agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni264Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2019, 17:37   #511
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih_Soydemir Mesajı Göster
Sıcak silikon uygulandığı için bitki zarar görmüş maalesef. Bitki ölür mü ölmez ama o iz hep olacak üzerinde.
Peki biraz da olsa kaktus kendini toparlamazmi

YRKaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2019, 23:49   #512
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2019
Merhabalar senelerfir baktigim kamtusum dibinden renk degistirmeye baslamis mantar oldu galiba nedeni nedir napicam? Topragini degistirdim ama yardim lutfen

Gizemozen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 02:01   #513
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YRKaktüs Mesajı Göster
Peki biraz da olsa kaktus kendini toparlamazmi
Kaktüsün en uç orta kısmı büyüme dokusunun bulunduğu kısım...
Bu kısım yok olmamışsa kaktüsünüz uzayıp kalınlaştıkça o yara izi aşağılarda kalacak ve genişleyen kaktüste oran olarak giderek küçülecektir.. (Bunu desteklemek için yaz boyunca kaktüsünüzü çok güneş alan bir yerde tutabilir ve güzelce sulayıp gübreleyebilirsiniz.)

Ancak bahsettiğim büyüme dokusu yok olduysa (resimde tam seçilmiyor), o sütun artık uzamaz, ancak yanlardan daha çok dal verir... O şekilde dallanmış olarak büyütebilir ya da dalları belli bir büyüklüğe geldiklerinde birleşme yerlerinden keserek köklendirebilirsiniz...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 17:44   #514
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2019
Sağol

Mesut Temiz beğendi.
YRKaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2019, 15:02   #515
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Name:  Screenshot_3.jpg
Views: 820
Size:  40.3 KB

Yaklaşık 1 ay kadar önce saksısını değiştirdim. Çünkü eski saksısına sığmıyordu. Yalnız toprağı değiştirirken köklerinin sulu olduğunu farkettim. Zira bilinçsizce fazla sulamıştım. Yeni saksıya koyar koymaz, dik şekilde büyüyen kaktüs birden boynunu eğiverdi. Resimde ise pencereye yaslanmış haldedir. Yeni toprağına yanmış ahır gübresi de koymuştum.

Sorum şudur: Kaktüs neden yeni saksısında boynunu birden eğiverdi ve eskisi gibi dik bir şekilde duramıyor? Bir aydır böyle.. Pencereye yaslamasam hemen aşağı eğilecek haldedir.

rynk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2019, 17:04   #516
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rynk Mesajı Göster
Eklenti 693397

Yaklaşık 1 ay kadar önce saksısını değiştirdim. Çünkü eski saksısına sığmıyordu. Yalnız toprağı değiştirirken köklerinin sulu olduğunu farkettim. Zira bilinçsizce fazla sulamıştım. Yeni saksıya koyar koymaz, dik şekilde büyüyen kaktüs birden boynunu eğiverdi. Resimde ise pencereye yaslanmış haldedir. Yeni toprağına yanmış ahır gübresi de koymuştum.

Sorum şudur: Kaktüs neden yeni saksısında boynunu birden eğiverdi ve eskisi gibi dik bir şekilde duramıyor? Bir aydır böyle.. Pencereye yaslamasam hemen aşağı eğilecek haldedir.
Eğilme yok aslında bitkinizde sadece güneşe doğru yönelmiş. Saksınızın yönünü çevirin bu sefer diğer tarafa doğru yönelip eğilecek. Gün ışığı ile ilgili sorunu çözerseniz farklı yönlere yönelmeyi bırakacaktır.

rynk beğendi.
Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2019, 10:40   #517
Yeni Üye

oguzsolmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2019
ben de kaktüsçüyüm bilgiler için teşekkürler

oguzsolmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2019, 06:30   #518
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2019
Merhaba acaba elinde taze kaktüs tohumu üreten varmı teşekkürler.

Mesut Temiz beğendi.
S.b 2244 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2019, 18:12   #519
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi S.b 2244 Mesajı Göster
Merhaba acaba elinde taze kaktüs tohumu üreten varmı teşekkürler.
Tohumdan yetişmesi çok uzun sürüyor bu süreyi göz önünde tutun.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 30-08-2019, 08:57   #520
Yeni Üye

Bn tohumdan yetiştirmenin duygusunun farklı olduğunu düşünüyorum herşeyi göze aldığım için istedim zaten sizde varmı

Eski 30-08-2019, 14:31   #521
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi S.b 2244 Mesajı Göster
Bn tohumdan yetiştirmenin duygusunun farklı olduğunu düşünüyorum herşeyi göze aldığım için istedim zaten sizde varmı
Bende tohum yok şu anda 1 kapsül lobivia vardı onuda ektim ve yeşerdiler. 5 ayda yarım cm boya ulaştı.

Eski 30-08-2019, 15:00   #522
Yeni Üye

Anladım teşekkürler

Eski 18-10-2019, 09:28   #523
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
ben kaktüsün dikenlerini ucundan kestim çok batıyorlar. bir zararı olurmu bitkiye %90 lık kısmı duruyor.

Mesut Temiz beğendi.
evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2019, 12:57   #524
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
ben kaktüsün dikenlerini ucundan kestim çok batıyorlar. bir zararı olurmu bitkiye %90 lık kısmı duruyor.
Hiçbir zararı olmaz.. Dikenler ölü doku ve yalnızca bitkiyi otçul hayvanlardan korumak için varlar.. Yani etrafta inek, keçi vs. yoksa bitki için herhangi bir zararı yok, tamamını bile kesebilirsiniz...

Eski 21-10-2019, 09:17   #525
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
istanbul da şehrin ortasında değil inek yeşil bile ancak saksıda görebiliyoruz.

Mesut Temiz beğendi.
evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2020, 20:51   #526
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2020
Merhaba,

Ben aranıza yeni katıldım , ofis ortamında yetiştirdiğim 1 adet kaktüsüm var , son zamanlarda sanki biraz aşağıya doğru büyümeye başladı. Sorun güneş ışığı almaması olabilir mi?

Mesut Temiz beğendi.
birolazar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2020, 08:55   #527
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birolazar Mesajı Göster
Merhaba,

Ben aranıza yeni katıldım , ofis ortamında yetiştirdiğim 1 adet kaktüsüm var , son zamanlarda sanki biraz aşağıya doğru büyümeye başladı. Sorun güneş ışığı almaması olabilir mi?

Hayır, kaktüsünüzün en azından şimdilik yetersiz güneş alma sorunu yok... Kaktüsünüzün türü chamaecereus silvestrii (diğer adıyla echinopsis chamaecereus) ve belli bir uzunluğa eriştikten sonra önce yatay, sonra aşağıya sarkacak şekilde büyür... Zaten dikkat ederseniz dipten yandan çıkan yeni dallar büyük dalı ittirerek yana doğru yatırmaya başlamış, ki bu doğal.. Bu bitki bu şekilde gelişiyor ve yeni dallar bir süre sonra saksı yüzeyini tamamen kaplıyor...
Tabii ki yoğun güneş ışığına ihtiyaç duyan bir tür ve maksimum güneş alacağı bir konumda tutmanız sağlıklı büyümesi için çok gerekli.
Yeterli güneşi almadığında, bitkinin dalları ince, solucan gibi büyür, rengi çok açık yeşil olur ve her şeyiyle çok cansız ve çirkin bir görünüme sahip olur... O şekilde cılız büyüyen dallar sonradan güneş alsa bile doğal şekillerine tekrar dönemezler...

Eski 27-02-2020, 14:52   #528
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Hayır, kaktüsünüzün en azından şimdilik yetersiz güneş alma sorunu yok... Kaktüsünüzün türü chamaecereus silvestrii (diğer adıyla echinopsis chamaecereus) ve belli bir uzunluğa eriştikten sonra önce yatay, sonra aşağıya sarkacak şekilde büyür... Zaten dikkat ederseniz dipten yandan çıkan yeni dallar büyük dalı ittirerek yana doğru yatırmaya başlamış, ki bu doğal.. Bu bitki bu şekilde gelişiyor ve yeni dallar bir süre sonra saksı yüzeyini tamamen kaplıyor...
Tabii ki yoğun güneş ışığına ihtiyaç duyan bir tür ve maksimum güneş alacağı bir konumda tutmanız sağlıklı büyümesi için çok gerekli.
Yeterli güneşi almadığında, bitkinin dalları ince, solucan gibi büyür, rengi çok açık yeşil olur ve her şeyiyle çok cansız ve çirkin bir görünüme sahip olur... O şekilde cılız büyüyen dallar sonradan güneş alsa bile doğal şekillerine tekrar dönemezler...
Çok teşekkür ederim yanıtınız için ben de endişelenmeye başlamıştım. Biraz komik bi görüntüsü var

Yalnız çalıştığım yer ve bitkinin bulunduğu oda çok fazla güneş alan bir yerde değil , sabah güneşini alan bir yere koyabilirim ama. Direkt olarak yerini değiştirmek mi daha iyi olur , yoksa 30 dakika-1 saat-2 saat şeklinde güneşe alıştıra alıştıra mı? Ne önerirsiniz

Mesut Temiz beğendi.
Eski 27-02-2020, 17:57   #529
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birolazar Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim yanıtınız için ben de endişelenmeye başlamıştım. Biraz komik bi görüntüsü var

Yalnız çalıştığım yer ve bitkinin bulunduğu oda çok fazla güneş alan bir yerde değil , sabah güneşini alan bir yere koyabilirim ama. Direkt olarak yerini değiştirmek mi daha iyi olur , yoksa 30 dakika-1 saat-2 saat şeklinde güneşe alıştıra alıştıra mı? Ne önerirsiniz
İmkanınız varsa maksimum güneş alacağı bir konum her zaman bu bitkiler için çok daha iyi olur...
Çok güneş almayan bir konumda tutulan kaktüsleri yoğun güneş alan bir ortama çıkarırken süreyi yavaş yavaş arttırarak bitkiye alışma fırsatı vermek, güneş yanıklarının oluşmasının önlenmesi için gereklidir...
Ancak şu anda zaten güneş çok yakıcı/yoğun değil, çoğu kez hava bulutlu... Sanırım sıkıntı çıkmayacaktır, ama hiç riske girmemek için mümkünde en azından birkaç gün alıştırma uygulamanız uygun olur... Bol şans diliyorum...

Eski 27-02-2020, 18:24   #530
Yeni Üye

Alıntı:
İmkanınız varsa maksimum güneş alacağı bir konum her zaman bu bitkiler için çok daha iyi olur...
Çok güneş almayan bir konumda tutulan kaktüsleri yoğun güneş alan bir ortama çıkarırken süreyi yavaş yavaş arttırarak bitkiye alışma fırsatı vermek, güneş yanıklarının oluşmasının önlenmesi için gereklidir...
Ancak şu anda zaten güneş çok yakıcı/yoğun değil, çoğu kez hava bulutlu... Sanırım sıkıntı çıkmayacaktır, ama hiç riske girmemek için mümkünde en azından birkaç gün alıştırma uygulamanız uygun olur... Bol şans diliyorum...
Çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için , umarım ben de geçmiş sayfalarda gördüğüm kaktüs çiçeklerini çıkarabilirim

İyi akşamlar,

Mesut Temiz beğendi.
Eski 26-03-2020, 00:01   #531
Yeni Üye

AKTT's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2019
Yazın ev balkonum çok fazla güneş alıyor, saat 13:00 ile 18:30 arası dikine geliyor güneş bunun zararlı olduğunu biliyorum, fakat malum çalışan insanlarız sürekli kaktüslere zaman ayıramıyorum.. ben bu arkadaşları balkonumun gölge olan kısmında baksam ne olur? Isı alıcaklar ama güneş ışığını alamayacaklar, çünkü güneş bildiğin mangal gibi kavurucak. Bir zararı olurmu? Gölgede bakmamın zaten sanırım ısıda günel kadar önemli kaktüsler için? Ki ben Marmariste yaşıyorum ve burası yazın 45, 50 dereceyi gören bir yer.

Mesut Temiz beğendi.
AKTT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2020, 00:40   #532
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AKTT Mesajı Göster
Yazın ev balkonum çok fazla güneş alıyor, saat 13:00 ile 18:30 arası dikine geliyor güneş bunun zararlı olduğunu biliyorum, fakat malum çalışan insanlarız sürekli kaktüslere zaman ayıramıyorum.. ben bu arkadaşları balkonumun gölge olan kısmında baksam ne olur? Isı alıcaklar ama güneş ışığını alamayacaklar, çünkü güneş bildiğin mangal gibi kavurucak. Bir zararı olurmu? Gölgede bakmamın zaten sanırım ısıda günel kadar önemli kaktüsler için? Ki ben Marmariste yaşıyorum ve burası yazın 45, 50 dereceyi gören bir yer.
Kaktüsler güneşi sever, tüm gün güneş altında kalırlarsa daha iyi olur.. Tabii, kastettiğim çöl kaktüsleri... Yılbaşı çiçeği gibi tropik orman kaktüsleri yarı gölgede daha iyi gelişiyor...
Kaktüsünüz sıcakta büyüyecek, ama doğrudan güneş ışığı almazsa cılız uzayacaktır... Güneş ışığı kısa, kalın ve güçlü büyümesini sağlar... Ne kadar güneş, o kadar iyi...
İlk günlerde alıştırmayı ihmal etmeyin... Bol şans...

Zelenika71 ve AKTT beğendi.
Eski 26-03-2020, 13:21   #533
Yeni Üye

AKTT's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2019
Alıntı:
Kaktüsler güneşi sever, tüm gün güneş altında kalırlarsa daha iyi olur.. Tabii, kastettiğim çöl kaktüsleri... Yılbaşı çiçeği gibi tropik orman kaktüsleri yarı gölgede daha iyi gelişiyor...
Kaktüsünüz sıcakta büyüyecek, ama doğrudan güneş ışığı almazsa cılız uzayacaktır... Güneş ışığı kısa, kalın ve güçlü büyümesini sağlar... Ne kadar güneş, o kadar iyi...
İlk günlerde alıştırmayı ihmal etmeyin... Bol şans...
Haklısınız ama haziran,temmuz,ağustos,eylül ayında ki 13 ile 18 arası direk gelen güneş ışıklı balkondada kaktüslere eziyetten başka birşey değil bence, ha mangala atmışsın ha orda bekletmissin, sonuçta çöl bitkiside olsa saksıda yetişmeye çalışan bir kaktüs ile çölde yetişen kaktüsün yapısı bir değil.. bu aylarda katılıyorum sonuçta çoğu gün kapalı geçiyor haziran başına kadar günel almaları çok sağlıklı ama hazirandan sonra Marmaris gibi bir yerde direk gelen güneşin altında trafik lambaları bile eriyor birde bitkileri düşünün bence gölge daha sağlıklı olucaktır diye tahmin ediyorum...

AKTT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 01:55   #534
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2020
Kaktüsüm için acil yardım

Arkadaşlar merhaba.Grupta yeniyim.Kaktüsüm bu hale geldi nedeni nedir acaba bilen arkadaşlar ceaplandırabilir mi? Eski haline dönmesi için ne yapabilirim?

Herkese sağlıklı günler dilerim.

Eklenen Resimler

h_dogan beğendi.
buraktasli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 09:38   #535
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi buraktasli Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba.Grupta yeniyim.Kaktüsüm bu hale geldi nedeni nedir acaba bilen arkadaşlar ceaplandırabilir mi? Eski haline dönmesi için ne yapabilirim?

Herkese sağlıklı günler dilerim.
Maalesef mantari hastalıklarda yaralar kalıcı oluyor. İlaçlama yaparak hastalığı durdurmalısınız yoksa bitkiyi tamamen kaybetme durumu var.

buraktasli beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 11:41   #536
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Maalesef mantari hastalıklarda yaralar kalıcı oluyor. İlaçlama yaparak hastalığı durdurmalısınız yoksa bitkiyi tamamen kaybetme durumu var.
ilacın türüni biliyorsanız söylermisiniz?Kaktüsümü kaybetmek istemiyorum.İlacı nerden temin edebilirim

Mesut Temiz beğendi.
buraktasli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 12:54   #537
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
ilacın türüni biliyorsanız söylermisiniz?Kaktüsümü kaybetmek istemiyorum.İlacı nerden temin edebilirim
Öncelikle bitkinizin bir kaktüs değil, çok güzel bir euphorbia türü olduğu bilgisini paylaşayım...
Zirai ilaçlar satan herhangi bir dükkandan mantar ilacı (fungisit) alabilirsiniz.. Saksı bitkileri için kullanacağınızı belirtirseniz sanırım daha iyi olur...
Eğer ilacı temin etmeniz zaman alacaksa, şimdilik oksijenli suyu 1/100 oranında
suyun içinde karıştırarak bunu da fısfısla bitkinin her yanına iyice püskürtebilirsiniz.. Diğer bir yöntem de bir miktar toz tarçını sıcak suda demleyip, ardından soğutup süzdükten sonra yine fısfısla bitkinin her tarafına püskürtmek... Ama zirai ilaçlar daha hızlı ve kesin etkili olur... Kullanım şekli ambalajlarında yazıyordur ya da satıcı izah edebilir..

h_dogan beğendi.
Eski 03-06-2020, 15:45   #538
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2020
Kaktüs cinsini öğrenmek istiyorum?

Bu kaktüsün cinsini öğrenebilirmiyim?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Oktayoner48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 16:25   #539
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Diğer arkadaşların da faydalanması açısından buraya da yazayım. Aliette veya Acrobat Plus isimli ilaçlar sistemik etkilidir. Bu gibi durumlarda koruyucu mantar ilaçları hastalığı durdurmaz, o yüzden de dediğim iki ilaçtan birini kullanırsanız sonuç alırsınız.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 03-06-2020, 16:26   #540
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oktayoner48 Mesajı Göster
Bu kaktüsün cinsini öğrenebilirmiyim?
Euphorbia trigona'ya benziyor

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024