agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/)
-   -   Kaktüs çeşitleri (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/1685.htm)

Oğuzhan 29-05-2007 09:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Phin (Mesaj 110271)
ikinci ve üçüncü resim :

Bu küçük top evin içindemi açtı...:)
Çok güzel ..Bende bir zamanlar vardı.Devamlı çoğaldı.Hiç çiçek açmamıştı.Çok güzel.Güle güle büyütün.

Phin 29-05-2007 10:33

Bu kaktüs 10 yıldır bizimle yaşıyor. Zaman zaman bakımını yapıyordum. İlk evimiz sadece sabah güneşi alıyordu, bu dönemde kaktüs ince uzun büyüdü. Daha sonraki evimizde balkona yerleştirdim ve uzayan bölümü yine top şeklini aldı. Balkonumuzda hava şartları oldukça sert, poyraz alır ve güneş kavurucudur.

Ancak echinopsis bu şartları sevdi ve her yıl 7-8 çiçek açmaya başladı.
Kışı kapalı balkonda geçiriyor.

papatyam 29-05-2007 10:37

Bendeki de açtı açacak :) 4 çiçek bekliyorum inşallah kaçırmam da fotoğraflarını sizlerle paylaşırım kokusu da çok hoş ;)

papatyam 01-06-2007 08:04

1 Eklenti(ler)
İki tanesi açmış iki tane daha çiçek bekliyorum bir kaç güne kadar açar :) çok güzel:))

Oğuzhan 01-06-2007 11:49

Kokulu mu?Çok güzel Maşallah..:))

papatyam 01-06-2007 11:50

Evet çok hoş bir kokusu var :)

sarıaltıngül 01-06-2007 18:43

kaynana topuzu

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 110549)
Bu küçük top evin içindemi açtı...:)
Çok güzel ..Bende bir zamanlar vardı.Devamlı çoğaldı.Hiç çiçek açmamıştı.Çok güzel.Güle güle büyütün.

Bu kaynana topuzlarından bende de var. Özellikle tam sabahtan akşama kadar güneş alacak. Evim Karşıyaka sahilde olduğu için denizden rüzgar alıyor ve tüm kaktüslerime çok iyi geliyor ,bu balkon çok uğurlu geldi. Kaktüs çeşidim çok fazla ama 1+1 kumlu toprağı hiç denemedim; bu sene son baharda deniyeceğim. Yenilerini öyle çoğaltırım. Teşekkürler

x-man 02-06-2007 19:01

*** ferdi abi benim Chamaecereus silvestrii olduğunu tahmin ettiğim bir kaktüsüm var buradaki resimlerden birinde gördüm ama benimkinin rengi yeşil bazen güneş çok olunca kızarıyo nasıl büyür bana bir yardımcı olurmusun?
bir ara resminide gönderirim

ferdi binici 02-06-2007 19:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi x-man (Mesaj 112470)
*** ferdi abi benim Chamaecereus silvestrii olduğunu tahmin ettiğim bir kaktüsüm var buradaki resimlerden birinde gördüm ama benimkinin rengi yeşil bazen güneş çok olunca kızarıyo nasıl büyür bana bir yardımcı olurmusun?
bir ara resminide gönderirim

merhaba
eğer bu bitkiyi güneşe çıkarırsanız bitkinin gelişmesi azalıp daha çok çiçek açmaya başlar eğer çiçek açmasını istereniz güneş altına alınız.suyu da severler.

papatyam 18-06-2007 11:08

1 Eklenti(ler)
Benimki yine çiçeklendi :) bir tane daha bekliyorum :))

COYOTE 05-07-2007 16:31

3 Eklenti(ler)
Bunlarda benim balkondakiler. :D

COYOTE 05-07-2007 16:33

2 Eklenti(ler)
Sadece üç tanesi açtı şimdiye kadar:(

COYOTE 05-07-2007 16:39

1 Eklenti(ler)
En sevdiğim biraz keltoş kaldı ama unlu bit mücadelesinden bir kaç ay önce kurtardım nihayet:D

Mississippi 18-07-2007 16:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi papatyam (Mesaj 119419)
Benimki yine çiçeklendi :) bir tane daha bekliyorum :))

selam papatyam,
aynı cins kaktüsten bende de var. İnanılmaz çabuk büyüyüp, tonlarca yavru veriyor. Fakat 20 senedir bizimle beraber olmasına rağmen hiç çiçek açmadı.:( Görüyorumki çiçek açan kaktüs konusunda benim tam aksime deneyimlisin, ne yapmalıyım benimde kaktüslerimin çiçeklenmesi için?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Oğuzhan 18-07-2007 19:06

İyi bir kış görmesi lazım.Ve susuz...

Oğuzhan 18-07-2007 19:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE (Mesaj 126135)
En sevdiğim biraz keltoş kaldı ama unlu bit mücadelesinden bir kaç ay önce kurtardım nihayet:D

Çok karizmatik duruyor.Tam bonzai gibi olmuş...:)
Cinsi nedir..?

COYOTE 18-07-2007 19:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 132230)
Çok karizmatik duruyor.Tam bonzai gibi olmuş...:)
Cinsi nedir..?

:D Ben de benzetmiştim bonsaiye, istesem olmaz:D ,Crassula colum diye biliyorum .

İlkin 19-07-2007 11:11

2 Eklenti(ler)
Merhabalar. 2 tane resmini yolladiğim Latince adı "Trichocaulon perlatum" olan sukulenti ariyorum. Sanırım dikensiz olduğu için kaktüs olmuyor. 2 aydır arıyorum ama bir türlü bulamadım. :( Belki buradan bu türü bilen çıkar da ben de rahatlarım. ;)

Sevgiler

İlkin 20-07-2007 18:18

Sanırım bu türden hiç bulamayacağım. Ne adını bilen var ne de duyan!

:( :( :(

İlkin 08-08-2007 13:03

Ne güzel valla, ben de hep yolda orada burada gezinirken gözüme bir kaktüs çarpmıyor diye hayıflanıyorken siz çok şanslısınız doğrusu. Dere kumu ve normal toprağı karıştırıp ekerseniz çok daha sağlıklı büyürler ;)

papatyam 08-08-2007 13:51

İlkin, bu ne güzel bir sukulent böyle :)

Sevgili nevsune galiba bendekinden değil bende olan halk dilinde kaynana topuzu diye geçiyor dikenleri de çok sert senin fotoğrafladığına benzetemedim ama istersen bendekinin yavrusundan bir tane gönderebilirim :))

İlkin 17-09-2007 09:34

Papatyam, o siyah çicekli kaktüsü Türkiye'de biraz araştırdım. Malesef Türkiyede bulunacak bir tür değilmiş ve dışarıdan getirtilse bile çok nazlı bir türmüş. Bizim ülkede yaşatmak zor olur dediler :( Resimlerinden izleriz artık.

Kagan 18-09-2007 16:40

Bendeki Coryphantha echinoidea türündeki kaktüs Ağustos'un ortasından beri dördüncü çiçeğini açtı. Son çiçeğini bugün açtı ve yeni bir tomurcuğu da hazır bekliyor. Kaktüsümün resmi şu sayfadadaki 49 ve 46. mesajlarda...

Bütün kaktüslerin bakımı kolaydır (elbette birkaç türü hariç). Gelişme döneminde toprağı tümüyle kuruyunca (yalnızca toprağın üst yüzü değil, içi de kurumalı) sulama, süzek bir toprak, dinlenme döneminde nemsiz ve serin bir ortam isterler. Gelişme döneminde 15 günde bir gübrelemeden de hoşnut olurlar.

Daha önce tropik bitkiler yetiştirmiş biri olarak söylüyorum ki, kaktüsler bakımı en kolay olan bitkilerdendir...

sempe 05-10-2007 15:24

1 Eklenti(ler)
Mehtap hanım kaktüsün toprağını değistirdikten sonra yumuşama oldu. Hastalanmış gibi duruyor ne yapabilirim? Bir de adını öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

İlkin 08-10-2007 11:21

1 Eklenti(ler)
Bu da benim 15 küsür senelik bonsai olmuş crassula column'ım. ;)

uyar11 08-10-2007 23:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İlkin (Mesaj 160354)
Bu da benim 15 küsür senelik bonsai olmuş crassula column'ım. ;)

Sevgili Ilkin,
Cok ozur dileyerek, 15 kusur yillik bitkinin ismini degistirmek zorundayim.
Malesef o bir Portulacaria Afra .
Saygilar.

kutay 14-10-2007 18:10

Kaktüs

3 Eklenti(ler)
Herkese merhaba,
Ben kaktüsçü'nün kardeşiyim. 8 yaşındayım ve ilk kaktüsümü 2 gün önce aldım. Acaba bu kaktüsün türü nedir? Çiçek açabilir mi???

Kagan 14-10-2007 18:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kutay (Mesaj 161655)
Herkese merhaba,
Ben kaktüsçü'nün kardeşiyim. 8 yaşındayım ve ilk kaktüsümü 2 gün önce aldım. Acaba bu kaktüsün türü nedir? Çiçek açabilir mi???

Kutaycığım... Kaktüsünün tür ve cinsi, tıpkı ağabeyininki gibi Echinopsis oxygona

Bütün kaktüsler çiçek açar. Ama onların gereksinimlerini karşılaman koşuluyla. Bunun için dinlenme dönemleri olan kış aylarını serin bir ortamda, 10 derece dolayındaki sıcaklıkta geçirmeleri gerekir. Bir de, bu dinlenme dönemlerinde bulundukları ortam kuru olmalı yani havadaki nem oranı düşük olmalıdır. Kışı nem oranı yüksek bir yerde geçirirlerse çürüyüp ölebilirler.

Kaktüsünü kışın böyle bir ortamda tuttuğunda ona kesinlikle su vermemelisin. Verirsen ölecektir.

Bir de gelişme dönemleri olan bahar ve yaz aylarında kaktüslerine "Kaktüs Gübresi" vermelisin ki beslensinler, çiçek açmak için güç depolasınlar. Ama sakın dinlenme dönemi olan güz ve kış aylarında gübre verme...

Kaktüsler genellikle 4-5 yaşında iken çiçek açmaya başlarlar. Ama bazı kaktüsler 1 ya da 2 yaşında iken de çiçek açabilir.

mehtap gürbüz 17-10-2007 20:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Altar (Mesaj 160579)
Sayın M.Gürbüz yalova toplantısında dağıttığınız Portulacaria Afra mıdır?

Sorunuzu geç farkettik, cevabımız evet.

sinaninci1 17-10-2007 20:59

Eh bizimkilerde on bes sene sonra boyle olur insallah.
Mehtap Gurbuz yakinda sizler bir supriz yapabilirim. Kaktusleri saklayin hepsine elkoyabilirim
Bugun Kudretin yanindaydim
Saygilar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024