agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/)
-   -   Gymnocalycium (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/21742.htm)

Hydrosuccess 19-07-2010 21:44

Gymnocalycium

4 Eklenti(ler)
Gymnocalcium yaklaşık 70 Güney Amerika türü içeren bir cinstir.Ana dağılım alanları Arjantin,Paraguay,güney Bolivya,Uruguay ve Brezilya'nın bazı bölümleridir.Çoğu türler yuvarlak ve nispeten küçüktür.(4-15 cm çapında.)Kolay açan parlak renkli çiçekleri, ayrıca kolay bakımları ile de populerdirler.Cins adı 'Gymnocalcium' çiçek tomurcuklarının tüysüz ve dikensiz yapısını tanımlamaktadır.Bu türler kök unlu bitine duyarlıdır.Çiçekler pembe,pembemsi ve bazı türlerde sarıdır.En az günün yarısında güneş alan bitkiler çiçek açabilir.Çoğu tür tohumdan bazıları ise yan dallardan köklendirerek üretilir.
(desert-tropicals.com'dan alıntıdır.)

Bendeki tür büyük olasılıkla G. Friedrichii.Çiçekleri uçuk pembe ve tam olarak açılıyor.3 yıl önce hidrokültür ortamına geçirdim.Genelde sorunsuz,yavaş büyüyen bir tür.Kışları evde tutmama rağmen geçen sene 1 bu sene ise Hazirandan beri tek veya çift olarak 8-10 çiçek verdi.Bu genusdan başka türlere ait bitkileri olanlar var ise bu başlık altında paylaşabiliriz.Bu genusta bazı tür ve alt tür\kültivarlarda taxonomik karışıklığın devam ettiğini belirtmeliyim.Benim kaktüsüm için de farklı bir adlandırma olursa tartışmaya açığım.
Bitkinin genel görünümü,tomurcuk ve çiçek detaylarını paylaşıyorum.

kaktüsçüm 22-09-2013 18:38

bunların en güzel tarafı yaz boyu çiçek açmaları..hiç çiçeksiz bırakmazlar beni

gael 02-06-2015 21:26

1 Eklenti(ler)
Yaklaşık 5-6 ay önce edindiğim bir "Gymnocalycium horstii" türü kaktüsüm var. Kaktüs hiçbir gelişim göstermedi, çünkü yanılmıyorsam bu 3. saksısı. Sulama konusunda biraz elim korkak, saksı alttan kapalı şu akıllı saksı denenlerden dolayısıyla üstten suluyorum. Aynısından kız arkadaşımda da bulunuyor onunkinde saksı değişimi 1 kez yapıldı ve şu dönemde inanılmaz diken şov yapıyor, yeni dikenler çıkarıyor. Genel olarak dışarıda duruyor güneşi sabah alıyor, 13:00'ten sonra almıyor.

Gelişim gösterememesini sulamadan ve saksı değişiminden kaynaklı olduğunu düşünüyorum ancak haftada 1 sulamaktan korkuyorum. 15-20 gün süresince evde değildim ve sulanmadığından dolayı bayağı bir büzüşmüştü. Geldikten sonra suladım şu an sert ve problem yok gözüküyor.

Her hafta sulanacaksa su miktarı ne kadar olmalı.. :confused:

fhrsn42 23-06-2019 14:21

Guzel derleme tesekkurler

Mesut Temiz 23-07-2022 18:18

2 Eklenti(ler)
Türünü bilmediğim gymnocalycium cinsinden bu kaktüs en az 10 yıldır bende...
Hiç çiçek açmamıştı, ama bu yıl açmaya karar vermiş...
Çiçekleri gördüğüm birçok gymnocalycium çiçeğine kıyasla küçük, soluk renkli ve gösterişsiz, ama ben yine de sevdim.. :)

CSA3 15-08-2022 22:41

çok güzelmiş...

Fatih_Soydemir 04-09-2022 08:58

Artık çiçekleri gibi gövdeleride renkli cinsleri var bu türlerin yaklşık 150.000 adet bilinmektedir. kaliteli renk ve desenlere sahip olanları dünyasında 1 milyon tl' ye kadar alıcı bulabilmektedir kendisine. Bizim ülkemizde Süs bitkisi kültürü olmadığı için yeni başlayan kişilerinde yanlış yönlendirilmesine ve bu alanın gelişmesi engellenmektedir. Sosyal medya ortamlarında manasız kavgalar var bunların asıl sebebi tarafların hiç bir şekilde bu hobiden anlamaması tamamen olaylarının Para olmasındandır. Gymnocalycium bütün türler içinde gördüğüm en karmaşık genetiğe sahip bitki her tür genetik çaprazlamasına yanıt verebildikleri için çok acayip türler elde etmek mümkün oluyor. Bazı ChamaeCereus ve Lobivialar ile çaprazlama yapıldığında 6 renk ve daha fazlasına sahip çiçekleri olan türler üretmek mümkün oluyor çiçek çapları 9 cm oluyor. Gerçek anlamda başım ağrımasın sorun yaşadığımda destek alabilmeliyim diyen kişiler bu işi profesyonel olarak yetiştirici ünvanı ile yapabilenleri tercih etmektedir bu durum yurt dışında da aynıdır. Normalde ben halen kendimi bir yetiştirici üretici olarak görmesemde kendi çapımda olabilecek her şeyi araştırıyorum deniyorum. Gymnocalycium deneylerine başlamadan önce Echinopsisler üzerinde başladım çalışmalarıma sonuçlarını görünce Gymnocalycium türlerinde çalışmalarıma başladım. resimdeki türde farklı bir tür ile çaprazlamanın eseridir. Temel formülünü bildiğim için zaman zaman beğendiğim özel lobivia türleri ile denk gelirse çiçekleri çaprazlama yapıyorum. Küçükken bitkiyi bir lobiviadan ayırt etmenin mümkünatı yok diken yapısı birebir aynı oluyor. 3. senesinde çiçek açıyor yani 3 cm olduğunda bitki farklı tür kaktüsler ile çaprazlanan kaktüsler çok aşırı yavaş gelişim göstermektedir ama Lobivia, echinopsis, trichocereus bu 3 tür kendi arasında çaprazlandığında bu tarz yavaş gelişim gerçekleşmemektedir deneme yapacaklar için fikir olsun diye belirttim. Gymnocalyciumlar farklı tür çaprazlamayı kolay kabul etmemektedir o nedenle çaprazlama yaptım kesin oldu demenin mümkünatı yoktur.
http://www.agaclar.net/forum/attachm...00906080_n.jpg

evandevan5 06-09-2022 09:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fatih_Soydemir (Mesaj 1617391)
Artık çiçekleri gibi gövdeleride renkli cinsleri var bu türlerin yaklşık 150.000 adet bilinmektedir. kaliteli renk ve desenlere sahip olanları dünyasında 1 milyon tl' ye kadar alıcı bulabilmektedir kendisine. Bizim ülkemizde Süs bitkisi kültürü olmadığı için yeni başlayan kişilerinde yanlış yönlendirilmesine ve bu alanın gelişmesi engellenmektedir. Sosyal medya ortamlarında manasız kavgalar var bunların asıl sebebi tarafların hiç bir şekilde bu hobiden anlamaması tamamen olaylarının Para olmasındandır. Gymnocalycium bütün türler içinde gördüğüm en karmaşık genetiğe sahip bitki her tür genetik çaprazlamasına yanıt verebildikleri için çok acayip türler elde etmek mümkün oluyor. Bazı ChamaeCereus ve Lobivialar ile çaprazlama yapıldığında 6 renk ve daha fazlasına sahip çiçekleri olan türler üretmek mümkün oluyor çiçek çapları 9 cm oluyor. Gerçek anlamda başım ağrımasın sorun yaşadığımda destek alabilmeliyim diyen kişiler bu işi profesyonel olarak yetiştirici ünvanı ile yapabilenleri tercih etmektedir bu durum yurt dışında da aynıdır. Normalde ben halen kendimi bir yetiştirici üretici olarak görmesemde kendi çapımda olabilecek her şeyi araştırıyorum deniyorum. Gymnocalycium deneylerine başlamadan önce Echinopsisler üzerinde başladım çalışmalarıma sonuçlarını görünce Gymnocalycium türlerinde çalışmalarıma başladım. resimdeki türde farklı bir tür ile çaprazlamanın eseridir. Temel formülünü bildiğim için zaman zaman beğendiğim özel lobivia türleri ile denk gelirse çiçekleri çaprazlama yapıyorum. Küçükken bitkiyi bir lobiviadan ayırt etmenin mümkünatı yok diken yapısı birebir aynı oluyor. 3. senesinde çiçek açıyor yani 3 cm olduğunda bitki farklı tür kaktüsler ile çaprazlanan kaktüsler çok aşırı yavaş gelişim göstermektedir ama Lobivia, echinopsis, trichocereus bu 3 tür kendi arasında çaprazlandığında bu tarz yavaş gelişim gerçekleşmemektedir deneme yapacaklar için fikir olsun diye belirttim. Gymnocalyciumlar farklı tür çaprazlamayı kolay kabul etmemektedir o nedenle çaprazlama yaptım kesin oldu demenin mümkünatı yoktur.
http://www.agaclar.net/forum/attachm...00906080_n.jpg

sabah sabah içim açıldı vallahi.

Fatih_Soydemir 15-09-2022 19:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 (Mesaj 1617406)
sabah sabah içim açıldı vallahi.

beğendiğinize sevindim bu tarz garip deneme ve çalışmalarım devam edecek geçen sene hep yüzeysel denemeler yaptım bu sene sonuçların kesinliğini doğruladıktan sonra yaklaşık 50 farklı özel renkli çiçeklere sahip bitkileri birbiri ile çaprazladım bazıları onlarca kez denememe rağmen bir tane kese tutup 5 adet tohum verdi bazıları ise her denememde büyük dolu tohum keseleri ile sevindirdi seneye çok fazla çeşit var görücüye çıkacak olan tohumdan yetişmekte olan. İnşallah havalarda bu seneki gibi garip olmaz sıcağı sıcak olarak geçerse bol bol çiçek göreceğiz paylaşımlarımda.

h_dogan 05-04-2023 15:41

1 Eklenti(ler)
Orijinal renkli aşılı kaktüslere örnek. Boyalı olanları istemiyoruz :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024