agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni264Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-10-2014, 18:15   #481
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Kaktüsleri sulamayı bırakmalımıyım arkadaşlar? Bu konuyu net olarak bilmiyorum. hangi ayda sulamayı kesip, ne zaman su vermeye başlıyoruz? Tam barıştır derken küsmeyeyim kaktüslerle
Bu konunun ilk mesajından alıntı:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kagan Mesajı Göster
Sulama: Kaktüslere su verilmeye dinlenme döneminin bittiği Şubat-Mart aylarında seyrek olarak (yaklaşık 15 günde bir) başlanır. Ancak çiçeklenecek bitkilere tomurcuklar iyice irileşinceye değin su verilmemelidir. Yazın bitkiler 4-5 günde bir bolca sulanarak saksı toprağının suya iyice doyması sağlanmalıdır. Sıcak havalarda üzerlerine su püskürtülmesi yararlı bir önlemdir.

Sonbaharda verilen suyu yeniden azaltılmalı, kışın (dinlenme ve tomurcuk oluşumu döneminde) ise özellikle soğuk yerlerde bulundurulan kaktüslere hiç su verilmemelidir. Çünkü, bitkiler bu dönemde su gereksinimlerini, gövdelerinde depoladıkları kendi özsularından karşılarlar.

Ancak, Kasım-Şubat ayları arasında sıcaklığın 10 oC’den daha yüksek olduğu yerlerde bulundurulan kaktüslere ayda bir püskürtme ile çok az su verilebilir. En uygun sulama suyu pH derecesi 4,5-6,5 olan yağmur suyudur. Yağmur suyu sağlanamazsa, çeşme veya kuyu suları en az 24 saat dinlendirildikten sonra kullanılabilir.

YeniBON ve A_NOMAD beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 23:23   #482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Wink

Arkadaşlar merhaba.. Forumda ve kaktüs bakımında yeniyim Üç adet kaktüsüm var. Bir arkadaşımdan minik plastik bardaklar içerisinde yeni geldiler. Bugün saksıya aldım. Diğer çiçeklerde yaptığım gibi saksı dibine çakıl taşı yerleştirip, toprağı bir miktar perlit ile karıştırarak dikimlerini yaptım. "Acaba yanlış bir şey mi yaptım?" diye içime dert oldu. Bir tanesinin gövdesi sararmış ancak kökünde herhangi bir çürüme yoktu. Dikimlerini yaptıktan sonra sulamadım. Forumda yazın çiçek açmaları için kışı soğukta geçirmelerinin yararlı olacağı şeklinde bir bilgiye rastladım. İstanbul' da yaşıyorum. Mevsim dengeleri iyice bozulduğu için kış şartlarını hesap etmek çok mümkün olmuyor ama aşırı soğuk/don olmadığı takdirde kış için balkona almam uygun olur mu? Fotoğraflarını da eklemeye çalışacağım. Kaktüsler hakkında hiç bilgim olmadığı için türleri konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. İlginiz için şimdiden hepinize teşekkürler..

Eklenen Resimler

Düzenleyen tuğçe y : 21-11-2014 saat 23:49 Neden: fotoğrafı hatalı yükledim :(
tuğçe y Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 07:02   #483
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
2 ya da 3 sene once aldigim kaktuslere yeri artik dar gelmeye basladi..Buyumek icin Arizona collerini ariyor gibi geliyor..

Eklenen Resimler

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2015, 13:00   #484
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Kaktüsümün cinsi ne ve üstündeki ufak şeyler yavrularımı ?

bu kaktüsümü yeni aldım. amatörüm bu konuda kusura bakmayın. daha önce aldıklarımla aynı ama üstünde çok ufak tomurcuk gibi şeyler var. yavru olmaları düşük ihtimal gibi çünkü 20 taneden fazla var.

okuyombenya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 16:30   #485
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Kaktüsüm hastalandı. Yine de uzamak büyümek için çıldırıyor sanki. Yaşam savaşı veriyor adeta ben de hiçbir şey yapamıyorum. Ayrıca çoğaltmak istiyorum.. Saksı değiştirmek istiyorum. İyileşsin istiyorum. Sayfalarca okudum ama becerebileceğimi düşünmüyorum. Diğer çiçeklerime bakmak daha kolaydı. Çiçekçilerden yardım istesem onlar ancak üstlerine çiçek yapıştırmayı biliyorlar. Off off..

Vicia Ervilia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2016, 18:42   #486
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2016
Merhaba sevgili kardeşlerim ben ağaclar.nete yeni üye oldum ve tam olarak neyin nerede olduğunu bilmiyorum bu yüzden yanlış konu altında bi soru sorduysam beni mazur görün sorum şu eylül ayında kaktüslerde ayırma yöntemi ile yavruları farklı saksılara alsam sorun olur mu

Kataniş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 21:00   #487
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Herkese merhaba, bugün istanbul/kadıköy/moda(caferağa) da gördüğüm kaktüs beni benden aldı. Hayatımda ilk kez bu kadar büyük bir kaktüs gördüm. Muhtemelen çok yaşlı, bir çok kez budanmış. Konutun bahçesinde olduğu için istediğim inceleyemedim.
Şimdi benim merak ettiklerim; biz kaktüsümüz yaşasın diye cam diplerinde sıcak odalarda tutarken açık havada nasıl bu kadar çok büyüyebiliyor? Bu kaktüsün türünü biliyorsanız lütfen söyleyin? Birde tahminen kaç yıllık bir bitkidir?

Eklenen Resimler

Gül Batur ve Muda beğendi.
ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2017, 08:43   #488
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Arkadaşlar roze kaktüs internette gordum

Eklenen Resimler

lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2017, 21:31   #489
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Cıtes

Kaktüslerin isimlerini internetten araştırırken ara ara karşıma CITES listesi karşıma çıkıyordu.

CITES (Tehlikede Olan Yabani Hayvan ve Flora Türleri Uluslararası Ticaret Sözleşmesi) hükümetler arasındaki uluslararası bir anlaşmadır. Amacı, yabani hayvan ve bitki örneklerinin uluslararası ticaretinin hayatta kalmalarını tehdit etmemesini sağlamaktır.

Bu listenin nesli tehlike altında olan kaktüsler bölümünün 1. Listesini bir inceleyeyim dedim ve nesli tehlike altında olan kaktüs türlerinin tek tek yazılacağını beklerken listedeki isimlerin çok genel yazıldığını gördüm. Mesela 5. Sırada Discocactus spp. Bulunmakta.O kadar genel ki sadece bu grup üzerine internet siteleri gruplar araştırmalar var ve bu isim altında bir çok alt tür ve varyasyon mevcut.. Mesela bir sitenin ismini yazayım Discocactus .Sitede grupları ve alt türlerini çalışmışlar.Benzer şekilde 1. Sıradaki Ariocarpus spp de öyle . Yani bu isimlerin tüm üyeleri listeye dahil edilmiş. Üyelerine bakmak istediğinizde ise bir hayli kafa karıştırıcı.Özelliklede birbirine ve farklı türlerin üyelerine çok benzeyenler var.Birde bu isimleri Google görsellerde arattığınızda karşınıza çıkan aynı isimdeki farklı farklı kaktüslerle karşılaşınca durum tam bir karmaşaya dönüşüyor.Tamda bu noktada CITES sitesinde çok faydalı dökümanlarla karşılaştım ve paylaşmak istedim (Belki forumun bir yerlerinde daha önceden paylaşılmıştır) . Kaynaklar/referanslar bölümünde sayfanın ortalarında Identification Materials (Tanımlama materyalleri) başlığı altında Kanada tarafından Türkçe olarak hazırlanmış dokümanlar çok faydalı bilgiler içermekte.
Kuşlar tropik ağaçlar vb. farklı konuların yanında kaktüsler hakkında klavuz kitapçık ile detaylı bilgiler verilmiş.. Link

Eklenen Resimler

cockpit, tapi ve bergenia beğendi.
namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2017, 08:30   #490
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2016
Sayın namtha verdiğiniz linki okudum. Çok faydalı bir paylaşım olmuş.
CITES linkleri ve discocactus linki çok bilgilendirici.
Teşekkürler.

namtha beğendi.
tapi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2017, 16:32   #491
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Güneş görmeyen ama aydınlık oturma odamda yetiştirebileceğim kaktüs türleri varmıdır?

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2017, 01:05   #492
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Sanıyorum bu konuda Sayın tapi 'nin ışıklandırma çalışmalarını takip etmeye devam etmeliyiz .Bitkinin ihtiyacı olacak dalga boylarına uygun ışığı verecek lamba seçimi faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Eski 08-10-2017, 02:59   #493
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Yok ben uğraşamam onlarla Bizim ampülle tv ışığıyla idare etsinler artık Monstrose tipi kaktüslerimi içeri aldım şimdilik. Zaten dağınık büyüdükleri için şekil bozukluğu olsa bile farketmez sanırım.

Eski 08-10-2017, 11:05   #494
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Az ışıkla yetişebiln kaktüsler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bergenia Mesajı Göster
Güneş görmeyen ama aydınlık oturma odamda yetiştirebileceğim kaktüs türleri varmıdır?
Sayın bergenia aşağıdaki linkte az ışıkla yetişebilen kaktüs türleri bulunuyor.
Zaten sitenin isminden de anlaşılıyor "pencerekenarı kaktüs"
Windowsill Cactus
Bu sitede sol taraftaki menüye bakın; üstte tohumlar var, altta kaktüs bitkileri. Her tohum ya da kaktüs için 5 adet skorlama sistemi kullanıyor.
İkinci skor: kaktüsün büyümesi için düşük ışığın yetip yetmediği ile ilgili.
Beşinci skor: ev ortamında çiçek açıp açmamasıyla ilgili.

Örnek
Coryphantha odorata

Five-Spine Rating
1.skor Yes - small container size plant. This variety will occupy a small flower pot comfortably and remain a manageable sized house plant.

2.skor Yes - tolerates low light levels. This variety will do well as a houseplant in locations with short periods of direct sun and some indirect or filtered light.

3.skor Yes - does well with cool winter time temperatures. This variety will tolerate temperatures down below 50 °F. if the roots are kept dry, and will do very well in a home with energy saving thermostat setting.

4.skor Yes - easy care root system. This variety stores water in the parts of the plant which are above the soil leaving the root system small enough to fit into a proportionally sized flower pot.

5.skor Yes - flowers easily as a house plant. This variety is likely to flower as a house plant, but results will depend on a variety of growing conditions.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Echinopsis subdenudata uygun

namtha ve bergenia beğendi.

Düzenleyen tapi : 08-10-2017 saat 11:50
Eski 08-10-2017, 12:09   #495
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Çok teşekkür ederim. Çok sevdiğim ve istediğim bir tür zaten subdenudata. Almak için bir sebebim daha oldu. Hemen çayımı koyup verdiğiniz linke dalıyorum

Eski 11-10-2017, 19:34   #496
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Sayın bergenia bugün Facebook gurublarının birinde gördüm Yalovadan bir sera tanesi 4TL ye ithal 5cm saksı kaktüs satıyor, kargo alıcıya aitmiş. Fotograflarda EchiNopsis subdenudata vardı. Bilginiz olsun

bergenia beğendi.
Eski 14-03-2018, 14:32   #497
Yeni Üye

tuyku's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2015
Hepinize merhaba

Uzun süredir takip etsem de foruma yeni katılıyorum.Sizlere bir sorum var.Sürekli uzayan bir kaktüsüm var ortasından kesip kestipim kısmı köklendirsem diyorum ancak toprakta kalan kısım üzerinden kesileceği için ne olur bilemiyorum.Önerileriniz var mıdır?En kısa zamanda resim de yükleyeceğim.Şimdiden teşekkürler.

tuyku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2018, 20:07   #498
Ağaç Dostu

cleryaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2018
Su vermeyi sonbaharda azaltıyoruz fakat tekrar sulamaya ne zaman başlamalıyız? Bu döngüyü anlamadım açıklar mısınız?

cleryaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2018, 21:09   #499
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Kaktüsler ihtiyaç duyacakları suyu bünyelerinde barındırdığı için susuzluğa dayanıklı bitkilerdir.Hava sıcaklığı güneş görme süresi ortamdaki nem oranı vb. faktörlere bağlı olarak bitkinin metabolizma hızı ve saksıdaki suyun buharlaşma miktarı değişiyor malum kökler çok nemli ortamda uzun süre kaldığında kolayca çürüyebilmekte ve bitki kaybedilmektedir.Bu nedenle sonbahar ve kış aylarında bitki uykuya geçirilir ve ayda bir kez az miktarda sulamak bitki için hayli yeterlidir ancak ilkbahar ve yaz aylarında bitki uyandırılarak sulama sıklığı ve miktarı haftada bire kadar artırılmaktadır.

naturedesign ve cleryaa beğendi.
Eski 10-05-2018, 14:02   #500
Ağaç Dostu

cleryaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2018
Bilgi için teşekkür ederim. Peki vitamin yani gübre verme zamanı neden farklı onu anlayamadım.. Uyanık olduğu her dönemde neden veremiyoruz? Araştırmama göre gübre dönemi Mart-Ağustos arası..Açıklarsanız sevinirim

cleryaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2018, 16:22   #501
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Kaktüsler şayet kışı biraz soğukta ve zorlu şartlarda geçirdiyse sanıyorum bitki strese girip çoğalmaya çalışma eğilimine giriyor bu nedenle ilkbaharda hepimizin sevdiği ve beklediği o güzel çiçeklerini açıyorlar.Kaktüsler çok yavaş gelişen bitkiler olduğu için ve doğada bulundukları ortamların çoğunlukla makilik çorak çöller olduğunu düşünürsek gübre vermenin yanlış olduğunu düşünüyorum.İhtiyaç duydukları azotu atmosferden bile yeterince karşılıyor olabilirler.Ancak yukarıdaki nedenlerden dolayı ilk baharda çok çok az gübre ile bitkiyi beslemek faydalı olacaktır.Bitkileri ilk aldığımda saksının dip bölgesindeki toprağa çok çok az azot oranı düşük (bitkiyi fiziki büyümeye zorlar kaktüs için hiç iyi birşey değildir) fosfor oranı yüksek (kaktüsün çiçeklenme döneminde en çok ihtiyaç duyduğu elementtir ayrıca köklenmeye ve bitkinin gelişmesine faydalıdır) kompoze gübre attığım için kaktüslerimde ilave gübre şimdilik kullanmadım.Kaktüslerimi geçen yıl edindim ve satılan kaktüsler aslında çok küçük.Evdeki ilk kışları da olduğu için bu yıl soğuğa çıkararak bitkileri zorlamadım ev içersinde tuttum ve iyice kök salıp bulundukları ortama ve yeni saksılarına alışmalarını istedim bu nedenle bu yıl çiçek beklemiyorum iyice büyüyüp gelişsinler dedim .önümüzdeki kışı balkonda geçireceklerinden dolayı kış sonrası çok az gübre takviyesini belki düşünürüm

naturedesign beğendi.
Eski 10-05-2018, 17:47   #502
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Ankara'da kaktüs yetişir mi?

selamlar;
kaktüs konusundaki aramama en yakın sayfa bu olduğundan burada yazıyorum. Ankara Ayaş ilçesinde, bir eğitim alanımız var. Bu alanın sınırlarının bir kısmında kaktüs yetiştirmek istiyorum. Ankara şartlarında dış ortamda kaktüs çeşitlerinin yetiştirilebilirliği hakkında bilgisi olanların paylaşmalarını rica ederim.
Yazları oldukça sıcak olmasına rağmen, güneş batar batmaz hava soğur. kışın eksi derecelere düşer. Mart ayında geç donlar normaldir.

fahhri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2018, 09:28   #503
Yeni Üye

Matsthetic's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2018
Kaktüs hastalıkları hakkında bilgileri bu sitede nerede bulabilirim acaba yeni üyeyim bilmiyorum yardım eder misiniz?

Büşra baser beğendi.
Matsthetic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2018, 12:40   #504
Ağaçsever

Büşra baser's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2018
Kaktüs Hastalıkları - agaclar.net link yollamayı başaramamışsam eger forum yazan yere tıklayın aşagıya dogru inin 6. paragraftaki konuyu inceleyin başlıklar mevcut tıklayın kaktüs sukullent bakımı hastalıkları ile ilgili bilgisi olanların paylaşımları var

Matsthetic beğendi.
Büşra baser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 18:27   #505
Yeni Üye

oguzsolmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2019
Kaktüsün radyasyonu emme özelliği çok iyi evimde en az 5 tane var.

oguzsolmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2019, 18:21   #506
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2019
Bir sey sorabilirmiyim annem bir kaktus almisti ustunde bir tane yapay cicek vardi annem verince yoldum o da ne cicegin oldugu bolun erimis resmen silikondan dolayimi bu acaba

Eklenen Resimler

YRKaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2019, 19:29   #507
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oguzsolmaz Mesajı Göster
Kaktüsün radyasyonu emme özelliği çok iyi evimde en az 5 tane var.
Oğuz bey Radyasyon ile ilgili kısım sadece bir batıl inançtan öte değil. Radyasyondan kurtulmak istiyorsanız öncelikle Cep Telefonu Ardından Televizyon, Bilgisayar, Mikro dalga Fırın İnternet modemini hayatınızdan çıkartmanız ve Şehir içinde yaşamamanız lazım başka hiç bir şekilde korunamazsınız. Güneş bile Radyoaktif madde çoktan ölmemiz lazımdı. Ha birde Yüksek akım Trafosu Elektrik telleri var ise evinize yakın olan gene boş her şey. Radyasyondan Şehir hayatında kurtulmanızın tek bir yolu var o da Nükleer reaktör odalarına girerken kullanılan elbiselerden kullanmak. Satış ve pazarlama stratejisinden başka bir şey değil. ÇÖL sanırım Radyasyon kaynağı o yüzden her yer kaktüs değil mi diye sormak lazım bu hurafeyi çıkartana. Siz siz olun böyle komik saçma oyunlara kanmayın. Çevrenizde baz istasyonu var ise yakında şikayette bulunabilirsiniz imza toplayarak zaten şikayet olunca söküp gidiyorlar. O cihazların etki alanı düşünülenden çok daha fazla. Etkili menzili 3 km olan mini bazdan kurdum daha önce bir fuarda Antalya da olan baz cihazını elimde 5 dakika tutunca uyuşma ve karıncalanma başlıyor. Siz birde Baz cihazını düşünün etki çapı en az 30 km. Bu tip cihazların oluşturduğu etkiyi hiç bir bitki ile düzeltmenin imkanı yok. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum size .

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2019, 19:47   #508
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cleryaa Mesajı Göster
Bilgi için teşekkür ederim. Peki vitamin yani gübre verme zamanı neden farklı onu anlayamadım.. Uyanık olduğu her dönemde neden veremiyoruz? Araştırmama göre gübre dönemi Mart-Ağustos arası..Açıklarsanız sevinirim
Kaktüslerin gübre verilmesi ile ilgili noktada etken aslında iklim şartları yoksa başka bir sebebi yok. Antalya da uyusa da uyumasa da fark etmiyor. Gübre uygulaması yapıldıktan 15 gün sonra farkı gözle görmek mümkün. Kimyasal gübre verirseniz o nokta ayrı bir konu. Yarasa gübresi aşırı besler bitkiyi 1 yılda olacak olan gelişim çok kısa sürede gerçekleşir. Diğer gübre türlerinden de kullandım ama en sorunsuzu yarasa. Solucan kullandım posası bir türlü çözünüp toprağa karışmadı Sığır gübresi sinek + koku + tuzluluk, Tavuk güvercin aşırı asidik bitkinin dengesi alt üst oluyor Yarasanın kokusu yok ve çok çabuk eriyip karışıyor toprağa.

Eski 04-05-2019, 19:48   #509
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YRKaktüs Mesajı Göster
Bir sey sorabilirmiyim annem bir kaktus almisti ustunde bir tane yapay cicek vardi annem verince yoldum o da ne cicegin oldugu bolun erimis resmen silikondan dolayimi bu acaba
Sıcak silikon uygulandığı için bitki zarar görmüş maalesef. Bitki ölür mü ölmez ama o iz hep olacak üzerinde.

YRKaktüs beğendi.
Eski 04-05-2019, 19:58   #510
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi namtha Mesajı Göster
Kaktüsler şayet kışı biraz soğukta ve zorlu şartlarda geçirdiyse sanıyorum bitki strese girip çoğalmaya çalışma eğilimine giriyor bu nedenle ilkbaharda hepimizin sevdiği ve beklediği o güzel çiçeklerini açıyorlar.Kaktüsler çok yavaş gelişen bitkiler olduğu için ve doğada bulundukları ortamların çoğunlukla makilik çorak çöller olduğunu düşünürsek gübre vermenin yanlış olduğunu düşünüyorum.İhtiyaç duydukları azotu atmosferden bile yeterince karşılıyor olabilirler.Ancak yukarıdaki nedenlerden dolayı ilk baharda çok çok az gübre ile bitkiyi beslemek faydalı olacaktır.Bitkileri ilk aldığımda saksının dip bölgesindeki toprağa çok çok az azot oranı düşük (bitkiyi fiziki büyümeye zorlar kaktüs için hiç iyi birşey değildir) fosfor oranı yüksek (kaktüsün çiçeklenme döneminde en çok ihtiyaç duyduğu elementtir ayrıca köklenmeye ve bitkinin gelişmesine faydalıdır) kompoze gübre attığım için kaktüslerimde ilave gübre şimdilik kullanmadım.Kaktüslerimi geçen yıl edindim ve satılan kaktüsler aslında çok küçük.Evdeki ilk kışları da olduğu için bu yıl soğuğa çıkararak bitkileri zorlamadım ev içersinde tuttum ve iyice kök salıp bulundukları ortama ve yeni saksılarına alışmalarını istedim bu nedenle bu yıl çiçek beklemiyorum iyice büyüyüp gelişsinler dedim .önümüzdeki kışı balkonda geçireceklerinden dolayı kış sonrası çok az gübre takviyesini belki düşünürüm
Sayın Namtha kaktüse gübre verilir hatta verilmek ile kalmaz her 6 ayda bir zorunludur. 57 farklı tür var elimde. Echinopsis namı değer Kaynana topuzu 1 yılda ne kadar büyüyebilir sizce 5 cm 10 cm ? gübre uygulaması ile 24 cm boy atıyor. Gübre verilmez ise yılda 2 cm atarsa çok büyük başarı.

Name:  P_20190501_210438_vHDR_On (400 x 711).jpg
Views: 621
Size:  46.3 KB

1 yaz dönemi boyunca en az 98 adet çiçek açıyor gübre vermez isem bu sayı 14 tane ile kalıyor. Bir kaç gün içinde 20 adet bir den açacak ve 1 hafta sonra tekrarlayan her açışında 20 adet çiçek açacak. Ekim ayı sonuna kadar hep bu şekilde gübre verirsem. Gübre uygulamasının mümkün atı olmayan kaktüs türleri de mevcut sizin belirttiğiniz gibi onlara sıvı halini vererek ayakta tutuyoruz.

Mesut Temiz ve nevgül beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024