gitti denemez :)

Yaprakların yendiğini sizden öğrendim.

turunç 04-12-2006 17:04

Bizim oralarda güneyde papuç inciri deniyor ve meyveleri buz içinde satışa sunuluyor.. Canım çekti bak şimdiiiii:)

uyar11 05-12-2006 01:03

5 Eklenti(ler)
Bazi turlerin ise tarimi yapilmakta ve oldukca pahaliya satilmakta.
Pitaya **** Pithaya diye bilinen bu kaktus meyveleri oldukca lezzetli, dikensiz ve portakal buyuklugunde olabiliyor. Hylocereus turu sarilici kaktuslerin meyvesi olan bu tur gun gectikce yayginlamaya basladi. Cogu alanda oldugu gibi bu ise de Israil el atmis durumda ve coktan yetistirmeye baslamislar bile.
Iste bazi fotograflar.

Eklenti 5824

Eklenti 5825

Eklenti 5826

Eklenti 5828

Eklenti 5829

uyar11 05-12-2006 01:10

4 Eklenti(ler)
Bunun yaninda taninmis bir kaktus olan Cereus peruvianus unda meyvalari revacta.

Eklenti 5831

Eklenti 5832

Eklenti 5833

Eklenti 5834

uyar11 05-12-2006 01:53

3 Eklenti(ler)
Ayrica bazi mammilaria ve melocactus meyveleride kucuk olmasina ragmen oldukca lezzetli.
Zehirli kaktus meyvesine rastlanmamistir. Sadece cogunun meyveleri ya tatsiz **** kuru oluyor ama yukaridakiler ve asagidakiler istisna.

Eklenti 5840

Eklenti 5841

Eklenti 5842

uyar11 05-12-2006 10:55

4 Eklenti(ler)
Asagida gordugunuz bitkinin kaktuslerle ne alakasi var demeyin zira gercek bir kaktus bitkisidir. kaktus ailesindeki tek yaprakli tur olan Pereskia lar yapraklarindan dolayi kaktuse pek benzemeselerde govdelerine baktiginizda kaktus dikenlerini gorebilirsiniz.
Ayrica bu turunde meyveleri yenmekte ama bizdeki ahlat (yaban armudu), musmula **** Trabzon hurmasi gibi iyice olgunlasmasi gerekiyor.
Benim gibi yeniyor diye ham iken yemeye kalkarsaniz zehirlendiginizi sanip doktorunuzu ararsiniz:o Zira olgunlasmamis meyveler bogazinizi ye yutaginizi kilitliyor sanki, ayni olay kucukken koyde de basima gelmisti, o zamanda olmamis ahlat yemeye kalkismistim:(

Eklenti 5859

Eklenti 5860

Eklenti 5861

Eklenti 5862

uyar11 05-12-2006 12:51

1 Eklenti(ler)
Nette buldugum bir kaktus corbasi tarifi
Ingilizcesi iyi olanlar tercume ederse sevinirim.

Ingredients:
4 cactus pads (Nopales in Spanish)
2 medium-sized tomatoes
1 can of tomato sauce
3 cups of chicken broth
lime juice
2 cloves of garlic
1 medium red onion
oil
salt and pepper

1. Slice off thorns from cactus pads. I used a paring knife while holding the pad with a paper towel. Cut in small squares.
2. Pour a little oil in a hot sauce pot. Saute garlic until light brown, onions until transparent and tomatoes until mushy.
3. Add tomato sauce and bring to a boil over medium heat.
4. Add chicken broth and bring to a boil over medium heat.
5. Add cactus and let simmer for about 15 minutes until tender.
6. Add lime, salt and pepper to taste.

Kaynak:http://pabulum.ext212.com/?cat=18&paged=2

uyar11 05-12-2006 13:08

1 Eklenti(ler)
Buda kaktus ve fasulyeden yapilan bir salata

Ingredients:
1 16 oz. can of drained kidney, wax, garbanzo and green beans
1 cup of chopped bell pepper
1/2 cup chopped onion
1/2 lb of fresh cleaned and diced cactus
Mix all ingredients and salt and pepper to taste, marinate overnight in refrigerator to blend flavors.
Makes about 8 servings.

praecox 05-12-2006 13:14

Mutfak: otlar, sebzeler, meyveler
Doğal otlar, meyvelerle yapılanlar, sebze yemekleri, meyva ve sebzeleri saklama yöntemleri. Kesinlikle kendi pişirdiğinizi (mümkünse fotoğraflayarak) ekleyin. İnternet üzerinden bulduğunuz yemekleri lütfen kopyalamayın.

bu kaktüs yemekleri yukardaki konunun dışı bir konu mu? bir de türkçe olsa imiş...
yine de her kaktüsden bu salatayı denemeyin derim... özeliklede çiçek açan kaktüsle.;)

malina 05-12-2006 13:46

Alıntı:

belkide ayni tariflerin orada da olmasi gerekir ama şu da var ki kaktus severlerden kac kisi gidip de oradaki konulara bakiyor acaba?
Bence konu zenginliginin bir zarari olmasa gerek.
Yine de yoneticilere birakiyorum karari zira onlar gerekli gordugunde zaten konuyu uygun yere tasiyorlar sagolsunlar.
Doğrusunu isterseniz, tarif var mı dediğime pişman oldum :) Tüm suç benim!

Sadece denenmiş, yenip bir zarar görülmemiş tarifler yazılsa iyi olacak.

Bunları pek "yenecek(!) şey" kategorisine katamadığım için, mutfak bölümüne taşımak istemiyorum. :)

harbour of tears 08-12-2006 13:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahcıvan
Ben dikenleri mecazi anlamda kullanmıştım. Bahsettiniz kaktüsün içindeki aktif maddenin tehlikesinden dolayı.

:D

elinde peyote olan varmı acaba :rolleyes:

tiya 09-12-2006 12:14

"Hint İnciri" de denilir. Sayın Malina, sert ve çok sayıda olan çekirdeklerinden dolayı sevmemişsinizdir.

İncir ve üzüm gibi meyvelerin çekirdeklerinin çiğnenmesi öğütlenir ama Hint İncirinde bu işlem zordur.

Normal incir fazla yendiğinde ishale neden olurken, bu tür, ishalden kurtulmak için kullanılır yöremizde.

Todor 12-12-2006 08:03

11inci mesajdaki 2 ve 3 numaralı resimlerdeki kırmızı meyve, dragon fruit, ejder meyvesi olarak ülkemizde yavaş yavaş piyasaya girmekte.

uyar11 12-12-2006 12:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 58456)
11inci mesajdaki 2 ve 3 numaralı resimlerdeki kırmızı meyve, dragon fruit, ejder meyvesi olarak ülkemizde yavaş yavaş piyasaya girmekte.

Sevgili Todor,

Israil kaynakli olan bu meyva acaba ulkemizde de uretilemezmi? Albenisi olan bu meyva oldukca gosterisli ve pahali bir meyva.
Acaba fiyatlari hakkinda bir bilginiz varmi?

Todor 12-12-2006 12:21

Ülkemizde az da olsa üretiliyor. Fiyat olarak net bir bilgim olmamakla beraber, lüks manavlarda tane ile satıldığını biliyorum. Hatta benzer meyveler ramazanda yüksek fiyatlarından dolayı tv.de haber olmuştu.

bilgekaan 12-12-2006 14:40

Serada üretilebileceğini düşünüyorum, çünkü soğuğa karşı çok hassas.Tohum alıp evde çimlendirdim daha çok küçükler ve çok yavaş büyüyorlar.Baharda havalar ısınınca çimlendirmek daha mantıklıydı ama dayanamadım.Şu an 10 kadar fide var .inşallah büyütmeyi beceririm

uyar11 13-12-2006 04:56

Sevgili bilgekaan,

Sizin gibi bende ayni sekilde tohumdan yetistirmistim yillar once. Cok kolay cimleniyorlar ama dediginiz gibi cok yavas buyuyorlar. Yetiskin bir bitki elde edebilmek icin yillarca beklemek gerekiyor. Ayrica belirttiginiz gibi soguga cok hassaslar, ozellikle genc bitkiler, buyudukce bu hassasiyetleri biraz daha azaliyor ama yinede 8 dereceden asagisi olumcul olabiliyor. Sanirim ulkemizde ancak sera sartlarinda yetistirilebilinir.
Sevgili Todor azda olsa ulkemizde yetistiriliyor demis, acaba hangi sartlarda ve nerede yetistirildigi hakkinda bir bilgisi varmi?
Ulkemizde kislari 8 dereceden asagi dusmeyen bolgeler mevcutmu?
Saygilar,
Uyar11.

Todor 13-12-2006 07:36

Hayır, Nerelerde kimler tarafından yetiştiriliyor bilmiyorum. Fakat bu firma Kemer'de denemelerde bulunuyormuş.

dryalcincoskuner 13-01-2007 14:40

Dikenli incir hakkında

Selam arkadaşlar,

Öncelikle Akdeniz Bölgesinde yabani olarak yetişmekte olan ve genel adı, Hint inciri,dikenli incir, tahta inciri, bardacık gibi isimler olan meyvenin latince adı Opuntia ficus indica. Bu meyve ile ilgili akademik olarak birçok yayına sahip olan biri olarak daha fazla bilgiyi yakında ileteceğim.

Merak edenler için ingilizcesi Prickly pear ve/veya cactus pear.

İlgili yayınlarım için http://dryalcincoskuner.sitemynet.com

Todor 14-01-2007 00:03

Hoş geldiniz Yalçın bey.
Uzmanların verdiği destekle güçleniyoruz. Aramızda olduğunuz için mutluyuz:)

A2K5I4N6 24-01-2007 13:02

sevgili arkadaşlar,
ben pithaya çelikleri arıyorum.
nerden bulabileceğimi bilenler var mı?
Saygılarımla

uyar11 24-01-2007 19:05

1 Eklenti(ler)
Sevgili akin,
Aradigin seyi en kolay nasil bulabilecegini soyleyeyim istersen sana.
Piyasada satilan ithal asi kaktuslerini gormussundur, hani uzerlerinde renkli kaktusler asili olan, iste bunlarin ustteki kaktusu yok edersen alttaki anac yeni surgunler verecektir. Uygun kosullari olusturabilirsen ve kisin 10 dereceden asagiya dusurmessen birkac sene icinde birkac metreyi bulacak pithayan olacaktir. Cicek actirmayi basarip suni dollemeyi de yaparsan (normalde, gece cicek acip yarasalar tarafindan dolleniyorlar) meyvalarini toplayabilirsin. Olanaksiz degil ama kolay da degil. Yine de sana kolay gelsin.

A2K5I4N6 25-01-2007 12:52

Sevgili uyar11,
verdiğin bilgiye çok teşekkür ederim. O aşılı kaktüsleri benzetmeme ragmen cinslerini öğrenme fırsatım olmamıştı.Bu akşam hemen alıp uygulamaya koyucam.
Saygılarımla.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024